0 oy
581 göst.
önce Diğer kategorisinde (10,759 puan) tarafından
Kızlar diyetisyenim günde bir bardak kefir verdi. Eşimin yengesi var onun yanında bahsedince haram sakin içme dedi. Ve ben iki şişe bitirdim bile 

Gerçekten var mı bunun aslı ,haram mı?

23 Cevaplar

+2 oy
önce (581 puan) tarafından

Alkole mi dönüşüyormuşşşş hxhdhshshs gıda mühendisi olarak o zaman sana şunu söyleyim canım maya ile üretilen her gıda alkol üretir ekmek dahil :D önemli olan üretimden sonra yıkıma uğramaları :)

önce (1,404 puan) tarafından
Teşekkür ederim canım ❤️
önce (499 puan) tarafından
Kiz desene ben 33 yildir alkol aliyom vay nenem cehennemde yanacam:)))
Hshahaha hepimiz yıllardır tüketiyoruz
önce (499 puan) tarafından
Hele ben o yuzden sarhos gibi geziyom hep bende diyom aksama kadar bebeler kafa birakmiyor meger hep mayadanmis vay caninaaaa:))
:D yazık oldu bize
-Reklam-
0 oy
önce (18,800 puan) tarafından
İlk defa duyuyorum sebebini sormadın mı ?
Ayyy ondan diyo o zaman
önce (10,759 puan) tarafından
Evet cnm üzüm sirkesi mesela bı müddet sonra şaraba dönüşüyor Muş buda aynı imiş
Ay bunuda ilk kez duydum
önce (295 puan) tarafından
Uzum sirkesi değil, üzümden Yapılan şarap biraz daha bekletilirse sirke oluyor. Yani sirke son durak. Ondan sonra sirkeye hiç birşey olmuyor.
Kefir mevzusuda, dinen tadı kesinleşmiş ve gaz çıkarmış şeyleri yemek içmek haram olur.
Çünkü çoğu sarhoş edenin azını içmekte haramdır.
önce (3,831 puan) tarafından
İçine ekmek ve tuz attığınız takdirde şarap olmaz buda bir bilgi
0 oy
önce (1,753 puan) tarafından
Hiç bir bilgim yok ama çok şaşırdım haram olduğunu sanmıyorum yaa neden harammış gerekçesi neymiş
Beklerken etil alkole mi ne bişeye donusuyormus
0 oy
Ay ne diyosun sen kız kefir çocuğuma.hep.iciririm.ven bağırsakları düzenli çalışsın diye 
Valla onların taraf hep hoca öyle dedi şok olmuşum diyince
0 oy
önce (3,278 puan) tarafından
Bi kere daha böyle bi konu geçmişti sanki burda. Yoğurt da mayalanıyor o zaman o da haram diye yorum yapmıştı biri :D
Ay bilemedim ya çok beklediği için alkole donusuyormus öyle bişey demişti
önce (308 puan) tarafından
Canım o zaman sirkenin de haram olması lazım. Biz alkole dönüşmeden tüketiyoruz sonuçta
0 oy
önce (1,145 puan) tarafından
Mayalı olduğu için haram diye kulaktan kulağa yayılıyor . Bende duyup bir hocaya sordum içilebilir dedi . Bende kızımda içiyoruz 
Etil alkolle oluyormuş cnm mayalanması anlamadım napsam
Allah razı olsun bacım ❤️ baya üzüldüm okuyunca bu rahatlattı biraz
0 oy
önce (1,130 puan) tarafından
İçerisindeki maya alkolle oluyor canım onu bende duydum hamileyken içiyordum benim annemin eşi umre hocası o bana söylemişti içmesen daha iyi içerisinde alkol var dedi etil veya metil alkol var belirli bir oranda mayalanmasını sağlıyor
Ekmek nasıl alkol üretebilir kafirin mayasının bir bekleme süresi var ikisi çok farklı şeyler kefirin kendisinin kefire dönüşmesi için zaten mecburen mayasına 0.06 oranında etil alkol ekleniyormuş ekmekle ayranla yoğurtla  aynı şey değil bunlar
Ekmek mayalanırken neden kabarıyor ?? İçerisindeki açığa çıkan alkolden ısıyla da kayboluyor
Yıllarca derslerini aldım maya kendine gıda bulduğu an alkol üretir her şekilde mayanın cinsi türü önemli değil ama alkol bi o kadar çabuk yıkıma da uğrar işlem görmediği sürece
Sonuçta içerisindeki etil alkol oranı 0.06 oranındaymış ben içmemeyi tercih ediyorum :) durdukçada daha çok mayalandıgı için bu alkol miktarı artabiliyormuş birdefasında bimden aldıgım kefirden bir yudum aldım ve direkt olarak asitli bir şekilde geldi tadı baya beklemiş sanırım bir daha da içmedim tiksinmiştim
Yoğurdun da alkol oranına bakın isterseniz:)
0 oy
önce (419 puan) tarafından
Ne alakası var ya kefir neden haram olsun 
İçinde alkol varmış cnm
önce (419 puan) tarafından
Hocamıza sordum haram değil dedi büyük hocalarımizda içiyo ama yinede araştır cam dedi
0 oy
önce (1,982 puan) tarafından

Aslı yoktur bizim hoca vardı eşi kızları çocukları hep hocaydi evlerinden eksik olmazdı 

Bilemiyorum cnm ya
önce (1,982 puan) tarafından
Onu iyice araştırmak gerekiyor sen o niyetle içmiyorsun niyette önemli sonuçta
0 oy
önce (960 puan) tarafından
Konudan alakasız hazır mı alıyorsun kendin mi mayaliyorsun
Hazir alıyordum cnm
0 oy
önce (371 puan) tarafından
Kefir mayalanan bi içecek olduğu için az miktarda alkole dönüşme meselesi var içeriğinin. Bununla alakalı araştırma yaptığımda abartıya kaçmayacak şekilde içilebileceği fetvasıyla karşılaşmıştım. 
Bir su bardağı içiyordum
0 oy
önce (48 puan) tarafından
Canım geçenler bende okudum telefonda galiba sen gibi şok geçirdim içiyordum haram diyordu baktım sonra gogleden yokmuş bekletince diyor bide geçen iki tane attım bak bekledi baya dolapta ekşi bozulmuş gözüküyordu tatmadan attım çöpe başka icmedim 
Yaaa bidaha icmeyeyim ya
önce (48 puan) tarafından
Bende ikilemde kalmıştım yani bozulmuş gücü dedim aynısını fayda da etmiyordu eşimde dedi bırak almayayım icme dedi
0 oy
önce (673 puan) tarafından
Yani umarım kendimi doğru ifade edebilirim. Ama gerçekten büyük saçmalık. İslamiyet'i bu şekilde yansıttıkları için gerçekten İslamiyet farklı bir boyutta tanınıp bilinmeye başlandı. Herkes biseyler hakkında atıp tutuyor. Birinin kafayı çekip peygamberin devesini öldürdügu için haram kılınan alkolle şimdi kefirin ne alakasi olabilir ? 

Hiç kefir içip sarhoş olan birini görmedim.

Kefir boza sirke bazı turşular.. daha neler duyacağız. Bira mayası dan yapılan süt arttırıcı ürünlerde haram Ozman . 

Kuran'da ztn haram olan şeyler açık ve net bir şekilde belirtilmiş. Leş kan domuz eti ve Allah'tan başkasina adanarak kesilmiş ha*****
Ya bilemedim cnm öyle dediler
0 oy
önce (614 puan) tarafından
Kur'an'ın hangi ayetinde yazıyormuş kefirin haram olduğu?
Ayeti bilmiyorum cnm içinde az miktarda alkol varmış
0 oy
önce (131 puan) tarafından
Fermente olması gerekiyor kefire dönüşmesi icin buda aynı içkideki gibi bekletilmesi demek o yuzden icinde alkolleşme olabilir mekruh içmesi en azindan ben araştironca bu sonuca vardım 
Yaaa icmeyeyim o zmn ya
önce (131 puan) tarafından
Tabiki bu sana kalmış birşey
Kafayı bulmak amacıyla icersen haram
Ama şifa niyetiyle icicem aman aman gerekli birseyse iç

Dip not:Kendi adıma hiç ailemde kefirle ilgili birsey duymadim yillarca o yuzden eskiler birsey yapmiyorsa vardir bir bildikleri derim dl
0 oy
önce (89 puan) tarafından

Ay o zaman kafayı çoktan bulmuş olman lazım ahahaha :)))

Kız kafayı bozacak kadar değil ama içinde alkol olusuyormus
0 oy
önce tarafından
İlk defa duydum sebebi neymiş acaba
Bekletildiğinde alkol mu ne uretiyormhs anlamadım
önce tarafından
Alla alla
0 oy
önce (8,507 puan) tarafından
Ay tobe estağfurullah biz sevmeyiz dd icmeyizde ama ilk defs haram oldugunu duydum 6 aydan itibaren brveklere bile tavsiye edilen bisey nasil haram olabilir ya 
Bilemiyorum ki cnm araştırayım biraz
0 oy
önce (695 puan) tarafından

Hayatım da duyduğum saçma şeylerden birisi :D

Olabilir cnm b nde şaşırdım
0 oy
önce (610 puan) tarafından
Haram değil 
Teşekkür ederim cnm
önce (610 puan) tarafından
Rica ederim canım

İlgili sorular

0 oy
8 cevap 617 göst.
1 Ekim 2020 Diğer kategorisinde misafir tarafından soruldu
0 oy
30 cevap 1,500 göst.
29 Eylül 2020 Sağlık-Diyet-Spor kategorisinde Aygün24 (1,338 puan) tarafından soruldu
0 oy
9 cevap 152 göst.
24 Ocak 2021 Aile kategorisinde Nihalinannesi (1,238 puan) tarafından soruldu
0 oy
2 cevap 78 göst.
24 Ocak 2021 Aile kategorisinde Nihalinannesi (1,238 puan) tarafından soruldu

391,014 soru

11,698,270 cevap

35,576 kullanıcı

...