0 oy
986 göst.
Kültür-Sanat kategorisinde (135 puan) tarafından

Milâdî 556 yılında Mekke’de doğan Hz. Hatice, Kureyş’in bir kolu olan Benî Esed kabilesine mensuptur. Babası Huveylid b. Esed Mekkelilerin önemli işlerde danıştığı etkin bir şahsiyet olup Benî Esed’in başkanıdır.

Hz. Hatice, Hz. Peygamber’le evlenmeden önce iki evlilik yapmış ve iki eşini de kaybetmişti. Ölen iki eşi Mekke’nin ileri gelen ailelerinden olup ticaretle uğraşan zengin kişilerdi. Her iki eşiyle olan evliliği kısa sürmüş, onlardan kendisine yüklü miktarda miras kalmıştı.

Hz. Hatice ikinci eşinin ölümünden sonra Kureyş’in ileri gelenlerinin yaptığı evlilik tekliflerini -çocuklarının terbiyesi ve ticarî faaliyetlerini idare edebilmek için- kabul etmedi.

Hz. Hatice, akrabası oluşu, Kureyş’in en etkin kollarından Benî Hâşim’e mensup şerefli, güvenilir, güzel huylu, doğru sözlü oluşu, alışverişteki dürüstlüğü gibi sebeplerle Hz. Peygamber’e evlenme teklifinde bulundu.

Hz. Muhammed, bunu amcalarına söyleyip onların da onayını aldıktan sonra gerçekleşen bu evlilik, Hz. Hatice vefat edinceye kadar devam etti.
Hz. Hatice Hz. Peygamber’in diğer hanımları arasında onu peygamber olarak değil de, sadece bir insan ve bir eş olarak gören tek hanımıdır. Hz. Hatice, evliliğin ilk yıllarından itibaren en sıkıntılı zamanlarında Hz. Peygamber’in yanında bulunup ona destek oldu. Hz. Peygamber de onun dostluğu ve desteği sayesinde karşılaştığı sıkıntıların üstesinden gelmiştir.

Hz. Peygamber’in, Mâriye’den olan oğlu İbrahim hariç altı çocuğu da Hz. Hatice’den olup soyu onun çocuklarından devam etmiştir.
620 yılında vefat eden ve Mekke’nin Hacun kabristanına toprağa verilen Hz. Hatice, Mekke’deki sosyal ve ticaret hayatında etkin bir konuma sahip asil bir hanım efendiydi.

<!-- /data/user/0/com.samsung.android.app.notes/files/share/clipdata_201007_215243_929.sdoc -->

36 Cevaplar

+8 oy
tarafından

En İyi Cevap

Kurban olayım sana YA RESULALLAH ☝️☝️❤️

Okudum Allah senden razı olsun

(135 puan) tarafından
Hepimizden razi olsun cnm
-Reklam-
+3 oy
(2,028 puan) tarafından

Devamı ni bekliyoruz  bu güzel paylaşımların <3

(135 puan) tarafından
Her akşam  bir kişi paylaşim yapacak
tarafından
Yarın bende inşallah
+3 oy
(14,079 puan) tarafından

Ya işte budur :'(bizi yaradana ALLAH u teala sonsuz şükürler olsun☝️yoluna kurban olurum senin HZ.MUHAMMED(sav)RABBİM bizleri ona layık ümmet eylesin inşaallah ❣❣⚘⚘

ALLAH razi olsun senden kuzum ❤

+2 oy
(292 puan) tarafından
Güzel bi paylaşımdan güzel şeyler öğrendik Allah razı olsun inşallah devamı gelir  kaç saattir girip bakıyom var mı paylaşım diye atlamışım saat onda paylaşılacağını  hem mutlu oldum hemde kimse okumamış diye de üzülmüştüm 
(135 puan) tarafından
Canım saat 10 dendi bende saati bekledim :)
(292 puan) tarafından
Ben atlamışım o ayrıntıyı :)
(33 puan) tarafından
Evet ya ben peygamberimizin 3.esi oldugunu bilmiyordum  
Birde mariye ismi ne kad guzel hos ya halbuki gavurca bilirdim ama efendimizin eslerinden birinin adiymis
Allah bin kere razi olsun
+2 oy
(7,402 puan) tarafından
Allah razı olsun canim benim ❤
(135 puan) tarafından
Ne demek cnm bi faydam dokunduysa ne mutlu bana
0 oy
(1,016 puan) tarafından
Okudum Allah razı olsun. 
(135 puan) tarafından
Ne demek cnm
0 oy
(2,537 puan) tarafından
Allah razı olsun
(135 puan) tarafından
Ne demek cnm
0 oy
(75 puan) tarafından
Teşekkürler 
(135 puan) tarafından
Önemli degl cnm
0 oy
tarafından
Allah c.c razi olsun okudum canim bende ne hos boyle seyler okumak
(135 puan) tarafından
Evet canm burdaki şeyler aklimizda kaliyor ister istemez bari güzel şeyler kalsin
0 oy
tarafından

Allah razı olsun canım bu güzel şeyi okumaya vesile olduğun için <3 kalbimi bıraktım sana 

(135 puan) tarafından
Okudugunuz icin sizdende allah razi olsun
0 oy
tarafından

Teşekkür edrim <3

Ilk müslüman hanım hz hatice

0 oy
(4,040 puan) tarafından
Çöl ve denizi okuduktan sonra kızım olursa ismini Hatice koyucam demiştim tavsiye ederim bazinyerleri sıkıyor ama güzel bir kitap
0 oy
(3,078 puan) tarafından
Allah razı olsun senden canım 
0 oy
(8 puan) tarafından

Saol Allah razi olsun canım <3

0 oy
tarafından
Allah razı olsun canım ❤️ burda böyle paylaşımlar görmek çok güzel 
0 oy
(2,652 puan) tarafından
Allah razı olsun canım 
0 oy
tarafından
Allah razi olsun canim bak mesela efendimizden once 2 evlilik yaptigini bilmiyordum senin sayende birsey daha öğrenmiş oldum 
0 oy
tarafından

Allah razı olsun bilgilendirdigin için canım <3

0 oy
tarafından

Bebişden anca girebildim kuzum allah razı olsun<3

0 oy
(1,964 puan) tarafından
Sagol canim  guzel  bi paylasim olmuş:) keske bu postlari admin sabitlese ustte kalsa
(14,079 puan) tarafından
Admin sesimizi duysa da yapsa
(1,964 puan) tarafından
Inşallah  goruyodur canim

İlgili sorular

+3 oy
7 cevap 133 göst.
10 Ağustos 2021 Diğer kategorisinde Gentle Avenger (3,769 puan) tarafından soruldu
0 oy
1 cevap 337 göst.
25 Şubat 2021 Diğer kategorisinde Gentle Avenger (3,769 puan) tarafından soruldu
0 oy
1 cevap 90 göst.
24 Şubat 2021 Diğer kategorisinde Gentle Avenger (3,769 puan) tarafından soruldu
0 oy
5 cevap 334 göst.
4 Ağustos 2021 Diğer kategorisinde misafir tarafından soruldu

377,951 soru

11,312,837 cevap

34,746 kullanıcı

...