0 oy
876 göst.
Diğer kategorisinde (3,769 puan) tarafından

Neyin doğru neyin yanlış olduğunu artık nasıl ayırt edecm bazen şaşırıyor ve neye inanacgmi blmiorm

Burada postta gördüm de şimdi kandiller yokmu ? Ne nasıl oluyor açıklayın bı neolur yaaf:/

16 Cevaplar

0 oy
(15,598 puan) tarafından
tarafından seçilmiş

En İyi Cevap

Valla.gerekli bildirileri orda da paylaştım yok demek olur mu 

Mevlid gecesi, Kadir gecesinden sonra en kıymetli gecedir; hatta Mevlid gecesinin Kadir gecesinden de kıymetli olduğunu bildiren âlimler de vardır. El-mukni, El-miyar ve Tenvir-ül-kulub kitaplarında Mevlid gecesinin Kadir gecesinden kıymetli olduğu bildiriliyor. (Ed-dürer-ül-mesun)

Birkaç hadis-i şerif meali:
(Beni ana-baba, evlat ve herkesten daha çok sevmeyen, mümin olamaz.)
 [Buhari]

(Bir şeyi çok seven, elbette onu çok anar.) [Deylemi] (Resulullahı seven de onu çok anar.)

(Peygamberleri anmak, hatırlamak ibadettir.) [Deylemi] (Mevlid okumak da, Resulullahı hatırlamaktır. Muteber kitaplarda, Peygamberimizin de önem verdiği açıkça yazılı olan bu mübarek gecede, Peygamber efendimizi anmaya, nasıl uydurma denebilir?)

tarafından
Dini konuda yanlış yapılan bir şey varsa Uyarmak senin işin değil hocaların işidir diyenlere Allah azze ve celle nin cevabı buradadır.

İman eden erkekler ve kadınlar birbirlerinin velisidirler. İyi ve doğru olanı emreder, kötü ve yanlış olandan alıkoyarlar, namazı kılarlar, zekatı verirler, Allah’a ve Rasûlü’ne itaat ederler. İşte onlara Allah rahmet edecektir. Allah azizdir, hakimdir.” (9 Tevbe, 71. Âyet)
(15,853 puan) tarafından
Amel ne demektir. Allah'ın yapın veya yapmayın diye emrettiği işlerle, yapılıp yapılmamasını insanlara bıraktığı işlerdir. Allah bize demiyor haşa önünüze bakın peygamberinizi unutun. Bize onu anın salavat getirin bana dua edin diyor. Ki biz de Muhammed  sallallahu eleyhi vesellemi her gün olduğu gibi kendi doğduğu günde de mevlit kandilinde daha ayrı bir anıyoruz. Dualar ederek namaz kılarak salavat çekerek biseyler dağıtarak geçiriyoruz. Sen yapmak istemiyorsan yapma. Başkalarının da aklını bulandırma.
(19 puan) tarafından
Rahmanın kulu. Sen mevlid kandili ne demek biliyormusun bilmeden insanlara vaaz verme ALLAH MUHAFAZA dinden çıkarsın PEYGAMBER EFENDİMİZ böyle özel günlerde sabaha kadar namaz kılar ve ibadet edermiş böyle dinimizde yok filan deme iyice araştır oku ve konuş kardeşim
(7,402 puan) tarafından
İmam-ı Gazali hazretleri buyuruyor ki:
Ahiret yolcusunun, ibadetle ihya edilmesi kuvvetle müstehab olan mübarek geceleri boş geçirmesi uygun değildir; çünkü bunlar hayır mevsimleri ve kârı bol olan gecelerdir. Kazançlı mevsimleri ihmal eden tüccar, bir kâr sağlayamadığı gibi, mübarek geceleri gafletle geçiren ahiret yolcusu da maksada ulaşamaz. (İhya)
(19 puan) tarafından
ALLAH RAZI OLSUN KARDEŞİM
-Reklam-
+1 oy
tarafından
Bende şimdi ona bakıyordum

Var sayalım ki ayetlerde geçmiyor vs vs fakat müzik yok eğlence yok içki yok 

Allah rızası için oruç tutulup namaz kılınıp sakatatlar çekiliyor ne demek yok da günah gibi falan denilmiş asi üstünde Allah rızası için yapılıyor 

Ibadet sonuçta 23 nisana özel mesela çocuklar gösteri yapar ama diğer günlerde de Allah için yapılıyor yani 

Gerçekten hayret içindeyim o post icin
tarafından
Üslubunuza dikkat ediniz. Doğru Ben tebliğimi ettim Rabbim münkeri gördüğünde neden engel olmadin diye bana hesap sormasın niyetiyle yaptım. Hayırlı hidayetli akşamlar
(1,422 puan) tarafından
İslamı hakkına girmiş olduysanız ne demek biz mi dini saptırıyoruz sen baya Bi uçmuşsun canım gerçekten kendine gel senin yaptığın onca ibadet ve okuduğun onca ilim söylediklerini desteklemek için insana kıyamet günü ben sizden davacıyım demek mi, kendinize gelin siz Bi kere çelişiyorsunuz ben bu konularda çok hassasım  gerçekten kurduğun onca cümle tek Bi kelime bile bütün metnini değiştirir, arkadaşım farkında mısın çok büyüklükle konuşuyorsun bak yorumlarım bak hep üslubuna takıldım ne demişim bir insana birşey öğretebilirsin ama önce o insanın yapıp yapmadığına bak sen nereden biliyorsun ki o insan her gün yapmıyor, arkadaşım herkes ilim sahibi olsaydı herkes doğruyu bilseydi günah ve sevap, cennet ve cehennem olmazdı çünkü herkes doğru çizgi de olurdu ben de sana diyorum ki bilmişliğini doğru üslupla ifade et, bu msjın bile hata ve sen den rica ediyorum benimle bu münakaşaya girme, belli ki postları takip ediyorsun olmaması gereken çok şey var iken neden bu kandil konusunda bu kadar yüklendin çünkü bugün mevlit kandili ve baktınız herkes kutluyor ortaya attınız Bi fikir burda ki insanların aklını karıştırdınız, bak bacım Bi insana Bi anda kandil kutlamak yok diyemezsin sen kuranı kerimi direk mi okudun hayır elifba dan harfleri öğrenerek başladın ve kuranı nasıl okuyacağını gördün işte bir insana birşeyi ortadan öğreterek başlayamazsın, sen bile 2 yıl önce öğrendim diyon yani diyelim ki kursa gittin veya medrese de öğrendin sen başından başından birçok şeyi öğrenerek bunu öğrenmişsindir, ve onun için bu kadar tepki alırsın, çünkü o insanlar geçmişten gelen birşeyi biliyorlar büyüklerden, camilerden, hocalardan, vaazlerden öğrenmişler anlatabildim mi diyelim ki söylediğin doğru ama yanlış öğretiyorsun yanlış yerden başlıyorsun...
(7,174 puan) tarafından
Vahhabi ya da şia  kesim bunlar canım boşver anlatamazsin
(10,453 puan) tarafından
O kadar konuştun ki alim falan mısın anlamadım var yada yok doğru yada yanlış bırak isteyen istediğini yazsin milletin yaptığı ibadetini de tuttuğu orucuda kabul.eden Rabbim sen kutlama kutlayana da laf edemezsin kardeşim
(930 puan) tarafından
İlk defa duyuyorum kandillerin olmadığını neye göre kime göre diyosunuz Bi  kanıtınız var mı yıllarca kutlanıyo kandiller insan gücü yettiği kadar iman ediyo dua ediyo öyle bişi olsaydı o kadar imam var müftülük var onlar Bi acıklama yapardı  kimse bilmediği Bi konu hakkında kimseye yanlış bilgi vermesin Allah muhafaza
+1 oy
(7,402 puan) tarafından
kafan karisacakki dogruyu bulacaksin canim. suan gunumuzde okafar cok yanlis varki hangi birini diyelim. kandiller var ama kandillerde illa sukadar rekat namaz sukadar dua okunmmali diye bunlari yapmak yanlistir. yoksa Rabbim bu geceleri bizlere firsat olarak göndermiştir. ama bizler bazi ibadetleri surekli hale getirip mecbur gibi farz gibi bakıyoruz yanlis olan o.
+1 oy
tarafından
Sadece ilgi toplamak için açılmış bir post sanki kandil gecesi içki içiyoruz Allaha ibadet ediyoruz bunun neresi kötü veya yanlış inandık iman ettik ama bazıları ortaya çıkıp benim bildiğim doğru sizin ibadetleriniz yanlış diyerek doğru yolda ki insanların midesini bulandırıyor o açılan post sadece ilgi çekmek için bu hurafe birşey olsa diyanet neden kanallarda kuran okurken yayın yapıyor boşver canım ya 
tarafından
Ayyy teşekkür ederim kız bende seni seviyorum :)
+1 oy
tarafından
düzenlendi

Fetva vermeye en cüretli olanınız, ateşe girmeye en cüretli olanınızdır.) [Darimi] 

bu sözü gerçekten çok sevdim herşeyi bildiğini zannedenler okusun lütfen akıl bulandirmaktan başka bir işe yaramıyor bu yaptıkları

+1 oy
(3,578 puan) tarafından
Sevdacigim bunu destekleyen kesim halefi-selefi kesimidir özelliklerini intten arastirabilirsin 

Sen peygamber efendimiz i anacaksin salavat cekeceksin daha çok ibadet edeceksin Allah tüm bunlar için sana günah yazacak aklın aliyomu senin 

Peygamber efendimizin sünnetleri ne uymayan sünnet namazını dahi terkeden takvayi yaşamayan ve şeriat a uymayan insanlardan duyabilirsin bunları

Ha şimdi ben o kişiye göre kesin kâfir oldum 

Herşeyin doğrusunu Rabbim bilir sen ibadetini yap işte bunların amacı böyle kafa bulandirmak boş işler milleti kandirmak
0 oy
tarafından
Canım Kur'an ve sünnetten araştır. Buraya neden soruyorsun. Bugün bizi dinlersen yarın başkasını dinlersin. Araştır ve kendin gör. Ha illa nasihat almak istiyorsan dediklerimi araştırman şartıyla nasihat edebilirim. Kur'an ve sünnette kandil günleri diye bir şey yoktur. Hiç bir delil yok. Hatta dinde olmayan şeylerin çıkarılmasinin yasak olduguna dair hadis vardır. Kimsenin bu dine bir şey ekleme hakkı yoktur Allah azze ve celle dinini tamamlamıştır.

Peygamber Efendimiz ( s.a.v ) şöyle buyuruyor :

Kim bizim yapmadığımız bir ameli yaparsa , o Allah katında reddedilir .. 

" Buhari "

Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) şöyle buyurdu:*

*“Sözlerin en doğrusu Allah’ın Kitabıdır, yolların en hayırlısı Muhammed’in yoludur. İşlerin en şerlisi muhdes olanlardır. Dine sonradan sokulan her şey bid’attır, her bid’at dalalettir ve her dalalet ateştedir.”*
tarafından
Bu cevaplarınız bana değil Allah ve Resulüne verdiğiniz cevaplardır. Dönün alemlerin Rabbine sorun bu sorularinizi. Nefsime ait tek bir cümle çıkmadı çünkü ağzımdan. Bol hidayetli günler dilerim.
(1,472 puan) tarafından
Yazdıklarını görümcemden de duymuştum canım ben ona sorarım böyle şeyleri oda Allah yolundan şaşmayan birisi benide her konuda bilgilendirir sağolsun sende yazıp doğru bilgi veediğin için Allah razı olsun bu konularda toplumun daha çok bilgilenmesi gerek diye düşünüyorum
tarafından
Gizemr.  Bu azminden  dolayı Rabb'im seni mukafatlandirsin
tarafından
Gizem biz Allah yolundan şaşıyor muyuz görümcem ALLAH yolundan şaşmaz demissin :)))

Lmh kader kuzum oruç tutmak evet hiç bir yerde geçmiyor ama illa kandil de oruç tutulacak diye bir bilg yok ama diğer ibadetler sevaptır yapılır resulullahın da hoşuna  gider ama işte ayrı yerlere çekiliyor
(1,472 puan) tarafından
Rahmanın kulu amin cümlemizi inşallah.
Cennet çiçekleri ben size veya bir başkasına öyle söylemedim görümcem hoca ders verir kuran oku hatim eder herşeyini dinine göre yaşar anlatmak istediğimi anlamışsındır umarım burda kimsenin yaşam tarzını inancını sorgulamak bana dşmez yanlış anladın galiba
0 oy
(2,596 puan) tarafından
Bence bilmediğimiz konularda konuşmayalım insanı küfre sokar. Şimdiye kadar o kadar kandil kutladık ne tarafa çekilmeye çalışılıyor anlam veremedim. Boşver bacı kurcalama.. 
tarafından
Yavrum işte bu yüzden insanlar bölünüyor insanların o günlerde Allahi daha da hatırlayıp ibadet etmesi günah olur olmuş baksana
(2,596 puan) tarafından
öyle şey olur mu cano yaa..
(3,578 puan) tarafından
Ne yapılmaya çalışılıyor çok basit peygamberin efendimiz unutturulmaya çalışıyor
(2,596 puan) tarafından
Net.. ama Rabbim son nefese kadar son nefes dahil imanla kuranla ölebilmeyii nasip etsin biz günahkar kullarıına
(3,578 puan) tarafından
Mübarek geceler, İslam dininin kıymet verdiği gecelerdir. Allahü teâlâ, kullarına çok acıdığı için, bazı gecelere kıymet vermiş, bu gecelerdeki, dua ve tevbeleri kabul edeceğini bildirmiştir. Kullarının çok ibadet yapması, dua ve tevbe etmeleri için bu geceleri sebep kılmıştır.
0 oy
tarafından
Biz Müslüman lar neyin yanlış neyin doğru olduğunu bilmemiz gerek kandil sonradan hayatimizda girdi yanlış olan 365 günün sadece 5 günü ibadet etmek yalniş diger günleri de ibadet ile geçirmemiz gerek kandili gönlümüze takıp ibadet etmek neden yalniş olsun ki. Buna bukadar takinti li olan kişiler in altında başka maksat ararım net. Birçok biat var hayatımızda...

Şeytanın hilelerine düşüp inancını kaybetme şüpheye hele asla düşme. 
(3,769 puan) tarafından
Ben bliorm bu zamana kadar kandiller vardida şimdi mi yanlış olacak

Ama hani neden böyle yapıolr blmiorm anlamaya çalışıyorum
tarafından
Kandil i bire bir günah gibi gösteriyor lar yazık onlara biz bugun hatırlamak bugun özel hatırlamak için kandil diyoruz ahir zaman kandil demesek belki bazı insanlar bilemeyecek taktılar bi kandil madem öyle diger biatlardan neden bahset miyor bi biat olarak kandil kelimesi mi var kandil demesek bile yine aynı şekilde ibadetimizi hayrımızı yapacagiz aklını kariştirma sakin
0 oy
tarafından

image

Oruç tutmak mekruhtur ama bugün için sevinmek mutlu olmak hatta mümkünse evinde güzel yemekler yapıp sevinçle karşılamak doğru olandır. 

(3,769 puan) tarafından
Ben tutuorm cnm annemle ama hani zaten misafir agirlanmior virüs var diye ama yinede birşeyler dağıtms vs yapacz
tarafından
İlla misafir değil de aile içinde bayram gibi de karşılanabilir. Oruç tutmak işte bidata giriyor canım
0 oy
(712 puan) tarafından

Orda tartışmaya girmek istemediğim için buradan paylaşayım buyrun bide Cübbeli hocamızdan dinleyin kesinlikle katılmıyorum orda söylenen sözlere arkadaş yeni anladığım kadarıyla araştırma yapıyor 
0 oy
(1,422 puan) tarafından
Bak güzel kardeşim onların konuşma tavrına, yorumları iyice okuyun iyice çünkü orda biri diyor bugün yaptıkları bana yapmacık geliyor, diğeri diyor o zaman bugün değil her gün yapın, biri diyor sen bunları bana değil Allah ve Resulüne söylüyorsun, arkadaşım neye göre Rabbine ve Resulüne söylüyorsun diyebilirsin ben bile okurken tüylerim ürperdi ya o zaman her gün yap ya sen nasıl böyle konuşabilirsin, sen kimsin kim ki diyorsun yaptıkları bana yapmacık geliyor kimsin neye göre böyle diyorsun, sizde yorumları iyice okuyun o ne büyüklüktür ya onlar tarikata bağlılar canım her tarikatın şeriatı farklı yani hani arkadaş demiş ki dine sonra dan ekleme edilmiş bilmem ne faln o zaman sizde ekliyorsunuz böyle konuşarak 
0 oy
(3,282 puan) tarafından
Bugün mevlit kandili beygamber efendimizin doğum günü bol bol salavat çekilir bu kandil de oruç 9tutulmuyo mecbur değil  bugüne dair özel bi namaz falan da yok peygamberinizin doğum günü sadece mesajları tam okuyamadım neyi tartışıyosunuz anlamadım açıkçası
(1,422 puan) tarafından
Bence girme içine bacım :)
(3,282 puan) tarafından
Aynen az öncede bi post gördüm yorum yapamadım açıkçası değişik
0 oy
(477 puan) tarafından
Canm sen inanma dinimizi bozmaya çalışıyolar biz kuranı kadir gecesi indirdik ayeti var kadir süresinde  ve kutladığımız kandillerde ibadet ediyoruz  ibadet etmenin nesi zarar  sakin inanmayın boyle seylere kandiller var  mubarekngeceleri fırsat bilin  
(1,422 puan) tarafından
Ne hikmetse bacı yazmış ki ben de 2 buçuk yıl önce öğrendim değil mi peki bacım bugüne kadar neredeydin de bugün atıldın da öyle bişi yok diyorsun onu savunan Bi arkadaşı da yazmıştı bu Fransa karikatür bilmem ne müslümanlar ona ses etmiyorlar bugün yaptıkları yapmacık geliyor demişti o insanın her gün ibadet ettiğini veya etmediğini nereden biliyorsun ki yapmacık diyor ve asıl şudur ki bu cümleyi kurmak istemezdim gerçekten ama ne hikmetse bu Fransa döneminde sizin böyle ortaya çıkmanız muamma....
(477 puan) tarafından
Aynn canm dogru söylüyosun  bu zaman a kadar nerdelermis Allah dogru yoldan ayırmasın don düşmanlarına fırsat vermesin yanlışa düşmekten korusun kandilleri ibadetle çeviriyiz ahretimizi guzellestiriyoz onemli olan o
(1,422 puan) tarafından
Allah kabul etsin inşaAllah canım ❤️
0 oy
tarafından
Biz peygamberimizi seviyoruz ve onun doğum gününü kutluyoruz onun dünyana geldiği günü kutluyoruz Rabbime el açıyoruz kuran oluyoruz dualerimizi gönderiyoruz salavat gönderiyoruz efendimize kandil var tabiki kandil olmasa ramazanda kandil kutlanır mıydı 

İlgili sorular

0 oy
5 cevap 241 göst.
20 Şubat 2024 Diğer kategorisinde Ozgen (916 puan) tarafından soruldu
0 oy
10 cevap 152 göst.
2 Şubat 2024 Aile kategorisinde Deryavn (9 puan) tarafından soruldu
0 oy
7 cevap 188 göst.
28 Ekim 2023 Diğer kategorisinde Es-Es (810 puan) tarafından soruldu
0 oy
2 cevap 128 göst.