0 oy
325 göst.
Aile kategorisinde (33 puan) tarafından
Merhaba hanımlar size bişey soracağım,şimdi bizim bir köy evimiz var doğal yiyip içmeye çalışıyoruz. Elhamdülillah ekip biciyoruz da. Sorum şu acaba kış için ya da daha sonraya hazırlık için siz neler yapıyorsunuz. Mesela domatesten organik salça yapıyoruz, ya da üzüm yaprağı basıp kışın taze taze yaprak sarması yapıyoruz. Sizin yaptığınız değişik şeyler var mı öğrenip çeşitli şeyler yapmak istiyorum.

11 Cevaplar

0 oy
tarafından
Taze fasulye konservesi. Bakla konserve. Patlican domates kurutuyoruz. Koz biber patlıcan kozleriz. Reçel komposto yapilir. Kahvaltilik sos yapilir
(33 puan) tarafından
Teşekkür ederim canım bende yapicam inşallah bu sene
-Reklam-
0 oy
(161 puan) tarafından
Biz bahçe den kıslıgimizı dondurucuya koyarız.Taze fasulye,  patlıcan, biber dolma biber.Poset poşet yaparız onları.Ayni zamanda patlıcan biber kuruturuz.Pirinc tarlamız var oradan kışlık pirincimizi ayırırız.Dediginiz gibi salça asma yaprağı yaparız.Bir de kışlık domates sos yapıyoruz kaynatıp benim bu sene 30 kavanoz vardı mesela bitmek üzere.Recelleri söylemiyorum bile.Meyve de buzluğa koyuyoruz incir vişne falan.
(33 puan) tarafından
Dolma biberi dondurup çıkarınca taze gibi mi dolduruyorsunuz canim
(161 puan) tarafından
Canım dolma biberi temizleyip saklama kaplarına dik dik koyuyoruz.Pisirecegimiz zaman buzlu tencereye dizip içini dolduruyoruz aynı taze gibi oluyor
0 oy
tarafından
Domates biber kuruturduk  yemeklerde sos olarak kullanmak için.  Özellikle tavuk yemeğinde çok lezzet katar.  
(33 puan) tarafından
Kayınvalidem de kurutuyor da sos olarak kullanmıyor bende deniyim onu canım
tarafından
Yaşını doğrar katarız da onu o şekilde doğrar kuruturuz biraz daha irice kışında küçük küçük doğrar yemeğe katarız tadı efsane oluyor güneşle ozdeslesince  . makarnada sulu yemeklerde çok güzellik katıyor . Tarlalarda som baharda ince uzun bir yeşillik belirir hasat edilmiş kaldırılmış tarlalarda adını bilmiyorum bilmem kestirilebilir misin
(33 puan) tarafından
Ney ki acaba canım bilemedim
tarafından
Domates çarliston biber
0 oy
(1,390 puan) tarafından
Yazdan fasulye, börülce atıyorum buzluğa. Özellikle börülceyi haşlarım porsiyon olarak buzdolabı poşetine koyar buzluğa atarım. Ben limon sarımsak yağ salatasını yapıyorum.

Başka ananem bamya atar mesela ya da konserve yapar. Reçel olabilir meyvelerden. Yaz patlıcanı tarla güzel olur diye közleyip onuda buzluğa atıyor. Aklıma bunlar geldi canım 
(33 puan) tarafından
Tamam canım teşekkür ederim patlıcan kozlemesini bende deneyecem
0 oy
tarafından
Canım bizim de bağ evimiz var kaynanamın sos menemen reçel salça yapıp kavonoza koyuyoruz kisin kullanıyoruz tarhana yaparız erişte keseriz orda :D fasulye biber eker kaynanam tursu kurarız fasulye dolaba atarız falan 
(33 puan) tarafından
Bunları bizde yapıyoruz canım kaynanam çok fazla şey ekiyor kışın da tüketmek için değişik şeyler var mı acaba diye soruyum dedim :)
0 oy
tarafından
Biberi fasulyeyi dilip kurutuyoruz domatesten menemen olsun turşu yapıoruz patlıcanı oyup kurutuoruz kırmızı biber patlıcanı kozleyip poşetleyip dolaba atioruz mesela teyze erikten falan marmelat yapio 
(33 puan) tarafından
Kırmızı biber patlıcan kozlemesini bı de ben deniyim canım bu sene :)
0 oy
tarafından
Domatesi rondodan geçirip kaynatıp konserve ye yapıyorum kışın domates çorbası olarak kullanıyorum. Doha sonra doğrayıp kaynatıp yine kavanoza koyuyorum. Domates sosu olarak kullanıyorum. Yeşil biberi doğrayıp azıcık gunesletip cigden dondurucuya koyuyorum yemekte kullanmak için . Mısır ekiyorsaniz mısır koyabilirsiniz. Ooo süper ne guzel
(33 puan) tarafından
Bende yapicam inşallah canım teşekkür ederim :)
0 oy
tarafından
Iyice erimis etilten yada kayisidan pestil yapiyoz cok guzel oluyo nane kurutiyon kis icin falan filan iste
(33 puan) tarafından
Pestil mi canım bizim de kaysimiz erigimiz var nasıl yapılır
tarafından
Ilk once iyice erimis olan erigi boyle sarariyo eriyo ya o zaman icine seker atip iyice cekirdeginden ayrilasiya kadar kaynatiyosun sonra suzgectrn geciriyosun biz demir suzgec var salca gecirdigim ondan geciriyorum kabugu ve cekirdegi kaliyo sonra sinilere dokuyorum golgede kuruyo ustunu tul gibi biseyle ortuyorum sinek bocek vs konmasin die kuruyunca uzun dikdortgrn gibi kesip sariyorum ku kadar canim
0 oy
(236 puan) tarafından
Ben patlıcan kabak kızartıp kışın buzlukta çıkarıyorum ihtiyacım olunca
0 oy
(3,458 puan) tarafından
Ben her şeyi dondurucuya atıyorum faülyeyi zeytinyağlı türlülük ve Kızartma lık olarak ayarlayıp atıyorum. Kızartma lık biber doğrayıp atıyorum. Kırmızı biber patlıcan közleyip atıyorum. Patlıcanı haşlayıp atıyorum kışın mısır ununa bulayıpp kızartıyorum. Kırmızı biberi küçük küçük doğrayıp çiğden atıyorum. Mısır haşlayıp taneleyip atıyorum. Kırmızı erik kara dut vişne falan koyuyorum meyvesuyu yapmak için. 
0 oy
(291 puan) tarafından
Annem sağolsun zeytinyagimizi veriyor üzüm pekmezi nar ekşimizi domates salçası biber salçası reçellerimi kışlık dolaba koymak için bütün sebzeleri mi hepsini annem veriyor 
(33 puan) tarafından
Allah razı olsun annenden canım benimde kaynanam yapıyor
(291 puan) tarafından
Benim kaynanam annemin bana gönderdiklerini istiyor ama vermiyorum annen ne gonderiyorsa yarısınıda bana ver diyor
(33 puan) tarafından
Bin bir çeşit insan var valla bu dünya da ne garip

İlgili sorular

0 oy
39 cevap 537 göst.
24 Şubat 2022 Diğer kategorisinde misafir tarafından soruldu
0 oy
2 cevap 88 göst.
25 Şubat 2021 Diğer kategorisinde Miray124 (189 puan) tarafından soruldu
0 oy
10 cevap 603 göst.
8 Ekim 2018 Diğer kategorisinde ilkheyecan (29 puan) tarafından soruldu
0 oy
8 cevap 139 göst.
16 Şubat 2023 Sağlık-Diyet-Spor kategorisinde Aze ak (120 puan) tarafından soruldu

374,649 soru

11,205,744 cevap

34,506 kullanıcı

...