0 oy
343 göst.
Diğer kategorisinde (1,350 puan) tarafından

Ya arkadaşlar tamam sevap işlemek istiyorsunuz dinimize bağlısınız tamam anlıyorum ama hamile ve emzirirken oruç tutma ısrarı neden peki ? Gelişim çok önemli anne sütü çok çok önemli nasıl içiniz el vericek kazasını tutarsınız ilerde zaten hamile ve emziren anneye zorunluluk yok ki lütfen biraz daha düşünün ben kimsenin ibadetini sorgulamıyorum Asla kimseye karışıp kafa karıştırmak değil niyetim ama bebişler de sizinle birlikte aç kalamaz o kadar saat :(

13 Cevaplar

+2 oy
(244 puan) tarafından

Herkesin görüşü kendine bence.

Ilk 3 ay aş erme döneminde yemek yiyemedik. Gece gündüz aç gezdik ama bebekler gereken besini bizim vücudumuzdan sağladı.

Allah Askina siz doktordan dahami iyi biliyorsunuz?!

Doktorun söylediği, Siz yemeseniz bile bebekler gereken besini sizin depolarinizdan almaya devam eder. Sizin vitaminlerinizi aldiklari için vücudunuz zayıf düşer. Diyor. Demekki neymiş biz yesekte yemesek de bebekler besleniyor.

Sadece 1 öğün yemeyerek kimse zarar görmez. Sahurda ve iftarda bolbol besleyici yemekler yersek, vücudumuza gerekli vitaminleri depolariz diye düşünenlerdenim. 

Ben orucumu tutmayu dusunuyorum. 8 aylik olacağım o ay insallah

2 hamileligimdede tuttum. Kizim 4 kilo doğdu. Tosuncuk gibiydi neredeyse doguramiyordum.

LÜTFEN Kimsenin ibadetine karışmayın. Herkesin günahıyla sevabiyla kendi karari diye düşünüyorum <3

Aç kalinmakla bebekler ölseydi şayet, afrikada bir tane sağlam bebek dünyaya gelmezdi!..

(1,350 puan) tarafından
Bi dk bi dk çok farklı yere çekıyorsıçunuz şuan konuyu kimsenin anneliğine laf etmem ettirmemde saygım benı saygısız sıfatına sokmaya çalışmayın oruç tutanlara degıl benım lafım sebeb olabıleceklerını anlatmaya çalışıyorum siz tutturmuşsunuz saygı duyun karışmayın v.s v.s tecrübe ettınız dıye bi haklılık olamaz bende iki hamilelık geçirdim ve bir bebecğimi gelişimi ilerlemediği yüzden kaybettim iki buçuk aylıkken neyse size daha fazla anlatmaya çalışmayacağım siz çok farklı noktalara çekıyorsınız
tarafından
basin sag olsn ck uzuldm bu arada yaa :( rabbim hyrli sekilde tekrar yasatmasin  ne sana ne hic bi anneye
(1,350 puan) tarafından
Aminn canım aminnn kimseye yaşatmasın inşallah hayatımın en kötü günüydü
tarafından
hamilelik de kaybetmedin dglmi dogduktan 2 bucuk ay snra doru anladm :(  oy bn kiyamam gercekten cok cok aminn kimselre yasatmasin rabbim hyrlsiyla nasl zordur tahmin edebiliyrm bn birkez dusuk yaptm o bile nasl koydu ;( suan hamilemisin cnm yksa dogum yaptnmi ikinci gamileligm dmstn suan sanrm
(1,350 puan) tarafından
Yok canım hamileyken kaybettım ama gelişim geriliğinden olduğu için allah korusun şimdi olgun var iki aylık suan
-Reklam-
0 oy
tarafından
Katılıyorum canm. Ben bı gün tutayım dedim inan çok zordu ve midem sürekli boş olduğu için boş boş ovdum. Çıkardım kabul bile olmadı. O yüzden bende doğurduktan sonra kaza etmeyi düşünüyorum. 
(1,350 puan) tarafından
Bencede zorlamanın manası yok zaten canım ya bebişler iyi olsun asıl öyle sevap olur bize
0 oy
tarafından
bnde bugun gün vardi eltimler ve bikac kisi herkez ramzanda oruc tutcakmsn dedi bilmiyrm denerim dedim ama baktm masallah herkez tut bn tuttum gayette tutuluyo hc bsey olmadi dedi ama bilmiyrm vallahi bide 4 bucuk ayligim ozmna 5 bucuk olurum heralde bide reflu var ac kalamiyrm normalde hamileyken hic dayanamiyrm sabah kalktgmda afeders ilk aclktan oğüruyrm bazen ama bi acayipler dinimzce yerini bilmiyrm tam olarak tutulur veya tutulmaz ama arastrcam eminimki de zorunluluk yktur ole gzl bi dinimiz varki  elhamdulillah herseye kolayligi var ❤️ ama insanlarin bana bugun ki acayip tavrlari sinirmi bozdu herkez birmi kardesm ya 
tarafından
**** oluyrm evt blki doru ole olms olblr ama her bunye bir dglkii bu doktorlar bosami okududa sen bilirsn ama onermiyrm dyo anlmyrm. bilmiyrm blki rabbim kolayligini verir ama bn denerm kotu olursam tutmam kaza edrrm eltim oruc tutmadan suyu azms snra ramazan dan snra kontrole gttim duyu normale donmus dedi oyuzden dyrm evet rabbm kolayligini mukafatini verir ama nblm ya bnde ikilemdeym ama dayanrsam blki tutarm dayanamssam da ole bi zorunluluk yk yani
(1,350 puan) tarafından
Bence tutma sonuçta bu hamilelik bahane degıl güzel rabbim bizlere zorunlu kılmaz zaten asıl bebeklerimiz aç kalırsa biz halsiz olup onlara bakamazsak o zaman sorun bence
tarafından
ole galba ya haklsn
(1,350 puan) tarafından
Ama için rahat edecekse bor hocaya yada din konularından anlayan birine danışabilirsiniz
tarafından
evet ole tapicam glba sorucam bn cnku suan bile doru duzgun ne sivi tuketyrm ne beslenmeme dikkat edyrm vicdan azabi cekyrm bari orucmu tutsam dye de dusunmuyo dglm denicem ya sordktan snra duruma gore hareket edcem ck fena evham yaptm bu konuyu kndime
0 oy
(571 puan) tarafından
Aynen canim katılıyorum bebeğin sağlığı önemli bende tutamacam zaten 5 dakka aç kalmaya gelemiyorum başım dönüyor tansyonum düşüyor elim ayağım titriyor acliktan
(1,350 puan) tarafından
Bende öyleyim canım bebeğim aç kalmasın yeter bana
(571 puan) tarafından
Aynn sonuçta Rabbim izin vermiş e zaten doktorlar önermiyorlar
0 oy
(8,303 puan) tarafından
Her ramazanın klasıklerındendır canım.Kaş yaparken göz çıkarıyorlar maalesef.doktorum ızın verdı ben dayanıyorum dıyenlere de sasırıyorum.Bı saat ogun gecıksr elım ayagım tıtrer aksama kadar o bebegı karında susuz bırakmak ya da emzırme donemınde tutup sütün azalmasına sebeb vermek kı emzırme donemınde kesınlıkle tutulmamalı bebek ek gıdada degılse.ya oruc tutmak çok güzel bişey manevıyatı bambaska ama gebelere emzıklılere gerek degıl.
(1,350 puan) tarafından
Evet bende emZiriyorum ve iki aylık bebeğim tutmak isteyenlere anlam veremiyorum nasıl aç kalsın yavrularımız ya :(
0 oy
(1,509 puan) tarafından
Katiliyorum sana canim biraz once baska bir postta okudum da herkes tutabilirsin diyodu kimsenin tutup tutmamasina karismam fakat rabbim biz kadinlara biz annelere izin vermis bir bebek buyuyo icimizde bir bebek buyuyo elimizde ona karsi sorumluluk larimiz var bize muhtaclar rabbim tabiki korur ama rabbimin de verdigi izin var bizlere sagladigi imkan var kazasini vermek var ben mesela gogsum mastit oldu ve o gunden beri ne gogsum sizliyo nede sut doluyo ama ben yinede sutum gelir diye vaz gecmeden emziriyorum simdi benim yavrum bir memeden kaldi sayilir ben korkuyorum oburunede birsey olur diye oruc tutarsam ya giderse diyorum ya temmelli cocugum anne sutunden mahrum kalirsa diyorum tutmayi dusunmuyorum bebegim daha 40 gunluk yanlismi dusunuyorum bilmiyorrum ama benim niyetim sadece bebegimi dusunmek 
(1,350 puan) tarafından
Kesinlikle sna katılıyorum bende senin gıbı düşünüyorum bu arada bende yenı Doğum yaptığımda mastit oldum bol bol emzır canım benım duzelır en kısa zamanda inşallah
(1,509 puan) tarafından
Insallah canim ya 15 gun oldu ama sizlamiyo gogsum ama ben yinede emziriyorum
(1,350 puan) tarafından
Düzelir inş kuzum ya :((
(1,509 puan) tarafından
Insallah canim benim insallah Allah bebegimin rizkini gondersin insallah
0 oy
(8,303 puan) tarafından

image

image

alın bakın kızlar balayı dedıgımız 2.trımesterde tutulabılır dıyor ama o da ılle tutucam dıyebler ıcındır dıger türlüsü sıkıntılı 
(1,350 puan) tarafından
Bende söylemeye çalışıyorum ama yanlış anlaşılıyor bebegın ilk üç ayı gelişim döneminin en önemli olduğu zaman folik asit ve besin çok önemli son dönemlerde ise sıvı çok çok önemli ne dıyım tutmak isteyen tutabılır tabıkı
0 oy
tarafından
Sonsuz katılıyorum artık tutayım mı tutulur mu diye açılan postları görmezden geliyorum yani 
(1,350 puan) tarafından
Tabı oda olabilir
0 oy
tarafından
Olsun sen öyle söyleme yinede. Herkesin düşüncesi sevabi günahı kendine. Iyi niyetlisin tabikide ama sorgulamak da kimseye düşmez. Kimse kimsenin vebalini üstlenmez
(1,350 puan) tarafından
Öyle tabıkı ama ben yınede dusunduklerı paylaşmak istedim
0 oy
tarafından
Aynen cnm nihat hatipoğluna soruldu bu soru sevap işleyecem die qünaha qiriyorsunuz dedi. 
(1,350 puan) tarafından
Evet ben de oruc tutan bu ınsanım normalde ve her ramazan izlerim Nihat hatıpoğlunu canlıda gidip izledim ve bu soru çok soruluyor ve hocanın cevabı belli
tarafından
Ay millete bile bile soruo tutulmaz işte iki canlısın. Bu oruç tutma inadı neydi bu milletin ya
0 oy
tarafından
Kesinlikle katılıyorum kuzum sana . Ben ramazanda 25 günüm kalmış olacak evet çok istiyorum tutmayı ama bebegimin sağlığı için tutmayı düşünmüyorum. Suyunda zaten azalma var oruç tutarsam zarar görebileceğini düşünüyorum. Tabi herkes kendinden sorumlu ama soylediklerine de katılıyorum:)
(1,350 puan) tarafından
Evet son dönemler sıvıya çok ıhtıyac var canım kıloyu son ay baya alıyor bende normalde tutan bi ınsanım tabıkı ama kazası olanılır bu zamanlar bence
0 oy
(1,232 puan) tarafından
Aslında bunu buraya sormak bile çok mantıksız bana göre de canım Çünkü herkesin hamileliği bebeği farklı bana doktor tut der ama senin hamileliğin farklıdır tutma der.Burda yorum yapan insanların çoğu tut Allah yardım eder dese ve ona güvenip tutulacak mi onu da anlamıyorum .Diğer bir nokta Allah in dahi imkan tanıdığı bir durumda Allah sanırım beriyor diye akıl verenleri hiç anlamıyorum.Cok şükür namazlarını kılarken ibadetlrrimi yaparım oruç tutmayı çok severim şuan 34+2gunluk hamileyim .Ama ramazanda oruç tutmayacagim can emanet taşıyorum. yani benim görüşüm bu ama tabiki en iyi şeyi doktor söyler .
(1,350 puan) tarafından
Zaten bende senin gibi düşünüyorum canım ama merak edıyorum farklı bu durum mu var neden dıye bende normalde orucumu tutan bi insanım ama hamıleyken tutmadım suan emzırıyorum yıne tutmauayacagım tutan olur tabıkı ona degıl benım soyledıklerım merak ediyorum
(1,232 puan) tarafından
Bende merak ediyorum canım ;) Birde din belki eziyet haline gelecek ama Allah i alet edip Allah sbairini verir diyor
(1,350 puan) tarafından
Herkes farklı düşünüyor işte canım :/
0 oy
(210 puan) tarafından
Bende bu dusuncemi soyleyince milletin burada bir tasa tutmadigi kaldi beni adetliyken nsl tutulmuyosa snra tutulabiliyosa bu da ayni dinimiz kolaylik dini sonra yerine getirilebilir veya bir ac doyurulabilir ama anlayacak zihniyet nerde
(1,350 puan) tarafından
Herkes birbirinin düşüncesine saygı duymalı kimse kimseyi taşlayamaz canım bende senin gibi düşünüyorum saygısızlık bunun hiç biyerinde yok sadece ben bebek gelişimini etkileyebileceğini söylemek istiyorum bi bebeğini kaybetmiş bir anne olarak
(210 puan) tarafından
Cok uzuldum canim Allah saglikli gebelik hayirli evlat nasip etsin insallah. Bebek icin tutmamak bencede en dogrusu

İlgili sorular

0 oy
38 cevap 812 göst.
29 Aralık 2021 Sağlık-Diyet-Spor kategorisinde Nur ela (3,794 puan) tarafından soruldu
0 oy
5 cevap 263 göst.
8 Aralık 2022 Aile kategorisinde Enes2020 (4,040 puan) tarafından soruldu
0 oy
22 cevap 646 göst.
31 Ağustos 2021 Kültür-Sanat kategorisinde misafir tarafından soruldu
0 oy
8 cevap 355 göst.

379,053 soru

11,345,679 cevap

34,811 kullanıcı

...