0 oy
317 göst.
Diğer kategorisinde (181 puan) tarafından
Ya kızlar normalde imsak 05:32 (İstanbul için yani şuan) ama ezan o zaman okumuyor güneşe bir saat kala okuyor neden bilen var mı bi tek ben mi fark ettim yoksa sizde fark ettiniz mi? 

7 Cevaplar

0 oy
tarafından
Şuan tokatta sanah ezani okunuyor. Hayirli sabahlar
(181 puan) tarafından
Hayırlı sabahlar canım
tarafından
Tokatın neresindensin cnm
tarafından
Canim esim tokatli pazar ilcesinin bir köyünden.
Evimiz tokatta
tarafından
Ben de tokatlıyım ondan sordum..erbaalıyım ailem orda ben istanbuldayım
tarafından
Benim ailemde Ankarada ben Tokattayim Erbbayi hic bilmiyorum niksara zileye turhala felan gittim ama ora nasip olmadi
-Reklam-
0 oy
(454 puan) tarafından
İmsak sabah namaz vaktinin girmesi o zamanda namaz kılınabilir ama ezan okununca kılmak daha sevap artık erken aydınlanıyor hava bii saat değil imsaktan yarım saat sürmez ezanın okunması
(181 puan) tarafından
Hayır ezan güneş doğmasına bir saat kala okunuyor demek istedim
0 oy
(554 puan) tarafından
Ramazandada onu tam imsak vaktine çekiyorlar bende onu anlayamadım bir türlü
0 oy
(605 puan) tarafından
İlkini kaldırmak için okuyorlarlar 2. Sini okudukları dakikada kılabilirsiniz artık manasın da okunuyor ilkinde değilde 2.sinde kılıcaksın aslında namazını
0 oy
(2,596 puan) tarafından
Canım farklı olan sadece sabah namazıdır.. imsak girdi mi vakit girmiş demektir.. daha sonra ezan okur.. 
0 oy
(1,165 puan) tarafından

Canım şöyle anlatayım. İmsak gecenin bittiği ve sabahın başladığı anlamına gelir. Aslında vakit girmiştir. 

Sabah namazının vakti, güneşin doğmasına kadar devam eder. Zira Cebrail’in Hz. Peygambere (s.a.s.) imamlık ettiğine ilişkin hadise göre Cebrail sabah namazını birinci günde tan yeri ağardığında, ikinci günde de ortalık aydınlanıp güneş doğmasına yakın bir vakitte kıldırmış ve “Bu iki vaktin arası, senin ve senin ümmetin için sabah namazının vaktidir.” (Tirmizî, Salât, 1; Nesâî, Mevâkit, 5,9; Muvatta, Vükût, 3) demiştir.

Ancak İslam mezhep alimlerine göre namazın hemen mi yoksa biraz vakit geçtikten sonra mı kilinacagi konusundan bı takım farklılıklar vardır. toplumumuz da Hanefi fıkhı baz alındığı için namaz biraz geciktirilerek kılınır. 45 dk sonra falan. Tabi gece uyaniksiniz imsak vakti girdiyse namazi kılıp yatabilirsiniz. Mezhep alımının bu görüşü mustehab olarak kabul edilmiştir. Ancak oruçta imsakla başlanır. 

0 oy
tarafından
Bu yıllardır böyle ki canım sadece ramazanda imsakta okunur onun dışında güneşin doğmasına bir saat kala okunur sabah ezanı çünkü imsak kesildiğinde çok erken oluyo 

İlgili sorular

0 oy
4 cevap 296 göst.
26 Eylül 2020 Diğer kategorisinde Gentle Avenger (3,769 puan) tarafından soruldu
0 oy
4 cevap 179 göst.
26 Nisan 2024 Diğer kategorisinde Zelihanur_80 (801 puan) tarafından soruldu
0 oy
5 cevap 95 göst.
0 oy
18 cevap 516 göst.
28 Mart 2023 Diğer kategorisinde 3434istnbl (140 puan) tarafından soruldu

382,402 soru

11,448,924 cevap

35,022 kullanıcı

...