0 oy
299 göst.
Diğer kategorisinde (616 puan) tarafından
Kizlar merhaba bir konu hakkinda bilgi almak istiyorum sizlerden . Iliski icin sormuyorum illa ki bunu ama lohusalik hakkinda arastirma yaptim . Buyukler 40 gun lohusalik surer diyorlar . Nettede islami sayfalardan arastirdim kan kesildigi anda lohusalik bitmis sayilir ibadetlerini yerine getirebilir diyor . Bilgisi olan varmi kafam karisti lutfen on yargiyla yaklasmayin

6 Cevaplar

+1 oy
(834 puan) tarafından
Merhaba canım yanlış anlamışsın sanırım nette yazılanları.  Tıpta lohulasık 6 hafta olarak geçer.  Bu süreçte ilişkiye girmemek gerektiğini ve özel bölgelerin uyarılmamasını  söylerler doktorlar.

Dini olarak da lohusalık 40 gündür. Bazı kadınlar bu 40 günün 40ında da kanama görebilirler. Hatta 50 gün kanaması olan olur. Fakat 40. Gümden sonraki kan 'özür kanı' olarak sayılır ve gusülden sonra eşle ilişkiye girilebilir dinen bir sakoncası yoktur. Ama bazı kadınlar da 40 günün sadece ilk haftası kanama olup bitebilir. Kanama bitmesi gusül alınıp ibadet edilebileceğine işaret eder fakat ilişkiye 40. Günden sonra girilir. Çünkü  40 gün kanamanız olur diye ilişkiye girmeyi yasaklamıyor, 40 gün senin rahminin eski haline dönmesi için geçmesi gereken süredir. Özetle  doğurduktan sonra 1 hafta kanaman olur sonra olmazsa gusül alıp namazını kılaniöir kuranıno okuyabilirsin fakat 40. Gün dolmadan ilişkiye giremezsin. Gusüs alabiliyor olmamız ilişkiye girebileceğimiz anlamına gelmiyor yani. 
-Reklam-
0 oy
(1,302 puan) tarafından
Canim 40gun beklemek saglik acisindanda cok onemli vucudun rahmin en azindan toparlanmasini beklemek gerekiyo dini acidanda 40deniyo aslinda
(616 puan) tarafından
Nette farkli blgiler yaziyorru sagol cnm blgi verditn icin
(7 puan) tarafından
Bende arkadaa katiliyorum
0 oy
(1,865 puan) tarafından
Dinen ve tibben 40 gun kadin sagligi icin bir tooarlanma sureci. Zaten dogumdan sonra rahim icindeki endometrium tabakasi dokuluyir yani yogun bir kanama oluyor. 40 gun icinde de regl kanamasi oluyor. Bazixkadinlarin 40 gun tamamlamadan regl oldugu icin onun boy abdesti almasi gerekir. Kimisininde 40 gun boyunca hic olmuyor, o zaman da bu surec baz alinip 40. Gun boy abdesti gerekiyor. Ben boyle biliyorum :)
(616 puan) tarafından
Tesekkur ederim canim bilgi verdgn icin
0 oy
(242 puan) tarafından
Evet kan kesildiyse ibadetler yerine yetirile bilir dege bende duydum ama iliski icin mutlaka 40 gun gecmeli
0 oy
(3,198 puan) tarafından
Evet dinen ibadetler için 40 gün sınırı konulmuştur, kırkından önce kesilirse temiz sayılıyorsun lohusalığın bitiyor
0 oy
tarafından
Dini olarak cevap veriyorum 40 gun lohusaligin sürebileceği son gundur 40 dan once kan kesilirse gusul alip ibadetlere başlaman gerekiyor 

İlgili sorular

0 oy
3 cevap 96 göst.
25 Ocak 2023 Sağlık-Diyet-Spor kategorisinde misafir tarafından soruldu
0 oy
8 cevap 165 göst.
10 Temmuz 2022 Diğer kategorisinde n.dy (4 puan) tarafından soruldu
0 oy
12 cevap 232 göst.
18 Mayıs 2022 Diğer kategorisinde gunesligunler (38 puan) tarafından soruldu
0 oy
13 cevap 357 göst.