0 oy
1,341 göst.
Diğer kategorisinde (1,949 puan) tarafından

image

1- Bebeğimin tırnağını 40.gün kestik.

2- 40 gün içerisinde 4 sefer hastaneye bi sefer annemlere bi sefer kaynanamlara gittik. 

3- Bebeğimin yüzüne sarı tülbent örttük. 

4- 20 ve 40'nda tuzladık. 

5- Boş beşik sallanırsa başı ağrır dedik.

6- Öyle bişey yapmadık.

7- Göbek bağı hala evde duruyor.

8- Yeni doğduğunda ters giydirdik oda dikiş yeri vücuduna değmesin diye şu an düz giydiriyoruz.

9- Öyle bişey demedik.

10- Öyle bişey de demedik.

Benim oğlum bugün tam 2 aylık hanımlar. Cevap sırası sizde :))

22 Cevaplar

+2 oy
(6,676 puan) tarafından

Hic birine ne inaniyorum nede emel ediyorum:D

(8,207 puan) tarafından
Aynen öyle ne ınancam uydurmuslar
-Reklam-
+1 oy
(1,865 puan) tarafından
Bazıları aksine zararlı, bazıları da bos şeyler.  Bide bazixyerlerde ailenin büyüğü kimse degdirmeknsuretiyle tukurugunu bebisin ağzına veriyor ona çeksin diye!!! En tiksindiğim.sey benim anne baba tatafimda cok muhabbeti geçtiğinden guvenmiyorumnonlari baş başa bırakmıyacağım inşallah.
+1 oy
(137 puan) tarafından

40 cikmadana disari da ciktim tirnakta kestim eldiven taktirmadi kendini yirtip duruyordu sari tulbentte ortmedim sarilikta olmadi birsey kaybetmemisim demek ki:D

+1 oy
(148 puan) tarafından
enim cocugum yok canim. bunlari denemedim ben. Ama boyle bir siralamaya baktimda 1ve 2yi yapardim ben. 
(1,949 puan) tarafından
Rabbim sana bu mübarek günün yüzü suyu hürmetine hayırlı evlat nasip etsin.
(148 puan) tarafından
Cok cok tşk ederim canim benim. Rabbim senden razi olsun
+1 oy
(413 puan) tarafından
Masallah siz hepsine inanmissiniz :D hicbirine inanmam yapmaya kalkana da yaptirmam hele şu tuzlama muhabbeti deli oluyorum
+1 oy
(33 puan) tarafından
Sadece gülüyorum :))))
0 oy
tarafından
Sadece 1 ve 2 yi yaptık o kdr :)
0 oy
tarafından
Hep kocakarı lafları canım 

İlk baba derse sonra ki çocuk erkek olurmuş 

İnanasım geldi oğlum ilk baba dedi ikinci de erkek 

Ama hepsi kocakarıların uydurduğu saçmalıklar bence 
tarafından
Benim kizimda ilk baba demisti 2.de kiz oldu:)
0 oy
tarafından
7.8.9 a inanmadim ama digerlerine inandim;)))))
0 oy
tarafından

Göbek bağım siyasal bilimler fakültesine gömülmüş ama ben medrese okudum :)bilmem hurafeyi cokertebildim mi:D

(1,327 puan) tarafından
Benim kızım ilk dede dedi :)) sadece tırnak kesmedim evden çıkmama olayı öncedendi şimdi mecbur çıkıyorsun 6günluk saglık Ocagina gidiyon sonucta :))
0 oy
tarafından
Hiç birine inanmıyorum batıl inanç ve saçma bence canım 
0 oy
tarafından
Tövbe Yarabbim ya çocuk balık mı tuzluyorlar koksun ne kokucak minicik bebek oh miss 
0 oy
tarafından
böyle şeylere inanmam için kur-an yahut sünnette geçmesi lazım hiçbirine inanmadım da yapmadım da :)
0 oy
tarafından
Sarı tülbent hariç diğerleri hiç birine inanmam âdetlerimizde de yoktur öyle şeyler ilk defa duyuyorum. Bebek tuzlama hele ilk defa duyuyorum o ne ya nasıl yapılır neden yapılır yazık değil mi minnacık çocuğa. Şaşırdım dogrusu
(45 puan) tarafından
Yeni doğan bebekleri genellikle aile büyüklerinin tavsiyesiyle tuzlandığını belirten Prof. Dr. Narlı, "Yeni doğan bebekler, aile büyükleri tarafından tuz veya zeytin yağı ile birlikte ovulup banyo ettirilerek; ağız, koltuk altı, kasık, dahil tüm vücuda sürülerek tuzlanmaktadır. Ne yazık ki ciltten emilen aşırı miktarda tuz, ciddi ve hayatı tehdit eden hipernatremi (kanda tuz oranının yükselmesi) ile sonuçlanabilmektedir. Bu nedenle yaşamını yitiren bebekler bulunuyor. Bebeğinizi kesinlikle tuzlamayınız."
tarafından
Madem oyle meden buna rağmen yaparlar anlamış değilim el kadar bebekler yani yazık günah
(45 puan) tarafından
Eskiler yapmış  var bir bildiği  diye yapıyorlar  ama o kadar zararlı  ki yapanları  yargılamam  yadırgamam  asla kendi tercihleri ama yapılmasa cok daha iyi eger terliyorsak var elbet bir sebebi rabbimin yarattığına  karşı  çıkmak  gibi geliyor  bana
tarafından
Yanı öyledir mutlaka
0 oy
(2,351 puan) tarafından
Bnada sacma gelior amasari tulbente katiliyorm. Soyle ki bn 11 yasnda sarilik oldum doktorum  iste sariliginde 3 cesidi varmis sanirm tuzluyu yasaklamisti birde sari giydirin demisti bn altin kupe takiordm sari giyiordm tabi ilacda kullandm bi sure sonra iyilestim. Ama sarinin etkisi olmustur olmamistir bilmiorum ama  ole bi aklimda kalmis
0 oy
(5,938 puan) tarafından
Hic birini yapmadim hastaneyede gezmeyedd gittim 40 gün  içinde tuzlamadık tırnak 11.gün kestim yani hiç birini yapmadım 
0 oy
(10,047 puan) tarafından
Hiç birine inanmıyorum 
0 oy
(2,064 puan) tarafından
Tuzladık sadece :)
0 oy
(74 puan) tarafından
Valla ben mecbur dısarı cıkıcam cünkü kızım 1.sınıfa gidiyo onu okula götürüp getiriyom diğerlerini uygularım Allah nasip ederse sağlıklı doğsunda zaten kızım doğduğunda tırnağını 40 gün kesmedim ve sarı tülbent örttüm yüzüne annemin fikriydi buda hurafe deyip gecmemek lazım eskiler bilir herseyi :) 
(1,949 puan) tarafından
Bende 40.ında kestim sarı tülbent örttüm :)
0 oy
(342 puan) tarafından
Ben hic birine inanmıyorum batıl inanc ama büyükler yapıyor yapmamızı istiyorlar onun icin yapıyoruz 
(1,949 puan) tarafından
Hım evet öyle canım bazı büyüklerimiz abartıyor
(342 puan) tarafından
Aynen bebegimle eve geldigimiz gün tuzladılar allahdan esim kızdı da fazla abartmadılar suan yüzüne sarı tülbent örtülü altın takılı basıucunda vs vs işte
(1,949 puan) tarafından
Kaç günlük bebeğin
(342 puan) tarafından
10günlük olduk canım

İlgili sorular

0 oy
8 cevap 343 göst.
0 oy
20 cevap 1,270 göst.
24 Mart 2019 Aile kategorisinde ❤Minik anne❤ (365 puan) tarafından soruldu
0 oy
3 cevap 105 göst.