0 oy
680 göst.
önce Diğer kategorisinde (508 puan) tarafından

Bi tane makyaj yapan bir adam var instada hep oyle gelinlere gidiyor :) o kadar altini takiyorlar gercek mi gercekse sonra geri aliyorlar mi cok fazla yani :D 1 haftadir bu merakla yaşiyorum bilenler beni aydinlatsin da kafam başka sacma şeyler bulsun kendine takilmak için

30 Cevaplar

+1 oy
önce (4,755 puan) tarafından
Valla ben hayret ediyorum gördükçe. Zira ülkenin insanları arasındaki uçurum sergileniyor bence. Ayrıca bana göre çok mal haramsiz çok laf yalansız olmaz.
-Reklam-
+1 oy
önce (512 puan) tarafından
Devletten destek yardımı da en çok o taraf alıyor. Bu ne yaman çelişki.

Kendi kazançları mı muamma.
önce (2,842 puan) tarafından
Benim sana bahsettigim 30 sene onceki memur. Yani o zaman memur zengindi simdi ki gibi asgari ucretle denk degildi :) ekstra calistigi halde onu yapabilmis IKI KISI. Arti biz o zaman iyi okullarda ve iyi bir egitim aldik. O zamanda bizim ciftci tanidiklarimiz yapamiyodu anlatabildim mi :) diyosunuz mal var arsa var yine de alin teriyle 3 KILO ALTINI KIMSE TAKAMAZ.  Evi borc harc yaparsin zamanla. Sizin bahsettiginiz altinlar zaten cok degil. 3 kilo altin kemerler kalin kalin kolyeler bilezikler yapilamaz. Biz bunu yapanlardan bahsediyoruz. O alinteri OLAMAZ.
önce (424 puan) tarafından
Neden bilmediğiniz şeyler için günaha giriyorsunuz . Harama girişen de vardır illaki . Ama harama girmeden de yapanlar var yapan yapıyor
Valla sizin dediklerinizle olmayacagini mantikli insan zaten anlar. Insaat isi vs yani muhendis adam bnun matematigini cozmus insan yapamazken orda siva yapan tugla dizen calisti yapti demek sacmalik. Zaten kmse demiyo ev yapamazsin 3 kilo altin alipta geline takamazsn diyo. Geline 3milyon takan 20 mlyonluk evde oturur. 5 milyona dugun yapar. Bunlarda emekle olmaz.
önce (424 puan) tarafından
İnşaat işçisini bilmiyorum ama biz çiftçiyiz yapabiliyoruz . Kemer hariç
Seninkiler abarti degil bunu zaten herkes yapar, sana veya ordaki insanlari yermiyo kimse. Abarti olanlari diyolar. 4 bilezik 60 cm zincir cok bisey degil. Allah daha cok versin ne guzel.
0 oy
önce (1,417 puan) tarafından
Gerçek canım aşiretlerde öyle 
önce (508 puan) tarafından
Sagol canım teşekkür ederim:)
önce (4,632 puan) tarafından
:) antepde enkazda elti. kemerler cikti ya. kulce altinlar altin kemerler valiz dolusu altinlar . dugunlerde 3 kilo bes kilo altin. 5 10 milyon nakit para takiliyor masa kurup para sayma makinasiyla sayiyorlar dugun takilarini:))) resimlere gore oyle:))
0 oy
önce (89 puan) tarafından
Doğu'da altını damadın ailesi alıyor canım sadece mihrinde kaç altın istediyse o kızın şahsına ait oluyor sebebini sorunca da biz onlara altın taktik onlar da bize taktı bize geri vermeniz gerek diyorlar ama geline takılan ziynet eşyalar hariç yüzük küpe falan 
E sadece istedigi kadarini taksinlar o zaman:)
Akrabalarda takıyor onları geri alıyorlar zaten
önce (4,371 puan) tarafından
Emanet te alınır takılır bence kuyumcuya geri vermek şartıyla al tak..
Emaneti kabul edenleri de anlamıyorum madem alamıyorsunuz almayın sırf gösteriş için yapılıyor hava atmak için
0 oy
önce (2,023 puan) tarafından
Gerçek gerçek ☺
0 oy
önce (2,774 puan) tarafından
Tabi gerçek kız doğu bölgesinde depremde işte göcuklerde bile kilo kilo altinlar bulundu
0 oy
önce (21 puan) tarafından
Hepsi gerçek cnm bizde de altın çok takılır aşiret olduğumuz icin
önce (2,984 puan) tarafından
Kız sen aşiret gelini mısın
Merak ettim bişey sorayım
Bu aşiret gelinleri boşanamaz derler doğrumu bu
önce (21 puan) tarafından
Boşanır ama  araya büyükler girer sorun çözülmeye çalışılır
0 oy
önce (848 puan) tarafından
Onlar genelde aşiret digunleri ve o düğüne 5 bine yakın kişi katılıyor en son şahit olduğum 6 kilo altın 5 buçuk milyon nakitti hepside doğru 
0 oy
önce (7,046 puan) tarafından
aşiretse gerçektir. çoğu kaçakçılıktan para kazanıyor. hatta bu parayı aklamak için düğün yapıldığı da söyleniyor bir rivayete göre

ha benim kuzenim Urfalı bir kürtle evlendi onlar aşiret falan değil. kaynanası taktığı altını düğünden sonra geri aldı :) 
önce (142 puan) tarafından
Ne bizde ne çevremizde şans yok :)))
0 oy
önce (794 puan) tarafından
Evet canım gerçek bende vanliyim eşiretim gerçek altınlar ve o altınlar hiç bir zaman bozdurlamaz misal benim var araba alacağız ama asla aileler satmamiza izin vermiyor 
Onlara ver madem size parayi versinler :) bu ne ya varlik icinde yokluk resmen :))
Kız ne bilim degiştik insalar o altinlar ne için vaf inanın anlam veremiyorum
önce (34 puan) tarafından
Bende vanliyim. Eşimin ailesi aşiret ama hiç öyle çok altın gelmedi bana bizimkilerde istemedi zaten ama altınlarım bende. Dokunmazlar
Benimde bende ama bizde altın bozdurmak çok büyük kabahat  asla bir gelinin altini bozdurulamaz
önce (34 puan) tarafından
Valla altın gelinin hakkı kimse karışmasın bı zahmet.
0 oy
önce (4,051 puan) tarafından
Erzurum geliniyim bana takılanda az sayılmazdı benimkiler bende kaldı ama o kadar çok takan iki kişi gördüm birinden geri almışlar birininde kiralıkmış zaten 
0 oy
önce (733 puan) tarafından
Vallahi canım o dediğin o adam olayıni bilmiyorum da. Bizim burada gerçekten de altın takıyorlar ama geri almıyorlar. Sadece karşılıklı oluyor. Mesela biri sünnet ediyor çocuğunu altın takıyor diğeri evlendiğinde ona geri takıyor .öyle yani birbirine  ne layık görüyorsa o kadar para ya da altın takıyorlar yani. Çocuk doğduğunda bile bizde altın takılır yani.
0 oy
önce (256 puan) tarafından
Valla ben doğulu aldım ama yüzük bile alıp takan olmadı aşiret bulamadım aşiret olsaydı belki ama aşiretler de aşırı katı kuralları var ben yapamam
0 oy
önce (7,991 puan) tarafından
Ben Van Ercişliyim şahsen benim babam düğünde takılan paraları ellemez bilezik yapıp gelinin konuna takar benim eşimde ercişli o kadar altın para takıldı hiç birini göremedik sadece nisanda taktıkları 5 bilezik duruyor şuan 7 bilezik 1 çeyrekli kolyem künye filan var ama Hakkari Şırnak mardin tarafı çok takıyor ve hepsi gerçek 
önce (340 puan) tarafından
Bende ercıslılerın gelınıyım bacım 4bılezık takana kdr can attılar bıde12yıl önce
0 oy
önce (5,116 puan) tarafından
Gerçek cnm bizdede isteniyor o kadar çok değil ama geride almıyorlar;)
0 oy
önce (2,712 puan) tarafından

Evet gerçek ırak dan getiriyorlar orda daha ucuz sence o altınlar Türkiye de varmı hepsi kaçak geliyor

Bide doğuda herkesin kendi arsası çiftliği hayvanı çok ee onlarda var para :)) köylü felan olmak artık lüx olmak gibi bişey 
0 oy
önce (142 puan) tarafından
Aaa geçen bende gördüm onu. Aşırı kınadım başıma gelsin :D Ama tabii yalnızca altınlar gelsin. Evlilik değil. Eşimi seviyorum. Bir ömür Rabbim ayırmasın bizi.. 
0 oy
önce (14,079 puan) tarafından
Aşiret düğünleri onlar canm büyük aşiretler çok normal 
0 oy
önce (916 puan) tarafından
Çoğu gerçek aşiret oldukları için kokenlerinde zenginlik var servetleri ordan geliyor 

Ama duyduğumda bizim burda mesela bazı gelinler hava olsun diye sahte altın kemer bilezik takar fazla olsun diye veya düğün günü tanıdık kuyumculardan ödünç aliyorlarmiş tabi zengin onlar böyle şeyler yapmiyor
önce (163 puan) tarafından
Bizde bi düğüne gittik hepsinde altın kemerler kolyeler dımdızlak olan benhatta eşim sordu bütün bunlar gerçek mi diye yok dediler yeni gelinler hariç genelde imitasyon ürünler takıyorlar 15 ı gerçek altın takıyorsa 5 ı imitasyon
önce (916 puan) tarafından
Aynnn öyle bende gerçek sanırdım ama degiller
0 oy
önce (10,858 puan) tarafından
Gerçek. Milyonluk altın takıyorlar. Ben altın için arabasını satan genç gördüm:)

İlgili sorular

0 oy
4 cevap 156 göst.
8 Ağustos 2022 Diğer kategorisinde Sihirlimom (7,036 puan) tarafından soruldu
0 oy
7 cevap 315 göst.
19 Haziran 2022 Diğer kategorisinde Leyla233 (91 puan) tarafından soruldu
0 oy
4 cevap 129 göst.
18 Mayıs 2022 Diğer kategorisinde yesmesn (747 puan) tarafından soruldu
0 oy
2 cevap 158 göst.