+1 oy
609 göst.
Sağlık-Diyet-Spor kategorisinde tarafından
Islam dininde  bebek dogunca kulagina ezan be ismi konur ya arkdasim  hah iste o !

Diyelim cocuk herkes ona can diyir kimlikte de can ancak kulagina can okunmaz  baska isim okunurms  bunuda  anne baba disinda kimse bilmezmis  cunku kulaga okunan  ismi bilen olursa gidip kotu niyetli buyu muska falan  yapabilirmis.

Bunu  dogrulugu nedir?

Lutfen bana bunun kaynagi varsa  yorum yap ve bena o kaynagin  linkini  ilet olur mu?

17 Cevaplar

0 oy
(1,284 puan) tarafından
seçilmiş

En İyi Cevap
Dini bilgim yok bu konuda ama tarihte şunu biliyorum...

Fatih Sultan Mehmet hz. Tahta çıktığında (biliyorsunuz ki cook küçük yaşta tahta çıkmış) etrafında ona büyü yapan onun kötülüğünü isteyen çok insan varmış ama büyünün hiçbiri tutmazmis tesir etmemiş çünkü onun herkesten gizlediği bir ismi varmış AVNİ büyü yaparken fatih adına yaparlarmış ama avniye tesir etmezmiş diye tarihte bir rivayet var fakat ne kadar doğrudur bilinmez...  
-Reklam-
+7 oy
tarafından
Eşim imam. Soruyu aynen okudum. Benim vereceğim cevabı eşim verdi. Bunu diyen kişi aşırı saçmalamış başka işi gücü yokmu diyor. 
tarafından
Artıladım canım ☺❤
(119,519 puan) tarafından
Artim kalmamis baci
(16,099 puan) tarafından
Senin yerine ben verdim sevda  :D
tarafından
Teşekkürler  :))
0 oy
(4,716 puan) tarafından
Burada’dan bir abla kayıt oldu din hocasıydı inşallah görür postunu 

Bende öyle duymuştum 
tarafından
Insallah , eksik  veya yanlis bilgilenmek istemiyorum.  Dini yanlis ogrenmek istemiyorum
(4,716 puan) tarafından
Doğrudur cnm insan herşeyin doğrusunu bilmek istiyor
tarafından
Oyle ya tesekkur ederim
(4,716 puan) tarafından
Rica ederim cnm
0 oy
tarafından
Yine başka bir hurafelerden alakası yok canım ya ben kapı komşuma yaptırdım adam ne istesin ufacık bebekten
(833 puan) tarafından
Bu buyudugu zamanda gecerli hrhlde .
tarafından
Bilinmes..
0 oy
(935 puan) tarafından
Ilk defa duydum 

Hem kim neden muska yapsınki anlamş deilim
tarafından
Cok merak ediyorum
0 oy
(14,036 puan) tarafından
Bende bunu burda öğrendim 
tarafından
Merak ediyorum
0 oy
tarafından
Evet bizim kizin babasi okudu ismini. Bitane de kimsenin bilmedigi bir isim söylemiş. Kayinvalidem demisti. Eger ileride büyü vs yapmaua kalkarlarsa o ismini bilmedikleri icin tutmuyormus. Gercekligini bilemem ama biz yaptik
tarafından
Cok meraktaym
0 oy
tarafından
Öyle diyorlar aslında göbek adının konma sebebi oymuş iki isim konur ama ikinci ismi sadece ana baba çocuk bilir mis ko işte gidip büyü yapmasınlar bir kötülük başına gelmesin diye ymiş ama biz iki isim koyduk ikisinide kullanıyoruz 
tarafından
Kafam allak oldu ya
tarafından
Bende sonradan öğrendim ama mantıklı gelmedi zaten allah ol demeden hiç bir şey olmaz istersen 10 tane  isim köy başına iş gelecekse elbet gelir diye düşünüyorum
0 oy
(119,519 puan) tarafından
O soylenti hep var
tarafından
Tesekkur ederim
0 oy
(46 puan) tarafından
benim kulagima fisildanan isim su ama kimligimde ozlem yaziyor babannem bu amacla yapmis ama ben buyunun varlina inaniyorum fakat allaha inanci tam olan birine buyunun tutacagina tuttu dilelimki o ser hayra doneceginden kendimce eminim ben allaha sigindiktan sonra ismimi herkes bilebilir bu tarz seyler korkuyla baslar geriside sacmalamayla devam eder ki hayatimdada bu tarz seylere inanan kimseyi bulundurmam kendimce onlemim budur evimde nazar boncugud abulundurmam mesela nazarin duayla kurtuluncana inanirim bi tas parcasi allahimdan guclu olamaz bunun gbi bence fazlaca sacma ki hep derler dine fazla girme kafayi yersin fazlada uzaklasma muslumanlini yitirirsin bazi seylere pek girmemek lazim 
0 oy
(14,080 puan) tarafından
Tam bir hurafe bu 
0 oy
(894 puan) tarafından
Büyü yapılırken isim mi kullanılıyor o zaman göbek isim eklesinler anne baba bilsin 
0 oy
(1,043 puan) tarafından
Ne alaka ya kulağa isim okumanın amacı zaten bebeğe ismini vermek kulağa başka söylemeye başka isim mi olur. Inanmayin boyle hurafelere. Peygamber efendimiz de normal okumuş bebeğe isim koyarken. Ne koyduysa da o söylenmiş. Böyle saçma sapan şeyleri ilk çıkarıp söyleyen insanları çok merak ediyorum nasıl bir kafa yaşıyorlar. Sonra da bir deli bir taş atmış oluyor kırk akıllı çıkaramıyor 
0 oy
tarafından
Çok saçma bizde erkekler koyar ismini önce ezan okur tanıdık büyüklerimiz kulağına sona senin adın ..... Derler herkes de duyar hani zaten doğmadan ismi belli oluyoki
0 oy
(13,887 puan) tarafından

tek bildiğim şey Allah izin vermedikçe büyü falan tesir etmez kişiye ama büyü var ben inanıyorum yapanlarda var en önemlisi Allah'a sığınmak

0 oy
tarafından
Yok canim öyle Bişey saçmalık bebegin kulağına 7 gün içinde ismi okunur ve bebek o adla anılır kulağa başka kimliğe başka olmaz yani 
0 oy
(3,078 puan) tarafından
Teyzemin oglu da damadı imam ama ilk defa duydum bunu hep hurafe 

İlgili sorular

0 oy
10 cevap 272 göst.
26 Haziran 2023 Aile kategorisinde Huzurevlatlarimda34 (40 puan) tarafından soruldu
0 oy
14 cevap 396 göst.
17 Temmuz 2022 Diğer kategorisinde Defneakin (17 puan) tarafından soruldu
0 oy
2 cevap 113 göst.
6 Temmuz 2022 Diğer kategorisinde Fatmacelik01 (333 puan) tarafından soruldu
0 oy
2 cevap 95 göst.

381,364 soru

11,417,454 cevap

34,969 kullanıcı

...