0 oy
1,002 göst.
Aile kategorisinde tarafından
Düşüncelerine önem verdiğim arkadaşlarım şimdi şöyle bir durum var eşimin bipolar tanisi var evlendikten sonra öğrendim bende ilaclarini kullanmiyor tedaviyi asla kabul etmiyordu atak donemleri oldugunda kavga kiyamet oluyordu ev hamileyken siddet uyguladi atak donemine girince bende darp raporu aldim oyle yada boyle tedavi olsun diye haliyle o günden beri gorusmuyoruz arayip sormuyor ben bosanmakta kararliyim ama birkac kisi onu bu haliyle birakma savas ikna et tedaviye yuvani yikma diyor ikna edebilsem simdiye kadar tedaviye gotururdum zaten ama vicdanim da el vermiyor onu bu halde birakmaya çünkü biliyorum ki eger tedavi edilmezse en fazla 5 yıl sonra canina kiyacak beynindeki o seslere daha fazla dayanamayip vicdan mi mantik mi sizce??

16 Cevaplar

+1 oy
(229 puan) tarafından
Cocugunuz varsa once cocugunuzu dusunun derimm onun psikolojiside bozulur babsi tedavi gormezse
tarafından
Çocuğu düşündüğüm için yasal surece basladim hic yoktan belki yasal yoldan zorunlu tedavi olur çünkü ne yapacagi belli olmaz bi anda alir cocuga zarar verebilir zaten tedavi olmazsa ayni evde imkansiz cocuk cok kotu seylere sahit olacak psikolojik sorunlar bas gosterecek
(229 puan) tarafından
Rabbim yar ve yardimciniz olsun canmm zor bir surec cunku
tarafından
Amin inşallah canim hemde cok zor allah kimseye vermesin
(229 puan) tarafından
Amin canmm aminn
-Reklam-
+1 oy
(705 puan) tarafından
Çocuğunu psikolojik rahatsızlığı olan fakat tedaviyi kabul etmeyen biriyle büyütme ama eşinide kötü gününde  yanlız birakma

Al karşına konuş yuvamizi huzurumuzu bozmayalim de çünkü isteyerek şiddet uygulamamis. Şu an her nerde kaliyorsan orada kalmaya devam et tedavi bitince tekrar bir araya gelirsiniz ona hep destek ol tabi ama çocuğunun da ruh sağlığı çok önemli. Huzur ortaminda büyümesi tüm gelişimini etkiler. Karar senin Allah yardimcin olsun inşallah
tarafından
Tedavi olmazsa ayni evde cocugumu buyutmeyi dusunmuyorum kucuk yaslarda psikolojik sorunlari meydana gelecek ve ben her dakika acaba cocuga zarar verir mi korkusuyla yasicam bugun tedavi olursa yaninda olacagimi soyledim suan mumkun oldugunca uzak duruyorum zaten amin inşallah
+1 oy
(2,692 puan) tarafından
Bipolar tanıdıklarım var. Kafada sesler dediğinizi ilk kez duyuyorum. Şizofreni olabilir mi acaba? Bipolar birlikte yaşanması daha kolay ve risksiz bir hastalık aslında. 
tarafından
Çünkü ailesi sen hasta degilsin bizi millete rezil etme ilac kullanip psikiyatriye falan giderek diyor haliyle o da onlarin sozunun etkisinde kaliyor ailesine göre bu ne yapsa hakli karsi taraf suclu boyle olunca da kendini sorunsuz goruyor
tarafından
O zaman önce ailesi tedavi olsun asıl hasta onlar
tarafından
Seslerden kastim beynin o konudan o konuya gecmesi canim birde psikozlarda eslik ediyor bizde maalesef bizimki siddete meyillilik olarak gosteriyor doktor olmasi muhtemel birsey dedi
tarafından
Ailede genetik yatkinlik var büyük ihtimalle anne de ayni hareketleri sergiliyor bilincli olsalar bu duruma kadar evlatlarini getirirler mi  kaldi ki kendileri hastaliklarini kabul edip doktora gidecekler mumkun degil
tarafından
Gerçekten çok zor bi durum eşini bi şekilde ikna etmen lazım tedavi için. İlaçları millet görmez hastaneye gittiğini kimseye söylemek zorunda değilsin gibi söylesen olmaz mı
+1 oy
tarafından
Yani bilmiyorum size zarar verebilirmi acaba
tarafından
Atak doneminde yoldan gecen yabanciya bile zarar verebilir ki bizi gozu hic gormez
tarafından
Hic saglikli degil cocugunuzla yaninda bulunmayin
+1 oy
(5,519 puan) tarafından
canim burda en onemlisi molletin ne dedigi degil senin ne yapmak istedigin onemli.

tedavi olmak istemeyen bir insani daha ne kadar ikna etmeye calisabilirsin ki sana siddet uygulamis peki yine bir atak doneminde sana daha kotu zarar vermeyeceginin grantisini verebilirmi. yuva yikmak kolay degil evet ama esinde duzelmek icin caba sarf etmeli
tarafından
Ben hastaligini kabullenip tedavi olana kadar kendimi ve oglumu koruma altinda tutmak istiyorum kimse yuvasi yikilsin istemez ama kendini ve cocugunu da bile bile ölüme goturmez ufak bir caba gorsem bende destek olacagim hic yoktan cabaladim ama olmadi derim onu da yapmiyor kendi istemedigi surece nasil ikna edebilirim ataklarda nasil basa cikabilirim bilmiyorum
(5,519 puan) tarafından
once kendisi kabul etmeli tedaviyi. kendisi istemedigi surece sen kafasina silah dayasan yine tedavi olmaz ee tedavi olmazsada atak donemlerinde size zarar verebilir Allah yardimcin olsun.
tarafından
Keske kabul etse ailesinin sozune bakmasa yasadigini anlasa o da asla kabul ettiremedim silah dayasam bile gitmez istemedigi icin haklisin atak donemlerinde zarar verebilir amin inşallah
0 oy
tarafından
Bipolar ağır ilaçları olan bir rahatsızlık 
tarafından
Aynen agir ataklari olan da bir hastalik ilaci bir kere bile kullanmasan en başa dönüyor her şey
0 oy
tarafından
Cocugun varsa riski göze alma derim annesi babası yokmu bu yaşına kadar tedavi ettirmeleri gerekirdi senin görevin değil eşini tedavi ettirmek normal bi rahatsızlık olsa neyse ama psikolojik rahatsızlıklar beni de korkutur ve evlâdım için endişe duyarım 
tarafından
Cocugum var ve en buyuk korkum onun kilina zarar vermesi anne babasi daha sen hasta degilsin millete hastayim deme bizi rezil etme diyor tam bir geri kafalilar yani benim gorevim degil ama vicdanen de rahat edemiyorum iste valla bende korkuyorum iste ne yapacagi belli olmayan birsey
0 oy
(12,777 puan) tarafından
Tmm haklısın 5 yıl sonra canına kiyacak demişsin de ya senin canın senin canına yazık değil mi ya seni çocuğu öldürür ise cinnet anında asla pes etme al konuş tedavi asla kabul etmiyor ise dönme lütfen yoksa emin ol daha kotu olabilir  sana o aklı verenler emin ol 1 dk durmaz hasta olan kabullenir tedavi olur sende adım atarsın ama böyle olur kabul etmez ise dönme 
tarafından
Kendi anasi babasi cekemiyor inanki neler cektigimi bir ben birde allah bilir bunu diyenleri bende 1 gun boyunca onunla yanyana birakmak istiyorum bakalim o zamanda ayni mi dusunecekler ben sirf vicdanen kotu hissediyorum kendimi bana cocuga bisey yapsa kendim edip kendim bulmus olucam ve masum bir caninda vebaline giricem dikkate alicam canim dediklerini insallah kabul eder tedaviyi
0 oy
(879 puan) tarafından
Oyle sey olur mu canim allah allah tedavi olacam deyip kandirir size baska bisey yaparsa bebek de var sen cocugunu düşüneceksin o deliyi de ailesi iyilestirecek

Hic ugrasma bosan gitsin
tarafından
İşte ancak yatarak tedavi olmasi lazim yoksa ben evde yok ilacini icti mi yuttum diyil yutmadi mi diye takip edip duramam cocukla ilgilenmek yetiyor zaten ailesi tam bir geri kafa senin neren hasta diyip daha da gazliyolar bunu
0 oy
(1,113 puan) tarafından
Iyi guzel birakma savaş iste hasta diye birakilmaz falan filan ama bu adam evlenirken seni kandirmis soylememis ozman yaninds durulmayi da haketmiyordur
tarafından
Evet keske en basindan soyleseydi belki hersey cok farkli olurdu ama hasta oldugunu kabullenmiyor ki iste bu vicdan insani muallakta bırakıyor
(1,113 puan) tarafından
Bide kabul etmiyor o tedavi olamaz bosuna yakma kendini ilerde cocugunu da dover elinden alamazsin lafimi yanlis anlamayin ama deli gücü diye bisey vardir mecazen soyluyorum
tarafından
Yok canim o deli gucu gercekten var bizzat sahit oldum allah korusun cocugumun kilina dokunsa katil olurum haklisin herseyi yapabilir o potansiyele sahip keske kabul etse hersey daha kolay olacak
(1,113 puan) tarafından
Tabi ki kabul etse yarisini çözmüş olur tedaviyle yada ilac kullanarak hayatina devam eder hastalik hepimizin basina gelebilir bu normal ama kabul etmemesi kötü Allah yardimciniz olsun
tarafından
İlac ve terapiyle normal bir şekilde hayatina devam bu durumda olan kac kisi var keske ailesinden uzaklassa da kabul etse hayat onun icin cok guzel olacak asla kinamiyorum yarin ne olacagimiz belli degil amin inşallah
0 oy
(57 puan) tarafından
Boşan gitsin diyen olmus annem de ve kız kardeşimde aynı rahatsızlık var annem 20 senedir bu rahatsızlıklar cebelleşirken babam ve biz hep yanındaydık cok sukur hiç birimize zarar vermedi evladınızında genetik yatkınlığı olabilir bu hastalıga bizde öyle oldu kardeşimde cıktı mücadele edip eşine yardım edebilirsin yapmayın yanında olun size ihtiyacı var
tarafından
Destek olmak isterken kendinden de gidiyor kendimi oglumu yipratmaya deger mi bilmiyorum sizin sureciniz zorluklariniz neler oldu bilmiyorum ama bizde siddete egilim var riske atmak istemiyorum kendimizi ve oglumda da cikacak diye aklim cikiyor kendi istemedigi surece ne kadar yardim edebilirim bilmiyorum suan sanki bana hic ihtiyacı yokmus gibi geliyor arayip sormamasi cocugunu merak etmemesi hastaliktan mi sorumsuzluktan mi anlayamiyorum ama bir yanimda vicdanen rahat degil
(57 puan) tarafından
Emin ol hastalıktan canım kendinde olsa böyle yapmaz bu rahatsızlığı yaşayan herkes iyi oldugunu söylüyor tedaviyi kabul etmiyor eşine has birşey değil. Bir şekilde ikna olup tedaviye başlarsa sonrası daha kolay olur ve atak öyle sürekli olan birşey değil bazen senede bir bazen 5 senede bir belli olmuyor belki buda senin sınavın öyle düşün ikna edip ilaçları kullandırabilirsen emin ol iyi olacak allah yardımcınız olsun kendiniz için en iyi kararı verirsiniz umarım
tarafından
Umarım hastaliktandir ona gore zaten onun disindaki herkes hasta ve suclu ikna olsa çoğu sey icin adim atmis olacak evet surekli olan birsey degil ataklar ama her dakika atak ne zaman gelecek dusuncesiyle yaşamak istemiyorum imtihandayim biliyorum insallah ustesinden gelirim
0 oy
(48,690 puan) tarafından
bunu evlenmeden once sana demeliydi belki yine ayrilmaz evlenirdin ama o cicim aylari doneminde tedavi icin ikna etmen daha kolay olurdu hastaliginin boyutu ayni evde size zarar verecek sekildeyse mantigini kullan ama size zarar vermeyecek sekildeyse vicdanini dinle son kez sans ver
tarafından
Keske en basinda soyleseydi bi sekilde ikna edebilirdim tum olumsuz cevreden uzaklastirarak hic belli olmuyor ki bi an cok sakinken bi anda canavarlasabiliyor ve ben hem kendimi hemde oglumu riske atmak istemiyorum
(48,690 puan) tarafından
o zaman bir sure bosanmadan ayri yasayin hala tedavi olmazsa bosanirsin canım
tarafından
Olabilir canim belki zaman herseyin ilaci olur cok teşekkür ederim
(48,690 puan) tarafından
hakkınizda hayirlisi olsun canim insallah kabul eder ve duzelir
0 oy
(119,338 puan) tarafından
Allah yardimcin olsun
tarafından
Amin inşallah
0 oy
tarafından
Ya tedavı olmazda 5yıl sonra sızın canınıza kıyarsa. Aılesı tedavı ettırsın sen bulasma derim
tarafından
Ailesi tam bir geri kafa onlara gore oldukca saglikli ve onun disindaki herkes hasta ailece yatarak tedavi gormeleri lazim aslinda
tarafından
Ozaman canını hıc trhlıkeye atma. Senın bı evladın var onada zarar verebıılır Allah korusun. 5 yıl sonra kendıne zarar verebılır demıssın ama bu sızde olabılırsınız.
0 oy
(67 puan) tarafından
Canım benim eşimde bipolar hastası evlenmeden once bende bilmiyordum. Bir gece atak gecirince ögrendim. Kaç kere intiharın éşiginden aldım. Ama benim şansım ailesi hep destekti bize çok hastanelere gittik. Ilaç kullanırsa hiç bir sıkıntı olmuyor. Ilk etapta gitmek istemiyordu çok zor ikna ettik. Tavsiyem atak gecirdigi zaman götürün daha kolay olur kendinde olmayınca. Belkide çevreden çekindigi için gitmek istemiyor sen ikna ediceksin ailesine,kimseye demeden gidin alın ilaçları kullansın. Boşanma meselesine gelincede ben her zaman kendime diyorum ki 'bu benim sınavım mücadele etmek lazım' o yuzden sende mucadele et. Hemen eşinin yanına git demiyorum irtibatınız varsa telefondan ikna et kimseye demeyelim normal agrı kesici, şeker ilacı gibi içsin. Benim eşim ilk basta icmek istemedigi icin ilaclari saklıyordum attım diyordum. Ama ilacı ezip ayranına koyup içiriyordum hiçte anlamadı. Kendine ve size zarar vermesinden iyidir.
tarafından
Bende atakla ogrendim hastaligini daha intihar tesebbusune denk gelmedim ama elbet denk gelecegimi biliyorum tedavi olmazsa sen sansliymissin ailesi de destek olmus suan nerede oldugunu bile bilmiyoruz keske ikna edebilsek de gitsek hemen doktora tamamen cevre baskisi insanlara rezil olacagim dusuncesi aileninde bunu desteklemesi yuzunden gitmiyor imtihan ediliyorum farkindayim ama artik mucadele edecek gucum kalmadi kimseye duyurmak zorunda degiliz kimsenin bizi tanimadigi yere bile yerlesiriz demiştim ben ona imkanim olsa da o ilaclari kullandirtabilsem keşke
(67 puan) tarafından
Allah yardimcin olsun canım. Insallah eşin herseyin farkına varırda tedavi olmayı kendisi teklif eder :(
tarafından
Amin inşallah canim
0 oy
(196 puan) tarafından
Peki ya 5 sene sonra senin canina kiyarsa neoalcak atak gectikten sonra seni neden öldürdüğünü bile bilmicek... evet iyi günde kötü gunde ama zaten seni arayip sormuyormus yani bosa hayatini mahfetme seni arayip sormayan biri icin.
tarafından
Hastaliktan mi yoksa korkup kactigi icin mi arayip sormuyor bilmiyorum iste bi anlik ofkeyle herseyi yapabilir ve farkinda bile olmaz
(196 puan) tarafından
Tedavi olmayi senin ikna etmen gerekmiyor kendi sizin icin size en ufak zarar vermemek icin kendi tedavi icin savaşmalı.Bilmiyirum canim hakkinda hayırlısı olsun ama şunu unutma Allah korusun sana birsey yapsa veya evaldin ve yahut bask birine cezai ehliyeti olmicak yani yargisi olmicak pisolojik problemi oldugu icin devlet tarafindan sadece tedavi edilecek.. herseyi düşün hakkinda hayirlisi.olsun.

İlgili sorular

0 oy
3 cevap 219 göst.
0 oy
4 cevap 62 göst.
2 gün önce Sağlık-Diyet-Spor kategorisinde Minikii (492 puan) tarafından soruldu
0 oy
5 cevap 95 göst.
22 Nisan 2024 Aile kategorisinde Mhmthan (49 puan) tarafından soruldu
0 oy
1 cevap 82 göst.
7 Mart 2024 Aile kategorisinde angelmelodi (5 puan) tarafından soruldu

380,043 soru

11,376,392 cevap

34,861 kullanıcı

...