0 oy
204 göst.
Sağlık-Diyet-Spor kategorisinde (343 puan) tarafından
Merhabalar hanımlar bebeğim 35 haftalık prematüre olarak doğdu.. Şuan 14 aylık yürümüyor bazı etrafımda çocuklar var yaşıt yada yakın yaşta yürüyor lar bu aralar kafama takmaya başladığımı hissediyorum sanki bu konuyu soruyor herkes çünkü bıkkınlık geldi.. Her bebek farklıdır desemde susmuolar bide benm bebeğim prematüre olarak doğdu Bi ay geri saymalısın demişti doktor gelişimi farklılık gösterebilir demişti çok şükür fiziken eksik Bi yanı yok becerikli zeki Bi bebek ayakta tutunarak duruyor kendi kalkabiliyor koltuklarda tutunarak ilerliyor ilk adım arabası nı kendi sürebiliyor ama kendi başına yürüme yok 18 aya kadar zamanı var ama anormal mi buu durum doktora gitmeye gerek varmı 

13 Cevaplar

0 oy
(1,003 puan) tarafından
Canım zaten prematüre bebekler diğer bebeklere göre daha geç yürür. Bazı bebekler fizik tedavi bile alıyor
(343 puan) tarafından
Prematüre bebekler diğer bebeklere göre geç yürür die bişey yok canım benim arkadaşımın bebekleri de ikiz prematüre ler yürüyor lar şuan 14 aylıklar diğer dediğiniz doğru ama bazı bebekler fizik tedavi ve rehabilitasyon alıolar
(1,003 puan) tarafından
Her bebek bir değil.  Benim kızımda prematüre kimlikte 8 buçuk aylık ama 6 aylık doğdu tabikide yasitlariyla aynı zamanda yürümez şuan oturamiyor bile. Doktorumuz da böyle söyledi geç yürürler, geç  konuşurlar dedi
(343 puan) tarafından
AA gerçekten mi çok doktora gttim de dememişti teşekkür ederim
(1,003 puan) tarafından
Rica ederim canım
-Reklam-
0 oy
(825 puan) tarafından
Benim oğlum 38+1 de doğduğu halde 15 aya 1 hafta kala yürüdü 18 aya kadar yolu var 
(343 puan) tarafından
Aaa sonunda daha geç yürüyen bebek duydum teşekkürler
(825 puan) tarafından
Rica ederim yürür annesi Allah'ın izniyle hiç takılma
0 oy
(7,121 puan) tarafından
Acele etme daha çok küçük doktorluk bir durumu yok benim kızım bir yaşında emeklemiyor bile elaleme aldırış etme onlar bir yaşını geçen çocuk kesin yürür kafasındalar zsten bebeğin erken doğmuş demekki yürümemesinin sebebi bu doktora götürecek bir durum yok canım
(343 puan) tarafından
Doktora kontrole götürüyorum zaten.. Erken doğdu ama fiziksel ve motor becerilerini tetikleyecek etkileyecek sağlık durumu kötü değil iyi çok şükür
0 oy
(4,347 puan) tarafından
Doktora gitseniz muhtemelen test yaparlar d vitamini eksikliği var mı diye ya da daha zamanı var derler. Ben de tam 15 aylıkken götürdüm 18 aya kadar normal olduğunu söylediler ve d vitamini eksikliğinden kaynaklanıyor demişti doktor. Zaten oğlumda d vitamini eksikliği vardı bıngıldağı çok açıktı ve geç kapandı. Çevremde hangi bebek geç yürümüşse hepsinin bıngıldağı oğlum gibi geç kapanmıştı ve çok açıktı. Çok şükür 16 aylıkken yürümeye başladı. 
(343 puan) tarafından
D vitamini iyi çıktı bu ay yaptırdım bıngıldak kapandı baya oluyor.. Demir eksikliği etkiliyor die duymuştum yürümeyi
(4,347 puan) tarafından
Evet benim oğlum o yüzden geç yürüdü. Tutunarak gidiyor mu peki bebeğiniz
(343 puan) tarafından
Evet tutunarak gidiyor kendi kendine kalkabiliyor ilk adım arabası ile yürüyor
(4,347 puan) tarafından
Çok iyi canım hiç dert etme o zaman başlar yürümeye ❤
0 oy
(532 puan) tarafından
Bende sen gibiydim canim takiyordum şuan 16 aylık yeni tam anlamıyla  yürüyor  geç emekledi 10 aydan sonra bide gerçekten prematüre geç hesaplamiyor bende prematureyim bende geç yurumusum 16 aylıkken falan 
(343 puan) tarafından
Yaa prematüre bebeklerin gelişimi diğer bebekler ile aynı olmuyor evet yürüyünce de çok ararız bu uslu zamanlarını
(532 puan) tarafından
Evet tuvalete zor gidiyorum evse koşuyor bildiğin heryere psimde geliyor kuyruk sanki :)) merak etme yürür canim bnm kızın gercekteb niyeti yoktu bir gunde kalktı sasrdi peşpeşe oturup kalktı ertusi gün alkış tuttu kendine mutlu oldu basardigina öyle öyle oldu eğer ayakta durabiliyorsa sende yürütmeye teşvik et
0 oy
(1,097 puan) tarafından
Benim kizim da 13.ayin da anca yurudu arkadasimin kizi 14 aylik daha yurumedi sizinki gibi ayaga kalkiyor vs ama yurume yok.Gayet normal zaten ayaga kalabiliyor adim atabiliyorsa sorun yok bunlari yapamasa sorun vardi su an cesareti gelmemis daha.
0 oy
(4,050 puan) tarafından
39+6 da doğan arkadaşımın kızı daha yeni yürüdü, 16 aylık. Bence hiç kafana takma, 18 ayına kadar hatta seninki 19 ayına kadar yolu var. Ama kontrollerinizi de aksatmayın.
0 oy
(1,699 puan) tarafından
Canım ablamın kızı 2 yaşına yakındı yürüdüğünde. Kardeşimin çocukları 1.5 yaşında yürüdü prematüre de değillerdi. Atağa kalkabiliyormuş. Yakında da yürür merak etme.
0 oy
(1,278 puan) tarafından
Bizde 36 haftada erken doğduk 15 gün sonra 16 aylık olucak hala yürümüyo adım atiyo biraz gidiyo ama sonra emekleyerek devam ediyo konuşma da yok anne baba falan 
0 oy
(7,481 puan) tarafından
Benim oğlum 21 aylik yürüdü canım. Ve 18 ayda daha tutunup gezmiyordu bile. Hep poposun üstünde oturur vaziyette istediği yere gidiyor du. Doktor kaslarında sıkıntı olabilir Bi tahlil yapalım dedi. Çocuk gelişimine yolladı falan. Sonra bir yürüdü sanki aylardır yürüyor. Allah in izni ile seninki de yürür merak etme. Kızımda 1 yaşından itibaren tutunup gezerdi falan desteksiz 15 ayl8k yürüdü. Bide daha ilgi bekliyorlar canım. Ben 18 aylik olana kadar nasilsa yürür diye çok üzerine düşmemiştim ama sonra daha çok teşvik ettim ve yürüdü şükür. Kendi haline bırakmamak lazım.
(343 puan) tarafından
Nasıl teşvik ettnz mesela
(7,481 puan) tarafından
Merhaba canimm kusura bakma cevabım geç olduğu için. Doktorumuz onu ayağa kaldırmaya ve ayakta durmaya teşvik etmelisin dedi. Duvara koli bandını ters yapıştırdım aşağıdan yukarı 3 sıra. Renkli plastik topları üzerine yapıştırdım. O çok ilgisini çekti. Normalde çok kalkamaz di onun sayesinde yükseğe ulaşmak için kalkmaya çok çabaladı. Ama duvarın boyası çıkıyor uyariyim;) balkon kapısına dolap kapısına falan da yapabilirsin. Sonra doktorum d vitamini ni tekrar başlattı. Bacaklarına masaj yap dedi. Yani aslında amacımız kaslarini kuvvetlendirmek. Sevdiği bir oyuncağı nesneyi bir yere koyu0 onu almasını sağlayın. Elinden tutup bol bol yürütün. Ne kadar ayakta tutarsanız okadar iyi. Böyle böyle yürür Allah in izni ile. Yürüme arkadaşıyla yürüyor demişsiniz mesela o iyi bise. Benim oğlum onla bile çok zor yürüdü. Yani ben onla ilgilindigim de yürümeye  başladı onunla. Sizin zaten daha vaktiniz var. InsaAllah 18 aya kadar yürür. Dediğim gibi biraz ilgi bekliyorlar.
0 oy
(565 puan) tarafından
İlk oglum 13 aylikken tam yuruyordu desteksiz ikinci ogl suan 14 aylik ve elinden tutarsam yanımda yürüyor koltuklardan tutup yuruyor ayaklarindan destek alip oturdugu yerden kalkip yada yerine oturuyor ama elini birak asla yurumuyor bekliyorum bende daha erken sadece her gun disarda yuruyorum belki heveslenir kendi yurumek ister diye
0 oy
(1,655 puan) tarafından
Kizz takma boşver yürür yürür bizim buraları bilmen mi zaten herkes ayrı bı laf çıkarır senin yapacağın cvbi cuk oturtmak olacak yani. Görümcemin kız seninkinin ayından büyük daha hiç bı faaliyet yok seninki prematüre Bebek olduğuna göre çok çok iyi görümcemin kızına bakarak takmaa. Bide sen kaç yaşındasın bacım sorması ayıp olmazsa 
(343 puan) tarafından
23 neden sordunuz
(1,655 puan) tarafından
Merak ettim kız aynı yastayiz bu arada
0 oy
(568 puan) tarafından
Kızım 37+3 te doğdu 14 aylıktı yürüdü seninki daha erken doğmuş canım normaldir

İlgili sorular

0 oy
2 cevap 399 göst.
26 Eylül 2021 Aile kategorisinde ibonun karisi (112 puan) tarafından soruldu
0 oy
43 cevap 645 göst.
7 Ağustos 2022 Diğer kategorisinde Mesude (2,533 puan) tarafından soruldu
+1 oy
6 cevap 107 göst.
5 Eylül 2024 Diğer kategorisinde Hosmerim (2,899 puan) tarafından soruldu
0 oy
7 cevap 198 göst.
18 Temmuz 2024 Diğer kategorisinde Miracinannesi.34 (1,044 puan) tarafından soruldu

397,211 soru

11,880,330 cevap

35,995 kullanıcı

...