0 oy
499 göst.
Diğer kategorisinde tarafından
düzenlendi
Ne zamana kadar niyet edilir

17 Cevaplar

+1 oy
(27,340 puan) tarafından

Günümüzce cok.yanlis.biliniyor.fakat ezan sesini duyar duymaz yeme içme kesilmeli.

Nasilki.aksam.ezani baslar iken yiyorsak .

Sabah namazida ezani duyar duymaz yememeliyiz.

-Reklam-
+1 oy
tarafından
Bu konuda farkli rivayetler olsada ezan okununca birakmakta fayda var

Esim tarafi yiyo bitene kadar biz oyle yapmazdik

Yani supheyr dusmektense sirf son dkya kadar zaten yemenin manasi yok ben son 4 dk kala vs artik abdest falan alıyorum oyle yani
0 oy
tarafından
Hayır ezan başladığı an biter yeme içme. Mümkünse bir iki dk erken bırakmakta fayda var
0 oy
(764 puan) tarafından
Ezan başlayınca yeme içme kesilir 
0 oy
tarafından
En doğrusu ezanı duyunca yemeyi içmeyi bırakmak nimetler senin Rabbim demek ezan bitmesini bekleme 
0 oy
tarafından
Evt ezandan sonra yemede ezan bitimine kdr yiyip içebilirsin sonrası olmuyor ama Nihat Hatipoğlu iki gün önce bunu söyledi
(7,177 puan) tarafından
Ne kadar büyük vebal olur mu öyle şey imsak girdiği gibi bırakılır.  Ezan iki dk sürüyormuş bu da orucu bozmak demek
tarafından
Bunu hoca söylüyor sen bn dgl bir bildiği var ki insanlara söylüyor uygulayın diyor Kac yılın hocası sanmıyorum oruç bu yüzden bozulacak herkes bildiğini söylüyor kimse uygulamak zorunda dgl sormuş herkes fikrini ve bildiğini söylemiş
(7,177 puan) tarafından
Arkadaşım oruç imsağa kadar dimi ? Bazı imamlar bir dk bazen iki dk geç okuyor üstüne ezan iki dk da okunması sürüyor al sana dört dk imsak gecikmesi . Hoca söyledi diye doğru olmak zorunda mı ? Bizim imamlar imsaktan iki dk önce başlasa anca doğru olur
0 oy
(1,822 puan) tarafından
Bi kac gun once nihat hatipogluna sordular ezan bitene kadar yeyip icebilirsiniz dedi
(7,177 puan) tarafından
Yanlış cevap vermiş
(89 puan) tarafından
Sen nihat hocadan daha iyi biliyorsun demek ki herkesin kararı fikri doğrusu kendine ama hocam demişse doğru demiş
(1,822 puan) tarafından
Bu adam profesor, yillarca egitim almis egitim vermis bir insan yanlis bilgi vererek o kadar insanin vebalini neden alsin ki. Ha bende ezan okunmadan yemeyi icmeyi kesiyorum  vaktinde yapiyorum ama sahura gec kalmis yetisememis insanlar icin ezan bitene kadar vakit var diyor adam.
(7,177 puan) tarafından
Arkadaşim bunu bilmek için allame olmaya gerek yok oruç imsak attı mı bitti . Bazı imamlar 1-2 dk geç okuyor ezanı bizim burda çok oluyor üzerine iki dk da ezanın okunmasi sürüyor al sana nur topu gibi imsaktan sonr 4 dk .. ben söyleyeyim de gerisi size kalmış
0 oy
tarafından
Ezan başlamadan bırakman gerekiyor canım 
0 oy
(538 puan) tarafından
Ezan Allahuekber dediğinde yemek içmek bırakılır. Ya hatta ezan okunmadan 2 dk öncesinde falan da yiyip içmeyi bırakmak daha iyi diyebilirim. 
0 oy
(732 puan) tarafından
Eğer o esnada su içiyorsan bitire bilirsin ama yok ezanı duydun yeni bardağı ağzına götürdün olmaz tabi :) 
0 oy
(89 puan) tarafından
Valla biz ezandan baya önce sofrayı kaldırdığımız için hiç öyle bi sıkıntımız olmuyor ezandan önce salavat okuyor imam salavattan sonra su içiyoruz o kadar ezan okuyunca hiç bişy yemiyoruz yani
0 oy
(415 puan) tarafından
Ilacın varsa ve uyumuşsan son dklar  uyanmissan  ila c için ağzına bisey alıp ilacını içebilirsin ama nasıl ezan okunduğuna orucu bozuyorsak sahurdada ezan okundu mu allahu ekber denildimi  duracaksın vakit dolmuştur 
0 oy
tarafından
Öğle ezanina kadar niyet edilebilir diye biliyrm ama ezan sesi duyunca kesilmeli yemek
0 oy
tarafından
Ezan okunur okunmaz orucunu aciosan ezan başlar baslamazda yemeyi kesmelisin
0 oy
tarafından
Benim eşim ezandan sonra şu içiyor sigara içiyor güneş doğana kadar  yiyip içebilirsin  diyor o öyle yapıyor   ama ben ezan okunmaya başladımı şu bile içmem nihat hatipogluda bu konuyla açıklama yaptı  izleyebilirsin 
0 oy
tarafından
Ezan başladığı an yemek bırakılmalı canım nasıl ki akşam ezanı duyar duymaz hemen yemeye başlıyorsak sahur dada ezanı duyar duymaz bırakmalıyız 
0 oy
(643 puan) tarafından
Biz sabah ezanına göre değil imsak vaktine göre yapıyoruz cnm 
(15,861 puan) tarafından
Sabah ezanı imsak vakti gelince okunur zaten
(643 puan) tarafından
Yok cnm arada bi 10 15 dk var

İlgili sorular

0 oy
8 cevap 417 göst.
13 Nisan 2021 Diğer kategorisinde Huysuz Prenses (1,446 puan) tarafından soruldu
0 oy
6 cevap 190 göst.
11 Nisan 2021 Diğer kategorisinde Yasmengungor (1,210 puan) tarafından soruldu
0 oy
18 cevap 941 göst.
0 oy
8 cevap 559 göst.
22 Nisan 2020 Diğer kategorisinde misafir tarafından soruldu

378,427 soru

11,327,433 cevap

34,780 kullanıcı

...