0 oy
944 göst.
Diğer kategorisinde (12,573 puan) tarafından
1 çocuğu olup yaşı ilerleyip keşke 2. Yi de yapsaydım diyeniniz var mı? Veya yaşı 30 dan sonra 2. Yi yapanlar zorlandiniz mı enerji olarak?

Benim 2.5 yaşında kızım var hep zor bi bebekti artık o eski yükü yok 2. Yi istedim eşim yok dedi şimdi değil dedi şuan benim yaşım 30 ve eski enerjim yok artık 2. Yi yapmasam pişman olur muyum?

41 Cevaplar

+1 oy
(577 puan) tarafından
Kızım 2 yaşında olmak üzere. 28 yaşındayım. Allah kızıma hayırlı uzun ömürler versin ikinciyi eşimde bende düşünmüyoruz. Hatta hiç konuşmayız bile ikinci çocuk konusunu. Maddi manevi imkanlarımız kızımız için kullanalım diyoruz. Etrafımda tek çocuk olanlar var gayet mutlular bütün ilgi bizde diyorlar. Hepsinin çok güzel arkadaşlari aileleri var. 
(12,573 puan) tarafından
Allah bağışlasın canım
-Reklam-
0 oy
(14,048 puan) tarafından
Valla hep tek olsun diyordum.ikinci oglum.da oldu iyiki olmus diyorum simdi 34 olcam kucugum 2.5 buyugum 5 yasinda 
(12,573 puan) tarafından
Maşallah canım Allah bağışlasın 30 dan sonra zorlanirim gibi geliyor bana o yüzden eşimi hep ikna etmeye çalıştım yok diyor adam başka bisi demiyor
0 oy
(6 puan) tarafından
Bir çocuğun şöyle avantajı var istediğini alabilme yetebilme devir o kadar zorki şuan ekonomi vs yetmek te çok zor benim de 14 aylık bebeğim var daha bebeğim küçük diye mi bilmiyorum ama bende istemiyorum 
(12,573 puan) tarafından
14 aylıkken bende istemiyordum canim ama şuan düşünüyorum rahata alışırsam daha da zorlancam ki yaşım da 30 dedigil gibi şuan tek zorumuz kızımı ayağımda sallamam Wc eğitimi de tamam
0 oy
(815 puan) tarafından
Pişman olmamak icn 3 cuye hamileyim smdi yaşım 30 en azndan yetrli brbrlerine kenetlenrler
(815 puan) tarafından
Aynn canm eşim hep derki gelen bebek rizkiyla gelir hakli valla bebeğimiz geldi rizkiyla bı yerden mal mülk düştü ev sahibi olduk kira derdimiz kalmadı valla çok şükür bı skntimiz yok öyle bebeğin eşyaları dışında ama olsun Rabbim verir belki eşinde ikna olur belli olmaz canm sorumluluk çok zor 3 tane sorumluluğumuz var bı yandan korkuyrz bu dünyada nasl koruyabiliriz dye yaptık ettik çocukları Rabbim iyi insanlarla karşılaştırsın evlatlarımızı eşime kalsa daha 2 tane daha istiyor benden bu kadar :)
(406 puan) tarafından
Sera canım.3 . Gebelik planlı mıydı
(815 puan) tarafından
Evet canm planliydi hapla korunuyrdum ama eşimde cok istedi bende dedm tmm o zmn Rabbim verirse olur inşallah dedim yaşım gençken 3 cu de olsunda ileri yaşlarda zor olur yoksa bundan sonra tuplerimi baglatacam zaten
(406 puan) tarafından
Sağlıkla doğur canım hayırlı evlat olsun
(815 puan) tarafından
Amin canm inşallah:)
0 oy
tarafından
Bu ekonomide ikide çocuk gerçekten de çok zor tek çocuk her türlü yedirilir içilir alınır yapılır ama iki ve fazlası için maddi gücün baya iyi olması lazım 
(12,573 puan) tarafından
Allaha şükür var canım koydeyiz hayvancılık yapıyoruz Allah göstermesin bi sorun olsa allahin izniyle her türlü basa çıkarız para her şey değil biz onca paranın içinde k.validemi kanserden kaybettik. Ben maddiyatı değil maneviyatı düşünüyorum
0 oy
(263 puan) tarafından
Ben kendi rahatı için çocukların arasına yaş farkı koymayı bencillik sayıyorum. Şu an 3 aylık hamileyim ve su bile içemiyorum serumlarla ayaktayım. Ama yine de bunu sağlıkla kucağıma alırsam çok beklemeden kardeş yaparım çünkü çocuklarım arkadaş gibi büyüsün isterim. Büyüyünce de destek olsunlar birbirlerine 
(12,573 puan) tarafından
Allah razı olsun canım evet işte bunlar beni çok yordu o yüzden diyorum rahata alismadan yapıyım bi tane daha ama ikna edemiyorum eşimi
(14,519 puan) tarafından
kendi rahati icin demissin ama yanlis dusunuyorsun bence niye kendi hakkina giriyorsun bu sekilde de daha zor olacak senin icin canim inan dinlenmek ve kafa dinlemek istiyor insan
kaybin icjn de basin sagolsun.
(877 puan) tarafından
Benim oglum 4 yaşında ve şuan yeni hamileyim üst üste çocuk demek büyük olanın ilgisinin yarı yarıya azalması demek ilk çocuğa haksızlık bence kim.ne derse desin ilgi yarı yarıya düşer ben oğluma kıyamadığım için yapmadım şahsen
(14,519 puan) tarafından
suan 4 yasinda benim kizim da bazen erken mi diye dusunuyorum yeni dogum yaptim bende ikisine yetismek zor oluyor cunku 4 yasindaki kizim da ilgi bekliyo
(263 puan) tarafından
Tabi siz tecrübeli olduğunuz için daha iyi bilirsiniz ama çocuk bakımı her yaşta zor zaten. Yani biraz büyüyüp anlamaya başlayınca hem daha çok ilgi ister hemde kardeşini kıskanır diye düşünüyorum. Bide arkadaş gibi büyümelerini istiyorum. Yoksa zaten zorluğu doruklarda yaşadım. 9 aydır evliyim hamilelik düşük hamilelik kürtaj şimdi yine hamilelik derken aşırı hırpalandım. Ve mide bulantım geçmeden tekrar hamile kalıyodum. Anlayacağınız 9 aydır açım ve yerdeyim :)
0 oy
(132 puan) tarafından
Bizim iş yerindeki bı veteriner ablamiz var onun bı oğlu tek var o da ilk eşinden ikincisi eşinden olmamış bir defa olmuş düşük yapmış sonra olmamis oğlu şuan 22 23 vardır . Keşke diyo oğlumun bir kardeşi olsaydı biz ölünce tek kalacak en azından derdini paylaşacak biri olurdu yani tek kalmazdı diyor o konuda üzgün 
(12,573 puan) tarafından
Evet canım bende bi çok kişiden bu şekilde duydum
(132 puan) tarafından
Benim de bir oğlum var tek kalsın istemem ikinci yi yaparım çalışan bir anne yım oğlumun çok yanında olamasamda yine ikinciyi düşünüyorum
(102 puan) tarafından
Benim bir tane ablam var ne kendine ne bana hayrı var yani olması da iyi olacakları anlamına gelmiyor ayrıca ben sırf ilk cocuk tek kalmasın diye ikinci çocuğu yapma fikrine karşıyım canim ikinci çocuğu da biz anne baba olarak bakabiliriz aynı sevgiyi verebiliriz diyorsak yapmalıyız
(132 puan) tarafından
Kardeşin iyi olması da kötü olması da piyango gibi ne çıkacağı belli olmaz . Ölüm de önce kime geleceği belli olmaz. Fakat yine de aynni abbe babadan olan bir kardeşi olmalı insanın yarın yardımına koşacağı dertelesecegi ilerde anne babasına ihtiyacı olunca  birbirimize emanet olduğumuz kardesimiz var desin isterim tek kalsın istemem kardeşlik güzeldir biz 8 kardeşiz ve birbirimizi  manevi olarak bile mutlu eden birsey bu
(12,573 puan) tarafından
Teşekkür ederim canım yani bende olsun istiyorum ama yaşım da geçiyor enerjim kalmıyor nasıl olacak hiç bilmiyorum
(132 puan) tarafından
Kaç yaşındasın
(12,573 puan) tarafından
30 yaşındayım
(132 puan) tarafından
Ben de 30 yaşındayım  iki yaşında bı oğlum var  bende bir iki seneye ikinciyi düşünüyorum yaşımız geçmiyor bence çalışıyor musun bilmiyorum ama ev hanımı isen çocuğun yanında olcak . Ben çalışıyorum çocuğumu ben buyutemiyorum çok . Yaşımız geçmiyor öyle düşünme 30 yaşında 35 bile olsak enerjimiz düşmeyecek düşmemeli kizz bizim yasimizdakiler daha evlenmemiş  biz 2-0 öndeyiz hatta
(12,573 puan) tarafından
Benim psikolojik enerjim yok kız yoksa beni salsan aksama kadar Kapı cekmece temizlik  yaparım surda  :)
Kafam gürültü götürmüyor  :D
0 oy
(17,589 puan) tarafından
Ben ilk cpcugumu 29 ikinciyi 32 yaşında dogurdum. Arada dağlar kadar fark yok. Ama çok enerjik olduğum da söylenemez. Zorlanıyorum. Ama bundan 10 sene önce olsa da zorlanirdim onu biliyorum. Ve çocuğumun. Yalnız kalmasını istemedim. Pişman olacağımı düşündüm. 
(12,573 puan) tarafından
Bende öyle düşünüyorum canım yaş farkı olsun da istemiyorum ama eşimi ikna edemiyorum
0 oy
(470 puan) tarafından
Valla anneleri bilmem ama ben tek çocuğum çok büyük bir sıkıntı bence hep kardeşim olsun istedim kardeşi olanlara hep imrenerek baktım şu dünyada Allah korusun anneme babama bişey olsa yapayalnız tek başıma kalırım o yüzden imkanınız varsa kesinlikle bir kardeşi olsun çocuğunuzun 
(12,573 puan) tarafından
Benim annemde tek canım o da hep der hatta keşke 3 tane yapsaydım der. İşte benim korkum 30 dan sonra zor olacagi
(470 puan) tarafından
Annemin bir arkadaşı 42 sinde doğurdu :)) menepoza girdim sanmış 3 aylık hamile olduğunu öğrenmiş ne kadar geç o kadar zor kabul ama anneliğin zaten hiç kolay bir yanı yok düşünüyorsanız daha fazla geç kalmayın
(12,573 puan) tarafından
Ben düşünüyorum da eşimin aklından bile geçmiyor  :))
0 oy
(5,498 puan) tarafından
Kızım 4 yaşında ben 29 yaşındayım ikinciyi düşünmüyorum açıkçası bu zamanda zor hatta çok zor ben çok detaylı düşünen bir insanım muhtemelen yapsam pişman olurum ☺️
(12,573 puan) tarafından
Canim Allaha şükür imkanimiz var. Annem babamdan tarlalar bi tane ablamla ortak evimiz, eşimin tarafından şahsına tarlalar, traktör, inekler vs. Var ha Allah ne gösterir bilinmez malına güvenme demişler ama ben maddiyattan ziyade maneviyatı düşünüyorum
(5,498 puan) tarafından
Canım şuan evet benimde durumum var 3 taneye bile bakarım ama malına güvenme lafına bende katılıyorum her anlamda düşününce yetemem gibi geliyor yoksa karnını doyurup üstüne giydirecekle iş kalsa 4 4 lük yaparım
(12,573 puan) tarafından
Ama maneviyat canım bunun yerini hiç bisi kapatamaz ki
0 oy
(19,830 puan) tarafından
Bence olursun canım 
(12,573 puan) tarafından
30dan sonra zor olmaz mı kız  :)
(19,830 puan) tarafından
:) olmaz
0 oy
(443 puan) tarafından
Maddi güç kazanılır bir şekilde rızkı veren Allah ama tekrar kardeş olmaz canım benim 3 tane var gerci benimkide çok erken ve küçük oldu ama olsun bence tek koyma 
(12,573 puan) tarafından
Teşekkür ederim canım bende öyle düşünüyorum ama eşimi bi türlü ikna edemiyorum bak diyom enerjim kalmıyor yaşım geçiyor ama yok oralı degil
(443 puan) tarafından
Kısmet Rabb'im gönlüne göre hayırlı evlatlar nasip eylesin inşAllah
(12,573 puan) tarafından
Allah razı olsun amin inşallah
0 oy
(9,659 puan) tarafından
33 yaşında doğum yaptım. eşim ikinci istemiyor ama ben asla demiyorum. doğum zordu bu yüzden belli bir müddet istemiyorm. sonrası Allah büyük. ha çocuk yaptığı için pişmab olan yok ama yapmayan acaba mı diyor sanırım.

iki kişinin alacağı bir karar bu. gerçekten isterseniz yapın 2.yi. maddi manevi her detayı düşünmek lazım 
(12,573 puan) tarafından
Maddi yönü düşünmuyorum canım Allaha şükür mal varlığı var manevi zamanla zorlanacagimi düşünüyorum yani yenidogan süreci beni çok yıprattı ama tabi bi sonraki bebegin nasil olacağını bilmiyorum belki sakın olur. Esim de şuan düşünmüyor da çocuğa bakacak olan benim bunu anlamiyor
(9,659 puan) tarafından
öyle deme erkek için de kolay değil. konuşa konuşa birlikte alacağınız bir karar
(12,573 puan) tarafından
Oyle tabiki canım ama psikolojik açıdan anne çok çok önemli
0 oy
(3,697 puan) tarafından
Hahaha 37 de anne olan ben :))) enerjim yok de bakalim dogurdugun bebege anliycak mi oyle bi oluyoki :)))) ama bu cok ince dusunulmesi gereken bi konu. Bi insan bi karakter olusturmak cok buyuk yukumluluk yaa
(12,573 puan) tarafından
Tabiki canım iste o yüzden çok ikilemdeyim kızım çok zor bi yenidogandi ben çok yıprandım bu seneye gelene kadar o yüzden rahata alışıp sonra yeni baştan başlamak da istemiyorum
(311 puan) tarafından
Ay bende 37 de anne oldum oğlum 1 buçuk yaşında 38 yaşındayım ve keşke önceden yapsaydım diyorum ah ahh ;)))
(3,697 puan) tarafından
:)) bosver zamanı buymus demekki . Ben asabi sabırsız bi insandim daha dinginim  gezeceğim gezdim gorecegimi gördüm. Simdi herseyi bebegimle yapmaktan ona uygun yerlere gitmekten hayatımı ona adapte etmekten cok keyif aliyorum :)
0 oy
(100 puan) tarafından
30 yaşında anne oldum şuan 32 yaşındayım inşallah birtane daha istiyorum tek olmuyor enerjim olmuyor ama anneyiz napalım rabbim güç veriyor
(12,573 puan) tarafından
Evet canım rabbim güç veriyor tabiki ama bazen kendimi deli gibi bağırırken buluyorum böyle olsun istemiyorum sakın güler yüzlü bi anne olmak istiyorum kendime de vakit ayırmak istiyorum o yüzden rahata alışınca 2. Yi istemicekmisim gibi geliyor
0 oy
(68 puan) tarafından
Ben de bu düşünceler yuzunden 30 a girmeme 1 kala 2. Çocuğu yapmaya karar verdim ilk çocuğum 7 yaşında aslında çok elzem olduğunu düşünmüyorum kardeşin ama ilerde biz öldükten sonra yanlız kalmasın birbirlerine destek olsunlar istedim başkalarının kardeşlerine bakıp bakıp özeniyordu yavrum. Kardesi bu ay doğacak insllah bakalım doğunca iyi abi olacak mı
(12,573 puan) tarafından
Maşallah canım olacaktır eminim ♡ aklı eriyor artık hocaman delikanlı olmuş sana yardımı da dokunur
(68 puan) tarafından
Evet evet akli ermesi benim icin büyük bir avantaj Rabbım isteyen herkese hayırlı sağlıklı evlatlar nasip etsin ınsllah
(12,573 puan) tarafından
Amin amin insallah
0 oy
(5,338 puan) tarafından

37 yaşındayım 5. Yolda hep iyiki diyorum evlatlarım benim hayatımın anlamı elhamdülillah <3

(12,573 puan) tarafından
Maşallah canım Allah hayırlı sağlıklı evlatlar etsin özeniyorum böyle kalabalık ailelere hep hayalim ama biz daha 2. Yi kabul ettiremiyoruz  :)
0 oy
(9,308 puan) tarafından
Bir çocuk olunca hep oyalamak durumunda kalıyosun sürekli seninle ama iki cocuk olunca birbirleriyle oynuyolar. Ben otuz da dogurdum kızımı şimdi 35 yasında 33 haftalık hamileyim belki zor olacak bilmiyorum henüz yaşamadım 
(12,573 puan) tarafından
Hayırlı doğumlar diliyorum canım elbetteki her yaşın zorluğu var ama bende artık bian önce 2. Yi yapıp her şeyi düzene koymak istiyorum
(9,308 puan) tarafından
İllaki bir zorluk yaşayacağız baslarda sonra duzelecek yavasca. Vakit aleyhe işliyo yapıp buyutmekte fayda var
0 oy
(388 puan) tarafından
28 imde evlendim 29 unda ilk oğlum oldu.yasim ilerliyor dedim oğlumda çok aksi yaramaz huysuz bir çocuktu gözümü kararttim ikinciyi istedim :-) 31 imde ikinci oğlum oldu bu sefer nasılsa büyüyorlar dedim üçüncüye hamileyim yaş 34 oldu yeni:-)
(388 puan) tarafından
Tek çocuk olsa pişman olurdum ve inan akşama kadar enerji kalmiyo ama onların aşkına sevgisine değer
(12,573 puan) tarafından
Allah bağışlasın canım iste tam olarak söylemek istediğim bu geçen sene isterdim belki ben ama kaynanam rahatsızlandı sonra vefat etti işte ancak toparlandık isterim ki bi tane daha olsun hatta 3 tane olsun ama eşim 2. Yi bile istemiyor Allah şöyle ikiz verse hayırlı sağlıklı 3 tane olsa... çok seviyorum ben kalabalık aileleri
(388 puan) tarafından
Kuzum benm de bakanm yok annem ilk haftalar destek olur kaynanam anca kızına destek olur bize gözünü açar.ama ilk bir kaç ay zor oluyo sonrası yine rahatliuosn uyku konusunda.ihtiyaclara gelince tabi bazen yetemiyorz ikisine birden ama hangimizin anası babası yetebildiki :-) büyüyünce unutur giderler agladiklari zamanları da zaten.cocuk istiyorsan tek çocukla kalma ikna et eşini canm benm eşimde istemiyordu ilk dedim kusura bakma benm yaşım geciyo belki tedavi ile çocuğum olacak geç kalmak istemiyorum dedim.ilki oldu bu seferde dedim tek başına buyumesin yanına kardeşi olsun eşim dedi daha bu küçük.olsuj büyüyüp gidiyorlar dedim.kandirdim eşimi ikinci olduktan sonra bu sefer kendi istedi battı balık yan gider dedi :-)
(12,573 puan) tarafından
Maşallah ya ne güzel rabbim hayırlı evlat etsin hepsini ben 1. Ye zor ikna ettim diyorum kız yaşım geçiyor bak eski enerjim yok falan hatta yaş ilerledikçe down sendrom riski artıyor ya onu bile öne sürdüm ama nafile
0 oy
tarafından
Canım yanlış anlama, sürekli imkanımız var demişsin ama köy yerinde çocuklara sunacağın imkanlar kısıtlıdır. Yüzme kursuna göndermek istemeyecek misin ? Dershaneye gitmeyecek mi ? Eğlence alanlarına ne sıklıkla götüreceksiniz? Bulunduğunuz yerde lise eğitimi bile olmayabilir. Yani köyde yaşayanlar tarlayı traktörü çok bir şey sanıyor ama onlar zaten sizin ekmek paranız. Kalkıp tarlayı satıp çocuğa bir şey ne kadar yaparsın? Yapsan ekmek teknen elden gider. 

Eşin istemiyorsa bir sebebi mutlaka vardır. Çünkü çocuğun bakımı büyük ölçüde her zaman kadındadır. Buna rağmen istemiyorsa ya evliliğin iyi değildir ya da maddi kaygıları vardır eşinin. Bence çocuk tek taraflı yapılacak bir şey değil. 

Öte yandan, 30 yaş geç bir yaş değil ki. Zaten bu devirde üniversiteyi bitir, bir iş bu, meslek edin derken yaş 30 oluyor da evleniyor insanlar. Eğer her şeye rağmen çocuk çok istiyorsan acele etme derim. Eşin hazır olursa öyle düşünürsünüz.
(12,573 puan) tarafından
Canim köydeyim diye köyden cikmadigimi kim söyledi ki sen bi semtten ötekine gidene kadar ben şehir içine gidiyorum belediye otobüsü var şehre 20 dk mesafede ki artık belediye olma yolunda köyümüz yani istediği her yere rahatlıkla gelip gidebilecek bi yerdeyiz. Maddi imkanlarımız var ben tarlayı saticam demedim yani bize bisi olursa kendilerine bi hayat kurabilecek kadar mal varlığı var çok rahat bi v bi araba alabilir kendine gibi en basitinden.
Evet 30 gec bi yaş değil ama bunun hamile kalmak için süreci var. Hamile kaldın diyelim 1 sene süreci var gibi gibi. Esim 1. Yi bile 3 senede anca kabul etti ben 6 senelik evliyim o yüzden böyle sürekli istediğimi belirtiyorum maddiyat her şey demek değil kirada olsaydık eşim asgari ücret alıp el işinde çalışıyor olsaydı şayet şu şartlarda bende zaten istemezdim ama iş kendimizin neden bekleyelim ki
tarafından
Sizinki kadar evliliğimiz var, seninki kadar da  yaşım var. Daha ilk bebeğimin yaşı gelmedi. Senin ikinci çocuk için geç kalıyormuş gibi düşüncelerin garip geldi o yüzden.
Eşin neden istemiyor?

İlgili sorular

0 oy
41 cevap 727 göst.
2 Mart 2021 Sağlık-Diyet-Spor kategorisinde Deniz. 01 (2,247 puan) tarafından soruldu
0 oy
13 cevap 383 göst.
0 oy
10 cevap 478 göst.
1 Nisan 2022 Aile kategorisinde Sevgidolu (196 puan) tarafından soruldu
0 oy
3 cevap 165 göst.
22 Eylül 2021 Aile kategorisinde Serpil ahmet (555 puan) tarafından soruldu

398,170 soru

11,907,288 cevap

36,038 kullanıcı

...