+1 oy
1,054 göst.
Diğer kategorisinde (2,861 puan) tarafından
Baştan söyliyim kimsenin arkasından konusmak ya da kınamak için açmadım postu. Tamamen gerekli bir konu olduğu ve rahatsızlık verici olduğu için. 

Dün bir arkadasım geldi. Yanında 4 yasında kızı ve orta okula giden oğlu ile. Hepsini cok seviyorum onda sorun yok. Makarnayı çatal yerine el ile yiyorlar ve ıslak mendil ya da el yıkamak asla yok. Börek tarzı birşey vardı yağlı da baya annesi de eşi ile yiyor asla oda yıkamıyor ya da silmiyor. O kadar rahatsız oldum ki. Ev kirlendiği için değil onların bu yasa kadar bunu öğrenmediği için. Ben verdim al kızım al oğlum diye çocuklar silmeyi bile bilmiyor.

Benim kızım 3yasında ne yerse yesin hemen elini yıkatır. Ağzında yemek lekesi kalsın hemen ıslak mendil ile siler. Lazımlığa bile yapsa elini yikamamı ister. Ben böyle alışmasını istedim. Mutfak ya da yemek yenen yer dışında asla birşey yemez. Odasında ya da geze geze. Anne olarak üzüldüm. Toplum içinde böyle olan cocuklar zorluk yaşayabiliyor. Benim birkaç arkadaşim vardı tuvaletten sonra bile el yıkamayan. Kırmadan anlattık öyle oturdu. Gelen kişilerde tuvaletten sonra el yıkamıyor. Eksiklik çok büyük hemde. Post açtım cünkü ben hissettim resmen eksikliği. Aramızda böyle olanlar varsa ben varım asla demez ama belki okur ve yapmadığını fark eder diye açtim. Asla ama asla kötü niyetim yok. Arkadaşımı kırmadan bunu nasıl anlatırım bilmiyorum ama iyiliklerini istiyorum kesin bir yol bulucam. Sokaktan gelince bile el yıkamıyorlar cünkü o cocuklar hasta olacak ortlalık zaten fena. Gittiler ama dünden beri kafamda kaldı nasıl desem nasıl anlatsam da hijyene dikkat etseler biraz. 

31 Cevaplar

+3 oy
(1,121 puan) tarafından
Bitlenme  da çok yüksek öyle ayrıca her yere dokunduğu zaman da yağlanacak ben yemek yaparken bile elim yağ tuz gibi şey değdiği zaman suya değmeden işime devam edemiyorum
(2,861 puan) tarafından
Ya koltuk örtüsü ne varsa oturdukları yikadım zaten. Sildim heryeri. Hadi o birgün sorun değil ama hep böyle bu cocuklar kir geçer de alışkanlık zor.
(174 puan) tarafından
Bu ben ayni sekilde en ufak bi tuza bile deyse illa suya tutmam lazim elimi
(2,861 puan) tarafından
Normali bu ya zaten.
(334 puan) tarafından
Aynen ben de dediğiniz gibiyim. Eşim "hastasın sen" der. Bence bunu yapmamak bi hastalık. :)
-Reklam-
+1 oy
(17,508 puan) tarafından
Coxuklara diyebilirsin. Çocuklar yemek yedik ellerimiz yaglandi hemen lavaboya. Hadi koşun bakalım. Falan dersin. Annesi belki biraz anlar 
(2,861 puan) tarafından
Onuda yaptım bacım. Annesi onlar yıkamaz boşver dedi.
(17,508 puan) tarafından
Sen de öyle olmaz ama hem her yer kirlenir hem de çocuklar mikrop kapar diyerek ufak bı uyarıda bulunabilirsin.. o da en azından senin evinde dikkat eder
(17,508 puan) tarafından
2+1 se iyi 1+1 zor olurdu☺️ inşallah kolayca tasinirsiniz
(642 puan) tarafından
Bugün evimi son bir kontrole geldim artık yarın kapatırım tamamen
(17,508 puan) tarafından
Hadi hayirlisi o zaman ☺️
0 oy
(6,547 puan) tarafından
En sinir olduğum durum her yerleri psi içinde nasıl rahat ediyorlar acaba küçücuk kızıma bile öğretme derdindeyim ben yıka kızım güzel olur kızım 
(2,861 puan) tarafından
Bilmiyorum nasıl anlatsam. Alınırsa yanlıs anlarsa diyorum. Ama anlasın belki fark eder diyorum bilmiyorum.
(6,547 puan) tarafından
Valla ne desem yanlış olur en iyisi bir araya geldikçe çocuklara frlan hadi yıkayalım ellerimizde mikroplar oldu vs diyerek olabilir kendisine demek yerine
(2,861 puan) tarafından
Çocuklar su görünce kuduz gibi oluyor ki anlamadım ben.
(6,547 puan) tarafından
Küçük kızım yıkanmayı asla sevmiyor eee o sevmiyor diye yıkamayım mı bizi tanımayan biri duysa çocuğu sanki öldüresiye dövüyorum zanneder
(2,861 puan) tarafından
O durumlar zamanla değişiyor ama bu alışkanlık nasıl olursa öyle gidiyor.
0 oy
(1,508 puan) tarafından
Okurken kaşıntı tuttu hiç sevmem öyle şeyi en temizi suyla yıkamak ıslak mendil bile zorda kalmasa kullanmam kullandirtmam. Kızı da öyle alistirdim 
(2,861 puan) tarafından
Yavrum yıkamıyor cocuklar ben en kötü onunla silsin dedim. En son kızım elini yikamak istedi. Sonra hadi gel dedim onun kücüğe sende gel yika. Bir bağiriyor atiyor kendini yere. Şaştim kaldim.
(1,508 puan) tarafından
Ayy kız ne kadarda bı banyo yapıyor kimbilir garibim çocuk
(2,861 puan) tarafından
Parka getirirken yikiyor annesi :) tezatlık orda.
0 oy
(2,654 puan) tarafından
Yazık çocuklara üzüldûm bir anne öz bakım eğitimi vermesi gerekir. Oğlum 2.5 yaşında surekli banyodayiz en ufak şeyde anne el pislendi der gider yıkarız 
(2,861 puan) tarafından
Bizimde öyle. Artik kendi açabiliyor. Hemen sandalyesini götürür yıkar gelir. Bizim havlumuzu bile kullanmaz o sizin diye.
(2,654 puan) tarafından
Dogrusu da bu zaten. Nasıl rahat edebiliyorlar anlamıyorum.
(2,861 puan) tarafından
Bende anlamadım canım bende.
0 oy
(3,252 puan) tarafından
Benim kizimda 4 yasinda asla ellerini bıyere sürmez yikyamiyosa mutlaka siler ben büyük tuvaletini yapıp elini yıkamayan taharet almayan kisiler tanıyorum malesef cok acı
(57 puan) tarafından
Meraktan soruyorum  tuvalette  O an kim Büyük tuvaletini yapıyor   veya taharet almadığını nerden biliyorsun. Veya nasıl takip ediyorsun taharete kadar şaşırdım. Benim bildiğim bu tarz şeyler gizlidir. Şaşırdım size
(3,252 puan) tarafından
Isyeri tuvaletinde bi cok insan görüyoduk koku geliyo evet buram buram peceteyle silip elini dahi yikamadan gidenler görüyodum insan taharet al suyu açar dimi belli
(2,861 puan) tarafından
Midem almiyor ya :(
0 oy
(696 puan) tarafından
Çocuklar geldiğinde sofraya oturmadan haydi eller yıkanacak yedikten sonra da aynı şekilde kendi çocuğuna emir verir gibi onları da söyleyeceksin annesi de görür anlar bence 
(2,861 puan) tarafından
Dedim canım dedim. Annesi benimkiler yıkamaz boşver dedi
(696 puan) tarafından
Aaa sende deseydin anne olarak öğretmen gerek yarın bir gün okulda sana.laf gelecek diye lafı söyle
0 oy
(19,819 puan) tarafından
Evet hijyenin ilk aşaması herşey burda başlıyor o kadar doğruki söylediklerin benimde el yıkamayana dikkat etme ve uyarma hastalığım var :) benim çocuklar el yıkamadan oturamaz kalkınca yağ olmasa bile yıkanacak o eller ortanca oğlum üzerinde bile leke olsa giymez o kıyafeti bida tuvalete giren elini yıkıcak sabunlucak yoksa zorla yıkatırım :) hiç sevmem el yıkamayan insan babanem yıkamazdı fobi oldu bende ne el ne ağız şuan çok yaşlı bişey demek istemem ama dikkat ederm bu konuda bende 
(2,861 puan) tarafından
:/ya o başka boyut ama cocuk bunlar öğrenmesi lazım.
0 oy
(153 puan) tarafından
Aslında sen iyi niyetlisin bile

Herkez kabul etmez bu davranışı asla. Zaten canımız çıkıyor ev temizlemek ile birde böyle olunca ben bile sinir oluyorum cidden. 

Uygun bir dil ile uyarmak lazım anneyi yoksa ilerde çocuklar çok dışlanır. Yazık onlara. 

Benimde annem babam bana bu eğitimi vermedi 1. Sınıfta tuvaletten sonra ellerimi yıkamadan sınıfa girmiştim de arkadaşlarım birdaha bu kızla konuşmayalım elleri pis pis biri demişti öyle zoruma gitti ki 
(2,861 puan) tarafından
Bak işte sen yaşamışsın. Belki bu cocuklar da dişlanacak.
0 oy
tarafından
Benim oğlum 18 aylık yürüdüğünden beri yaklaşık 13 aylık yürüdü her dışarıdan gelince yemekten sonra yıkarım . Basamak aldık ona lavabo için bizi ne zaman görse basamağına çıkar ben bayburtta tekim ama ailemin yanına gelince kalabalığız bence küçükken aşılanmalı 
(2,861 puan) tarafından
Kesinlikle öyle. Ve ne görürlerse onu yaptıkları icin iş anne babada.
0 oy
(437 puan) tarafından

Bende çocuklarıma öğrettim her yemekte peçete olmazsa olmaz bizde yemek sonrası mutlaka el yıkanır yazın dışardan gelince mutlaka banyo yapılır çünkü yazın her yerleri açık her yere değiyor kışın tabi öyle olmuyo ama el yüz yıkanır kıyafetler çıkar ammmmaaaaaa ben böyle iken çok acı ki kaynanam temizlik diye bir şey asla bilmez bu da benim imtihanım :(

(2,861 puan) tarafından
Valla bilmiyorum sürekli öyle olan biri olsa yanımda tahammül edemezdim sanırım
(437 puan) tarafından
Haklısın canım şükür ki kaynanamı senede bir falan bayramlarda görüyorum uzağız
0 oy
(611 puan) tarafından
Yemekten sonra keşke hadi çocuklar hep beraber ellerimizi yilayalim sonra siz oyun oynayın bizde annenizle sohbet edelim deseydin keşke. Ben olsam o elleri kesin yikatirdim. Yani ister küssün ister alınsın. Pis sonuçta napiyim evde öyle gezmelerine içim el vermez . Anneden babadan nasıl görürlerse o terbiye ile buyur çocuklar. 
(2,861 puan) tarafından
Dedim canım. Hadi beraber yıkayalım diye. Annesi benimkiler yıkamaz boşver dedi.
(611 puan) tarafından
Benim evimdesiniz ne demek boşver ahahahahsksk yani ilginç insanlar var
0 oy
(781 puan) tarafından
Sorma bacım ya.. en nefret ettğim şeyler. Yengem eve gelir kızının kafasında sirke var alır alır yerlere oray buraya atar. Defalarca yapma dedim kem küm etti anlamamazlıktan geldi bişey yok ki dedi durdu. Çocukları tuvalete girer koca çocuklar su dökmesini bilmez. Diğer yengemin oğlu o da 3 yaşında her yere herşeyi döker eller değdiriir anasının umrunda değil. Bazen gelmelerini istemiyorumç çünkü onlar gittikten sonra 2 gün ancak evimi temizliyorum 
(2,861 puan) tarafından
Valla benimde canım çikti ama çok üzüldüm cocuklara. Su herşeyi temizler ama alışkanlık cok kötü.
(781 puan) tarafından
O da ailede başlar. Aile öğretmediyse sen ben öğretemeyiz
0 oy
(2,080 puan) tarafından
Kaynanam bu resmen. 1 buçuk sene sinir krizi geçirirdim aynı evde. Tuvaletten sonra el yıkamaz, yemekten sonra yıkamaz tam rezalet. Eşimde annesinden öyle gördüğü için öyleydi ama uyara uyara düzeldi şükür
(2,861 puan) tarafından
Keşke kayınvalideni de uyarsaydın. İnsan duramaz ya. Herşeyi kabul ederim belki ama tuvaletten sonra el yıkamamak asla.
0 oy
(288 puan) tarafından
Benim oğlumda babaannesiyle çişe gitti o kendi tuttu diye el yıkamaya totosunu yıkamaya gerek duymadı benim oğlum feryat figan popomu yikaaaa elimi yıkaaaa o bisey tutmadı diye yıkamadim dei bende dedim ben öyle aliştiriyorum ki bilsin lavaboya girince el yıkamadan çıkmayacağını diye daha 30 aylık maşallah hersey bizde bitiyo
(2,861 puan) tarafından
Aynen öyle bacım. Anne baba ne ise cocuk aynısı.
0 oy
(13,870 puan) tarafından

Sık sık hasta oluyorlar mı  acaba merak ettim yoksa bağışıklığı yükseler mi :)

Birde sen çocuklara deseydin kendi çocuğunu da araya katarak hadi ellerimizi yıkayalım yemekten sonra eller yıkanır gibisinden 

(2,861 puan) tarafından
Dedim canım da benimkiler yıkamaz boşver dedi anneleri. Kücük kız genelde hep hasta.
0 oy
(1,717 puan) tarafından
3 tane kızım var en küçüğüm Eylül'de 4 yaşını tammlicak ve meyve bile yese ellerini köpük köpük tıkar elleri kirlendi diye dışardan heleki geldiği gibi 3 de ellerini yıkamadan içeri girmezler en büyük kızım okula gidiyor bu sene nasipse 4 de gidicek eve geldiği gibi ilk iş ellerini yıkamak oluyor temizlik disiplin bambaşka herkeste olmuyor maalesef ki emin ol öyle çocuklar hastalanmıyor hiç birşey olmuyor onlara birinci sınıfa başladığımız dönem okul kapanana kadar hep hastaydık çünkü kendi ortamı dışına çıkan çocuklar heleki teemiz çocuklar çok çabuk hastalık kapıyor malesef 
(2,861 puan) tarafından
Canım tamam da hasta olmasın diye pis mi birakalım cocukları :/
(1,717 puan) tarafından
İşte ben sen öyle düşünmüyoruz ben şahsen ev içinde bile düzenli yıkatırım ki onlar bile artık sıksık yıkama alışkanlığını edinmişler hayatta pisliği sevmem ögretmem de öyle bilinçli olmayan insanlar da mevcut malesef
0 oy
(750 puan) tarafından
Kesinlikle benim ev bahçeli çocuklar toprakla oynuyor her yere değiyor eve girdikleri gibi kucağıma alıp ayaklarını elini yüzünü yıkıyorum lavabodan ciktilarmi hemen çağırırlar beni yemek masası haricinde asla evin içinde bisiler yedirmem ayakta yemek yemezler çocukları okula göndermeden kişisel temizliğini görgü kurallarını öğretmek her annenin görevi ben istemem öyle çocuğun evime gelmesini şahsen 
(2,861 puan) tarafından
Bende sanırım uzun süre çağırmam. Temizlemek zorun değil benim icin ama öyle şeyler görmek ve kızımın görmesi bana göre değil.
0 oy
(362 puan) tarafından
Çok şükür benim kızımda öyleye alıştı tuvalet sonrası yıkar meyve yer yıkar yemek yer yıkar sebepsiz yere bile yıkar tam şu kuşu zaten sırf oyun olsun diye bile el yıkar 3 yaşını doldurmadı henüz 1 buçuk yasinda tuvalet eğitimini tamamladı ve hep o günden bu güne kadar çok şükür hiç sıkıntı yasamadik
(2,861 puan) tarafından
Maşallah canım. Olması gereken bizimki aslında.
0 oy
(399 puan) tarafından
Çocuk önceliğim ama evimide düşünürdüm çünkü büyük ihtimalle o eviv günlerce temizlerim
(2,861 puan) tarafından
Valla canım çikti. Yıkadım pakladım ama kızım örnek alacak diye çok korktum.

İlgili sorular

0 oy
3 cevap 83 göst.
1 Ekim 2021 Diğer kategorisinde Tombul kel bebek (450 puan) tarafından soruldu
0 oy
9 cevap 174 göst.
13 Ocak 2024 Diğer kategorisinde Elf.ylmz.6006 (47 puan) tarafından soruldu
+1 oy
8 cevap 497 göst.
24 Ocak 2023 Diğer kategorisinde Oglumalis (1,101 puan) tarafından soruldu
0 oy
16 cevap 707 göst.