0 oy
404 göst.
önce Diğer kategorisinde (521 puan) tarafından

Biz eşimle öyle karambole biseyler yaptık gectik. Şimdi kız kardeşim nisanlanicak. Oğlanın ailesi ve biz aynı sehirdeyiz. Nisan abimin olduğu şehirde olacak. Ama kardeşim ve oğlan ayrı ayrı şehirlerde :D ben şimdi yarın  oğlanın ailesine oturmaua gidip nasıl yapalım edelim desem ayıp olur mu? Kardeşim abimin olduğu şehirde ufak bir kafe tuttu. Misafirler ve biz başka şehirden gidicez. Yeme-icme-kalma olayları nasıl olacak hiç fikrimiz yok. Oğlanlar 20 kişi gelecek sanırım. Kendi aramizda 50 kişilik isteme-nisan bir arada olcak. Ve ne takılır? Buranın adetinde nişanda kız tarafı takı takmazmis. Bir de biz oğlanın ailesiyle 2 defa oturduk sohbet ettik. Bir defa onlar geldi bir defa iadei Ziyaret yaptık. Abime hiç tanismadilar farklı şehirde olunca. Şimdi direkt salona gecseler tanışma Faslı olmayacak gibi. Hepsini de evde yiyecekler içecekli de ağırlayamayiz nasıl olacak anlamadim

9 Cevaplar

0 oy
önce (8,163 puan) tarafından
Nisan kıza aittir takiyida kız tarafı takar onlar hediyelerini ve kesilen altınları takar ama erkek tarafı nisanda pek takmaz bizde 

Gidip konuşabilirsiniz veya kardeşin planlasin 
önce (521 puan) tarafından
Bizde erkek takı takar onların adette de kız tafafi takmıyor bu yörenin adetine göre yani
Kız veriyoruz bide takı ko takcaz dedi büyüklere sorunca :)
önce (8,163 puan) tarafından
Taki derken sizin tarafınız takacak işte o takımlarda kizindir yani kız tarafının
Nisan her yörede kizindir
Yani evet salonu organizasyonu falan kardeşim ayarladı. Onlar tatlısını getirecekler. Onların adetinde tatlı denirmis. Nişanda baklava dagitirlarmis bu yörede :)) onları kendileri yapacaklar
önce (11,390 puan) tarafından
Kiz nisan kziindir ama salonu falan tutar yani. O bakimdan. Ama bizde kizda erkekte taki takar yani maksat yardim etmek hani kiz ceyizini alsin falan diye. Oyle kiz takti erkek takti ayrimi yoktur bizde. Takilarda kiz tarafina kalir
Öyle nişan gibi de olmucak gerçi eş dost arasında söz gibi
Mekan tutulmus ama sonucta ana baba yok bunuda biliyolar. Yardim yapmalari lazim bence. Benimde babam yoktu bunu bildikleri icin evde yaptigimiz halde herkes elinden geldigince taki takti. Halam amcam tam altin taktilar bana dusun
Aynen takmak isteyen takar yani. Bizim bişey takmamiz gerekir mi?
Yani isterseniz takarsiniz canim. Kaynimla ablam birer çeyrek takmislardi bana. Durumun varsa takarsin bisey
Teşekkür ederim kızlar ❤️
önce (625 puan) tarafından
Nisan tam tersi değil mi erkeğin oluyor erkek tarafı çeyiz yemek salon hatta takida bolusuyorlar aralarında anlaşıp
Hayir kiz :D nisan kizindir. Salonu falan tutar
önce (4,709 puan) tarafından
Kız hem kız verip Nisan niye biz yapıyoruz. Bızde erkek tarafı  herseyı karsilar kıza altın takar. Bizimkiler sadece dugunde takar. Erkek tarafı ister nişanı onlar yapar kıyafet ikramlar onlara aittir
Bizdede şöyledir. Mekani kiz tarafi tutar. Kiyafetini ayakkasini erkek alir. Kuaforunu erkek karsilar. Iste bilezik falan neyse alinir. Ama gelen herkes kiz erkek tarafi bakmadan taki takar gonlunden ne koparsa. Cunku bu kiza yardimdir.
önce (1,507 puan) tarafından
Bizde de hiç öyle bir şey yok.
Nişan erkek tarafına aittir.
Takı takılmaz.
Sadece kıza yapılan altınlar damat yada kaynana kayınpeder takar.
Genelde geline yapılacak altınların yarısı nişanda takılır.
Hatta hemen hemen hepsini takanlar var

Bu yaşımda daha 2 yıl olmadı böyle bir adet duydum:'D:-D

Hatta bizde kına düğün nişan hepsi erkek tarafına ait
Nisanda sadece erkek tarafi yaptigi bilezikleri falanmi takiyo. Cekirdek aile yani dpgrumu anliyorum :D
önce (5,270 puan) tarafından
benim esimin de anne babasi yok. bi abi yengesi var onlar daha nisanda giyecegi kiyafeti bile esime kitlemeye calismisti yengesi:) nyse iste esim anneme sordu anne nedir ne degildir ben bilmem siz deyin bana ne yapcam ne etcen ne alinacak ne yapilacak diye. kayseriden esimin amca yengesi  bide bi amcasinin esi geldi bide bi akrabalarini getirdiler uzaktan akraba ama samimi esimle. ole cok bise aman aman aldirmadim zaten  bi bilezik kalin 70 gramdi bi alyans .bana ve anneme  gunluk takilacak cinste kolye  zinciri ve 50 kurus buyuklugunde tugrali bisey. . oyle bohcaydi tuylu terlikti makyaj seyiydi parfumdu zartti zurtti hic abidik gibidik islere girmedim. adamin zatan kicina don alacak parasi yok:) annemde zaten cocgun ailesi yok diye sirf adettir diye aldirmadi hiseyler. oyle adetten ic camasiriydi bi iki takip pijama. falan aldi annem esime . esimde bana alinanlari odedi camasir bi iki pijama falan. bizim evde yaptik nisan isteme sizin gibi biri cumartesi biri pazar. teee kayseriden geldiler yasli insanlar zirt birt getittirmek olmaz. esimin kendi evi vardi babadan kalma bekar evi esim onda yasiodu gelenler orda kaldi.  nisanda taktigi bilezigi kolyeyi dugun gunu verdim dugunde bidaha takti:)) taki esimin gelenler ceyrek falan takti . yengesi ve abisi inci kolye bileklik set takti. bizim taraf genelde vardi zaten . onlarda bizde kaldi zaten annem elbirtin sey almis nisan alsverisinden sonra. esime de bana da. esime cok para harcatmamak icin uc bes parca bisey aldirmis sadece esime. asil masrafi annem sinrasinda yapmis. zaten o para oraya gtti muhtemelen hic sormadim hile nisan paralari takilarini anneme.
önce (5,270 puan) tarafından
bu arada isteme gunu icin borek corek yaprak sarma falan  yapti annemler tyzemler nisan icin de yaptilar her tyze bi cesit hisey yapti getirdi bide nisan pastasi oldu bitti. meyve suyu.  ve koliyle bardak su aldik onca insana yetismezdi su falan agustos ayi. bardak su kolay oldu. bu arada aile binasindayiz 4. katta biz 3 de amcamlar 2 de babannemler var. yaslilar bilac kisi babamnemin evinde takildi dedem felcli onun yaninda durdular. erkekler nisan merasim sonrasi amcamlarin evi 3. katta yani oturdu yedi ictiler kadinlar bizim evde 4. katta. :) komple binayi rezerveledik:) haremlik selamlik degiliz kalabalik olunca oyle ayrildi olay anlik gelisti
Evet melekk.
Erkek tarafı yapacağı altından bazıları takıyor.
Yoksa biz de nişanda  takıdır falan yok.
Bizdede kiza yardim olsun diye takilir. Erkek tarafi takacagini takar geri alir dugunde tekrar takar yada dugunde ustunu tamamlar. Ama herkes taki takar. Ben karadenizliyim bu arada. Arkadasimin nisani oldu hatta salonda. Öyle bir takisi olduki. 2 taraftanda. Buda kiz evine yardimlasmadir bizde
Ben güneydoğuluyum bizde hiç öyle bir adet yok.
Daha geçen senelerde duydum çok da şaşırmıştım ilk duyduğumda.
Oyle alisagelmis oldugu icin sasirmissindir :) bende sizinkine sasiriyorum :) cunku nisan gelin evine yardimdir
-Reklam-
0 oy
önce (8,905 puan) tarafından
Ne yazık ki yardımcı olamiyacam ben doguluyum bizde farklı 
Sizin adetlere yetisemeyiz canım :)
önce (8,905 puan) tarafından
Kesinlikle:)
0 oy
önce (79 puan) tarafından
Yani her yörede illaki farkliliklar oluyor.bizde genellikle nisanda bi bilezik yuzuk kupe saat takilir.nisan masrafllarida onlar karsiladi evimin onunde olmustu

Bence siz degilde cocugun annesi size gelsin net bi sekilde konusun aile buyuklerinden birileri olsun kim ne  yapilacaksa konusun bence nisanda hersey insanin aklina gelmiyor
Evet bence de onların gelmesi uygun olur normalde ama ben çalışıyorum. Ev müsait olmuyor genelde. Akşamları da ders çalıştığım için temizlik, hazırlık vs yapma imkanım yok. O yüzden arayıp iş çıkışı 5 dk uğrayıp konuşalım desem ayıp mı olur ki
önce (79 puan) tarafından
Yok tabiki ayip olmaz sartlar nasil el verirse oyle yapin kiz kardesinizin fikrini alip o gun ne yapilmasi gerikiyorsa sorun karsi tarafa  Allahim tamamina erdirsin insallah
Amin inşallah teşekkürler
0 oy
önce (4,561 puan) tarafından
Bizde saat yuzuk bir tane bilezik takılır adı belli olsun diye erkegede saat yuzuk takarsiniz bizde ayakkabi eskitilir biraz bize 3 defa  geldiler birer hafta arayla ama sizin zaten farkli sehirde olcakmıs ondan ona gerek yok kiyafet alınıyor oglaninkini kiz tarafi. Gelinin kini erkek tarafi nisan bohcasi yapiliyor oglan kiz icin gecelik terlik makyaj seti traj seti  parfum bir kac parca kiyafet ic camasiri ayakkabi falan lukse kacmak isterseniz daha eklenir biz abartmadık 
O dedikleriniz düğün zamanı değil mi bohça falan?
Biz oğlana saat ve yüzük takmış olcaz
0 oy
Bızde nişan erkege aittir. Kıyafeti takısı ikramı.. Erkek tarafı gelir kızı o gün alışverişe götürürler. Nisan kıyafeti, fazladan kıyafet çanta ayakkabı fln alır. Kuaföre goturur. Ne takı takilacaksa o günün akşamı takılır herkes toplanır yüzük takılır. Organizasyon flnda erkek tarafına aittir. İkram olarak baklava getirirler dondurma fln. Duruma göre. Kına kıza aittir kıyafet fln. Mekan erkege aittir. Dugunde de zaten erkek tarafı herseyı yapar. Kız çeyiz olarak 1 oturma grubu yada beyaz eşya ufak tepek ev aletlerini alır. Gerisini erkek tarafı karşılar. Dugunde kızın tarafi takı takar anne baba si 
Siz nerelisiniz? Buranın adetine benziyor saydıklarımız
Güneydoğu canm
0 oy
önce (453 puan) tarafından
Bence gidmeyin kıza söyleyin Nisan yapca oğlanın anası sizi arasın kız nisanlicaksiniz bir agirliniz olmali.sonradan baciniza siz kendiniz geldiniz Nisan için bile derler Türkiye Burasi malum. Kıza bohça terlik tarafından tut kişisel malz.erkegede aynı şekilde. Nisanda kızın ailesine bağlı bi pastayla evde yuzukde kesilebilir 
0 oy
önce (1,975 puan) tarafından
Kısadan kestirelim derseniz onlar kıza yüzük alır siz oğlana. Nişanda giyeceği kıyafeti artı bir takım gündelik giyeceği kiyafeti. Havlu çorap başörtü iç çamaşırı patik koyar kayınvalide geline bohcada ve aldığı kıyafetleri koyar. Siz de bohçayi böyle yaparsınız damada. 

Seccade tesbih falan da koyuluyor daha ama abartmaya gerek yok. 

Nişanda mekanı  kız tarafı tutar bizde ama pasta meyve suyu ikramını oğlan tarafı yapar. 

Ama siz uzak yoldan mı gideceksiniz nasıl olacak o var işte misafirler pasta meyve suyu ile ağırlanamaz karınları acıkır. Yemek ayarlasanız mekanda izin veriyorlarsa öyle daha iyi olur memnun olurlar. Çay ikramı falan. Havalar serinledi artik insanlarda arıyor çayı :) bunlar geldi aklıma 
Pide falan mı yaptirsak diyoruz
Olur niye olmasın elinizden ne geliyorsa onu yapın hangisi pratiğinize gelirse
Yemek işine girersek gelin rezil olur çünkü ben de yardım ederim ama illaki evine gelen giden curcuna olacak en iyisi pide
Aynen ona da zor olur pide daha iyi olur. Hemen Nisan olacak mekanda ayranla dağıtılıp yensin onun evi de batmasın
Aynen bence de
0 oy
önce (6,577 puan) tarafından
Bizde nişan kız tarafına aittir birşey takılmaz erkek tarafı kaç tane denirse o kadar bileziği yüzüğü takar oğlan tarafı kız tarafı bohça yapar nişanda getirilir yemeksiz asla olmaz evde mutlaka yemek pişer eve gelen misafirler için ve sizin başka şehir olayiniz var 
Kıymalı pide mi yaptirsak diyoruz biz de
önce (6,577 puan) tarafından
Olabilir çünkü evde olmicak
0 oy
önce (1,833 puan) tarafından
Bizlerde nisani kiz tarafi uapar, erkek tarafi sembolik bir taki takar. Cevrenin tkai takip takmayacagina siz karar verirsiniz. Isteyen nisanda isteyen diginde taktirir.

Yeme icme icin cateringle anlasabilirsiniz, daha uygun ve pratik oluyor. Ama kalma konusunda fikrim yok :) aileler birleşip kadinlar bir eve, erkekler bir eve goturebilirsiniz
Teşekkür ederim canım

İlgili sorular

0 oy
25 cevap 684 göst.
26 Ağustos 2022 Diğer kategorisinde Doruk Hatice (671 puan) tarafından soruldu
0 oy
36 cevap 1,771 göst.
2 Temmuz 2020 Alışveriş-Hediye kategorisinde Gzlgnlr (8 puan) tarafından soruldu
0 oy
16 cevap 639 göst.
20 Kasım 2023 Diğer kategorisinde Baldananne (293 puan) tarafından soruldu
0 oy
32 cevap 487 göst.
21 Mayıs 2024 Diğer kategorisinde gokyldz2023 (127 puan) tarafından soruldu

398,212 soru

11,908,518 cevap

36,039 kullanıcı

...