0 oy
538 göst.
Aile kategorisinde (1,337 puan) tarafından
Kızlar helâl ve haramla ilgili 2 sorum var ve 2 sini ayrı ayrı cevaplarsanız sevinirim 

1. Bebeğim doğduktan sonra bize altın ve para hediye edenler oldu paralarıda altın aldık şuan bebeğimin 4 çeyrek altını var ve bebeğimin hakkı die harcamak istemiyoruz ama borcumuz var ve kapatmak icin bu altınları bozmamız lazım bebeğimizin hakkını harcarsak bize haram olur mu 

2. Sorum eşimin babası öldü ve misar paylaşılmadı kaynanam yaşıyor diye eşim 30 bin tl para aldı kaynanamdan 3 ay olcak ve borç değil miras paylaşımı olacağı zaman eşimin katdeşlerinin hakkını biz zaten vereceğiz o 30 bin tlden hak yemicez ama araba almamız lazımdı acil o yüzden verdi kaynanam parayı ve eşimin bekar kardeşi burun estetiği olmak istiyor kaynanamda gerek yok diyor estetik parası vermiyor görümcem hakkımı haram ederim burnumu yaptırmassanız dedi ama hakkını sadece eşime haram etti bende bize haram edemessin dedim eşim çünkü karışmıyor ister estetik ol oster olma dedi beni ilgilendirmez dedi ve bizim bebeğimiz var haram ettiği paraları biz bebeğimize harcıyoruz görümcem para vermeyen kaynanam olmasına rağmen ben anne babama hakkımı haram etmem size ederim dedi bana onun haram etmesinin bize zararı olur mu biz kimsenin hakkını yemedik aldığımz 30 binide zaten zamanı gelince kardeşlere bölüştürcez 

15 Cevaplar

+1 oy
(15,969 puan) tarafından
Ilk soru hakkında bir bilgim yok.

Ikıncı soru için kaynanan sağ ve mal mülk kaynana kalmış oluyor. Kaynanan onları paylastiracak kardeşler arasında. Parayı size veren kaynanan. Görümcen de size hakkımı  helal etmem demiş yani parayı helal etmem dememiş ki. Parayı size veren  o değil annesi
(1,337 puan) tarafından
Teşekkürler canım o hak derken parayı demek istiyor parada benimde hakkım var diyor hep
(119,287 puan) tarafından
Hayir bacim yanlis dusunuyon kaynana sag olunca hersey kaynanaya lalmaz dedem öldü benim evi arabasi herseyi bölüşturuldu babannem sag hepsi ona lalmadi
(15,969 puan) tarafından
Sevdacim kaynanaya kalıyor kaynana istedikten sonra çocuklarına bölüştürebilir
Hayir bacim yuzde 50 ese diger yuzde 50 cocuklara kalir
(13,202 puan) tarafından
Yaa yine cevap yazıcam kayınpederim rahmetli oldu miras olarak 3 katlı ev var işte oturduğumuz şuan iki görümce eşim ve kaynanamın üzerine tapu.
-Reklam-
+1 oy
Bebegin altinini ilerde yerine koyarsan haram olmaz 2. Sorub evet gorumcene hakki verilmemis haram edebilir hepsinj sizs vermesi annesinin hatasi siz aldiginiz icin o size haram ediyo araba acil ihtiyac degil hani haciz gibi bi durum yok kiz hakkini haram eder
(1,337 puan) tarafından
Hepsini vermedi canim kaynanam çok zenginler bize sadece 30 bin verdi biz zaten borcumuz bitince o parayı kardeşlerine vericez hak yemicez yinede haram mı
Helallik alman lazim rizalari olmadan ne bilim
(1,337 puan) tarafından
Dedim asla helal etmiyor ve o parayı ödesek yinede helal etmicek biliyorum onun derdi miras bölüşmek ve bizim her kuruşumuza göz dikiyor kendi kazancımıza bile
+1 oy
(660 puan) tarafından

1. Bence olmaz cunku ogluma gelen her parayi altıni borca verdik bi ihtiyac sonuçta ben zordayken onlar neden yastık altında dursun kı:angel:

2. Eşin zamani gelince vercekms ama görumceye gore o zman simdi olabilir kaynanan size para verdigi için kızına vermiyo demeki eger durumun iyiyse ver parasini agzi kapanir:ermm:

(1,337 puan) tarafından
Canım şuan bizim 40 bin borcumuz var durumum düzelince bizdeki hakkıni vericez ama çok zenginler kaynanm para vermiyor ona bizim suçumuz değil yani biz estetik olsun dedik kaynanm istemiyor
(660 puan) tarafından
Ama kardesin rızasi yok cnm ve diger kardeslerde hakkini simdi isteseler olan size olcak kaynanla konuştunuz mu bu durumu
(1,337 puan) tarafından
Ya ben pek karışamıyorum yanlış anlaşılır die ama dedik çok hak yenmesin herkesin hakkını verin die ama kaynanm para vermiyor onlara bu bizim suçumuz değil
(660 puan) tarafından
Bence karışmanın zamani gelmiş cnm kaynananla konuşmalısın
(1,337 puan) tarafından
Ahh laftan anlasa konuşcam ama biraz saf anlamıyor işte
0 oy
(48,667 puan) tarafından
1. bebise sonucta sizde masraf ediyosunuz bizde harcadik bebege gelen paralardan sizin goturdugunuz paralar sonucta canim 

2. anne sağ gorumcene laf dusmez diye düşünüyorum hani mecbur olur neysede estetik bide
(13,202 puan) tarafından
Sevda tam ben de onu düşünüyordum. Bankaya faize atsa dicem kızacaklar.
(48,667 puan) tarafından
kuzu senin mantiginda doğru ama annesindne istiyo annesi vermiyo oda abisine verileni katıyor ortaya
(13,202 puan) tarafından
Onun işine geri isteme yöntemi olarak geliyor galiba biraz
(48,667 puan) tarafından
aynen evet helal haram olarak parada hakki var ama bence kardes kiskacligi var annesinin sagliginda hepsine bolusturmesi lazım annesine bişey olsa kavga ederler bu 30 bin olur 100 bin
(13,202 puan) tarafından
Aynen öyle olmuş sağlıkta olmuyor maalesef haramı helali düşünmese tekrar miras paylaşımında kimse kanıtlayamaz istese hakim de noter de verir.
0 oy
tarafından
1- zaten hediyeler size çocuk olduktan sonra masraf artacağı için harcamanız için verilmiş. 

2 - görümcenin hakkını vermeyen annesi dolayısıyla sizi ilgilendiren bi durum yok. Siz ilerde alacağınız hakkınızı almışsınız. Görümcen ve annesi arasında bi konu 
(1,337 puan) tarafından
Teşekkürler canım
0 oy
tarafından
1) bebeğin sorumluluğu sizde olduğu için parayı harcayabilirsiniz haram olmaz.

2) parayı kaynana verdi gorumceye laf düşmez harama çok dikkat ediyorsa estetik yaptırmanın caiz olmadığını hatirlatin
(1,337 puan) tarafından
Umrunda değil caiz olup olmaması illa yaptırcak o
0 oy
(12,856 puan) tarafından
Bizde ev alırken oğlumun altinlarini kullandık ama yerine koyucaz

Görümcen haklı size veriliyorsa ona da verilmesi lazım 3 kardeş bı anne varsa ortada ne kadar miras kaldıysa herkese eşit bölünmeli şimdiki parayla beş yıl sonraki paranın değeri aynı olmıcak çok büyük haksızlık etmişsiniz
(1,337 puan) tarafından
Ama biz verme demiyoruz canım eşim de demiyor kaynanam vermiyor hatta ben kaç kez dedim herkesin hakkını verin hak geçmesin die ama dinlemiyor kaynanam
(12,856 puan) tarafından
Empati kur görümcene verip size vermese nasıl hissedersiniz kayınvaldenizle konuşun ikna edin ya da sizde geri verin parayı hak geçiyor
0 oy
(774 puan) tarafından
Bence altınlar haram olmaz benim de 20 tane vardı hepsini satıp araba aldık kime kalcakki zaten aldıklarımiz neden haram.olsun 
(1,337 puan) tarafından
Teşekkürler canım
0 oy
(25,224 puan) tarafından
Haram helal ile ilgili ciddi konuları bence hocalara sorun. Burda bence haram bence değil demekle olmaz bu işler tehlikeli 
(1,337 puan) tarafından
Hoca yok hiç tanıdığım canım
(25,224 puan) tarafından
Fetva hattını arayabilirsin
(1,337 puan) tarafından
Tamam canm sağol arayayım
0 oy
(10,877 puan) tarafından
Dinen bilemem canım kendi mantıgımla cevap vermek istedim 

1.evet bebeğe geliyor altın para vs ama siz daha önce o kişilere taktığınız için geliyor. Yani mantıken sizin cebinizden cıkan para zaman gectikten sonra size donuyor. Siz anne babasınız cocugunu a onun binlerce katı masraf yapacaksınız zaten. 

2.parayı vermeyen kayınvaliden. Tabi ki görümcen haram edebilir ama ne diyim yanı herkes artık accık canı yansın sıkılsın herseyi haram ediyor bence asıl hatası olan kayınvaliden ya vermeyecekse size de vermiyecekti, verdiyse görümcene de verecekti. 
(1,337 puan) tarafından
Teşekkürler canım
0 oy
(15,196 puan) tarafından
Benim tek sormak istediğim aldığınız 30 bin TL parayı ne zaman ödeyeceksiniz? Mesela 5 sene sonra ya da 10 sene sonda miras paylaştırılacak diyelim ki. O zamanın 30bini ile şimdinin 30 bini aynı değil. Orda da hak girebilir işin içine. Onu düşünerek hareket etseniz hak açısından daha iyi olur. Belki altına endeksleyebilirsiniz 30 bin TL yi 
(1,337 puan) tarafından
Canım en geç 2 sene sonra ödicez gerekirse hakkı olan yani 30 bini 4 e bölünce 7.5 bin yapıyor ama biz 10 bin veririz kisi basi ama şuan bircumuz var onu bitircez direk o 30 u ödicez hatta 1 yıl sonra bile ödeyebiliriz eşimlede konuştum yani hatta ödeyemessek miras bölünürken eşim kendi hakkından diğerlerine 20 şer bin bile verir bizim derdimiz para değil haram etmesi paramız olsa bugün öderiz
(15,196 puan) tarafından
Kayınvaldenizi ikna etmek lazım o zaman o parayı görümcenize versin diye. O da ona da veriversin nolacak sanki. Onun da böyle bişey için ihtiyacı varmış.
(12,856 puan) tarafından
Aynı şeyi bende düşündüm paranın değeri her zaman aynı kalmıyor ki siz 30 bine araba almışsınız ama seneye almanız zor aynı arabadan
0 oy
(5,870 puan) tarafından
Zamanı gelince vereceksiniz görümcene de diger kardeşlere de hakkını tamam. Ama su anda görümceye vereceğiniz para sizin elinizde oldugu için hakkı sizde oldugu için haram edebilir canım. 
(1,337 puan) tarafından
Ama estetik parasını vermeyen kaynanam canım var para ama vermiyor
(5,870 puan) tarafından
Canım verse de vermese de o görümcenin kendi hakkı isterse vermek zorundasınız ne için istedigi neye kullanacağı önemli degil sonucta onun parası.
0 oy
tarafından

Bebeğe gelen hediye konusunda örfe bağlı hareket edilebilir. Örf olarak o gelen hediyeler bizzat çocuğa veriliyor şeklinde bir anlayış varsa hediyeleri çocuğun kabul edip onun adına saklamak gerekir. Eğer örf, o hediyeleri aileye getiriyor şeklinde bir anlayışta ise aile onları istediği gibi harcar. Öyle veya ihtiyaç durumunda velisinin çocuk adına çocuğun parasını da harcama hakkına sahiptir. 

Bu ilk sorun canım 

2.ise sağ iken miras olarak verdiyse kaynanan gorumcenin söz hakkı yoktur sonuçta mal onun ve hala sağ 

(1,337 puan) tarafından
Teşekkürler canım
tarafından
Rica ederim canım ilahiyat kitabından kopyaladım ilk bölümü ben kendimce bilgim bu yönde ama çok ihtiyaç yoksa kızıma gelen 1 lirayı bile harcamama taraftarıyım onun hakkı olduğunu düşünüyorum
0 oy
(5,913 puan) tarafından

1.soru eliniz bollasinca koyarsiniz yerine cocugun ihtiyaclafini karsiladginiz surece sorun olcagini sanmiorum

2.soru gorumcenin o parada hakki var helal etmediyse haram olabilir cunku miras parasi oda evladi oldugu icin onada pay dusuor anneye mirasin yarisi cocuklara diger yarisi paylastirilor cunku ama kaynanan kndi payindan verdiyse sorun olmaz yok cocuklara dusen paydan verdiyse sorun olabilir 
(1,337 puan) tarafından
Teşekkürler canım
0 oy
tarafından
İkisi de haram olmaz canım 

İlgili sorular

+3 oy
26 cevap 609 göst.
23 Nisan 2023 Diğer kategorisinde Leylak kokusu (914 puan) tarafından soruldu
0 oy
23 cevap 902 göst.
31 Mayıs 2020 Aile kategorisinde Gamzecimm2 (11 puan) tarafından soruldu
0 oy
18 cevap 504 göst.
21 Kasım 2021 Diğer kategorisinde misafir tarafından soruldu
0 oy
2 cevap 104 göst.
6 Eylül 2023 Sağlık-Diyet-Spor kategorisinde Zeyneb.Ali (50 puan) tarafından soruldu

379,604 soru

11,363,748 cevap

34,840 kullanıcı

...