0 oy
2,331 göst.
Diğer kategorisinde (3,136 puan) tarafından

Selam kızçeler:) iki yıldır evliyim ama evimde hiçbir baklliyatı yiyeceği açıkta bırakamıyorum çünkü hemen kurtlanıyorlar . Bütün yiyeceklerimi buzdolabına koymak zorunda kalıyorum. Kaynanamlar üstte oturuyor onlarda hiçbir sorun yaşanmıyor. Bizim ev biraz daha serin olmasına rağmen herşey kurtlanıyor. Mutfak pencerem yaz kış açık kalır gün içerisinde de pencerelerimi sürekli açık bırakırım.  Yazın sıcaktan oluyor diye düşünüyorum Ama kışın neden oluyor ki. Koca evde sadece 2 kalorifer açık olur kaynanamlar bütün odaları açarlar ama yine de onlarda böyle bir sorun yok bizde var. İlk evlendiğim ay babamlar 800 tl ye çerez almışlardı sandığa koymak için bir ay olmadan hepsi kurtlandı çöpe gitti. Baklagiller yine aynı şekilde çöpe gitti

Kurtlanmayı gidermek için önerileriniz var mı. 

18 Cevaplar

0 oy
(4,666 puan) tarafından
tarafından seçilmiş

En İyi Cevap
Iclerine tuz koy canim 
(3,136 puan) tarafından
Tuz kesin çözüm mü. O kolay yaparım onu
(4,666 puan) tarafından
Kesin canim
(3,136 puan) tarafından
Genel temizlik yaptığım zaman onu denim bakalım o zamanda çıkacak mi. Herşeyi buzdolabına koyuyorum ama ayıptır söylemesi fıstık kurutmuştum baya onu buzdolabına sığdıramıyorum ona da kurt girerse ziyan olacak
-Reklam-
+1 oy
(2,332 puan) tarafından
Cam kavanoza mı plastik kaplara mı koyuyosun canım?
(3,136 puan) tarafından
Cam kavanoz canım
(2,332 puan) tarafından
Ben başta plastik kaplara koymuştum kurtlandı sonra buzdolabına koydum. Buzdolabım da küçük diye sebzelere yer kalmıyordu o yüzden cam aldım onlara koydum erzak dolabında duruyo bir şey yok şimdilik çok şükür
(3,136 puan) tarafından
Benim de cam olduğu halde oluyor canım kaynanamlar da erzak dolabına koyuyor sıkıntı olmuyor ama bende oluyor
+1 oy
(5,323 puan) tarafından
İçine defne yaprağı köy iyi geldiğini duymustum
(3,136 puan) tarafından
Birkaç yaprak çeşidi vardı da evde ne olduğunu bilmiyorum eşime sorayim almıştı onu denerim
+1 oy
(119,434 puan) tarafından
Annem bez torba diker biz hep ona koyariz ama belcikanin havasida oyle bozuyo tum gidalari bende tek kullanimlik böluyom dondurucuya koyuyom yoksa benimkilerde kurtlaniyo hatta minik  kelebek oluyo
(3,136 puan) tarafından
Aynen o kelebekler oluşunca zaten farkediyorum o da çok sinirimi bozuyor. Bez torbayı denedim canım yine oldu. Fıstık kuruttum biraz fazla olduğu için kocaman dolaba da sığdıramıyorum
(119,434 puan) tarafından
Sirf bu yuzden dondurucu aldik bizde cok sinir bozucu yaa herseyi buzdolabi posetine birer yemeklik bolup koydum inan baharatlarim bile kelebek oluyo
(3,136 puan) tarafından
Al benden de o kadar kuzum baharatlar bile oluyor. Tuz çay şeker dışında herşey oluyor. Bende eşime diyorum soğutucu alalım herşeyimi yaz kış koyarım içine
tarafından
Nerede yaayorsun canmki oyle kurtlanyo
(3,136 puan) tarafından
Urfa da canım. Urfa nin sıcağına erzaklarım da dayanamıyor :))
+1 oy
(396 puan) tarafından
Canim bi kelebek turu var o yumurta bırakıyor her yere kutlanıyor bakliyatlar bnde aynı sıkıntıyı yaşadım hep telef oluyordu baktım olacak gibi değil bütün bakliyat falan herşeyimi büyük cam kavanozlar aldım onlara doldurdum temizledim her yeri çok şükür kurtardım daha öyle bsy olmuyor snde öyle yap kavanozlara koy kaldır 
(3,136 puan) tarafından
Yeni aldıklarımı korkudan erzak dolabına koymadım tekrar olur mu diye denemedim. Ama eşim kuşlarına yem almıştı onlarda kurtlanmıştı yine
(396 puan) tarafından
Alla halla o zaman başka bsy var canım bi badana falan yaptırın ilaclayin evi
(3,136 puan) tarafından
İlaçlayalım diyorum. Soğutucu alalım diyorum da adam biraz üşengeç ne zaman yaparsa artık.
(396 puan) tarafından
Böyle telef olur her şey üstünde dur sn yine canım
(3,136 puan) tarafından
Üstünde duruyorum canısı korkudan iki üç kilodan fazla alamıyoruz
+1 oy
(48,708 puan) tarafından
kiz o kadar cerezi napcaniz kucuk altin alaymis onun yerine bak ne kadar artti ☺️ ben yaz kis dolaba koyuyorum 
(3,136 puan) tarafından
Hahaha sandığa konuluyor canım. Gelen misafire ikram etmek için lokum çerez çeşitleri falan alınmıştı. Bende bilmiyordum bu kadar alındığını o zaman öğrenmiştim:) sorma kızz o zaman 4 gram altın gelirdi. Şimdi 2 katından fazla kârım olurdu :))) bende yaz kış koyuyorum o zamandan sonra. Allahtan öküz gibi buzdolabım varda herşey giriyor içine :))
(48,708 puan) tarafından
benim.dolap küçük ama az aliyoruz bittikçe ilave ediyoruz düne kadsr buzlugu bombostu ☺️
(3,136 puan) tarafından
Bizde iki üç kilo alıyoruz kavanoza girecek kadar bittikçe alıyoruz ilk başıma gelen kurtlanma olayından sonra :)
(48,708 puan) tarafından
yazık olmuş gercekten benim ev cok sicak annem en basta dedi dolaba koy diye bi daha kisinds hic cikarmadim erzak dolabi gibi oldu alt.kisim ☺️
(3,136 puan) tarafından
Bizim ev birazcık serin ama yine de kurtlanıyor. Kışın soğuğunda dahi. Benim de yaz kış bir raf komple baklagillere ayırmışım
+1 oy
tarafından
Eczaneye sor canm belki bir çözümü vardır
tarafından
İnan ki hatırlamıyorum hatırlasam direk söylerdim hatta hiç bir böcek içeri girmiyo girdiği gibi ölüyor 2 yıl etkisi var her yere atılıyor
(3,136 puan) tarafından
Sabah eşim sorsun bi eczacıya canım inşallah bizde çözümünü buluruz
tarafından
İnşallah canm çok zor ben resmen geceleri uyuyamıyordum ama o ilaç geldi mi hepsi gitti inşallah sizde bir çözüm bulursunuz çünkü seni çok iyi anlıyorum
(3,136 puan) tarafından
Aynen valla kızım olduktan sonra daha çok kafaya taktım ağzına burnuna kulağına girer diye korkuyorum. Inşallah bizde çözümünü buluruz. Çok teşekkür ederim canım
tarafından
İnşallah kuzum rica ederim ☺️
0 oy
(229 puan) tarafından
Bndedr oyle oluo canmm dolaba koyuyorum bnde artk cabuk tuketmedgimz icin kurtlanio
(3,136 puan) tarafından
Sürekli tükettiğimiz şeylerde kurtlanıyor canım. Kızım doğduğunda çikolata yaptırmıştım kış olduğu için buzdolabına koymamıştım birkaç tane kalmıştı baktım onlara da kurt girmiş
(229 puan) tarafından
Surekli degil cabuk tuketmioz
(3,136 puan) tarafından
Evet çabuk tüketilmiyor iki kişi olunca geç bitiyor
0 oy
(3,669 puan) tarafından
Kutulara bır diş sarımsak koy bende işe yaradı evim cok sıcaktı ve hep kurtlanıp atıyordum  artık yok sukur 
(3,136 puan) tarafından
Cidden mi tuz ve sarımsak ikisini birden denim bir daha olmaz inşallah. Çok teşekkür ederim canım
(3,669 puan) tarafından
Kesinlikle dene rica ederm
(3,136 puan) tarafından
Tamam canım deneyecem muhakkak
0 oy
(49 puan) tarafından
Balkonda klima motoru varsa olabiliyor. Motor sıcak hava üflüyor çünkü bnde de var aynı problem 
(3,136 puan) tarafından
Klima motoru çok zıt  yerde canım. Eşim diyor bahçe bize çok yakın sulanıyor falan nem oluyor ondan olabilir diyor da
0 oy
(653 puan) tarafından
Annem  hep kendi erzaklarini kaya  tuzu ile tuzlar bisey olmaz ama tuzlamzsa hemn jurtlanr
(3,136 puan) tarafından
Birkaç arkadaş daha tuz önerisinde bulunmuş muhakkak deneyecem
(653 puan) tarafından
Insallah fayda görürsün
(3,136 puan) tarafından
Inşallah canım çok teşekkür ederim
0 oy
(1,250 puan) tarafından
Ben hep difrize koyarım hiçbir şey olmaz
(3,136 puan) tarafından
Difriz almayı düşünüyoruz ama eşimin ne zaman kafasına eserse artık :) yoksa bu şekilde olmaz ki
(1,250 puan) tarafından
Al canim cunku gercekten 1 yil bile kalsa bisey olmuyor hele bu sicaklarda insan kurtlaniyor bakliyat ne yapsin
(3,136 puan) tarafından
Aynen valla insan dayanamıyor bakliyat ta dayanamıyor demek ki. Birds urfa sıcağı daha bir başka
0 oy
tarafından
Hepsinin içine tuz çok canım ben öyle yapıyorum kiler dolabında durmalarina rağmen bişey olmuyo
(3,136 puan) tarafından
Bir-çok arkadaş tuzu önerdi canım deneydeneyecem inşallah işe yarar . Çok teşekkür ederim :)
0 oy
tarafından
Ben her bakliyat a tuz karıştırım tuzun oldugu yere kurt düşmez canım sende öyle yağ
(3,136 puan) tarafından
Evet aslında normalde açıkta kalan baharatlar arasında tuza tek kurt girmiyor. Çok teşekkür ederim canım deneyecem
0 oy
(1,848 puan) tarafından
Cam kavanozlara koyabilirsin 
(3,136 puan) tarafından
Çam kavanozlarda da kurtlandı canım
0 oy
(13,705 puan) tarafından
Tuz koy içlerine.

Ben hep öyle yapıyorum

Fazla fazla atıyorum tuzu hemde öyle birkaç kaşık değil
(3,136 puan) tarafından
Bende öyle yapım canım birkaç arkadaş daha önermiş demek ki etkili yöntem ki herkes yapıyor
0 oy
tarafından
Nemli şehirde yaşıyorsan olur oyle seyler az alıp oyle kullan yoksa böcekleniyor
(3,136 puan) tarafından
Çok kuru yerde yaşıyorum canım urfa burası yanıyor :)
tarafından
Sıcak ama nemli oluyor. Urfaya geldi 4-5 kere buharlaşacam die korktum. Hiç sevmem havasını
(3,136 puan) tarafından
Son yıllarda nemli oldu biraz buralara su geldi sonrasında biraz nem oluştu. Biz alışmışız galiba
0 oy
tarafından
Mutfak aşırı güneş görüyorsa olabilir. Evin dpguya bakan kısmına koy erzaklarını canım 
(3,136 puan) tarafından
Mutfağım hiç güneş görmüyor canım. Bahçe var sulanıyor falan besleniyor ondan mi acaba

İlgili sorular

0 oy
17 cevap 184 göst.
14 Aralık 2022 Sağlık-Diyet-Spor kategorisinde Papatya02 (868 puan) tarafından soruldu

380,612 soru

11,395,756 cevap

34,913 kullanıcı

...