0 oy
1,121 göst.
Aile kategorisinde (30 puan) tarafından
Bebegim 5 ay 10 günlük daha 2 aylikken bile birseyler vermeye calisiyodu kaynanam..ben izin vermiyodum..tabi doktoruda 6 ay olmadan bi sey vermeyin diye tembihlemisti beni ve esimi.. Ama her sofra kuruldugunda illa emzigini biseye batirma gibi seyi var kaynanamin..her defasinda uyarıyorum.doktor 6 ayi doldursun oyle yogurttan ney baslayin diyo dedim..catlicak nerdeyse çocuğa kuru fasulye yedircek diye korkuyorum. Yalnız birakinca bebekle onu icim icimi yiyo acabaa ne yedircek diye. Bide diyo ki kahve falanda yedircekmis dibini. 4 aylikken falan vercekti ben istmedim.bugünlere cok şükür gelebildik 6 aylik olcak 20 gün sonra.. Korkuyorum bebeğime bisey olcak diye.. Laf dinlemeyen bisey olmaz diyip.duran bi kaynanam var .. Önümüzdeki hafta doktora götürmeyi düşünüyorum doktor ek gıda ile ilgili bilgi yada liste falan verir mi acaba.. Çünkü ben de ne yedircem bilmiyorum. Kaynanama kalsa turşu kahve bal bilmem ne daha neler yedircek. Mama da alirmiyor esime pahaliymis. Kafaayi yedirtcek bana

15 Cevaplar

+1 oy
(3,151 puan) tarafından
Valla yarıya kadar okudum canım bunada şükür dedim benim kızım prematüre doğdu düzeltilmiş yasa göre 6 aylık olunca başlanması gerekiyor normalde kızım 1 ay kuvozde kaldı çıktı kaynanam kuymak veriyordu her gün arada danone yemek sularina emzik banmak recele bala falan dr kızdı ben kızdım coook kavgalar ettik bir yaşıyorduk o zaman bari dedim onu vereceğine mama versin 3 aylıktı kızım mama aldık anne sütü ve mama birlikte götürdü.
(30 puan) tarafından
Ya benim beebgim masAllah kilosu gayet güzel. Sadece anne sütü yetiyor. Ama illa bisey vermek istiyo zorla ya. Çocuğun boğazında kalcak diye korkuyorum. Bide evimiz ayri oldugu halde alt üstü oturyoz
(61 puan) tarafından
Neden bu biliyor musun kendileri bişey veremiyor ya ondan .benimkinde kilosu iyi sadece  emiyor.yeminle sütü olsa utanmaz emzirir kadın da öyle değişik bı merak var
(3,151 puan) tarafından
Malefiz benimde sütüm vardı erken doğmasına rağmen yaşıtlarının kilosundaydi kızım ama kaynanalar bunu anlamıyor malesef ki.
Ooo oda bisey mi sultan, benim kaynanam k.pederimle birlikte kendi memesini vermiş kızıma ben yokken bakalım emecek mi diye ben bunu cok sonra duydum agzindan kacirdi. Bende yalniz birakmaya korkutordum aklima kaliyordu ama kurtardim sukur 2.bebegimi coook uzakta kendim buyutucem.
(61 puan) tarafından
Bizimkide yapar beklerim o yüzden birakmiyom hic.çok değişikler ya anlamış değilim.
(3,151 puan) tarafından
Allah kolaylık versin valla cahille uğraşmak zor gerçekten.
-Reklam-
+1 oy
tarafından
Benim arkadasimda ayni kayinvaliden gbiydi 3 aydan itibareb emzigini batirirdi herseye. Ben cok sasirirdim ama suan 1 buçuk yasinda masallahi var çocuğun hic bseyi ayirmiyo. Daha yemekleri koymadan yerlesiyo sofraya :D hem mama da senin elinde yaptigin yemekten daha saglikli degil sonucta
tarafından
Benim kayinvalidemde senin gbi ay 6 aydan once su bile verilmez diyo :))) bennn? Emzigi tutsun diye pekmeze bandirmayi düşünüyorum.
(30 puan) tarafından
Bnim bebek 3 aylikken zorla alistirdim emzige :) hemde hic biseye batirmadan
(2,931 puan) tarafından
Doktorları anlamiyorum valla 3 aylik kontrolunde doktorumuz dedi su verin diye hatta çok salyali kizim ek gidaya hazirliyo kendini dedi cay kasiginin ucuyla yogurt verdim 2 çay kaşığı elma suyu verdim tirnak ucu kadar ekmek verdim bişey olmadi
O kiloyu diş cikarma doneminde meme reddi yasasiginda verir zaten bence 5 aylik olmus yavas yavas baslanabilir tepkiye göre her çocuk bir degil sonuçta deneyebilirsn
tarafından
Gebelik kursundaki ebelerimzde anne sütü alsada gunde yarim cay bardagi kadar su verilebilir her canli suya ihtiyac duyar demişti. Ne biliyim ben öyle aman aman pimpirikli değilim. Cicibebe buskivisini sütle karistirip mama diye yedirilirms önceden. Seker elbette zararli eskiler en iyisini de yapiyo diyemem ama yemeklerden corbalardan suyundan az az tattirilarak baslanabilir bence. Mamanin icinde ne olduğunu bilr bilmiyoruz bu kadar faydali olduguna nasil emin olabiliyoruz ki
(2,931 puan) tarafından
Bende o dusuncedeyim 4 aylik olduk bana kalsa coktan başlamıştım doktor da bi sakincasi yok dedi ama eşim baslatmiyo o gormeden yalatiyorum birazcik. İlaclar yüzünden onyargili kaşığa boş kasigi bile versem oguruyo yavas yavaş alıştırcam artık
+1 oy
tarafından
Benim oğlum 4 aylık salatalık domates elma filan yalatıyorum tadını alsın diye tabi şekerli şeyler vermiyorum öyle bal filan
(30 puan) tarafından
Süt ve bal 1 yasina kadar yasak zaten.. Ama dinlese ışte..
+1 oy
(1,064 puan) tarafından
Benim kizim 3 aylk yogurt olsun corba olsun v.s ben yerken onun emzigine cok az batrp veriyorum biseyde olmadi sukur. 
(1,064 puan) tarafından
Haftada 2 ya da 3 kez bir iki cay kasigi veriyorum. Mama hic vermedim anne sutuyle besleniyor
(30 puan) tarafından
O su yetiyo mu ki
(1,064 puan) tarafından
Anne sutu su yerinede gectigi icin bu kadarını yeterli buldum.
(30 puan) tarafından
Ua ben ne kadar vercegimi bilemediğim icin sordum yanlış anlama :)
(1,064 puan) tarafından
Yok canim yanlis anlamadm:)
+1 oy
tarafından
Belki beni de yadirgiycaksin ama bebeğim 3 aya girmesine az kaldı ben veriyorum arada birşeyler ama çok az kasigin ucunu bandirip veriyom seninki artık büyümüş yavaş yavaş sende vermeye başla bence
(30 puan) tarafından
Su ne kadar vercem bilmiyorum ki.. Ya biseyler tattirinca illa ki susayacak..
tarafından
Günde 2 4 çay kaşığı ver ben şu minnak bibrondan aldim su biberonu ona biraz koyup veriyom
(61 puan) tarafından
Hayır verme canım 6 ayı bekle bebeğinin kilosu da yerinde.biseyler tattirinca susar su verirsen Dr karnı şişer emmez çocuğun hakkına girme.ayindan önce verirsen ayrıca reflü yaparsın çocuğu alerjik ilur
0 oy
(52 puan) tarafından
Ayni benim kaynanam ama ben kizimi hic kaynanama vermem oyle tekte birakmam 
(30 puan) tarafından
Yeni dogdugunda 14 günlük falandi oturtuyodu bebeyi ya.gelde güven yani
(52 puan) tarafından
Abboo 14 günlük bebek oturtulur mu yahu valla haklı olarak güvenmezdim
(30 puan) tarafından
Sırtı dinlensin diye yapmis .. Bende ilk çocuk bilmiyodum..ablama anlatinca  bana cok kizmisti niye oturtuyosunuz diye
(52 puan) tarafından
Valla bende sasirdim benim kiz 4 aylık olacak yeni yeni az az oturtuyorum
0 oy
tarafından
Kaç kilo cnm snin bebis
tarafından
Evet kilosu yüksek sen dikkat et verme şimdilik kaynanada tavrını koy benim çocuğum de geç izin verme
(30 puan) tarafından
Ahh dinlese bi :(
tarafından
Benim kaynanam 1 ay kaldı bende tam tersi hiç karışmadı ben eşime diyodum annen neden hiç şöyle böyle yap demiyo....ALLAH yardımcın olsun esinle konuş bnce o annesiyle konuşup ikna etsin
(30 puan) tarafından
Esimi de dinlemiyo kendi bildigini yapiyo
tarafından
Ohoo işiniz zor bacım ALLAH akıl fikir versin kaynanana
0 oy
(1,722 puan) tarafından
Tüm kaynanalar aynı bn doğurmadım ama eltimin kızı var 10 aylık oldu ama eltim çok keskin kuralcıdır ondan çok çekinir kaynanam şimdi bile annen görmesin dşye tıkıyo ağzına. 10 aylık şuan da bile boüazında bişey kalıyo nefessiz kalıyo hepimizin aklı çıkıyo kaynanamda efe doğsun herşeyi sokacam agzına dşyor bnde çok sinirleniyorum eltimden çekiniyo bana gelince herşeyi sokacakmış agzına tabiki izin vermiycem ..Pürelerden başlıycaksın bakliyat salça şeker tuz 1 yaşına kadar vermeyeceksin tabiki tatlamdırmak için azcık atarsın . Sebze püresi yumurta sarısı yoğurt peynir. Tarhana çorbası irmik çorbası elma suyu  falan yaparsın internette hangi ayda ne vermen gerktiği yazıyo ordan araştır. Zaten sütün varsa normal mama almana gerek yok hem emer hem en gıda yer 
0 oy
(61 puan) tarafından
Bütün kaynanalar mi aynı olur Allahimmmm sana geliyoruummmmm.aynsii ya aynısı 
(30 puan) tarafından
iyi bari yalnız degilmisim :)) toplaşak ağlaşak
(61 puan) tarafından
Ne agliycam be ağlamam ağlatirim :) dermisiiiimm:)
0 oy
(2,423 puan) tarafından
Bebeginisterse 6 ay i da doldurmuş olsa önce deneyerek neye alerjisi olduğunu anlayarak ilerlemelisin yoğurtla başlamam gerekiyo ek gıdaya başlasan bile beslenmesini sadece sen takip etmelisin. Ben ek gıdaya başladım ama herkesi tembihledim bazen yalnız kalıyorlar ama veremezler yani onunda karışmaması lazım kendi annemde dahil buna  ben demeden bisi vermez yani olaya kaynana olarak bakmıyorum 
(30 puan) tarafından
Ya süt verilmez ki 1 yaşından önce. Bunu soyledim sen bilmiyon diyo eskiden verirlermisde. Alerji olur çocuk diyorum ama dinlemiyo
0 oy
(536 puan) tarafından

Benim kaynana da aynı  2. Aylık arada yemekler oğlumun ağzına suruyo almışsın diyo:ermm: bende kaç defa verme dedim 

(30 puan) tarafından
Delirtirler insani valla
0 oy
tarafından

Allah'tan kaynanam uzakta :D 

(30 puan) tarafından
Benim ki bi kat üstte  asaNsörle şıp diye iniyo bize
tarafından
Birde onlar da herşeyi ben bilirim çabası var tabi seni cahil olarak görüyor. Hiç hazzetmem öyle şeyden Allah sabır versin sana
0 oy
(103 puan) tarafından
Abartmamak şartıyla bence de verilse iyi olur ben kzmı  doktorun dediğine göre besinler verdim 6 aya kadar ondan sonrada kzm aşırı seçici bı çocuk oldu kolay kolay bişey yemez belirli yemeklerin dışını yemez oldu çok pişman oldum kuralcı yetiştirdiğime şimdi 3 yaşında peşinde kaşıkla geziyorum gorumcem herşeyden tattrrdı o da şimdi herşeyden yer hiçbirseyi ayırtt etmez
(30 puan) tarafından
Ama benim bebegin kilosu ilerden gidiyor.. Dr obezite olarak görüyorum dedi :(
(103 puan) tarafından
Doktorların dediğine bakma bnm kzm 2 aylıkken nerdeyse 7 kiloydu şimdi zayıf kilo alması için ugrasyrm
0 oy
(137 puan) tarafından
Bende de var ondan önceden mamami vardı nisastayi bile yemek yapar verirlerdi işte 6 ay bekleyin demezlerdi emzigi caya reçele batırıyor veriyor bir dedim yok çorba yapıyoruz yogurtlu suyundan veriyor daha 4 aylik bile olmadi asla laftan anlamiyor eskiden eskiden diye tutturmuslar bir benim kizim emmedi mama aliyoruz hemde bayağı pahali 5 6 gün anca gidiyor eşim pahalı diye laf ediyor kaynanam yine oyle ne yapayım ac mi kalsin cocuk mecbur alacaklar sen yine iyi dayanmissin benim 2 ayim daha var 
(30 puan) tarafından
Aynen yaa cildiriyorum şu eskiden lafina . eski eski de kaldi . AllAh sanada sabir versin inşAllah
(137 puan) tarafından
Valla utanmasalar pilav üstü kuru verecekler cocuklara alissin diye doktordan daha bilgililer ya kendileri
0 oy
(207 puan) tarafından
Mamalar degil bu sacma cahil davranislar bebekleri hastaliga surukluyor. Kusura bakma canim seninki kafayi yemiş.
(30 puan) tarafından
Bencede kafayi yemiş:)))

İlgili sorular

0 oy
2 cevap 55 göst.
13 Ocak 2024 Diğer kategorisinde Hwuain90 (455 puan) tarafından soruldu
0 oy
0 cevap 62 göst.
22 Aralık 2023 Aile kategorisinde Guee (734 puan) tarafından soruldu
0 oy
17 cevap 350 göst.
21 Şubat 2023 Diğer kategorisinde Prensesp (7,403 puan) tarafından soruldu