0 oy
332 göst.
Diğer kategorisinde (107 puan) tarafından
Burada olsun , çevremizde olsun , tv de duyunca olsun , biri birşey anlatınca hemen beddua ediyoruz .

Bir duralım,  tamam bazı insan müsveddeleri var hidayetten nasipleri yok ise kahrolasıcalar ..ısrarla zulmedenler yani.

Misal biri birşey anlatıyor hepimiz başlıyoruz karşısında ki kişi için beddualar yağdırmaya,  körükleyici olmamak lazım.. Evet neler neler oluyor hayatta ,Rabbim kimseyi ailesi , eşi,  evladı ile imtihan etmesin , çok zor..

Belki biri bir hata yaptı ama bir sürü laf söyleyerek hem günahını alıyoruz,  hem anlatan kişinin kalbini daha da bozuyor modunu düşürüyoruz,  kırıcı değil yapıcı olmak lazım..

Bir büyüğüm söyle der ; beddua etme , hayır dua et , hidayet dile. Dile ki düzelsin,  beddua edipte bir sette sen çekme önüne.. ( düzelmesine duan ile engel olma)

5 Cevaplar

0 oy
tarafından
Kesinlikle katılıyorum sana sonuçta öteki tarafta ağzımızdan çıkan her türlü kelimelerin hesabı sorulacak 
(107 puan) tarafından
Aynen...Rabbim dillerimize hidayet versin hayır söz söyletsin ..
-Reklam-
0 oy
(2,891 puan) tarafından
Sondaki cümle anlayan yüze tokat olur iner. Beddua eden bizden değildir demiş peygamber efendimiz o yüzden insana pek kolay beddua etmem. Ama cansız nesnelere çok beddua ediyorum atbu huyumu da hiç sevmiyorum.

Kötü eleştiri ve kınama meselesinde ise şöyle bir mantık hatası var genelde.

Tüm insanlar Ahlak kavramını dini inancına göre belirler doğru mu? Biz de müslüman olarak islam dininin gerekliliklerine ters düşen herseyi ahlaksizlik olarak nitelendiririz örneğin büyüklere saygısızlık, küfür etme, ihanet gibi çeşitli suçlar dinimiz gereği bize ters gelir. Madem öyle de niye biz insanlar dinimizin sadece İŞİMIZE GELEN kısmını yaşarız?

Islamiyet mantık dini, hoşgörü dini, davet dini değil midir?

Madem ahlaki islamiyetten öğrendik öyle ise neden hoşgörülü değiliz?

Madem müslümaniz niye acımasızca eleştiri yaparız?

Islam davet dinidir şimdi şunu sormak istiyorum. Acımasızca sözler sarf ettiğimiz ve kendimizden kat kat uzaklara ıtıp ÖTEKİ haline getirdiğimız bi insanı hangi yüzle doğru yola davet edebiliriz?
(107 puan) tarafından
Çok güzel yazmışsınız.  Örnek olmak lazım, Peygamberimiz s.a.v. kendisinin yoluna diken doseyenlere dahi beddua etmemiştir,  büyük veliler kendilerine onca zulmedene beddua etmemişler. Tek öfkeleri Allah ve Rasulüne karşı çirkin bir fiil hasıl olursa o vakit olmuş.  Bizler de dikkat etmeliyiz .. cansız varlıklara da etmemeye gayret gösterin inşaAllah,  cansız değil ama bir örnek anlatayım; bir kadın deveden düşünce deveye beddua ediyor (lanet olsun!) Ve Rasulullah a.s.v. bir daha o deveye kimseyi bindirmiyor.
(2,891 puan) tarafından
Telefona yastığa halıya falan ediyorum inşallah kurtulurum bu huyumdan.
0 oy
(6,671 puan) tarafından
Cnm az önce kadıncağızın biri yazmış okumuşsundur inş sorunlu bebek kendi çocuğu acısını annesind2n çıkarıyo kadını çok kötü dövmüş linç etnediğime dua etsin ben böylesinr beddua ederüm sen etme 
(6,671 puan) tarafından
Elbette ki gönül ister hayır duası yapalım ama bazısı hak ediyo biz okurken nasıl oluyoruz bide Allah etmesin yaşasak elde değil iyi bişey olmadığını biliyoruz ** a
(434 puan) tarafından
Aynen canim Allah akil fikir versin hidayet versin  herkese....
(107 puan) tarafından
Okudum çok çok çok üzüldüm..Rabbim kendisine güç ve metanet versin , bebeğine sakınlık ferahlık versin, kocasına babasına merhamet ve hidayet versin , ıslah eylesin. Sıkıntı da olan kim var ise Rabbim tez iyilik versin...
(6,671 puan) tarafından
Amin cnm
(434 puan) tarafından
Amin canım
0 oy
(434 puan) tarafından
Iyi olsunlar insallah ama mazluma yapilanida Allah birakmasin zulm eden cezasini elbette cekecek.... yazik degil mi o mazluma?
(107 puan) tarafından
Zalimi mazur görelim demedim ki :/ sadece beddua konusunda dikkat etmek gerek buna değindim ...
0 oy
tarafından

Valla galiba beddua ettigim seyler elektrik supurgesi çamaşır makinasi bardak çanak :Dinsanlra kolay kolqy beddua etmem cocuk istirmarcilari hariccc oda dayanamıyorm 

(148 puan) tarafından
Hahahahha :)):)) istemsizce güldüm:):))))

İlgili sorular

0 oy
16 cevap 216 göst.
25 Nisan 2024 Diğer kategorisinde Neseli0103 (17 puan) tarafından soruldu
0 oy
14 cevap 341 göst.
21 Ocak 2024 Diğer kategorisinde Lovelyyyy (88 puan) tarafından soruldu
0 oy
4 cevap 291 göst.
2 Temmuz 2023 Diğer kategorisinde Aslicikk (802 puan) tarafından soruldu
0 oy
5 cevap 215 göst.