0 oy
991 göst.
Kültür-Sanat kategorisinde (135 puan) tarafından

Milâdî 556 yılında Mekke’de doğan Hz. Hatice, Kureyş’in bir kolu olan Benî Esed kabilesine mensuptur. Babası Huveylid b. Esed Mekkelilerin önemli işlerde danıştığı etkin bir şahsiyet olup Benî Esed’in başkanıdır.

Hz. Hatice, Hz. Peygamber’le evlenmeden önce iki evlilik yapmış ve iki eşini de kaybetmişti. Ölen iki eşi Mekke’nin ileri gelen ailelerinden olup ticaretle uğraşan zengin kişilerdi. Her iki eşiyle olan evliliği kısa sürmüş, onlardan kendisine yüklü miktarda miras kalmıştı.

Hz. Hatice ikinci eşinin ölümünden sonra Kureyş’in ileri gelenlerinin yaptığı evlilik tekliflerini -çocuklarının terbiyesi ve ticarî faaliyetlerini idare edebilmek için- kabul etmedi.

Hz. Hatice, akrabası oluşu, Kureyş’in en etkin kollarından Benî Hâşim’e mensup şerefli, güvenilir, güzel huylu, doğru sözlü oluşu, alışverişteki dürüstlüğü gibi sebeplerle Hz. Peygamber’e evlenme teklifinde bulundu.

Hz. Muhammed, bunu amcalarına söyleyip onların da onayını aldıktan sonra gerçekleşen bu evlilik, Hz. Hatice vefat edinceye kadar devam etti.
Hz. Hatice Hz. Peygamber’in diğer hanımları arasında onu peygamber olarak değil de, sadece bir insan ve bir eş olarak gören tek hanımıdır. Hz. Hatice, evliliğin ilk yıllarından itibaren en sıkıntılı zamanlarında Hz. Peygamber’in yanında bulunup ona destek oldu. Hz. Peygamber de onun dostluğu ve desteği sayesinde karşılaştığı sıkıntıların üstesinden gelmiştir.

Hz. Peygamber’in, Mâriye’den olan oğlu İbrahim hariç altı çocuğu da Hz. Hatice’den olup soyu onun çocuklarından devam etmiştir.
620 yılında vefat eden ve Mekke’nin Hacun kabristanına toprağa verilen Hz. Hatice, Mekke’deki sosyal ve ticaret hayatında etkin bir konuma sahip asil bir hanım efendiydi.

<!-- /data/user/0/com.samsung.android.app.notes/files/share/clipdata_201007_215243_929.sdoc -->

36 Cevaplar

0 oy
(3,769 puan) tarafından

Allah razı olsun ♥️ bitanem okuyamadm ama okucgm ilk fırsatta

-Reklam-
0 oy
(1,073 puan) tarafından
Alalh razı olsun canım bu güzel paylaşım icin
0 oy
(2,196 puan) tarafından
Allah razı olsun devamını bekliyoruz böyle güzel paylaşımlar görmek çok güzel ❤️
0 oy
(667 puan) tarafından

Cok güzel okudum cok çok saol kuzum<3

0 oy
(2,590 puan) tarafından
Allah razi olsun senden bu guzel yazi icin 
0 oy
(1,504 puan) tarafından
Allah razi olsun 
0 oy
(2,633 puan) tarafından
Eşe yardımda Hz. Hatice gibi olmak duasıyla ♡
0 oy
tarafından
Tsktlr canim cok güzeldi:)
0 oy
(6,783 puan) tarafından

ALLAHİM seni ve bizleri korusun ınşAllah kardeşim <3 

Rabbim defetsin şu hastalıkları basimizdan ınşAllah kardeşim. .

(6,783 puan) tarafından
Arada da hatim yapalım ınşAllah burada ☺
0 oy
(1,165 puan) tarafından
Çok güzel bı paylasim. Devamını bekliyoruz inşallah
0 oy
tarafından
Allah razı olsun gerçekten çok güzel bi paylaşım bilgi sahibi olduk sayende. Rabbim mükafatını versin inşallah 
0 oy
(4,134 puan) tarafından
Okudum Allah razi olsun♡♡♡
0 oy
tarafından

Ne güzel oldu gece gece Allah razı olsun canım<3<3

0 oy
tarafından

Rabbim bizi onlara komşu eylesin :((( teşekkur ederiz canım benim ❤️ 

0 oy
(50 puan) tarafından
Allah razı olsun çok güzel bir paylaşım. 
0 oy
(2,765 puan) tarafından
Evet bu kissayi biliyorum bazilari bilmiyoruz demis pwygamber efendimizin 3 evli olduguna ne guzel iste bizlerin sayesinde ogrenmis oldu tesekur ederiz bu guzel paylasimindan dolayi☺☺☺❤❤❤

İlgili sorular

+3 oy
7 cevap 133 göst.
10 Ağustos 2021 Diğer kategorisinde Gentle Avenger (3,769 puan) tarafından soruldu
0 oy
1 cevap 344 göst.
25 Şubat 2021 Diğer kategorisinde Gentle Avenger (3,769 puan) tarafından soruldu
0 oy
1 cevap 91 göst.
24 Şubat 2021 Diğer kategorisinde Gentle Avenger (3,769 puan) tarafından soruldu
0 oy
5 cevap 338 göst.
4 Ağustos 2021 Diğer kategorisinde misafir tarafından soruldu

379,284 soru

11,352,930 cevap

34,824 kullanıcı

...