0 oy
249 göst.
önce Sağlık-Diyet-Spor kategorisinde (149 puan) tarafından
Merhaba kızlar, benim bir oğlum var Ekim'de 3 yaşında olacak Allah'ıma şükürler olsun ki gayet sağlıklı bir çocuk. Biz eşimle ikinci çocuğu düşünüyoruz ama eşime sma için test yaptıralım çok yayıldı bu hastalık dedim ve eşim gitti kan vardı. Bu akşam sağlık ocağı aile hekimimiz aradı 'sma taşıyıcı şüphelisi' olarak çıktı sonuç ve eşinde acilen gelsin kan versin ona da bakalım asla çocuk düşünmeyin şuan eşinin de sonucuna bakalim önce dedi. Allah razı olsun harika bir hekim kendisi. Eşimin E devletinden baktık " sma şüpheli taşıyıcı"  yazıyor. Şok geçirdik ikimizde. Bende kan vereceğim eğer sonuc temiz çıkarsa, eşimde taşıyıcı şüphelisi durum ne olur ne bekliyor bizi bilen var mı, bir tedavisi var mı. Netten baktık biraz tüp bebekle ancak ortadan kalkıyormuş bu durum. Bilgisi olan lütfen yazsın çok teşekkür ederim şimdiden 

13 Cevaplar

0 oy
önce (149 puan) tarafından
.......................
-Reklam-
0 oy
önce (581 puan) tarafından
Ama taşıyıcılığı şüphesi varsa. Bildiğim kadarıyla tek yol tüp bebek diger türlü riskli oluyor 
Eşimle kafamız yerinde değil hiç gerçekten şok olduk. Oğlum sağlıklı Allah'tan, biz evlenirken yoktu böyle test filan, iyi mi yaptırdık bakalım bende kan vereyim ne çıkacak
0 oy
önce (512 puan) tarafından
eğer erkekte sma riski çıkıyorsa kadına iğne yapıyorlar diye biliyorum. 
önce (1,683 puan) tarafından
İğnesi var mı ilk kez duydum canım
İnşallah bende çıkmaz kan vereceğim ptesi
Ama iğnesi olduğunu hiç duymadım, tek çare tüp bebek diye biliyorum sağlıklı olması için
önce (581 puan) tarafından
İğneyi ilk defa duydum bende sadece tüp Bebek yapılıyor diye biliyorum
İnşallah çıkmaz canım
önce (512 puan) tarafından
Eğer yanlış hatirlamiyor ve karistirmiyorsam erkekte risk çıkınca kadına aşı yapılıyor hamile kalmadan önce. Eşimle nikah işlemleri yaptırdığımız sırada aile hekimimiz yaptı ve 5-6 tüp kan aldılar. 6 ayda sonucu çıkar demişti.
Önceden 6 ay sonra çıkıyormuş şimdi 35 günde filan çıktı eşimin sonucu. İnşallah benim negatif çıkar da aşı vardır da tüp bebeğe gerek kalmaz... O da zor süreç
önce (98 puan) tarafından
İğne falan değil kızlar. Benim eşimde de pozitif çıktı. Sonra benden kan aldılar, tabi o süreçte korunmamızı önerdiler. Taraflardan birinin negatif çıkması yeterli, çocuklari sma' lı doğmaz, ama sma taşıyıcı olma ihtimali var. Benim negatif çikinca normal yoldan hamile kal dediler sııkıntı olmuyor. Benim testim pozitif dahi çıksa direk tüp bebek yapılmıyor, genetik merkezine gidip daha detaylı balılıyor. Uzun oldu biraz ama arkadaşımız endişe etmesin.
Anladım canım inşallah arkadaşa da gerek kalmaz
Minelsaglam33 Allah razı olsun ♥️ belki benimde negatif çıkar da tüp bebeğe gerek kalmaz
0 oy
önce (184 puan) tarafından
Daha neleri gorecezz bu dünyadan oncelikle Rabbim bu sma çocuklara şifa versin annelerine babalarını güç kuvvet sabır versin 
Eşimle kafamız yerinde değil hiç gerçekten şok olduk. Oğlum sağlıklı Allah'tan, biz evlenirken yoktu böyle test filan, iyi mi yaptırdık bakalım bende kan vereyim ne çıkacak.
0 oy
önce (308 puan) tarafından
Benim de 3.5 yaşında kızım var bizim zamanimizda test yapilmiyordu. Geçenlerde verdik çok şükür taşıyıcılık çıkmadı. Sende tasiyicilik yoksa sıkıntı olmuyor sanırım ama varsa tüp Bebek tedavisi uyguluyorlar sanırım. Post yukarı çıksın diye yazdim
Eşimle kafamız yerinde değil hiç gerçekten şok olduk. Oğlum sağlıklı Allah'tan, biz evlenirken de yoktu böyle test filan aynı zamanlarda evlendik biz o zaman sizinle yüksek ihtimal.iyi mi yaptırdık bakalım bende kan vereyim ne çıkacak
önce (308 puan) tarafından
Aynen iyiki yaptirmissiniz gerçekten Allah korusun
İyi ki..
0 oy
önce (1,268 puan) tarafından
Sen de test ver eğer sen de taşıyıcı isen genetikli tüp bebek yapiliyor diye biliyorum doktorunuz sizi aydınlatır zaten ama inşallah sen taşıyıcı değilsindir o zaman sorun olmuyor hastaliga karsi taşıyıcı olan çiftlerde hastalık geni %25 ihtimalle cocugun hasta olmasına neden oluyor 
Eşimle kafamız yerinde değil hiç gerçekten şok olduk. Oğlum sağlıklı Allah'tan, biz evlenirken yoktu böyle test filan, iyi mi yaptırdık bakalım bende kan vereyim ne çıkacak. İnşallah benim mi temiz çok çıkar. Allah büyük eğer benimde pozitif çıkarsa doktorun da yönlendirmesiyle ya ikinciyi hiç yapmayız yada tüp bebek deneriz... Normal yollardan hamile kalabiliyorken bu durumda çok üzücü...
önce (1,268 puan) tarafından
Oyle gerçekten rabbim tüm yavrulari böyle illetlerden korusun :(
Amin amin inşallah:(
0 oy
önce (387 puan) tarafından
İyi akşamlar. Benım bır arkadaşımın oğluma sma tip 3 teşhısı kondu. Bu teşhis konulurken anne ve babadan kan alındı ve hem anne hem baba sma taşıyıcısı çıktı. Keşke onlara da evlenmeden önce bu test yapılsaydı ya da onların aklına gelmıs olsaydı. Onun yaşadıklarından yola çıkarak cevaplarsam ve eşiniz gerçekten taşıyıcı ıse sizden de kan örneği alınması gerekir. Eger taşıyıcılık varsa tüp bebek yöntemi ile yenı bır hamilelik durumu önerilir. Çünkü her 4 bebekten bırınım sma olma riski var. 
Çok teşekkur ederim arkadaşım adına. Amin inşallah. O zaman hiç sıkıntı yapmanıza gerek yok çok şükür bir belirtisi yokmus zaten olsaydı anne olarak şimdiye kadar çoktan hissetmiş olurdunuz hıc aklınızda kalmasın. Belirtileri zaten oyle pek de gözlemlenmeyecek şekilde degil malesef. Arkadaşım da hep bır sey var sankı dedı ama tabı boyle buyuk bır sey beklemedi konduramadı.
Şu an durumu nedir çocuğun çok üzücü
Şu anda 7 yaşında bırıncı sınıfı bitirdi ama arkadaşım ve öğretmeni bırlıkte tekrar bırıncı sınıfı tekrar etmesine karar verdiler çünkü okuma yazma öğrenemedi malesef. Devlet ilacı karşılıyor ama her 3 ayda bir kontrol ediyor ilaç fayda sağlıyor mu kaslara dıye ve bu malesef çok zor bir tetkik. Her 3 ayda bır ya yaramıyor artık derler ve ilacı ödemezlerse korkusu yaşıyor. Fizik tedavi ve yüzme önerdiler aksatmamaya çalısıyor. Yürüyor ama yaşıtları ıcınde gelişimsel açıdan fark epey var malesef. Merdiven çıkamıyor o nedenle sınıfını hep giriş kat olarak sabitlediler. Yurt dısında ozel yeme düzenleri ile tedavi ettiğini söyleyenler var onlara çok takıldı ozel urunler getiriyor yurt dısından. Doktorlar ihtimal vermıyor bu tarz seylere ama o en küçük ihtimal bile bana ıyı gelıyor diyor
Ahh ahhh ne zor... Hayal bile edemiyorum yavrucagin ve anne babasının halini. Biz çocuk hasta olunca bir kan verirken bile içimiz kaldırmıyor da o çocuk 3 ay da bir o zor tetkiklere katlanıyor, Rabbim şifa versin tez zamanda inşallah çok zor Allah sınamasın çocuğumuzla
Amin inşallah
0 oy
önce (3,796 puan) tarafından
sana tavsiyem  cnm iyice araştır sonra hamile kal
Asla ve asla araştırmadan emin olmadan hamile kalmam... Üzgünüm çok inşallah benim ki temiz çıkar
önce (3,796 puan) tarafından
genelde  eşlerden  biri tek taşıyıcı olabiliyor
Keşke eşimde olmasaydı ama nasip işte
0 oy
önce (269 puan) tarafından
İlk çocuğu saglıklı olup ikinci hasta olan aileler var dikkat etmek gerek 
Evet bizde onun için kan verdik iyi ki vermişiz
0 oy
önce (5,258 puan) tarafından
Canım bildiğim kadarıyla sma lı olması için ikinizin de taşıyıcı olması lazım. 
Demek ki benim negatif çıkarsa inşallah sorun kalmiyor yine biz gideriz gitmemiz gereken doktorlara bölümlere ama. Bizim ilk erkek gelecek dedi doktor sorun çıkarsa senden alıcaz dedi yoksa ikimiz birden vericektik
Bizim de öyle dediler de sonradan o gidemeyince sorun değil sen de olur dediler
SMA’nın meydana gelebilmesi için iki genin de mutasyon olması gerekir. Ailelerin her ikisinin de bu mutasyon genini taşıyor olması, doğacak çocuğun SMA hastası olma tehlikesini %25 oranına çıkarmaktadır

Böyle yazıyor bak nette
%25 de yüksek ihtimal geliyor insana :(
İnanmıyorum eşimde böyle bir şey çıktığına
0 oy
Canın sakin ol. Benim kocamda da çıktı. Sende kan vereceksin eğer sende de pozitif çıkarsa genetik merkezine gideceksiniz daha net bakacaklar. Ondan sonra tüp bebek önerirler. 
Peki siz verdiniz mi sizin nasıl çıktı, eğer benim temiz çıkarsa ne oluyor acaba normal yollardan hamile kalmak riskli oluyor mu
Benim negatif çıktı ve normal yoldan hamile kalabilirsin dediler eve gönderdiler. Eğer sende negatif çıkarsa  Normal yoldan hamile kalıyosunuz bir sorun olmuyor. Ha sizin pozitif dahi çıksa genetik merkezine gidip daha detaylı bakıyorlar direk tüp bebek değil. Ama sizin zaten sağlikli bir çocuğunuz olduğu için bence korkmayın hiç.
Vallahi içimi rahatlattiniz, ptesi kan vereceğim sonucu bekle filan içim içime sığmıyor eve sığmıyorum. Allah'a şükür oğlum sağlıklı, içimden de benim negatif çıkacak gibi geliyor inşallah öyle olur
0 oy
önce (2,779 puan) tarafından
Tüp bebek ile genetik ayristirmali embriyo ile transfer olacaksınız tutarsa gebelikle devam edeceksiniz.

Bu da hayli masrafli bı süreç ona göre ayarlarsiniz
Benim dusuklerim vardı o yüzden deenedim tedaviyle hamile kalabiliyordum bı sorun olmamasına göre o yüzden genetikli embriyo da denedim ama benm yine düştü genetikli embriyom sorun genetik değil diye normal embriyo denedik
Sizde zor yollardan gecmissiniz, çocuk düşürmekte cok psikoloji etkileyen zor durum. Bende duygusal bir insan olduğum için çok etkileniyorum böyle şeylerden. Peki cocugunuz var mı oldu mu normal embriyo ile
Oldu  tabi çok şükür ikizlerim var ◉⁠‿⁠◉
Evet çok yipranmistim denemediğim şey kalmadı ama yine nasip nasılsa öyle oldu Rabbim darda olan herkrse yardım etsin
Ayy gerçekten miii ♥️♥️ Rabbim hayırlı ömürler versin çok sevindim ♥️ aminnn amin❤️
Teşekkür ederim amin (⁠ ⁠◜⁠‿⁠◝⁠ ⁠)⁠♡ hepimizinkine inşallah
0 oy
önce (853 puan) tarafından
Canım harikasınız bilinçli olmanıza bin kere şükür ettim...taşıyıcılık varsa tüp bebek yontemi PGD yani gen ayıklama yöntemi ile bebek olabilir
❤️❤️ çok teşekkür ederim, biz eşimle o kadar pimpirikli insanlarız ki, çevremiz pimpirikli olmamizla tanır bizi hep. Ama çok çok üzüldük, insallah benim testim temiz çıkar. Doğal yollardan hamile kalabilen biriyken böyle bir şeyle karşılaşmak da insanı yıkıyor:(
önce (853 puan) tarafından
Canım inşallah gönlüne göre versin rabbim:))) temiz çıkmasını cnai gonulden diliyorum
❤️❤️❤️❤️❤️

İlgili sorular

0 oy
7 cevap 322 göst.
24 Ocak 2023 Diğer kategorisinde Zeynep1314 (172 puan) tarafından soruldu
0 oy
5 cevap 170 göst.
26 Aralık 2022 Sağlık-Diyet-Spor kategorisinde Zeynepin annisi (1,507 puan) tarafından soruldu
0 oy
12 cevap 442 göst.
0 oy
3 cevap 159 göst.
2 Ağustos 2022 Sağlık-Diyet-Spor kategorisinde Prenses 67 (679 puan) tarafından soruldu

391,014 soru

11,698,271 cevap

35,576 kullanıcı

...