0 oy
880 göst.
Diğer kategorisinde (119 puan) tarafından
Kızımda 17 gün sürdü lohusalik bunda da 12. Günümde kanamam bitti kızlar lekelenme dahi yok. Bir yerde okudum ilk kanama ne zaman bitiyorsa ikinci lohusalik o kadar sürüyormuş. Dinen 40 diye bir şey yokmuş sadece tıpta rahmin kendini toplaması 6 hafta sürüyormuş. Sorum şu eşim hamilelik süresinde hiç olmadı şimdi de ısrar ediyor lütfen linç etmeyin sadece bilgi almak istiyorum sezeryanliyim günah mı yada cinsel ilişkiye girmenin sezeryana ne gibi zararları oluyor beni bilgilendirirseniz sevinirim sizleri seviyorum umarım yanlış anlaşılmam

22 Cevaplar

+2 oy
(7,410 puan) tarafından
canim ilk lohusaliginda 17.gun kesildikten sonra 40 gun bitmeden en az 15 gun kanaman olmadi ise senin lohusaligin 17 gundur ve ikinci lohusalikta 40 i beklemezsin. 17.gunden sonra lohusaligin bitmis oluyor.
-Reklam-
+1 oy
(947 puan) tarafından
Normal yaptım sezeryana bı zararı olur mu bilemem ama dinen 40 gün yasak bana öğretilen bu canım benim de 20 günde bitti ama eşim 2 ay bekledi ayrıca rahim de toplanması lazım biraz daha bekleyebilir ölmez ya o iş olmadan
tarafından
Kilmadigin namazlari kaza etmen  gerekir
(947 puan) tarafından
Lohusa sayildigim için gerek olmadığını söylediler. Ayrıca hangi birini kılicam bu günden sonra 8 ay geçmiş üstünden
tarafından
Kanaman bittikten sonra lohusa sayılmazsın... Kendin yanlis biliyorsun birde insanları yanlışa yönlendiriyorsun bunun vebalini nasıl vereceksin?
(947 puan) tarafından
Bana da böyle öğretildi etrafımda ki herkes bu şekilde benimle beraber kaç arkadaşım doğum yaptı hiçbiri ne 40 gün ilişkide bulundu ne de ibadette ben ne biliyorsam onu söylüyorum. Vebal aldigim bı şey yok . Herkes herşeyi çok biliyor da sanki ahkam kesiyor
(947 puan) tarafından
Ayrıca dinen olmasa bile tıpta rahim 40 günde toparlanıyor yapanda kendine zarar vermiş oluyor
+1 oy
(653 puan) tarafından
Rahmin kendini toplamasi gerekiyor evet hafta olarak net bilmiyrm ama arastrdm eğer kanama bittiyse gusül alıp devam ediliyor cinsel hayata 
(119 puan) tarafından
Kanamam kesildi gusul aldım ama 40 bekliyorum kuzum
+1 oy
(7,183 puan) tarafından
17.gune kadar namaz kılıp ibadetini yaparsın ama ilişki maalesef yapamazsın direk yasak.  Diğer lohusalık gününü tamamlaman gerekiyor . 17 de serbest oluyor yani . Ama inşallah biraz daha bekler kocan çünkü senin sağlığın için çok erken .
(119 puan) tarafından
Evet bende çok korkuyorum psikolojim bozuldu acıyacak diye kızımda 2 ay sonra oldu zaten 3. Ayimda hamile kaldım korkuyorum hamile kalırım diye hiç istemiyorum
tarafından
40 beklemek zorunda degil yanlis biliyorsun. Adet gibi düşün üst sınır 10 gun adette 10 günden sonra ozure girer. Lohusalikta böyle 40 gun üst sınır 40 gun den sonra ozure girer. 40dan öncede bitebilir
(7,183 puan) tarafından
Ruzun yanlış kişiye yazdın herhalde
0 oy
(27,351 puan) tarafından

Dinen 40 in olmadigi kim soyledi onu merak ettim

(14,023 puan) tarafından
Nihat Hatipoğlu diyor 40 diye birşey yok diye
(10,006 puan) tarafından
Peki kizlar soyle bisey var. Benimki mesela 10 gunde bitti kanama 34gune kadar olmadi 34den 40a kadar devam etti. O arada iliskiye girdim diyelim ee devam etti sonra. O nasil olacak
(119 puan) tarafından
O kusur sayılıyormuş canım benim 12. Günüm lekelenme dahi yok sezeryanda normal doğum kadar kanama olmuyor zaten çünkü ameliyat esnasında temizliyorlar çoğunu doktorların ilişki tavsiye etmemesinin nedeni ise 4 ile 6 haftaya kadar rahim açık kalıyormuş o arada enfeksiyon kapmayalim diye
(7,410 puan) tarafından
ilk lohusalikta kanama 1 gun bile surse 40 gunden once cima caiz degildir. yani abdest alip ibadet edeblir kan kesildiği icin ama iliski olmaz. 2. lohusalikta ilkine gore hareket edilir. mesela ilki 20 gun surdu 2.lohusaligin 20 gun sonra bitiyor ozaman cima caiz oluyor.
(27,351 puan) tarafından
öğrenilen ve öğretilen farklı demekki saygi duymak gerek...
0 oy
(1,012 puan) tarafından
Canım kanaman bitse de ilk altı hafta cinsellik hem sağlık yönünden hemde dinen uygun değil 
(119 puan) tarafından
Biliyorum kuzum sağlık yönünü sadece sordum
0 oy
(48 puan) tarafından
Daha bugün arastirdim canım  lohusalik kanaman  bitince son buluyomus 

Ve bu 40 gun dedikleride kanama olsa bile 40 gun sonra lohusaliktan cıkıyomysun 

Dinimizcede böyleymis internetten izje hocalarin vidyosunu 
(119 puan) tarafından
Benim kanamam bitti yani lohusalik bitti ama 40 gün beklemem lazım değil mi
(48 puan) tarafından
Walla benim hocalardan dinleyip anladigim kanama ve leke biterse lohusaliktan cikiyosun gusül abdestini alabilirsin diyolar. Yani normal yasama donebilirsin namaz oruç veseyre
Ama bitmezde 40 gun surerse yine lohusaluktan cikmis oluyo özür oluyor
0 oy
(942 puan) tarafından
Rahimin toparlanması lazım 40 gün ama eskiden normal doğum olunca hemen kanama bitti mi oluyomus ilişki ama sezeryan da rahimi kesip aldıkları için belki dikislerine zarar verebilir eşin bunca zaman sabretmis bundan sonra dda sabretsin az kalmış cnm. Sezeryanla olduğun için doktorun sana demiştir 40 gün yasak diye bize dedi
(119 puan) tarafından
İşte bende onu duydum teyzemin öyle olmuş şok oldum
0 oy
tarafından
Ya ilişkiden sonra tekrar başlarsa kanaman
(119 puan) tarafından
Korkutma beni zaten olmadı xhdbdb
0 oy
tarafından
Dediğimi linç gibi düşünme de cidden doğru bulmuyorum. Ben dinen de 40 gün beklenir diye biliyorum hem 40 gün çok uzun sabredilmeyecek zaman değil. Daha 12 gün olmuş bi toparlan et yani dikisim acıyor diyen sendin bir şey olsa yine çekecek olan sensin
(119 puan) tarafından
Evet kuzum dikişim ağrıyor ama eşimde ikide bir soruyor bende bilgi almak istedim
tarafından
Bence riske atma en kritik zaman bir şey olsa Allah korusun çocuğuna zor bakarsın ağrıdan sizidan öyle olacağına bekle dr a kontrole git öyle olsun tabi kendin hakkında en iyi sen karar verirsin benim ki sadece tavsiye
0 oy
(44,603 puan) tarafından
Yaa bu konuda herkes ikiye ayrilmis kimi 40 gun olmaz kimi 40.diye bisey yok kanama biterse iliskide olur  diyen var ama 2 cocugumdada 40 cikmayana asla dusunmedim esimde bu konuda hassas sıkınti cekmedim  bana gore 40 ciksin derim
0 oy
(119,214 puan) tarafından
Dini yönü tartismaya acik cok bilgim yok ama saglik acisindan 6 hafta 40 gun iliski önermiyo dr lar
(119 puan) tarafından
Evet kuzum onu biliyorum
0 oy
(3,213 puan) tarafından
Dini yönünü de sağlık yönünü de geçtim önce bi kendine gel arkadaşım bi vücudun anlasın doğurduğunu  eğer sen istemiyorsan sırf eşin istiyor diye canını acıtma. Dikişin açılırsa acısını da sen çekersin. Ha sen istiyorsan tabi ki kendi bileceğin iş. 
(119 puan) tarafından
Kuzum ben istiyorum demedim ki sadece lohusalik 2. İlkinde ne zaman bitiyorsa o zaman bitiyormuş sorum bu şekilde gelişti
(3,213 puan) tarafından
Ben de istiyosan dedim. O istiyo diye yapma sakın kendine acı dedim. Sağlıkla büyüsün bebişin.
(119 puan) tarafından
Çok sağol canım benim
0 oy
(10,290 puan) tarafından
Nasıl ısrar edıyor canım yaran taze ya daha bence dini boyutu ok mühim ama sağlık kısmına bak Bi de mevzunun. İnsan psikolojisi hazır olmaz bir kere buna 
0 oy
(1,292 puan) tarafından
Bana doktorum sezeryan dan 20gün sonra bir güzel muayene etti ve Rahim toparlanmış ilişki serbest dedi. Yani 20.gün muayeneden sonra bunu söyledi. Ha benim eşim yanımda değild zaten de, doktorlar da muayene edince toparlanıp toparlanmadığını görüp ona göre sanırım söylüyorlar
(119 puan) tarafından
Ben birde virüsüm adama diyom virüsüm bir şey olmaz diyo iyice kudurmuş kudurmayasica ömrümü yedi 2 senede 2 çocuk oldu artık istemiyorum resmen ilişkiden soğudum
(1,292 puan) tarafından
Dikkat et 3. Yakın gibi duruyor
(119 puan) tarafından
Kız öyle deme Allah olmayanlara versin ya
(1,292 puan) tarafından
Orası öyle tabi Allah isteyene maasip etsin de sizin durumda eşin biraz buna kaşınıyor gibi geldi bana
0 oy
(1,618 puan) tarafından
Bence kırkın çıksın. Öyle yapın sezeryan dikişin yeni zarar verebilirsiniz 
0 oy
tarafından
Az daha bekleyiversin ne olacakki ..
0 oy
(6,203 puan) tarafından
Rahmin toparlanması 10gun sana kim 6hafta dediyse yanlış biliyor.
(119 puan) tarafından
İnternet öyle yazıyor 10 gün olduğunu kim söyledi ki burdaki herkes 4 ile 6 hafta dedi
(6,203 puan) tarafından
Ben hemsireyim birisi söylemedi yani okuduğum kitaplar yeter bence bu bilgi için ve internette her şey doğru değil.Kisaca su internete oksuruyorum yazsam koronasin der
0 oy
(4,944 puan) tarafından
Dinen lohusaligin 17 gün. Gününü doldurduktan sonra ilişki helal olur sonra kan gelse bile özür sayılır. Ilk doğumunda lohusaligin 17 gün sürdüğü için senin müddetin bu kadar.
(119 puan) tarafından
Evet ama dikişlerim acır mı bir şey olur mu üsteki yorumda rahmin toparlanması 10 gün demiş birisi
(4,944 puan) tarafından
Kişiden kişiye değişir o seninki 20 gün başkasınınki 10 gün eğer din böyle emretmişse bir zararı yoktur demek senin rahmin erken toparlanıyor kanamaların ondan kısa sürüyor
0 oy
(1,331 puan) tarafından
Canim ben bu koniyu gecenlerde hocamiza danistim oncedende oyle biliyodum ama ogrenmek istedim mesela dogum yaptin 20 gun 10 gun herneyse adetin bitti emin olduktan sonra gidip abdest alabilirsin norml hayatina donebilir namaz kilabilirsin . Mesela bn 15 gun surdu 40 gun abdestsiz durulurmu kanwmada yok ' o sekidle iste ne zmn biterse kanaman normal hayatina donebilirsin ' 

İlgili sorular

0 oy
14 cevap 660 göst.
23 Ağustos 2020 Sağlık-Diyet-Spor kategorisinde -M.E s MoM- (847 puan) tarafından soruldu
0 oy
6 cevap 544 göst.
1 Ağustos 2019 Aile kategorisinde Deva. (92 puan) tarafından soruldu
0 oy
15 cevap 691 göst.
27 Temmuz 2021 Diğer kategorisinde misafir tarafından soruldu
0 oy
34 cevap 916 göst.
2 Ocak 2022 Diğer kategorisinde Metesmoms (353 puan) tarafından soruldu

378,882 soru

11,340,643 cevap

34,807 kullanıcı