0 oy
184 göst.
Kültür-Sanat kategorisinde (327 puan) tarafından
kizlar lohusayken duydugunuz hurafeler neydi ya da geleneksel adi altinda bebeginize yapilan seyler ? hep cok merak etmisimdir cunku ben tuzlatmadim bile kirk banyosunu da kendim yaptirdim dua okudum o kadar ve 2 bucuk aydir eve misafir almiyorum aile disinda genelde kaynanalar yapar bunlari ama maksat muabbeet olsun anlatirsaniz dinlerim 

9 Cevaplar

0 oy
(5,495 puan) tarafından
Tuzlama kundaklama yaptırmadım annemin evinde yaptım doğumumu kızım 37 günlüktü evime gittiğimde 40 bebeğin değil zaten özel bir seramoni yapmadım yıkadım o kadar bana kimse karışamadı o konularda iki aileden uzakta kimsemiz de yoktu e haliyle gelen gidende olmadı sadece 40 çıkmadan akşam gezmeyin vs dediler hı hı diyip gezdik ☺️
(327 puan) tarafından
cok iyi yapmissiniz saglikla buyusun :)
(5,495 puan) tarafından
Teşekkür ederim büyüdü elhamdülillah 4 yaşında şimdi en iyi arkadaşım
-Reklam-
0 oy
(2,693 puan) tarafından
Yöreye göre değişiyor herhalde o hurafelerde :) ben de bir şey yapmadım. 2 hafta eşimle evdeydik. Eşim işe başladı 1 hafta annemde, 1 hafta kayınvalidemde takıldık öyle. Banyosunu evde eşimle ikimiz yaptırdık dua ettik. Öyle geçti gitti işte. Kızım doğdu göbek bağı düştü eşimin ananesi aradı göbek bağı düşmüş bozuk para koyun deliğin oraya göbeği düşmesin demişti. Eşimde denemeye kalktı izin vermedim.
0 oy
(468 puan) tarafından
40 çıkmadan geçilmez 

Gezdim

40 çıkmadan nişan a ortamlara girilmez

Gittim girdim

40 çıkmadan akşam ay görülmemesi lazım 

Çıktım

Bebeğin 40 i çıkana kadar kıyafetleri asilmas gece 

Astım

40 gün bebeğin banyo suyu lağıma dökülmez 

Döktüm .....

...

....

O daha neler neler dedi kaynanam yapmadım 
0 oy
(9,632 puan) tarafından
hiçbir şey yapmadım yaptırmadım, yaptırmak isteyen de olmadı çok şükür. ben en iğrenç şeyi duydum, biri ya bebeğin ağzına tükürüyor ya da emziğini veya parmağını yalayıp bebeğin ağzına sürüyor. neymiş bebek ona çekermiş. valla biri bunu yapmaya kalksa ağzına sıçardım o an
0 oy
(14,517 puan) tarafından
20 gun boyunca boklu bezleri balkonda bekletmistik :D atilmazmis bakti yaz ayi sicak kokuyor en son atti :D 
(5,426 puan) tarafından
:))) bomba biriktirmiş son kız ben günlük atıyorum balkonda duruyor çöp kutusu:)) bombalamak istediğine atılabilir :))
(14,517 puan) tarafından
he bomba niyetine :))))
(5,426 puan) tarafından
Fena kokuyo kız sıcakta :)
(14,517 puan) tarafından
valla evet bana kalsa bende atardim bekletmezdim
neyse bunda kendim oldugum icjn atarim artik
(5,426 puan) tarafından
Aynen canım gonlunce olsun herşey ilki acemilige geliyo :))
0 oy
(844 puan) tarafından

Çok şey duyamdgim hurafe kalamdi ama yanımda kimse yoktu hep telefonda bana denilen hurafeler eşim annesini aradı göbeği düştü oda kız kardeşine demis o bizi aradı krem bilmem bezle falan baglayin yapmadim annem aradi çıkıntı varsa yara bandı koy ablma sordum hiç birseyle kapatma kurmaz o gün banyo yaptrmadim diğer gün gene devam banyoya:D 40a kadar yaptrdm.hep banyo 40 eşimle birlikde 2 hafta eşim izinliydi pek birşey analmdik hastane falan yani tek zorlandım yaptirkdik  yine dualar falan okuduk bitrdik çok şükür 1 buçuk aylık olduk☺️

0 oy
(1,703 puan) tarafından
Hiç bır şeyi yaptırmadım sadece annem 40 lı bebeğin çamaşırlarını ıkındıden sonra topla derdı toplardım dısarıda bırakmadım onunda nedenı olduğu için uyguladım
(327 puan) tarafından
nedeninni merak ettim ?
(1,703 puan) tarafından
Şöyle anlatayım erkek kardeşim bebekken ölümden dönmüş gitmedikleri hastane kalmamış bır doktor bu bızlık degıl hocaya götürün demiş Hoca'da bebeğin bezlerini akşama bırakmışsın üç harfliler musallat olmuş diyince o hoca sayesinde şükür kardeşim kurtulmuş hoca dediğim öyle normal iyi bır hocaymıs
0 oy
(2,458 puan) tarafından

Misafir niye almadın onu anlamadım canım. Benim oğlum doğdu 1 hafta sonra kurban bayramıydı bütün sülale miz geldi 4 gün boyunca hem bayram hrm bebek ziyareti :D bişey de olmadı şükür.. ben hurafe olarak bişey yapmadım 20 günlükken pikniğe felan gittik. Geldiği gün yıkadım kaynanam bi tayin sürdü kemikleri sağlam olsun die bende zararı olmayınca seslenmedim. 5 dk durdu yıkadık 

(327 puan) tarafından
cunku misafir agirlayabilecegim bi donem degil her acidan hassas bi donem hem benim hem bebegim icin alana saygim var ama bu benim gorusum
0 oy
(286 puan) tarafından
Tuzlama kayinvalidem zorla yaptırdı çünkü eşim de istiyordu bildiğiniz ağlaya ağlaya yaptım. Küçük bebegin banyo suyu lağıma dökülmez dediler. Dokmedik, hep ağaç dibine döktük ne olacak ki. Mesela 40 gün lohusa yalnız kalmaz dediler ben daha 10 gunlukken yalnız kaldım her hurafeye kafa yoran kaynanam da hiç umursamadı bu durumu. Geceleri falan yalnızdım eşim çalışıyordu. Gezme konusunda eşim sıkıntı yapıyordu 40 gün çıkılmaz diye ama çok bunaldım tabii ki çıktık şehir dışına bile gittik. Lohusa cenaze evine gitmez dediler epey bir süre gitmedim, zaten bebekle o ortama girmek istemediğim için işime geldi çok yakınım da olmayınca. Aklıma gelenler bunlar. 

İlgili sorular

0 oy
7 cevap 101 göst.
3 Eylül 2024 Diğer kategorisinde Premsesannesi (659 puan) tarafından soruldu
0 oy
3 cevap 123 göst.
22 Temmuz 2024 Diğer kategorisinde YaseminDefne (604 puan) tarafından soruldu
0 oy
3 cevap 78 göst.
2 Şubat 2024 Diğer kategorisinde f&A (747 puan) tarafından soruldu
0 oy
18 cevap 238 göst.
9 Ağustos 2022 Diğer kategorisinde 8nesibemese27gmail (11 puan) tarafından soruldu

398,110 soru

11,905,839 cevap

36,033 kullanıcı

...