0 oy
955 göst.
Diğer kategorisinde (606 puan) tarafından
Bebegimin genetik bi rahatsizligi olma olasiligi var ve bunun icin amniyosentez yapildi. Ve bu hastalikda en fazla rastlanan genetik hastalik Trizomi 18 oluyormus eger boyle olursa yuksek ihtimal anne karninda dogsada cok kisa bir sure sonra bebegi kaybediyormusuz. Ama tabi down ya da baska bi genetik hastalikta cikabilir. Ben hem bi taraftan allahin verdigi cani almaya hakkim olmadigini dusunuyorum hem de eger dogarsa nasil yetebilirim bi tabe daha kucuk cocgum var diye ne yaparim diye dusunuyorum. Onun hayati da onemli biriyle ilgilenirken digerine vakit ayiramamaktan yetememekten korkuyorum. Esim ise kesinlikle istemiyor. Bebegim bu sekilde dogsa aile hayatimizi da etkiliycek kesin. Kendk annemde sonlandirmam taraftari biyle cocuklarin hayati cok zor ve sen bizlerden uzakta gurbette tek basina ne yapacaksin hem o cocuga da yazik diyor. Kayinvalidem ise engelli cocuga bakmak zordur ama gunah aldirma diyor. Ben yinede icimi karartmak istemiyorum icimden bi his saglikli bi bebegim olacakmis gibi geliyor. Sizlee benim yerimde olsaniz ne yapardiniz ?

55 Cevaplar

0 oy
(967 puan) tarafından
Benimkide çok yüksek derecede down sendromu teşhisi konuldu . Doktor sonlandirabiliriz dedi ama ben kabul etmedim. Kızım Allah'ıma bin şükür sağlıklı bi sorunu yok. 
-Reklam-
0 oy
tarafından
İcinden saglikki dogacak gibi hissetmissin anneler hisseder banada down ihtinali cok yuksek dediler ben hic inanmadim ultrasonda cok guzel gorunuyordu hep tekmeliyordu beni ben saglikliyim der gibi simdi dogdu o kadar saglikli akilli bir bebekki bir an bile düşünmedim zaten aldirmayi amniyosentez yapilmadi yapilsaydi down olsaydi yine aldirmazdim. Allah veriyorsa bir bildigi vardi. Belki sana cennetin anahtarini verecek belki senin sinavinda budur. Aldirdin diyelim aldirdiktan sinra saglikli oldugu belli olan bebekler var cok aci oyle birsey olursa ya. Ben aldir veya aldirma demiyorum o vebale giremem basimdan gecenleri olasiliklari anlattim hakkinda hayirlisi olsun umarim hersey gönlünce olur. Ben boyle olupta cocugu dogunca pisman olan kimseyi gormedim 
0 oy
(16,682 puan) tarafından
Kesinlikle sonlandirmazdim. Eger öyle bir şey yapsam vicdan azabından benden yaşayamam. Eğer ölebilme ihtimali varsa en azından doğup öldükten sonra mezarını ziyaret etme gibi şansım olur. 
0 oy
(2,241 puan) tarafından
rabbim verdiyse bir sebebi vardir canim icini karartma Allah kimseye kaldiramayacagi yuku vermezmis . belki dogdugunda fazla yasayamayacak ama sen degil rabbim almis olacak cok zor bir durum biliyorum ama simdi aldirirsan Allah demezmi ben sana bir melek nasip ettim sen kabul etmedin diye
0 oy
(85 puan) tarafından
Anne karnında yapılan testlerin doğruluk payı çok düşüktür ve ihtimaller üzerine konuşulur.  Sapasağlam görünen bebeklerde bile genetik ya da fiziki problem olabiliyor. Bebeğe defolu ürün muamelesi yapmak sizin yaptığınız. Allahın verdiği can , yaşamaya değer olmasaydı Allah o yavruyu sizin karnınıza koymazdı. Doğdukta  sonra yaşamasa ya da Allah korusun hasta doğsa .. yine de sizin canınızdan  bir parça. Evdeki evladınızla bir tutup öyle karar verin. 
0 oy
(1,941 puan) tarafından
Merhabalar çok zor bi karar ben gebeliğim süresince anlamadım doğumdan 40 gün sonra vefat etti bebeğim. Siz hamileyken nasıl anlaşıldı acaba
(606 puan) tarafından
Benim bebegimin farkli bi durumu var bebegik suan 16 haftalik ve hic idrarini yapamiyor ultrasonda cok net belli ben bile anliyorum mesanesi her haftada buyuyor ve bu mesane buyuklugu durumununun genetik hastaligin bi belirtisi olabilir diye amniyosentez yapildi
(1,941 puan) tarafından
Gerçekten çok zor bi karar rabbim özel çocukları olan ailelere de sabır versin 40 gün yaşadı bebeğim 40 gün ağladım o acı çekerken ben normal hayatıma devam edip yemek yiyim diğer çocuğuma odaklanamiyordum. Allaha yalvardığımi bilirim sınavım bitsin illa ölecekse boran önce vefat etsin diye. Şuan sağlığın söz konusu tahlil sonuçları temiz çıkmazsa bu keyfi bi durum değil sonuçta ikinizinde cani söz konusu doktorlara birakin
0 oy
tarafından
Birsey soracagim mesanesi buyuyor idrarini yapamıyor demissin o icerdeki bebege zarar vermezmi yani bizim idrarimizi yapamadigimizi dusunmekle ayni degilmi doktor ne diyor bu duruma oyle dogabilirmiymis 9 aya kadar durabilirmiymis yani idrarini yapmadan? 
(606 puan) tarafından
Zarar veriyor tabiki suan suyu azalmis ve bobrekleri etkilenmeye baslamis zaten eger bi sekilds idrar cikisi olmazsa mesanesi patliyormus artik. Bi tedavi yontemi var şant takiliyormus ama o da tehlikeli hem bebek hem benim icin ama bi doktor bulduk lazer tedavisuyle mesanesi acilabiliyormus ama o da amniyosentez sonucu sonrasi gelin dedi ama tabi o tedaviye uygun olmayada bilirmisim
tarafından
Gercekten uzuldum insallah o tedaviye uygun olursunda bebeginin mesanesini acabilirler cok zor gercekten yavrucak biranonce sagligina kavusup sapasaglam dogar insallah
0 oy
(3,004 puan) tarafından
Sırf bu yüzden ikili test yaptırdığıma pişman oldum. Ilk gebelik diye yaptirmam gerekir sandim yaptirdim. Sonuç %99 down sendromu amniyosentez yapalim kesinlessin dedi doktor. istemiyorum Allah bana bunu uygun gördüyse başım gözüm üstüne dedim. Doktor şaşırdı aferin kizim sana dedi. Içimden bi his sağlıklı diyordu açıkçası umrumda da değildi. Ben razıydım Rabbimden gelene doğurdum sağlıklı bir bebe. Herkes çok şaşkındı. Şimdi 6 aylik. Hep içimde bi histi sağlıklı diye kendi kendime ya sananıyorsam diyordum. 
(606 puan) tarafından
Ben 2li test yaptirmadim. Bebegimin mesanesi buyuk oldugu idrarini yapamadigi icin amniyosentez yapildi
0 oy
(2,078 puan) tarafından
Aldırmaman taraftarıyım, engelli çocuga bakmak zor elbet, bunu anne karnında öğrenip onun yaşamına kendi isteğinle son vermek olmaz, şöyle düşün, sağlıklı bir çocugun oldu, Allah korusun 7 8 yaşında bir kaza gecirip veya yüksek ateşten dolayı felç geçirdi, sen ozamanda hayatımı olumsuz etkileyecek, diğer çocuguma yetemeyecem diyip onu öldürür müsün, zor bi karar Allah yar yardımcın olsun canım, Allah'a sığın 
0 oy
(1,329 puan) tarafından
canım bir akrabamizda senin yaşadiklarinia benzer şeyler yaşadi adam ila aldir diyordu kadin çaresiz aldi cocuk sapasağlam miş kadin adamdan boşandi adamın asla cocugu olmadi en iyisini Allah bilir 
0 oy
(862 puan) tarafından
Benim oğlumun da iki ayağı içe dönük doğdu kıvrııcık şekildeydi ayakları 7 aylık şu an düzeliyor çok şükür 
0 oy
tarafından

Bnm oğluma da söylediler 3 aylıkken aldr hastalıklı doğacak die RABBİMden gelen herşeye razıyım dedim aldırmadım ama anne karnında sürekli böbrekleri büyüdü doğuma kdr doğumdan sonra kontrol altına alındı şükürler olsun Rabbime hiçbirşey olmadı bebeğime hatta dün kontrolü vardı samsunda ultrasona giriyor biraz büyüme olmş ama en önemli yerinde büyüme olmamış doktor 1 cm'le ameliyattan kurtuldu dedi. Şuan 1 yaş 4 aylık koşuyor oynuyor gülüyor konuşuyor şükürler olsun Rabbime başka hastalığı yok çocuğumun ALLAHIN İZNİYLE zamanla iyileşeceğine inanıyorum çocuğumun. Sizinde ALLAHIN İZNİYLE hiçbir sıkıntısı çkmz RABBİM ACİL ŞİFALAR VERSİN Rabbim yar ve yardımcınız olsun <3

0 oy
tarafından
Detaylı ultrason da her şey çıkıyor genelde cnm.insallah yoktur.bnm eğer maddi durumum el veriyorsa doğurur bakarım ömrü olduğu kadar.maddi durum yoksa çok zor olur bakması.
0 oy
(24 puan) tarafından
Allah yardımcın olsun burda biz ne desek bos rabbim dauanma gücü versin
0 oy
tarafından

Peki diyelim ki aldırdın bebeği birdaha hamile kalmak istedin ve yine hamile kaldın oda aynı şekilde özel bir bebek olarak doğacak dediler naparsın tamam bu senin için kolay değil ama onu sana Allah verdi bende ilk bebeğimi kaybettim oda dawn sendromlu doğacak dı ve herşeyiyle kabul ettim onu ben ama Rabbim aldı benden kalbi durmuş karnımda rabbimin hikmeti boynum kıldan ince iyi düşün 

İlgili sorular

0 oy
5 cevap 250 göst.
17 Kasım 2021 Sağlık-Diyet-Spor kategorisinde Ben geldm (1,941 puan) tarafından soruldu
0 oy
42 cevap 420 göst.
26 Mayıs 2023 Diğer kategorisinde Bitanecikoglum (319 puan) tarafından soruldu
0 oy
41 cevap 1,347 göst.

396,334 soru

11,855,571 cevap

35,949 kullanıcı

...