0 oy
366 göst.
önce Diğer kategorisinde (43 puan) tarafından
Merhaba kızlar öncelikle nasılsınız eşim evin tek oğlu şuan bir oturuyoruz ama anlaşamıyoruz 5 yıllık evliyim artik sabır kalmadı 2 çocuğum var ayrı eve çıkalım diyorum ev alacak durumuz yok diyor eşim kiraya çıkalım diyorum oda cesaret edemiyor napcam Bilmiyorum hiçbir şeyimiz yok bi bardağımiz bile yok şuan eşimin biraz borçları var araba almıştık arabayı da babası kendi üzerine almış benim o kadar altınlarımla alındı halbuki altinlarimda düğünden takılan altınlar değil ha onlar düğünde altını kiralayıp digun sonrası benden aldılar şimdi diyorum arabayı satın hakkımı verin diyorum kaynanam diyor sizin ne.hakkiniz var içinde neyse konuya gelelim acaba sıfırdan hayat kurabilir.miyiz hem ev dizip hem kirada yapa bilirmiyiz 

21 Cevaplar

0 oy
önce (74 puan) tarafından
Tabi ki yapabilirsiniz. 

Az eşya, minimalist bir yaşam tarzıyla başlanabilir. Ama sabır ve anlayış isteyen bir süreç. 
önce (43 puan) tarafından
Biri 25 aylik diğeri 11 aylik kızıma hamileyken çok yaptım öyle öyle.kendime bilezik aldım zaten ama şuan ilan duşa gerecek vaktim olmuyor bide üstüne uyuzluk tedavisi görüyoruz sürekli çocuklarımın ve kendimin eşimin kıyafetlerini ütülüyorum
önce (74 puan) tarafından
Aynen kuzularında tam ilgi zamanı, üzüldüm gerçekten. Bu durumda biraz daha sabır göstermen gerekiyor gibi duruyor
önce (5,344 puan) tarafından
rojca. herkes ev alip evlenmiyorki kiraya cikiyor. ha bile ne hakkiniz var derler iste calisip cirpinip kredisini borcunu odemi esin sonra ne hakkiniz var denir. 5 yilda  bir ev dort dortluk
dizilebilirdi zamaninda kaynananin evine alacaginiza kendi kiraya ciktginiz eve ger ay bise alaydiniz bircu harci altinlarla kapatirdiniz. kaynanan kaynoederin yiyecegine siz yerdiniz. kiskoca bes yil zebil ziyan resmen uzuldum cik.  zamanla yapilir tabiki neden yapilmasin
En başından gidelim dedim ben yok tek erkeğim kime biracam babamı annemi yapamam edemem şimdi annesi onun yüzüne bile bakmıyor babasıyla arasını bozmak için elinden geleni yapıyor
önce (5,344 puan) tarafından
kime burakacak kendi baslarina. :) bunu diyen biriyle canim kesinlikle evlenmemek lazimdi. sanki anne babanin ustune kapiyi kitle birdaha asla ugrama mi diyoruz evlenince her hirey kendi evini kurar anne baba da cocuk yapmadan onceki gibi karikoca kalirlar bas basa bu doganin kanunu. allah yardimcin olsun gercekten. askindan gebersem olsem bitsem bile arkama bakmadan kacardim yani ben olsam kusurabakma da yani  valla
-Reklam-
0 oy
önce (2,834 puan) tarafından
Hakkın var eşin ne hakla babasının üzerine yaptırmıştı ki suç eşinde. Valla yeni bir hayat zor hem esyan yokmuş, evlerin kirası zaten almış başını gitmiş. Tek kişi ile çok zor. Çocuklarında var.
Evet çocuklar zaten elimi kolumu bağlamış yaslari cok küçük olduğu için kimseye de bırakamıyorum.  İşte bu erkekleri anlamıyorum zaten tek erkeğim bize yapıyorlar sanki.kime yapacaklar diyip gidip babasının üstüne yaptı ben araba alındıktan sonra öğrendim arabanın onun üzerine yapılmadığını
önce (2,834 puan) tarafından
Yanlış düşünce aşırı saçma. Çocuklar büyük olsa çalışır esyani alır öyle çıkardın eve. Evde iş bulursan yap en azından küçük küçük birşeyler alırsın. Sonuçta birliksiniz eşinin borcu bitince esyani al taksitleri bu evdeyken bittirmeye calis ki kirada az buçuk rahat edersin. 2 göz oda olsun  kafan rahatlar birlik yasamak çok zordur
Benin 3 ajda bileziğim var onları sat ikinci eşya al dedim onlar çok zor zamanlar için kalsın diyor esim
0 oy
önce (11,590 puan) tarafından
Bence birlik otururken az disini sık bikac bisey almaya bak. En azindan buyuk şeylerini al mesela koltuk odemeye basla aldigin yerde kalsin. Ceyizin yokmu hem tabak canak bardak falan
Maalesef canım çeyizim yok biraz sıkıntılı bi şekilde evliliğimiz oldu
Anladim canim. Valla nerde yasiyosun bilmiyorum ama burda en dusuk kira 18.000 e 25 bile alsa calisan. 18 kiraya verse. Borçta var diyosun 3 oraya verse geriye kalir 4. Yiycekmi faturami odiycek ev esyasimi alacak. Zor sanki. Araba satilip esya alsaniz en azindan rahat olursunuz. Esin ne kadar aliyo bilmiyorum ama hepsini dusun tasin yani. Maas kira borç çocuklar faturalar
İstanbulda yaşıyoruz canım düşünmekten zaten psikolojim bozuldu yemin ederim
Bende istanbuldayim. Ve durum ortada canim. Ne kadar kazaniyo esin
Makina operatörü ama ne kadar kazanıyor Bilmiyorum tam
Yani 30 35 alsin. Bilmiyorum ne kadar aliyoda. Yinede zor valla canim. Bak borcun olmaz esyan olur okey. 20 kira versen 15le bi sekilde gecinirsin sikarsin diycem ama borç odeyip esya alip yapamazsiniz yani
Borcu çok yok yani benim bildiğim kadarıyla 20 30 bin tek varmış
Iste onu bitirsin en azindan biseylerde almaya basla 1 sene falan disini *** derim ben. Evet birlik kolay degil ama ailemde yok arkamda demissin. Ciktin gittin olmadi cikamadin işin icjnden o zaman ne olacak. Çocuk olmasa kuru ekmek yer oturursun ama çocuklar olunca el kol baglaniyo valla
Cocuklar zaten elimi kolumu bağlıyor çok küçükler bezi dır sütü dur kıyafetler desen 2 Ay önce aldığım olmuyor kızıma oğlumun kıyafetlerini giydiriyor gereksiz masraf olmasın diye
0 oy
önce (4,436 puan) tarafından
Karı koca çalışırsanız neden olmasin
Çocuklarım çok küçük canım biri 25 aylik diğeri 11 aylik bırakacak kimsem de yok
O zman birlikte yaşamaya devam . Bende birlikte yaşıyorum. Kaynanamlar iyiler .arada anlaşmazlık çıkıyor ama yapacak bisi yok . Eşim evin tek oğlu senin eşin gibi.  Yazın köye kalmaya gidiyorlar fındık toplamaya . Ben tek kalıyorum
Benim hiç öyle bi sansim yok hep evdeler bide üstüne görümce kaynanam hep ondan cesaret alıyor zaten
Gorumce ne alaka bekarmi
Evet bekar canım.
0 oy
önce (5,050 puan) tarafından
Borçlarınızı bitirip az bi birikim yapıp çıkın 

Bende 4 ay önce ayrıldım başka şehire ailem çok yardımcı oldu eşim işsiz kiradayız ama kuru ekmek yemek bile insana huzur veriyor rabim hepimizin yardımcısı olsun inşallah 
Amin inşallah canım benim Rabbım utandırmasın inşallah benim yardım edecekk bi ailem de yok kayinpederim karşıma geçip eğer giderseniz perişan olursunuz geri gelseniz de sizi asla almam geri dedi
İnan eşinin işi varsa tamam sıkıntı yok biz az bi birikimle taşındik hemde başka şehire Allah var ailem çok yardımcı oldu ellerinden yenisi gelemsede ikinizi el koltuk halı perde vs haletileraz bi çehizim ve beyaz eşyalarım vardı evet eşim işsiz biraz canım sıkılıyor ama hergün şükür ediyorum kafam rahat ya hamileyim istediğim saate yatıp kalkıyorum o bile yeter bana eşine güveniyorsan hiç durmayın derim biraz birikim yapıp çıkın
Valla benim artık kimseye güvenim yok kadar herkesten soğudum
Allah yardımcınız olsun inşallah
Amin cümlemizin inşallah canım benim
0 oy
önce (7,242 puan) tarafından
Kaynanan sizin ne hakkınız var arabada dediğinde eşin ve sen haklarınızı soyleemdiniz mi ne cevap veriyor ? 

5 yıl oturmussun hiç mi birikim yapmadınız 

Neden sende çalışmadin ?

Hatalar silsilesi gerçekten canım yani krizi fırsata çevirmek gerekirken 2 çocuk yapmışsın. Eşinin aldığı maaşa bağlı yeni bir düzen kurup kuramayacaginiz. 
Eşim yoktu kaynanam öyle dediğinde bende cevabımı verdim ama şöyle bisi var ya cahil bilmediği için değil bilgiyi kabul etmediği için cahildir cahile ne anlatsan boş anlamaz birikimim hep altında işte 200 bine yakın onu da arabaya verdim şimdi 3 tane ajda bileziğim var
Ben neden çalışmadım çok iyi bi soru izin vermedi eşim bizde kadınlar çalışmaz dedi bende mal gibi onun sözünü dinledim
önce (7,242 puan) tarafından
Kadın çalıştırılamaz mı Allah'ım eşinde cahil gerçekten. Eşin arabayı üzerine alsın satacağım daha güzelini alacağım desin sonra satsın ve kiraya çıkın. Madem kadın çalıştırmak ona ters o zaman paşa paşa kendi evine bakacak. Anasının babasının evine konmayacak
Babasının evi de zaten babasının tek değil 4 ortağı var
0 oy
önce (1,027 puan) tarafından
Eşyalı 1+1 eve geçin orada sende esinde çalışın o ara evini yavaş yavaş duzmeye basla 
İnşallah canım benim
0 oy
önce (12,798 puan) tarafından
Birlik yaşamak zor ama tek maaşla kirada 2 çocukla daha da zor canım elinizde avcunuzda bisi yok borç var diyorsun çocuklar var yani evet maneviyat için ayrılmak en iyisi ama maddiyat epey zorlar sizi
Elimdeki parayı altına cevifmeye çalışıyorum hep ben ama çocuklar olduktan sonra hep onların ihtiyacına gidiyor
Haklısın canım anlayabiliyorum biz kirada olmadığımız halde ucu ucuna yetiyor. Ekonomi öyle bisi ki kahrolasıca mahvetti hepimizi
Bizi de mahvetti valla perişan olduk Rabbım hayırlısının kolayını nasip etsin bizr inşallah
Insallah canım az çok deme at kenara damlaya damlaya göl olur rabbim hayirlisindan bi ev nasip etsin size de inşallah
Amin inşallah canım Rabbım isteyen herkese nasip.etssin
0 oy
önce (68 puan) tarafından
Yaparsın cNm.bende senin gibiyidim 5 sene oturdum hic birşeyim yoktu bi bardak bile bisekilde deli cesareti geldi esimin sonunda gönlü oldu ve çıktık bi sene olacak ayrı eve çıkalımız herseyimde War çok şükür ilk zmanlar biraz yorucu oluyor zor oluyor ama zamnla aşılıyor insan benim esim.askari ucretle bile çalışmıyordu ilk çıktığımızda rabbim.bi sekilde yardımcı olur deldigi boğazı ac koymuyor iradeni bilekten sonra hiç bisi olmaz 
İnşallah canım Rabbım utandırmasın inşallah darısı bizim başımıza
0 oy
önce (3,034 puan) tarafından
Yaparsin da bu kiralarla imkansız şuan %25 artış da kalktı %63 filan kira zam oranları yani çok zor nerde oturuyosunuz bilmiyorum ama İstanbul'da 20 binden başlıyor kiralar eşinin geliri nasıl gecinebilir misiniz düşün 
İstanbulda oturuyoruz maalesef eşim makina operatörü maaşı ne kadar bilmiyorum
0 oy
önce (575 puan) tarafından
Sizin ne hakkiniz var dediginde esinizin hic gururuna dokunmuyorsa disarda yapamazsiniz. Ama gururlu birine bu laf cok agir onca yillik evladi arti 5 yıldır yanlarinda hizmet eden bir hanim arti ikide torun var ve sizin ne hakkiniz var ? Disarda kuru ekmek yiyin et yedik diyin gerekiyosa 1+1 le baslayin zamanla 2+1 e gecersinix 
Esim o zaman orda değildi canım ona hiç söylemedim de
0 oy
önce (10,098 puan) tarafından
azıcık aşım kaygısız başım. insan istedikten sonra her şeyi yapar
İnşallah canım Rabbım bizleri kimseye muhtaç etmesin
0 oy
önce (33 puan) tarafından
Zaten anne babadan bedava bir şekilde ev oturumu verilmiyorsa, direkt ev alarak evlenen çok nadirdir. Önde gelen meslek gruplarında bile karı koca çalışırken ev almak çok zor. Ciddi anlamda bir birikim, üzerine kredi çekmek gerekiyor. O yüzden ev alma düşüncesini zaten aklınızdan silin derim. 

Kirada ve iki çocukla geçinmek için de gelir düzeyi önemli. Mesela asgari ücret veya ondan 5-6 yüksek alan birinin kirada iki çocukla geçinmesi çok zor. Ama şöyle bir şey de var, kiraya çıktığın ilk yıl, güncel fiyattan oturuyorsun. ( O semtte ne fiyat geçerliyse..) Sonraki senelerde olan zam , güncel kira bedeli kadar olmuyor. Mesela biz oturduğumuz eve girerken herkes çok pahalı demişti. Şimdi güncel ev fiyatlarının yanında ucuz bile kaldı.

Siz direkt evlendiğiniz gibi eş ailesi ile oturmaya başladınız herhalde. O yüzden eşinize korkutucu geliyordur. Fakat dediğim gibi gelir düzeyi önemli.. Alt seviyede bir geliriniz varsa tek kendisi idare edemez.
O kadar güzel açıklama yapmışsınız ki çok teşekkür ederim makina operatörü maaşı ne kadar Bilmiyorum tam olarak zaten ev almak artık hayal gibi bisi
0 oy
önce (9 puan) tarafından
Eşnin maasinA bulunduğunuz bölgeye bağlı biraz
Tam olarak kaç alıyor Bilmiyorum canım makine operatörü istanbulda yaşıyoruz
0 oy
önce (1,824 puan) tarafından
1+1 olsun kafan rahat olsun ayrıca eşinde bir acayip senin altınlarla araba alıp neden babasının üzerine yapıyor eşin sesini çıkarsın arabayı alın 
Erkek milleti işte bi tuhaf oluyorlar babasına karşı asla konuşamıyor dili tutuluyor ama annesine karşı öyle değil şükür
0 oy
önce (1,443 puan) tarafından
O kahrı çekemeye değmez bence benimde eşim tek çalışıyor aylık 21 bin borç var ev kira bir kızım var birde hamileyim geçiniyoruz çok şükür zor oluyor ama en azından yuvamizda huzurluyuz tek derdimiz geçim sıkıntısı kaynana falan çekeceğime böyle daha iyi çocuklar büyükse sende çalışabilirsin evinde çekirdek ailenle yaşama rahatlığı gibisi yok bence 
Çocuklarım küçük canım biri 25 aylik oda 26 aylik olacakmış 3 gün sonra kizim da 11 aylik inşallah Rabbım güç kuvvet verirde bizde biran önce bi düzenimiz kurarız
0 oy
önce (176 puan) tarafından
İlk etapta eşyalı ev kıralayabilirsiniz artık çok yaygın oldu 
2 cocukluya kolay kolay veriyorlar diyorlar doğru mu acaba
Farketmez yine bulursunuz eşyalı ev taşınırsınız ilk etapta eşyalı evin herhangi bir kuralı yok
Kural olmadığını bilmiyorum oda olabilir aslında
Eşyalı evde oturan çok var özellikle ilk evlenen durumu olmayan eşyalı evde yaşıyorlar
0 oy
önce (299 puan) tarafından
Bende ilk olarak sıfırdan başladım yatak odam ve çeyizim vardı borca girmemek için ikinci el aldık beyaz eşyayı daha sonra para biriktirmeye başladık sıfırdan beyaz eşya aldım herşey düzene girdi evin üstünde oldunmu asıl gecinemiyorsun para biriktiremiyorsun
Aynen kendimize bi kiyafet alsak bile gözlerine batıyor inşallah bizde başarabiliriz
Tez vakitte rabbim sanada bir hayırlı kapı açsın inşallah benim eşimde cesaret edemiyodu şimdi iyiki cikmisiz diyo araba bile aldık
Maşallah Rabbım bereketini arttırsın inşallah .Amin inşallah canım benim çok istiyorum biran önce burdan kurtulmayı çocuklarımın burda büyütmek istemiyorum
Sağol canım kurtulursun inşallah
0 oy
önce (9,406 puan) tarafından
Annemin 15 senesini aldi o is 
Ciddi misin ya o kadar çekti mi.
önce (9,406 puan) tarafından
Cekti cekti de o surecte babam elinde avcunda nr varsa yine babanemlere yedirdi onu yapmasa annemindeo zamandan calismasiba izin verseydi daha erken olurdu yani is yine erkekte bitiyo
0 oy
önce (3,613 puan) tarafından
Kendin ise girsene çocuklara valide ve görümce baksın

Sabah git akşam gel,gelince de cocuklarinla bol vakit geçir yat.Hem birikim yaparsın hem kafan rahat olur ilerisi içinde rahat edersin.

İlgili sorular

0 oy
13 cevap 725 göst.
11 Nisan 2021 Aile kategorisinde misafir tarafından soruldu
0 oy
27 cevap 831 göst.
23 Ocak 2021 Diğer kategorisinde Bilmesen daha iyi (152 puan) tarafından soruldu
0 oy
8 cevap 252 göst.
6 Eylül 2023 Diğer kategorisinde misafir tarafından soruldu
0 oy
5 cevap 318 göst.

399,779 soru

11,958,203 cevap

36,124 kullanıcı

...