0 oy
190 göst.
önce Aile kategorisinde (9 puan) tarafından
Birikim yapan varmı aranızda bende kendimce biriktirmek istiyorum ama basaramiyorum 200 falan oluyor ama çocuklara kendime harcıyorum daha büyük paralar biriktirmek istiyorum 

8 Cevaplar

0 oy
önce (683 puan) tarafından
Hem eşimden gizli yapıyorum.Hemde eşimle birlikte yapıyorum:) 
önce (9 puan) tarafından
Oo maşallah 2nasil peki neler yapiyon Mesela neleri aliyon neleri almiyon
önce (683 puan) tarafından
İstediğim her şeyi alıyorum ama gizli birikime dokunmuyorum. Eşim maaş aldığında hem banka kartıma hem de cüzdanıma nakit bırakır. Bunları keyfi ihtiyaçlar için ( dışardan yemek söylersem, arkadaşımla çarşıya gidersem, canım bir şey isterse, acil bir şey olursa vs diye) bırakır. Bende nakit paranın bir kısmı ile birikim yaparım. Eşimin eli bol, hatta savurgan desem yalan olmaz. Gereksiz bir şeyi alalım diye ortak birikim olan kenardaki parayı harcamak isteyebilir, maalesef saçma sapan şeylere veya kişilere çok paramız gitti. Eşimle ekonomik olarak aynı bakış açısında olmadığım için çareyi böyle buldum. Şimdi ister onu alalım desin, ister buna verelim desin. Tamam dersem hem huzurumuz kaçmaz. Hem de ben kenardaki gizli birikim ile güvende hissederim. Ayrıca dünyanın da bin türlü hali var diye düşünüyorum. Eskiden böyle düşünmüyordum, gizli 1 TL bile koymuyordum ama zamanla düşüncelerim değişti.
-Reklam-
0 oy
önce (1,480 puan) tarafından
Esimin maaşından arta kalan para birikim  oluyor
önce (9 puan) tarafından
Hmm anladım
0 oy
önce (313 puan) tarafından
Gunde 1 tl alip ayda 30 tl ile baslamistim suan esim ayda 200 harclik veriyor onları biriktiriyorum cocuklarin bayram harcliklariydi iste bazen dedeleri veriyor falan altin olacak kivama gelince hemen altina ceviriyorum hesap kartima atiyorum bazen bazen yastik alti sakliyorum .. bide bizim burda boncuk kolye vs yapan abla vardi bi ara ondan boncuk aldim yaptim tanesi 1.30 tl den  1 hafta da 100 tl lik yapiyordum kucugum hareketlenince almadim iste bina temizligi bulursan mesela onunla da iyi para olur ayda 500 rahat kazanirsin bide bazen esim ekmek vs para birakinca mahsus bir cikolara alirim oglana 5 tl hemen kenarima atarim boyle böyle cok biriktirdim 
önce (9 puan) tarafından
Çalışacak yer yok bende evde birşeyler yapmak itiyorum 1 tane dediniz vardı babamı 1 ay olmadı kaybettim o gitti harçlık falanda bitti  onun sayesinde birikim yapiyormusumusm azda olsa artık oda yok bende eşimden elimden geldiğince almaya çalışıyorum ama bilmiyorum
önce (313 puan) tarafından
Basiniz sagolsun
önce (9 puan) tarafından
Çok saolun
0 oy
önce (218 puan) tarafından
Şayet kendin para kazanmıyosan eşinin sana verdiği paraya zam yapması gerekecek biriktirebilmen için. Benimki bana pazartesiden pazartesiye verir mesela, buranın pazarı pazartesi olduğu için pazar parası olarak. Başlarda daha az veriyodu, hani genelde 200 300 civarı veriyodu, o ara fiyatlar bu kadar uçuk olmadığı için işimi görüyordu ama kenara para atma meselesi gıdım gıdım ilerliyodu. Evlendikten 2 ay kadar sonraydı sanırım, bu el öpme vs verilen harçlıklarla elimde olan bi miktar parayı birleştirip 1 gram altın almıştım. Sonrasında elime öyle çok bi para geçmedi, anca işte kenara 300 500 atabilecek kadar geçti bi duraksama dönemi oldu borçlar taşınma vs derken. Birkaç ay önce bi yarım gram altın aldım elimde birikenle. Sonra hastanelik oldum kendi başıma çarşıya gidip gelemeyecek kıvamdaydım eşimle gittim 2 hafta, eşim hesabından bin lira çekti ve genelde hepsini harcadı çarşıda. Hani sana 300 400 lira veriyorum hem pazarı görüyosun hem para biriktiriyosun bu nasıl iş diye tribe girdi hatta. Parayı bana vermesinin daha kârlı olduğunu fark etti. Haftalık 400 vericem dedi, fiyatlar uçtu 400 yetmez dedim 500de anlaştık en son. Bu hafta 100 lira atabildim kenara, geçtiğimiz iki haftada da bi 500 atmıştım, şuanki birikim 600 oldu. Haftaya da artık nasip kısmet. Gerekmedikçe kıyafet almıyorum, alıcakssm eşime aldırıyorum ya da gözden çıkardığım parayla alıyorum. Abur cuburmuş canımın çektiğiymiş ekmekmiş onlar zaten eşimde. Verdiği parayı sadece pazar malzemesine harcamaya yada kenara atmaya özen gösteriyorum. Hatta cüzdanın bi harcama bölümü var bi de kenara atma bölümü. Kenara attıklarımı kolay kolay harcama bölümüne atmıyorum ama harcama bölümünde pazar sonu kalan parayı kenar bölümünr aktarıyorum direkt
Tavsiye ederim yani bu taktik baya işe yarıyo. Özellikle abur cuburları eşe aldırma meselesi. Altın konusunda benden gidenlerin haddi hesabı yok, kenara attığım 2 gramın lafı olmaz yani ama bi yerden başlamak lazım dedim. Hani başkasının bilmediği bi paranın varlığı iyidir kötü gün için
önce (9 puan) tarafından
Bende kayınvalidem evine verdim 3 çeyrek 5 gram biriktirmistim coculardan geri gelmedi hala
Bayramda kayınpedere 60 gramlık bilezik verdim borç, Allah bilir ne zaman gelecek geri. Eşime verdiklerim ayrı zaten 9 çeyrek 1 yarım 7 gram 1 tam altın. Kenara attığım 2 gram :D
önce (9 puan) tarafından
***** gibi hissediyorum bazen niye veriyorsam
Ya çirkefleşiceksin ya vericeksin malesef orta yol yok. Özellikle eşe verme durumunda çoğu zaman çirkefleşmek de işe yaramıyo
0 oy
önce (10,679 puan) tarafından
Bes hesabim var orfa birikiyo her ay
0 oy
önce (1,930 puan) tarafından
Asıl birikim varla değil yokla yapılır ne kadar zor zamanlardan geçtik bebeğime tek bir zıbın almak için bile çok düşündüm ama birikim otomatik oluyordu yani para var ama yokmuş gibi hiç elimiz görmüyor bi ay aksatırsan gerisi gelir kızımada aynı şekilde gereksiz tek birşey almam durumumuz varken hemde hesabında birikiyor ileride boş boş aldığım eşyası olacağına arabası olucak mantığı hep böyle kuruyorum ve harcamıyoruz
önce (9 puan) tarafından
Öyle bende şimdi öyle yapiyorum
0 oy
önce (4,250 puan) tarafından
Maaşı alınca eşimin attığının bir kısmını altın yapıyorum 
0 oy
önce (2,407 puan) tarafından
Ben yapıyorum yoksa para uçup gidiyor ama 3 4 aydır pek yapamıyorum da gram alıyorum bankadan o şekilde bide bireysel emeklilik hesaplarımız var oyani 

İlgili sorular

0 oy
21 cevap 426 göst.
3 Mart 2022 Diğer kategorisinde misafir tarafından soruldu
0 oy
14 cevap 233 göst.
0 oy
4 cevap 223 göst.
10 Temmuz 2024 Diğer kategorisinde Havin06 (2,314 puan) tarafından soruldu
0 oy
13 cevap 225 göst.
10 Temmuz 2024 Diğer kategorisinde Evrim.34 (500 puan) tarafından soruldu