0 oy
329 göst.
Diğer kategorisinde (5,701 puan) tarafından
Kızlar ben eskiden çok güzel yapıyordum eşim dyor bozmuşsun daha eskisi gbi güzel yapmiyorsun mesela mercimeğimi güzelce yıkıyorum soğanla braz kavuruyorum su tuz ekliyorum nane pul biberi az koyuyorum düdüklüde kaynıyor ama tadı hiç güzel olmuyor blmiyorum niye bazen bir tatlı kaşığı salça koyiiorm yine aynı varmı güzel bir tarifiniz? Sarımsağın yok bu arada 

18 Cevaplar

+2 oy
(650 puan) tarafından
Soğanı kavuruyorum, patates,havuç kavuruyorum. Salça ekliyorum. En son mercimeği ekleyip suyunu koyuyorum. Mis gibi oluyor 
(650 puan) tarafından
Evet ben de nane koyarım hatta taze nane varsa daha da güzel oluyor.
(5,701 puan) tarafından
Havuç yok ama bı ara yapmıştım havuç patates sanki tatlı yapyor tadini
(342 puan) tarafından
Az bi şey koyarsan olmaz sadece patates te olur ben havuç yoksa bile patates mutlaka koyuyorum az bi şey deneyin bence
(5,701 puan) tarafından
Doğradım koyacam cnm smdi inşallah güzel olacaktir
(342 puan) tarafından
İnşallah canım afiyet olsun
-Reklam-
0 oy
(7,371 puan) tarafından
Ben soğanı kavuruyorum sonra biraz salça en son mercimek de kavrulduktan sonra suyunu koyuyorum kısık ateşte pişmeye bırakıyorum. 

Salçam biber salçası ama çorbamı içen herkeste çok beğenir ha bi de robottan geçiriyorum. 
(5,701 puan) tarafından
Düdüklüde mi kaynatyorsun
(7,371 puan) tarafından
Hayır canım normal tencerede hatta buradan bi arkadaş da yapıp çok beğenmişti.
0 oy
(259 puan) tarafından
Soğan patates havuç kavuryorum içine mercimegimi yıkayıp koyuyorum tavuk suyumu yada et suyumu içine salıp suyunu ayarlıyorum tuz o kadar pişince blender yada süzgeç kıvam alması için un tereyağ kavurup tencereye ekliyorum bı taşım kaynıyor tamam dir.
(5,701 puan) tarafından
Havuç patates tatlı yapyor tadini Sanki bı ara yaptım eşim hiç begenmedi
(259 puan) tarafından
Yoz olur o zaman da tadı sadece mercimekle
0 oy
(1,762 puan) tarafından
Düdüklü de mercimek çorbası olmazkş canım çok çok acelen vardır hemen olsun diye yapılabilir ama normalde tencere de ağır ağır yavaş yavaş özleşip pişirmen gerekiyor. Ben 1 adet havuç 1 tane küçük soğan koyuyorum mercimeği salçayı kavuruyorum 1 adet tavuk bulyon atıyorum sonra suyunu koyuyorum özleşene kadar pişiriyorum sonra robottan çekiyorum sonra yağ yakıyorum üstüne 
(5,701 puan) tarafından
Ama herkes düdükluye koyuyor bildim bileli oyle
(1,762 puan) tarafından
Ben hiç yapmam düdüklü de çok acil işim olur ozaman koyarım
0 oy
(468 puan) tarafından
Hiç kavurmam. Soğan çok ince kıyılmış, ince kıyım havuç, bir iki diş sarımsak, mercimek, tuz karabiber kimyon zerdeçal su yağ atarım düdüklüde pişer misss
(5,701 puan) tarafından
Zerdeçal bizdede var yaptım çay kaşığı kadar koydum sapsarı oldu ağır oldu sanki tadı
0 oy
(1,347 puan) tarafından
Ben size cok kolay ve ugrastirmayacak mercimek corbssi tarifi yaziyorum. Farkli sekilllerde de yapiyorum ama en iyi tadi bu sekilde oluyor. 

Tencereye yagi koyup kup dogranmis sogan , yarim patates, havuc , varsa ilik suyu , tuz, mercimek , kaynamis su koyup pismeye birakin sonra blenderdan gecirin kivam koyu olursa su eklersiniz.

2. Tarif  tencereye yagi koyun  yikanmis mercimegi ekleyin uzerine bir dis sarimsak ve zerdecali ekleyip bir tur karistirin . Kaynamis suyu ekleyip pismeye birakin daha sonra blendardsn gecirin
(5,701 puan) tarafından
Düdüklüde mi yapayım bide havucum yok olurmi
(1,347 puan) tarafından
Bence duduklude yapmayin normal bir tencerede yapin max 30 dk hazir olur. Havucsuz da guzel olur bence
(5,701 puan) tarafından
Tamm en son rondodan mi geçireyim
(1,347 puan) tarafından
Evet pisince kivam aliyor mercimekler pismis gozukuyor ise blenderdan gecirin purussuz olacak. Sonra tekrar ocaga koyun bir tatli kasigi tereyeag koyun 3 dk daha kaynatin kisik ateste lezzetli olacak
(5,701 puan) tarafından
Çok teşekkür ederim cnm
0 oy
(2,476 puan) tarafından
Olay mercimekte bence. Market mercimeği ile ne yapsan o güzel tadı yakalayamiyorsun marasin mercimeği çok güzel ne soğan ne sarimsak sadece mercimek ile bile yapsan mükemmel oluyor 
(5,701 puan) tarafından
Valaha blmiyorum a 101 de ne almişsiz odur
0 oy
(194 puan) tarafından
mercimeğe sadece mercimek ve soğanı yakıştırmıyorum. üstelik patates koymadan nasıl kıvam tutturuyorsunuz? 

soğan 1 büyük patates koyun havuç ekleyin bir iki tane de biber doğrayın bunları kavurun sonra mercimeği atın kavurun tuzu suyu tamamdır. suyunu çok koymayın. 

örneğin 1 bardak mercimekten yapıyorsanız 7 su bardağı su yeterli olur. biraz kıvamlı olsun öyle daha güzel oluyor
(5,701 puan) tarafından
Küçük bitane patates koydum iki kişi olduğumuz için fazla mercimek koymiyoruum oyuzden braz katı olunca su kattım ama gerçekten güzel bakım eşim beğenirse Tamm dir:)
(194 puan) tarafından
afiyet olsun size✨
(7,371 puan) tarafından
Ben hiç patates falan koymam ama çorbamı içen herkes çok beğenir genelde ikinci tabağı isterler kıvamı da gayet tutuyor.
(194 puan) tarafından
burdakilerin çoğu koymuyormuş ben de şaşırdım ne zaman patatessiz yapsam kıvamsız sulu birşey oluyor. sadece mercimek ve soğan mı koyuyorsunuz yani o kıvamı tutturmak için ekstra birşey yapmıyorsunuz doğru mu
(7,371 puan) tarafından
Yok canım ekstra hiçbir şey yapmıyorum suyunu ayarlamak önemli kıvam tutuyor sorun olmuyor.
0 oy
(1,994 puan) tarafından
Biraz kati biraz sivi yag koyuyorum sonra soğanı doğrayıp kavuruyorum ardına biraz un ekleyip kavurup üzerine kırmızı mercimeği ve rendeledigim havucu koyuyorum tekrar kavuruyorum 

Ardına nane toz biber pul biberi karabiber koyuyorum sıcak su döküyorum üzerine 

Tavuk suyum varsa ondan ekliyorum yoksa yarım tavuk bulyon yarım da et bulyon koyuyorum tuz da ekleyip pişiriyorum 

En son blenderdan geçiriyorum çokta güzel oluyor canisi
(1,994 puan) tarafından
Ha bi de soğanı kavurduktan sonra salçayı da ekliyorum unuttum onu demeyi
(5,701 puan) tarafından
Ama havucum yok olurmu
(1,994 puan) tarafından
Yeni gördüm canım cevabını havuç ayrı bi lezzet veriyor havuç yoksa zerdecal da güzel oluyor
0 oy
(19,780 puan) tarafından
Et yada tavuk suyun varsa onunla yap mercimeğini yıka güzelce beklesin bir soğan küçük boy patates bir diş sarımsak doğra az yağda kavur yarım yemek kaşığıda tereyağ koy yarım yemek kaşığı salça tuz biber nane ne seviyosanız koy salçasız daha güzel oluyo zencefil ekliyorum zerdeçal ekliyorum tam bir şifa çorbası sonra sıcak suyunu koy özlenince afiyet olsun blendrdan geçirmeyi unutma :)
(5,701 puan) tarafından
Düdüklüde mi yapacagim malzeme olarak sarımsak yok cnm yarım tavuk bulyon var
(19,780 puan) tarafından
Olsun öylede olur ben normal tenceremde yapıyorum korkarım düdüklüden
(5,701 puan) tarafından
Bende tencerede deneyeyim korkiyorum düdüklüde bende ya
0 oy
(2,583 puan) tarafından
Soğanı küçük küçük doğruom kavuruom 1 tatlı kaşığı salça ve ardından pulbiber ekliom kavuruom sonra üstüne mercimek küçük bi patates havuç kışın kavurmanın beyaz yağını koyarım yazın da ufak bişe teryağı koyar suyunu eklerim çok da güzel olur ve kesinlikle robot vurmam düdüklüde pişer naneli seviosan piştikten sonra naneyi ekle kokusu mis olur
(5,701 puan) tarafından
O beyaz yağ bende var kurban dan kalan kuyruk yağı koyayayimi
(2,583 puan) tarafından
Yok ya kuyruk yağı değil kavurmanın yağı
(5,701 puan) tarafından
E kız kavurunca yağ çekiyor icine hiç yağ kalmıyor beyaz kuyruk yağı pilava gryor herhalde dimi
(2,583 puan) tarafından
Kuyruk yağı pilava girmez kız saçmalama
(5,701 puan) tarafından
Valaha benim bildiğim öyle yada dolma varya lahana dolması onun üstüne koyuyrolar benim bildiğim herkes pialava bulgura koyar neyin içine girer peki
0 oy
(2,430 puan) tarafından
Bir kaç çeşit yapıyorum ben o an nasıl canım isterse 

Mesela sebzeli olursa;sıvıyağda soğan ,patates,havuç kavurup tereyağı ekleyip mercimek eklerim baharatları,azcık salça koyarım damak zevkine göre koyarım güzelce kavurup suyunu eklerim pişince blenderden geçiririm genelde kışın yaparım bu tarifi içine de ilik suyu kemik suyu koyarım bazen. 

Bir de sadece mercimek baharat nane azcık salça kavurup suyu koyarım öyle içeriz

Bir de lokanta usulu içine sadece un mercimek zerdeçal koyarım yaparım.  bütün yaptığımın içine tereyağ koyarım mutlaka biz çok severiz 
(5,701 puan) tarafından
Çok saol cnm bende smdi yapacam
0 oy
(580 puan) tarafından

Soğan, patates, havuç ve mercimeği mercimek kendinden geçene kadar haşlarım o iyice özlenir. Kimyon da koyarım ben haşlanırken, köpük çıkar o köpüğü toplarım. Blenderdan geçiririm. Sonra yağ kızdırır üstüne dökerim çok da güzel olur. 

(5,701 puan) tarafından
Haa en son yaği koyiursun
(580 puan) tarafından
Aynen pul biber kızdırır onu dökerim üstüne.
0 oy
(2,117 puan) tarafından
Canım sogan havuc ve patatesi kavuruyorum 3 dakika. Eğer 2 kisiyseniz hepsinden yarım koy fazlaysa hepsinden 1 tane. Sonra 1 bardak mercimeği koyuyorum. Yağ ve margarin ekliyorum az bir şey. Kekik pulbiber ve naneyle tuzu da ekliyorum. 1 dakika da öyle kavuruyorum. İstersen 1 tatlı kaşığı salça da ekleyebilirsin mesela benim eşim salcali olanı daha çok seviyor. Üstüne geçecek kadar kaynar su ekle bırak kaynasın. Eğer su eksik gelirse eklersin. En son pişince rondodqn geçir. 2 dakika daha pişir ve indir
0 oy
(341 puan) tarafından
Ben soğan hiç koymam 

1 patates 

1 havuç

Yarım kabak 

2 diş sarımsak

1 bardak kırmızı mercimeği az yağfçda kavurur su eklerim pişer blender dan çekerim sonra tuz karbıber azcık pulbiber tamamdır
(5,701 puan) tarafından
Kabak mi ilkez duyuyorum
(341 puan) tarafından
Evet benımkıler jiç yemiyor kabağı çorbaya koyunca fark etmıyorlar dene bak çok güzel oluyor
0 oy
(277 puan) tarafından
Bir bardak kırmızı mercimek bir tane patates bir kaşık pirinç ve bütün soğan soğanı doğrama pişince soğanı al aroması geçsin sonra nane ve kırmızı pul biber tuz ve su sonra blender et bukadar tadına bayılacaksın bide salça
0 oy
(2,432 puan) tarafından
Hiçbir şey katmam. Sadece doğru miktarda mercimek ve sıcak suyu (varsa bazen tavuk suyu) kısık ateşte 30 45 dk boyunca kendi halinde kaynamaya bırakırım. En son tuzunu atarım, blenderdan geçirip dışına tereyağlı pul biberli sos hazırlarım. Limon sıkıp servis ederim, lokanta usulüdür. Leziz.
0 oy
(203 puan) tarafından
Yıkanmış bir bardak mercimeği biraz yağda kavurup üstüne 5-6 bardak su ekliyorum pişiriyorum. Afiyet olsun.
(5,701 puan) tarafından
Su gbi olmuyormu
(203 puan) tarafından
Yoo çok güzel oluyor hatta çok pişirdiğim için blender kullanmıyorum çoğu zaman

İlgili sorular

0 oy
9 cevap 150 göst.
2 Mart 2022 Yemek-Tarifler kategorisinde Mirayin annesi (2,795 puan) tarafından soruldu
+1 oy
3 cevap 54 göst.
7 Eylül 2024 Yemek-Tarifler kategorisinde Gizem_clk21eker (143 puan) tarafından soruldu
0 oy
1 cevap 70 göst.
12 Mart 2024 Yemek-Tarifler kategorisinde Nevbahar21 (598 puan) tarafından soruldu
0 oy
10 cevap 182 göst.
12 Nisan 2023 Yemek-Tarifler kategorisinde 00Melikeee (684 puan) tarafından soruldu

396,989 soru

11,873,843 cevap

35,988 kullanıcı

...