+1 oy
1,358 göst.
Sağlık-Diyet-Spor kategorisinde tarafından
Bu hem bilinçlendirme hem mutluluk postudur...!!

Mesleğimi bilenler bilir işime son derece aşık son derece severek yapıyodum ta ki kaderin sillesini yiyene kadar... bebeğim 4.5 aylıkken ise döndüm çünkü lohusalik surecim çok berbat geçmişti insanlardan uzaklaşmak birazda maddi olarak çocuğuma rahat Bi hayat sağlamak için işe döndüm sabah eşim öğleden sonra 2 saat babam sonra ben dönüşümlü baktık bebeğim 8 aylık olunca günde 15 dakika ekrana maruz bıraktığını öğrenince babamla tartışmaya başladım çünkü 03 yaş ekranın zararlarını konu uzmanı olarak zaten detaylıca biliyordum bu sürede kayinvalidemlerin 2 3 saatten fazla ekrana maruz bıraktığını öğrenince çok sert tepki verip cocugumun görüşmesini yasakladım 2.5 ay önce uzun ve sancılı taşınma surecim oldu izletmemek şartıyla çocuğuma telefondan sürekli müzik dinletiyordum oğlum çok seviyordu okullar kapanıp eve yerlestigimde cocugumda ciddi manada değişiklikler farkettim tam olarak komut almiyordu ismine tepki vermiyordu çevreye ve insanlara ilgisizdi babildamasi yoktu ve en önemlisi bu aya kadar tek Bi kelimesi bile yoktu önce kondurmak istemedim ama sonraları dahada geriye gittiğini farkedince hemen uzman yardımı aldım gördüklerimi olanları görüntülü ve yazılı olarak doktorumuza ilettim danver testine yönlendirdi ve bebeğim 9 10 aylık bebekle eş değer gelişimde cikti ön tanı olarak geçmişe dönük ekran maruziyeti izleri ve şimdilik sanal otizm  tanısı konuldu 1 ay sonrası için kesin tanısı konulacak der demez olduğum yere yığıldım oysa çocuğum 2 3 aydır ekran ile alakası yoktu o sira ekrana maruz kaldığını bilseydim zaten hemen müdahale ederdim 3 ay önce ekran izlediyse bu nasıl bisey olabilir bu sorular beynimde bağırıp duruyordu ilk şoku üzerimden atınca doktor sarılarak beni teselli etti ben çünkü bağıra bağıra ağlamaya başladım herkesin çocuğuna iyi Bi ogretmenken kendi evladıma anne olamadım ben nasıl farketmedim farkettigim zaman neden müdahale etmedim diye ağlıyordum muayne bitip odadan çıktığımızda eşim iş yerini arayıp yıllık izne çıktı ben ertesi günü mesleki baglantilarim olan ergoterapist rehber öğretmen dil terapisti arkadaşlarımı hepsini evime toplayıp detayli çalışma programı ayarladık günlerdir yoğun egitimdeyiz ve ilk babildamalari başlamışken bugün dünyanın en güzel kelimesi olan anne sözcüğünü duydum anne anne anne bu sözü duymak için canımı bile vereceğim hiç aklıma gelmezdi oturup saatlerce agkayacagim hatta eşimle kavga bile edeceğim aklıma gelmezdi anne anne anne hala inanamiyorum bu mucizeye... 0-3 yaş eskiden bile izlemiş olsa günde 2 3 dakika bile izlemiş olsa yada sürekli müzik dinlentilen bi bebeğin belirtileri otizm olmasa bile sanal.otizmdir ve bunun çözümü sadece ekrani kapatmak unutturmak degikdir üzerindeki etkilerini silmek için bile yoğun egitim.ilgi gerekir umarım sizlerde örnek olur 

26 Cevaplar

0 oy
(1,100 puan) tarafından
Canım benim oğlumda bı yaşında biz televizyon izlerken  dönüp bakıyor bı kaç saniyeliğine bide biz telefina bakarken dönüp telefona bakıyor bu yapmasına engel mi olmam gerekiyor
tarafından
Neden sonuç ilişkisi olarak telefondan biseyler izleyip dinleyebilecegini biliyor bu yüzden telefona kumandaya adapte oluyor
-Reklam-
0 oy
(12,569 puan) tarafından
İnan senin şu yapabildiklerinin yarısını yapabildiysem ne mutlu bana ben de bunun çok mücadelesini verdim çok şükür şimdi yarar ama her şeyi de bilen bi kızım var evet ben ekranı engelleyemiyorum şuan ama kisitlayabiliyorum ilgisini dagitabiliyorum ki bence bu ilk zamanlar vermememin meyvesi simdi biraz telefon oynasa sıkılıp atıyor ki onu da çok zorda kalırsam veriyorum.

Sıkma canını oğlun büyümüş zamanla her şey yoluna girecektir bu hayatta en çok neyden korkarsan onla sinanirsin canım bak sen tedbirini al ama bu kadar da usteleme. Hepimiz anneyiz hepimizin yaşam koşulları başka ne mutlu sana ki sağlıklı bi evliliğin sağlıklı bi bebegin var ♡
tarafından
Amin cnm insallaj tedbir kuldan taktir allahtan her zaman
0 oy
(4,860 puan) tarafından
Bu konu hakkında çok bilgi hakimi değilim. Derste hocamız bahsetmişti. Aslında tv telefon herkesin evinde bu konuya daha hakim olmam gerektiğini bu postu okuyunca anladım. Araştırmalara başlıyorum sana da yazarım. Berk senin gibi bir annesi olduğu için çok şanslı kutluyorum seni  çabaların için. Daha dün bir posta bir kadına kızdım. Çocuklar sabah 9 da sokakta(site içerisinde) ses yapılıyorlar uyuyamıyorum diye serzenişteydi. Çocuklar evde tepiniyorlar diye şikayet, sokakta oynuyorlar diye şikayet. Anne babalar da artık yoruldu bu şikayetlerden. Tv telefon tablet bilgisayar önünde çocuk yetiştirmeye çalışıyorlar. Kukla gibi robot gibi veya kafes içindeki hay.van gibi çocuk olsun istiyorlar ama çocuk dediğin meraklı kıpır kıpır olur. Çok geçmiş olsun canım
tarafından
Tahammulsuzluk hersey benim istediğim dediğim gibi olsun kısaca bencillik ve egolardan dolayı tamamen cocuklarimizin her alanını çaldık sokakları otopark ve bina yapıp sanal yeşillik mahkum ettik etkinlik okul vs ucretli yapıp bedensel ve fiziksel gelisimlerini engelledik sonra bu çocuk böyle diye şikayet eder olduk aslında cocuklarimiza çok şey borçluyuz en önemlisi onlara tertemiz bi dünya borçluyuz
0 oy
(667 puan) tarafından
Kendimi yerine koyup okuyunca gözlerim doldu…   
0 oy
(65 puan) tarafından
Hocam çok teşekkür ederim olgun 3.5 yaşında izle bilir mi az bişey 
tarafından
10 dakikayı gecmemesi koşuluyla izleyebilir
0 oy
(916 puan) tarafından
Benim kızım da 14 aylık anne demiyor. Ama baba diyor kraker diyor kendince gıage diye. Karga ne diyor dediğimde gak gak diyor inek ne diyor dediğimde bööö diyor köpek ne diyor dediğimde kendince havlamaya çalışıyor, dede, gol diyor. Bende hep konuşması geri kaldığını düşünüyorum bu yüzden her gün mutlaka 3-4 kez kitap okuyoruz ama dediğim bütün komutları yerine getirdiği için cok korkmadım açıkçası. Çünkü bazi gelişim alanları ilerlerken diğer gelişim alanlarında duraklama olabiliyor. Bu son bir ayda yürümekle meşguldük. Bir haftadır da daha çok ses çıkarmaya başladı. Bilmiyorum suphelenmeli miyim bir şeylerden bilen anlayan biri beni aydınlatabilir. Bu arada bende öğretmenim yukarıda demişsiniz öğrencilerime öğretmen oldum ama çocuğuma anne olamadım diye ama insan kendi çocuğu olunca çok farklı oluyor. Dışardan bir göze ihtiyaç duyuluyor illaki.
tarafından
Müzik olayını ben mesleğim gereği bile bilmiyorum bilsem asla müzik bile acmazdim kendim konser verirdim sabah aksam... insallah esin dikkate alır etkileri silmek inan ki zorlu bi süreç
(916 puan) tarafından
Bende ekransiz müzik çok sorun olmaz diye düşündüm. Aslında bununla ilgili bir bilgi duymuştum konuşan kişiyi görmemesi dudak hareketlerini gormemesiyle alakalı diye biliyorum ama çok etkileneceğini düşünmemiştim. Hoş benim kafam zaten müzik kaldırmıyor. Okul öncesi öğretmeniyim sürekli çocuk müzikleri duymaktan sıkıldım:) babası açıyordu genelde. Ya da çok huysuzlandiginda bezini değiştirmeme izin vermediğin de sorunu geçiştirmek adına aciyordum.
tarafından
Bizde müzik olayı gayet normaldir bransimin otizm alanında ilerledigim için onlar müziği duyar duymaz oynamaya başlayıp kendileri söylemeye calisiyordu o yüzden normal çocuklarda müzik kulağı gelişir algısı olusturdum kendi kendime normal çocuklarda dudak hareketi konuşan kisiyi gormemesi meselesini bilmiyordum buda tecrübe oldu işte
(916 puan) tarafından
Evet hepsi tecrübe. Erkenden farkedip önlem almanız da çocuğunuzun sizin gibi annesi olması şansına çünkü herkes bizler gibi dikkat etmiyor ne yazık ki. Umarim daha sağlıklı ilerleme kaydeder yavrularımız hep iyi olsunlar
tarafından
İnşallah cnm çok teşekkürler ❤️❤️

İlgili sorular

0 oy
12 cevap 713 göst.
7 Mayıs 2024 Diğer kategorisinde Janya 6 (140 puan) tarafından soruldu
+1 oy
12 cevap 697 göst.
9 Eylül 2022 Diğer kategorisinde misafir tarafından soruldu
+1 oy
20 cevap 652 göst.
25 Eylül 2021 Diğer kategorisinde misafir tarafından soruldu