0 oy
277 göst.
Aile kategorisinde (882 puan) tarafından
Öncelikle herkim dardaysa rabbim yardım etsin çok şükür aç değilim açıkta değilim ama dün yaşadığım ufak bir olayı anlatmak istiyorum bebeğime kış için ayakkabı bakmaya gittik bir yerlere avm tarzı bir yer marka bakıyorum ama ortopedik olması önceliğim birkaç yer gezdik en uygun 500 600 civari neyse daha vakit var diyoruz eşimle birtane ayakkabı beğendik 1300 lira indirime girmiş insan istiyorki en iyisi olsun en güzeli olsun eşimde belli etmesede sıkıntıda kiraya zam yapıldı falan alalım diyor dedim bekle biraz acele etme. Aynı ortamda bir kadın eşiyle terlik bakıyor yanından geçerken fiyatına gözüm kaydı 4bin di terlik ama terliği görün pazar malı gibi sokak terliği gibi bir zoruma gitti size anlatamam kimsenin parasında gözüm yok ama bu uçurum neden ya kimi ekmek alamaz evine kimi 4 bin verir bir terliğe geleceğimizi hiç iyi görmüyorum kızlar ben

7 Cevaplar

+2 oy
(58 puan) tarafından
Siyaset yapmayım diyorum ama tutamıyorum kendimi. Gelecek sıfır... Sırf birilerinin cebi dolsun diye yaşıyoruz nerdeyse nefes alsak vergi bağlayacaklar. Elin rusu almanı bilmem yabancısı geliyor ülkemde çatır çutur harcıyor, bizim gidemeyeceğimiz tatillere istediği gün kadar kalabiliyor. Bizim gariban Türk vatandaşımızda fazla maaş alıyorsa aldığından vergi kesiliyor. Çok şükür eşimin aldığı yetiyor ama neden daha refah bir ülke de daha çok alım gücümüz gok. Zengini çok daha zengin oldu fakiride çok fakir. Şimdi herkes parasını faize attı. Ev araba satışı durdu. Sonra faiz düşse ev araba fiyatları fırlayacak.... Demem o ki Allah darda olana yardım etsin. Ne insanı insanca yaşayabiliyor şimdi, ne hayvanı ........  Nerdeeeen nereyeeee.... 
(882 puan) tarafından
Ah ah siyaset deme bana kanayan yarama tuz basarsın. Ama ben yine bize kızıyorum çünkü kimsenin sesi çıkmıyor evimizde konuşuyoruz okadar bastırıldıki insanlar konuşmaya korkuyor bakın geçen gün sokak röportajında kadını alıverdiler içeri.
tarafından
Yılda bir kez , belki 4-5 günlük tatil köyüne kaç kişi gidebiliyor? Her şey dahil tatil köyleri o kadar pahalı ki. Taksitle giderse gidiyor Türk halkı. Çoğu gidemiyor bile. Sonra diyorlar ki " Türkler tatilde tüm tabakları dolduruyor, Ruslar iki peynir koyuyor tabağına" dolduruyoruz valla. Bir kere gidersek gidiyoruz çünkü hahshs
(58 puan) tarafından
Aynen  öyle...
(58 puan) tarafından
Aynrn öyle
-Reklam-
+1 oy
(1,776 puan) tarafından
Demekki durumu iyi kadının veriyor okadar parayı bizim durumumuz onlar gibi iyi olmadığı için zorumuza gidiyor bazen orası doğru herkesin durumu aynı olmuyor maalesef 
(5,200 puan) tarafından
aynn oyle . terlige 4 bin veren de cantaya 1000 euro verene zalimsin dunya diyor. herkes ayni sartlarda yasayamiyor . mesela cogu unlunun hayatinda oara kavrami yok . herseyi satin alabiliyorlar ve artik onemini yitiriyor yasam amaci kalmiyor vogu bu sebeple bisluktan uyustrvu batagina dusuyor. her istedigini alabildigini dusunsene bir kotivasyinun yok hayatta her istedigin şak diye olunca bi degisiklik ariyor insan demekki
(882 puan) tarafından
Diyorum ki olana rabbim daha çok versin gözüm yok kimsenin malında. Herkes çalışıyor ama şartları aynı değil insanların adalet yok yani
0 oy
tarafından
Benimde her zaman elim iyisine gidiyor. Çocuğumun kıyafetleri, ayakkabıları, oyuncakları, ne bileyim ek gıda araç gereçleri, bisikleti, akülü arabası vs vs. Marka takıntım yok ama ucuz olanı beğenemiyorum. Şöyle rahat ve güzel olsun dediğinde maalesef verilecek meblağ yükseliyor.

Ben bebeğim doğmadan önce belli bir birikim yapmıştım. Ama anladım ki çocuk büyüdükçe masraflar büyüyecek. Örneğin kurslara göndermek isteyeceğiz, tatile gitmek isteyecek, ne bileyim okul ihtiyaçları olacak. Belki istediği mesleği elde edebilmek için dershanelere gitmesi gerekecek. (Ki kendim de öğretmenim maalesef Devlet okulunda desteksiz ulusal sınava hazırlanmak çok zor). O yüzden doğduğundan beri onun adına her ay az da olsa para atıyorum. Allah nasip ederse büyüyünceye kadar kullanmayı düşünmüyorum. 

Ev alma niyetimiz var. Hatrı sayılır bir paramız olmasına rağmen, kalan parayı kredi çektiğimizde bir ev parası kadar faizi çıkıyor. Gözü karartıp almayı düşünüyoruz. Aile desteği yok. Kendimiz bir şeyler yapmaya çalışıyoruz. 
(882 puan) tarafından
Bu devirde zaten aile desteği kimselerde olmuyor kolay kolay diyorum ya kimsenin malında gözüm yok açıkcası sadece eskiden zengin orta fakir kesim vardı şimdi o uçurum okadar açıldıki orta kısım yok oldu. Şuan ben çalışmıyorum belkide zoruma o yüzden gidiyor çalışsam giderlere destek çıksam kafama takarmıyım yine takarım sanırım çünkü bir haksızlık var gibi
tarafından
Şuan bende çalışmıyorum. Seni çok iyi anlıyorum. Ekonomi gerçekten iyi değil.
12 bin emekli aylığı, 17 bin asgari ucret alan var. Ev kiraları en uygun zaten 12-13 bin . Şuan mevcut kiracılar daha uyguna oturuyordur belki ama ev sahibi bir çıkın dese, mahallede ben 15 binden aşağı bulamam. Ev sahibi olmayı çok istiyorum ama yıllarca biriktir biriktir, düğünden kalan bilezikleri vs koyuyoruz yetmiyor.  Kalanı kredi çeksek geri ödemesi alacağımız evin fiyatından yüksek oluyor. Nasıl olacak bilmiyorum. Diğer taraftan bakıyorum, çevremde çoğu kişi ailesinin verdiği bir evde kira vermeden oturuyor. Ya da ev alırken aile destek veriyor. Benim asla ailelerden beklentim yok ama kendi başımıza uğraşınca da imkansıza yakın olanı zorluyoruz. Ve kaç yıl borç altına gireceğiz, bize de öyle gelmiş olsaydı, bileziklerle araba alırdık, borç ödeyeceğimize bebeğimize daha çok birikim yapardık diyorum. Ama napalim, herkesin maddi düzeyi farklı işte. Nasıl olacak bundan sonra bilmiyorum. Çocuğum için altın hesabı açtım. Her ay az da olsa alıyorum. Bazen 1500 liralık, bazen 500 liralık . En azından ilerde eğitim hayatında zorlanmayalım diyorum..
Parayla mutluluk olmaz ama parasızlık huzursuzluk getirir illa ki..
(882 puan) tarafından
Rabbim sizinde yolunuzu kolaylaştırsın hayırlısı ile ev sahibi yapsın. Çok zor gerçekten neresinden tutsak elimizde kalır misali
0 oy
(712 puan) tarafından
Cocuklara 15 yasindaki oglum haric marka bakmiyorum liseye gidiyor ve arkadas  ortami hep durumu iyi insanlar rencide olmasin diye ugrasiyorum diger 3 cocugimada elimden geldigince kaliteli almaya calisiuorim bizler gormedik giyemedik onlar giysin bari 
(882 puan) tarafından
Cocuklar büyüdüğünde daha zor okul ortamında zorbalık görmesinler diye özellikle dikkat edilmesi gerekiyor ne yazıkki benimki daha bebek ne alsam onu giyecek farkında bile değil yani sadece sağlığını düşündüğüm için iyi şeyler almaya çalışıyorum rabbim yardım etsin herkese
(712 puan) tarafından
Amin canim insallah evet malesef oyle o yuzden nerde marka var onu aliyorum ben 33 yasima geldim ayagima daha 3 binliralik ayakkabi giymedim ama onlara mecbur aliniyor
0 oy
(5,427 puan) tarafından
Valla canım nereye gidiyor bilmiyorum ama iyiye gitmediği kesin tek çocuk diyordukta kızçe büyüdükçe bu kararın doğru olduğuna inancım artıyor bu sene kreşe yollicam sadece çanta ve suluk 800 1000 lira gibi fiyatlara alınıyor ayakkabısı tokası kıyafeti montu botu derken aldı başını gidecek zaten alabiliyoruz elhamdülillah ama olmayan ne yapacak hele 1 den fazla okula gideni varsa Allah yardımcıları olsun bizler için neyse ama keşke çocuklar için şartlar aynı olsaydı 
tarafından
Çok çocuğu olan bölüştürüyor işte. Kardeş güzel bir şey ama bu devirde çok çocuk sahibi olmak, maddi imkanları azaltmak demek çocuğa karşı. Bazen burada görüyorum, "üçüncü çocuk yapsak mı ?maddi manevi imkanımız var " yazıyor herhangi biri. Profiline tıklayıp açtığı soruları okuyorum. "Kaynanam ile bir oturuyoruz, ayrı eve çıkmaya maddi gücümüz yok" gibi şeyler yazmış mesela. Çoğu kişi sadece bebeklik dönemini dusunuyor..sadece kıyafet , bez olarak düşünüyor ama büyüdükçe özenecekler, farklı şeyler isteyecekler..
(5,427 puan) tarafından
Kesinlikle öyle yani 2 çocuğum olsaydı bu kadar rahat alamazdım yada 4 yaşında şuan aman bu sene gitmesin seneye gider derdim belkide kardeş tabiki çok güzel ama ne yazık ki sadece karnını doyurmakla iş bitmiyor her anlamda düşünmek lazım iyi kötü giyer doyar mantığı banada saçma geliyor
(882 puan) tarafından
Okadar haklısınız ki. Mesela en en önemlisi kitaplar nekadar pahalı internetten bakayım diyorum 300 400 lira ya neresine boşver diyeceğiz biz mesela yemesinmi giymesin mi eğitilmesinmi bu çocuklar. Gerçekten keşke elimde bir imkan olsada bütün cocuklar eşit şekilde büyüse
0 oy
tarafından
valla durumum çok çok iyi olsa da bir terliğe 4 bin vermem. israf haramdır.
(882 puan) tarafından
Yani açıkcası hadi ver ama sokak terliğine verilmez yani benmi yanlış düşünüyorum bilmiyorum dışarıda birinin ayağında görsem herhangi bir terlik derim hatta dikkatimi bile çekmez hani olur ya belli bir marka gördüğünde vaybe almış giymiş helal olsun dersin bu terlik öyle bişeyde değil
0 oy
(24 puan) tarafından
Azerbaycandada veziyyet eynidir erzaq dermanlar hekimler her sey cox baha ve her gunde bahalasir bu gun et yeniden bahalasdi. Sukur Allaha ruzimizi yetirir amma yenede cetindir. Allah hamimizin yardimcisi olsun

İlgili sorular

0 oy
2 cevap 107 göst.
26 Nisan 2024 Diğer kategorisinde Miraysu (2,914 puan) tarafından soruldu
0 oy
3 cevap 103 göst.
2 Nisan 2024 Diğer kategorisinde Sibel akarrr (608 puan) tarafından soruldu
0 oy
24 cevap 955 göst.
18 Ekim 2023 Alışveriş-Hediye kategorisinde Tekcocuk (1,209 puan) tarafından soruldu
0 oy
27 cevap 794 göst.
17 Ekim 2023 Diğer kategorisinde A.l.p1453 (75 puan) tarafından soruldu

397,377 soru

11,885,485 cevap

36,006 kullanıcı

...