0 oy
688 göst.
önce Diğer kategorisinde (513 puan) tarafından

Bi tane makyaj yapan bir adam var instada hep oyle gelinlere gidiyor :) o kadar altini takiyorlar gercek mi gercekse sonra geri aliyorlar mi cok fazla yani :D 1 haftadir bu merakla yaşiyorum bilenler beni aydinlatsin da kafam başka sacma şeyler bulsun kendine takilmak için

30 Cevaplar

+1 oy
önce (4,768 puan) tarafından
Valla ben hayret ediyorum gördükçe. Zira ülkenin insanları arasındaki uçurum sergileniyor bence. Ayrıca bana göre çok mal haramsiz çok laf yalansız olmaz.
-Reklam-
+1 oy
önce (519 puan) tarafından
Devletten destek yardımı da en çok o taraf alıyor. Bu ne yaman çelişki.

Kendi kazançları mı muamma.
önce (8,009 puan) tarafından
Hepsi inşaat tepelerinde canlarını dişlerine takip çalışıyor
önce (2,850 puan) tarafından
Esma boyle mi kandiriyosun kendini, cogu kacakcilik ve illegal is yapiyo :) insaatta calismayla zengin olunsaydi herkes insaat iscisi olurdu.
önce (2,803 puan) tarafından
Kızlar doğruların hepsi ise gidiyor gurbet ele çocuklu çocuklu çadır çapa çalıyorlar sırf oğlanları evlendirmek icin
önce (4,636 puan) tarafından
e depremde antepte  altin kemerler valiz valiz kulce altinlar altin kemerler enkazdan cikti ya. dogu tarafin adeti oyle bnce. cunku bir dugun yapiliyor 3 kilo altim 5 kilo altim 3 kilyon bea milyon nakit oara toplaniyor. sosyal medyada bazen olay oluo masaya oturus bes 6 kisi deste deste para sayiyor para sayma makinesiyle dugun takilari.
önce (426 puan) tarafından
Bizimkiler çiftçilik yapıyor. Devletten destekleme de alıyorlar haklarını da alıyorlar toplu bı şekilde . Alın teri . Kaçak macak yok . Teselli etmeyin kendinizi bu şekilde
Cupcake bırak ta öyle sansınlar。⁠◕⁠‿⁠◕⁠。。⁠◕⁠‿⁠◕⁠。
İnşaatta işçilik yapmak ile 3 kg altın mı birikir ? Bu kadar parası olan zaten amelelik mi yapar ? Komik olmayın. Ailecek doktor, mühendis, akademisyen, ogretmeniz. Vallahi biz kendimizi yırtsak toplayamayız. :D
Ablacım benim 6 tane abim var 6si da başka şehirlere gidip aylarca eşlerinden uzak duruyorlar 5 6 ay çalışıp gelip 1 ay bile kalmadan tekrar geri gidiyorlar çalışmaya
Ayrıca günlük yevmiye 3 bine yakın 3×30=90 yapar ki ayrıca çok şükür abimler artık kendi işlerini yapıyorlar yap sat yani benim eşim kayinlarim da öyle çok şükür durumumuz çok güzel benim eşim 30 yıldır Balıkesir'de yaşıyorlar Balıkesir'de beyin kaçakçılığı olabilir mesela
önce (2,767 puan) tarafından
Nasıl bu kadar hemen o kadar insanın gunahina gireblyrsnz anlamadm yok illegal kaçakçılık diye çiftçilik yapıyor çoğu tarla sahibi burda zaten olmayan da o kadar yapamıyor smdi ablamın üstüne tarla sahibi diye bankalar arıyor gelin size kredi verelim diye abim hukukçu ama zar zor alıyor senin ailecek doktor mühendis öğretmen dediğin ailenin hepinizin maaşının yıllık olarak toplamını onlar yıllık hasatlarından kaldırıyor canım annem sadce emekli maaşı alıyor devlettrn birde destekleme alır oda o tarlalarn bakiminin yarısını karsilamaz bile siz oturun kendinzi kandirin
Ki siz devletin haksızlığına adeletsizligine inanirsiniz amenna ki bu kanaatdeyim ama RABBİM in adeletsizligi hiç olur mu ki bu kadar insanın günahını aliyrsn genel olarak konusyrsunuz yani kaçakçılık illegal işler yapanin işi bir iki bir iki gider hep rast gider mi buranın hasat edilckleri hep babadan kalma kimler kimler emek verdi etti
Doğu tarafın çok tarlaları var bide kendi evleri var kendi evlerini yaptiyorlar mühendis memur kata apartmanda kira si alışverişi herşey uçuş pahası ama dogudakiller öylemi ya bahçe ekip yiyorlar ekmeklerini kendileri yapıp yiyorlar buğdayı bile kendi tarlarindan
Ya kimseye açıklama yapmaya gerek yok kızlar . Herkesin allahla arasinda olan bişey . Çok da germesin kimse kendini
önce (5,552 puan) tarafından
Babadan zengin olanlar ve arsaları var zenginliğe rağmen inşaata gidiyorlar. Genelde tatilleri aşırı harcamaları yok.
kaçakçılık yapanda var hemde çok sayıda.sadece inşaatla aşırı zenginlik olmuyor maalesef kızlar.
Yahu bizim hic mi dogulu tanidigimiz yok. Yakin arkadasim var kayinpederi calismis cabalamis cocuklarina ev almis anca adam ama iki gelini var o videodakiler gibi kemerler bilezikler dizememis adam. Buna amenna. Zaten gozle goruluyo alin teri oldugu. Bizimde analarimiz babalarimiz yapti. Burda kastedilen o sasali ultra lux dugunlerde takilan kilo kilo altinlar. Onlar alinteri diyen enayidir kusura bakmayin. Yok insaata gidiyolarmis yok ciftcilermis yok bilmem ne. Ciftci parami kazaniyo be. Ulan bide hesap yapmis 90 bin lira kazaniyomis. eee geline 2 milyonluk altin takabilir mi? Altin kemer alinabilir mi?  Bizim dukkanimiz var aylik bize kalan 200 bin biz takamayiz be o altinlari. Yok arsalari tarlalari varmis yok insaatmis ne sacmaliyosunuz ya. Bi sanki dogulularda arsalar tarlalar ya da calisma azmi var. Bnm babam 30 sene once memurun zengin oldugu zamanlar hem memurluk aksamda pastanede calismis anca bi ev araba almis ki annemde memurdu. Bunlar masallah amelelikle tarla surmekle kulce kulce altin sahibiler. Bizde problem demek :)))))
önce (5,552 puan) tarafından
Kaçakçılık yok diyen arkadaşlar kendileri yapmadığı için öyle söylüyor ve zengin olmayan kesim.
Zenginlik öyle kolay değil. Kaçakçılık yapan çok insan var.
Kız ne alaka tabi telefon dolandırıcı ligi da var senin dediğin ama hepsi de hapsi boyladı yapan yani altın kemer takan yok doğuda soylum benim ailem erkek kardeşimi evlendirdi 4bilezik bıtane frenk bağı bıtane altın cetveli kolye 5tane altın yüzük küpesi saati yapıldı gel ilinin bütün masrafını ailem karşıladı eşyası mobilyacı başlık parası daha babam ev alacak tarladan biraz satıp doğuda ev almak çok pahalı değil bizim burda yaşadığımız evler çok pahalı mesala ailem borçla evlendirdi tüm yıl emekleri birikimleri
Diğer evlenen en kardeşimin eşine aynısı yapıldı eşyalar altında bir frenk bağı 2bilezik 8alcumhiyrt altını 4yuzuk küpe saati bunuda öyle yapıldı
Bende anlamadm memur çalışsın anca yıllarca birikm uapsın yıllarca ev alablsn annemde memur maaşı alıyor onla tek kalsaydı harhalde bırak birikimi anca borçla borç kapatirdi lakin ben inşaatta çalışmaktan yada tarla surmakten bahsetmiyorum sadce iki üç çeşit tarlayla evini de arabasını köyde yaptığı ev şehirde yok iki çocuk özelde okutuyor geline de altinlarini yaptı etti valla ama burda oda o dönüm tarla neki bir de bundan fazla olan tarlaları arsası olan var onları düşünün valla kaçakçı olan çok ama o kesimi görseniz böyle imrenecek değil acınacak kesim nerden geliyor nerden çıkıyor insan anlamıyor
Benim dayimlar 5 kardeşler . Yüzlerce dönüm arsaları dükkanları evleri var hepsinden gelirleri var.  Sebze tarlaları olsun mısır buğday pamuk biçiyorlar sonunda haklarını alıyorlar.  Memurlar pastacilikla zaten zorla bı ev alınır . Geceleri gündüzleri yok izinleri yok tatil boş harcama yok. kışın bı kaç ay oturuyorlar o kadar .  Sebzeleri kendileri biçip yiyor
Domates biber patlıcan salatalık kabak karpuz kavun maydanuz roka vs herşeyi ekliyorlar dahasini hatırlamıyorum. İnekleri hayvanları var kaç tane . Evlerini kendileri inşaa ediyorlar arsalarina.  Tamam altın kemer almıyorlar bizim ailedekiler ama geriye kalanının hepsini alıyor . 2 metre zincir bir set ağır olanından kolyesi bileziği küpesi oluyor.  10 tane 20-25 Gr bilezik 4 5 yüzük . Yani ev araba herseyleri olur . Yapan yapıyor . Dedemler asla harama el uzatmaz .
Dedem geçen sene 4 daireli bir bina yaptı alt katında kocaman misafir odası erkekler için ahırı deposu traktorler için arabalar için  yani herşeyi var . Bu sene 2 daireli bir bina daha inşa edecekler . Herşey emekle oluyo
90 bin :D çok güldüm kız sana birde atar gider yapmıssn yok çiftçi kazanıyor mu diye :) geçen yıl gittiğim kreş kızım için sormayı vallahi billahi bana dediği şey abla bura ücret fazla memurlar bile getremiyor anca çiftçi ailer bankalar bile dedgim gbi çiftçi olanları özel arıyor gelin kredi verelim bunlar kazanmiyorsa nasl bu kadarini yapıyor ayy sen de haramdır odur şudur boyledir
60 cm zincir ve ucunu takmıştım 3 4 bilezik taktım kendikimi az buluyordum burda paylaştım fotomu herkes çok buldh şaşırdım.  Bana göre çok az . Etrafındakilerin kolu boynu altın dolu
Dalga mı geçiyorsunuz, inşaat işçiliği ile 3 kg altını kim biriktirir ya. Ayda 90 bin gelir demişsiniz, hadi diyelim öyle olsun.Temmuz zammı ile karı koca oğretmen maaşı bu kadar oluyor. Kaç milyon öğretmen, kaç bin doktor var. Kim düğününde böyle 3 kg altın yapabiliyor?  Matematiksel olarak mümkün değil.
Benim sana bahsettigim 30 sene onceki memur. Yani o zaman memur zengindi simdi ki gibi asgari ucretle denk degildi :) ekstra calistigi halde onu yapabilmis IKI KISI. Arti biz o zaman iyi okullarda ve iyi bir egitim aldik. O zamanda bizim ciftci tanidiklarimiz yapamiyodu anlatabildim mi :) diyosunuz mal var arsa var yine de alin teriyle 3 KILO ALTINI KIMSE TAKAMAZ.  Evi borc harc yaparsin zamanla. Sizin bahsettiginiz altinlar zaten cok degil. 3 kilo altin kemerler kalin kalin kolyeler bilezikler yapilamaz. Biz bunu yapanlardan bahsediyoruz. O alinteri OLAMAZ.
Neden bilmediğiniz şeyler için günaha giriyorsunuz . Harama girişen de vardır illaki . Ama harama girmeden de yapanlar var yapan yapıyor
Valla sizin dediklerinizle olmayacagini mantikli insan zaten anlar. Insaat isi vs yani muhendis adam bnun matematigini cozmus insan yapamazken orda siva yapan tugla dizen calisti yapti demek sacmalik. Zaten kmse demiyo ev yapamazsin 3 kilo altin alipta geline takamazsn diyo. Geline 3milyon takan 20 mlyonluk evde oturur. 5 milyona dugun yapar. Bunlarda emekle olmaz.
İnşaat işçisini bilmiyorum ama biz çiftçiyiz yapabiliyoruz . Kemer hariç
Seninkiler abarti degil bunu zaten herkes yapar, sana veya ordaki insanlari yermiyo kimse. Abarti olanlari diyolar. 4 bilezik 60 cm zincir cok bisey degil. Allah daha cok versin ne guzel.
0 oy
önce (1,430 puan) tarafından
Gerçek canım aşiretlerde öyle 
önce (513 puan) tarafından
Sagol canım teşekkür ederim:)
önce (4,636 puan) tarafından
:) antepde enkazda elti. kemerler cikti ya. kulce altinlar altin kemerler valiz dolusu altinlar . dugunlerde 3 kilo bes kilo altin. 5 10 milyon nakit para takiliyor masa kurup para sayma makinasiyla sayiyorlar dugun takilarini:))) resimlere gore oyle:))
0 oy
önce (89 puan) tarafından
Doğu'da altını damadın ailesi alıyor canım sadece mihrinde kaç altın istediyse o kızın şahsına ait oluyor sebebini sorunca da biz onlara altın taktik onlar da bize taktı bize geri vermeniz gerek diyorlar ama geline takılan ziynet eşyalar hariç yüzük küpe falan 
E sadece istedigi kadarini taksinlar o zaman:)
Akrabalarda takıyor onları geri alıyorlar zaten
önce (4,371 puan) tarafından
Emanet te alınır takılır bence kuyumcuya geri vermek şartıyla al tak..
Emaneti kabul edenleri de anlamıyorum madem alamıyorsunuz almayın sırf gösteriş için yapılıyor hava atmak için
0 oy
önce (2,104 puan) tarafından
Gerçek gerçek ☺
0 oy
önce (2,794 puan) tarafından
Tabi gerçek kız doğu bölgesinde depremde işte göcuklerde bile kilo kilo altinlar bulundu
0 oy
önce (22 puan) tarafından
Hepsi gerçek cnm bizde de altın çok takılır aşiret olduğumuz icin
önce (2,993 puan) tarafından
Kız sen aşiret gelini mısın
Merak ettim bişey sorayım
Bu aşiret gelinleri boşanamaz derler doğrumu bu
önce (22 puan) tarafından
Boşanır ama  araya büyükler girer sorun çözülmeye çalışılır
0 oy
önce (848 puan) tarafından
Onlar genelde aşiret digunleri ve o düğüne 5 bine yakın kişi katılıyor en son şahit olduğum 6 kilo altın 5 buçuk milyon nakitti hepside doğru 
0 oy
önce (7,105 puan) tarafından
aşiretse gerçektir. çoğu kaçakçılıktan para kazanıyor. hatta bu parayı aklamak için düğün yapıldığı da söyleniyor bir rivayete göre

ha benim kuzenim Urfalı bir kürtle evlendi onlar aşiret falan değil. kaynanası taktığı altını düğünden sonra geri aldı :) 
önce (154 puan) tarafından
Ne bizde ne çevremizde şans yok :)))
0 oy
önce (796 puan) tarafından
Evet canım gerçek bende vanliyim eşiretim gerçek altınlar ve o altınlar hiç bir zaman bozdurlamaz misal benim var araba alacağız ama asla aileler satmamiza izin vermiyor 
Onlara ver madem size parayi versinler :) bu ne ya varlik icinde yokluk resmen :))
Kız ne bilim degiştik insalar o altinlar ne için vaf inanın anlam veremiyorum
önce (34 puan) tarafından
Bende vanliyim. Eşimin ailesi aşiret ama hiç öyle çok altın gelmedi bana bizimkilerde istemedi zaten ama altınlarım bende. Dokunmazlar
Benimde bende ama bizde altın bozdurmak çok büyük kabahat  asla bir gelinin altini bozdurulamaz
önce (34 puan) tarafından
Valla altın gelinin hakkı kimse karışmasın bı zahmet.
0 oy
önce (4,074 puan) tarafından
Erzurum geliniyim bana takılanda az sayılmazdı benimkiler bende kaldı ama o kadar çok takan iki kişi gördüm birinden geri almışlar birininde kiralıkmış zaten 
0 oy
önce (735 puan) tarafından
Vallahi canım o dediğin o adam olayıni bilmiyorum da. Bizim burada gerçekten de altın takıyorlar ama geri almıyorlar. Sadece karşılıklı oluyor. Mesela biri sünnet ediyor çocuğunu altın takıyor diğeri evlendiğinde ona geri takıyor .öyle yani birbirine  ne layık görüyorsa o kadar para ya da altın takıyorlar yani. Çocuk doğduğunda bile bizde altın takılır yani.
0 oy
önce (256 puan) tarafından
Valla ben doğulu aldım ama yüzük bile alıp takan olmadı aşiret bulamadım aşiret olsaydı belki ama aşiretler de aşırı katı kuralları var ben yapamam
0 oy
Ben Van Ercişliyim şahsen benim babam düğünde takılan paraları ellemez bilezik yapıp gelinin konuna takar benim eşimde ercişli o kadar altın para takıldı hiç birini göremedik sadece nisanda taktıkları 5 bilezik duruyor şuan 7 bilezik 1 çeyrekli kolyem künye filan var ama Hakkari Şırnak mardin tarafı çok takıyor ve hepsi gerçek 
önce (343 puan) tarafından
Bende ercıslılerın gelınıyım bacım 4bılezık takana kdr can attılar bıde12yıl önce
0 oy
önce (5,131 puan) tarafından
Gerçek cnm bizdede isteniyor o kadar çok değil ama geride almıyorlar;)
0 oy
önce (2,712 puan) tarafından

Evet gerçek ırak dan getiriyorlar orda daha ucuz sence o altınlar Türkiye de varmı hepsi kaçak geliyor

Bide doğuda herkesin kendi arsası çiftliği hayvanı çok ee onlarda var para :)) köylü felan olmak artık lüx olmak gibi bişey 
0 oy
önce (154 puan) tarafından
Aaa geçen bende gördüm onu. Aşırı kınadım başıma gelsin :D Ama tabii yalnızca altınlar gelsin. Evlilik değil. Eşimi seviyorum. Bir ömür Rabbim ayırmasın bizi.. 
0 oy
önce (14,187 puan) tarafından
Aşiret düğünleri onlar canm büyük aşiretler çok normal 
0 oy
önce (938 puan) tarafından
Çoğu gerçek aşiret oldukları için kokenlerinde zenginlik var servetleri ordan geliyor 

Ama duyduğumda bizim burda mesela bazı gelinler hava olsun diye sahte altın kemer bilezik takar fazla olsun diye veya düğün günü tanıdık kuyumculardan ödünç aliyorlarmiş tabi zengin onlar böyle şeyler yapmiyor
önce tarafından
Bizde bi düğüne gittik hepsinde altın kemerler kolyeler dımdızlak olan benhatta eşim sordu bütün bunlar gerçek mi diye yok dediler yeni gelinler hariç genelde imitasyon ürünler takıyorlar 15 ı gerçek altın takıyorsa 5 ı imitasyon
önce (938 puan) tarafından
Aynnn öyle bende gerçek sanırdım ama degiller
0 oy
önce (10,874 puan) tarafından
Gerçek. Milyonluk altın takıyorlar. Ben altın için arabasını satan genç gördüm:)

İlgili sorular

0 oy
4 cevap 156 göst.
8 Ağustos 2022 Diğer kategorisinde Sihirlimom (7,036 puan) tarafından soruldu
0 oy
7 cevap 315 göst.
19 Haziran 2022 Diğer kategorisinde Leyla233 (91 puan) tarafından soruldu
0 oy
4 cevap 129 göst.
18 Mayıs 2022 Diğer kategorisinde yesmesn (747 puan) tarafından soruldu
0 oy
2 cevap 158 göst.