0 oy
857 göst.
Diğer kategorisinde (980 puan) tarafından
Şimdi kimse bana kızmasın bir kaç birşey söylemek istiyorum. Ben bu platformda elimden geldiğince herkese saygı göstermeye çalışıyorum. Kimsenin inancına kimsenin fikrine karşı gelmişliğim yok. Herkesin inancı kendine derim hep. Keşke buradaki bazı arkadaşlar da yılbaşı kutlaması ile ilgili post açanlara karşı önyargılı davranmasalar hemen yadırgayıp biz kutlamıyoruz diye karşılık vermeseler. Bu arada dikkat ettimde yılbaşı kutlamayacağım diyene aa neden yada ne kadar ayıp niye kutlamıyorsun diyeni de ben görmedim henüz. 

Yani demem o ki kızlar 

"Mesele aynı fikirlerde olup anlaşmak değil. Mesele farklı fikirlerde olup birbirine saygı duyabilmektir" 

Sadece söylemek istedim çünkü bazen konu başka yerlere gidiyor ve can sıkılıyor.

21 Cevaplar

+2 oy
(610 puan) tarafından
tarafından seçilmiş

En İyi Cevap
Burdaki insanlar 4 4lük canım o kadar iyi müslümanki sanarsın peygamber torunu ön yargılı herşeye günah yok o öyle filan bide moda çıktı linç etmek var kimsenin sevmediği  tipler varya hah işte onlar klavye delikanlılığı . Nazamazını 5 vakitini kılıyormu 

Namaz kılarken aklını kalbini tam veriyormu

Kalp kırmıyormu

Dedikoduda etmiyordur

Gıybet asla

Gerçekten iyi bir insanmı herkese güzelmi yaklaşıyor

Evinde fuzuli birşeyi yokmu 

Birde tam tesettürlümü 

Gözlerindede varmı o tesettür

Kul hakkıda yemez

Hangileri vardır bunların içinde o herşeye karışanlar benxe hiç biri sanal ortamya konuşan konuşsun
tarafından
+++++++ öyle bir yorum yapıyorlar ki sanırsın ermişler
-Reklam-
+4 oy
(95 puan) tarafından
tarafından yeniden gösterildi

Müslümanlıkta yılbaşı diye bir şey yoktur bunu normalleştirmek de savunmak da büyük günahlar arasında. Benim de saygım var çevremde kutlayacak olan insanlar var ama kesinlikle ben onlardan değilim büyük günah olduğunu bile bile bu süregelen kutlamayı yapmam yapana da yapma demem uyarırım göze aliyorsa günahını kendisiyle Allah arasında. Neden yabanci insanlar oruç tutmuyor ya da kurban bayrami ramazan bayramı kutlamıyor da biz onların adetini sürdürüyoruz? Bu yönden de düşünmek.lazim . Bakış açısı tabiki ama ben asla ve asla kutlamam yeni yıl bir öncekinden daha güzel olsun sağlık getirsin normale dönelim diye duamı ederim her günkü gibi klasik ekstra bir farkı olmaz sırf yılbaşı diye ağaç süsleyip hindiler boreklr çörekler yapmam çünkü neye niyet yaparsan onu yapmış sayiliyorsun dinimiz kesinlikle yasaklıyorsa benim boynum kıldan incedir dediğim gibi linççi tayfa pusuda bekliyor olabilir ama ben saygı duyduğumu da söyledim velhasıl bana kesinlikle ters gelir kutlayacak olanlari da yargılamak haddine değil 

(95 puan) tarafından
Aman boşver kimsenin linç etmeye hakkı yok bende linç amaçlı yazmadım zaten sen beni anladin ;) birbirimizin fikirlerine saygılı olursak ne kırarız ne kiriliriz:))
(980 puan) tarafından
Silcem şimdi onu ❥ ✿ ♡
(95 puan) tarafından
<3 nasıl istersen kuzum. Bu arada benim telefonda öyle emojicikler kalpler falan yok olanla idare edelim anca bu kadar oluyo kalpcik :D
(980 puan) tarafından
Olsun olmasa da olur şart değil niyet önemli :)
Ee cevabın başında yapmışsın ya kalp önceden hep öyle yapardık
(95 puan) tarafından
Aynen canım olmadığı için hemen o şekil yapıyım dedim dediğin gibi niyet önemli bolca kalp kalp :D
+2 oy
(1,042 puan) tarafından
Doğru söylüyorsun canım bende kutlamaya karşıyım ama eşimin ailesi kutlayan cinsten beni ilgilendirmez herkesin inancı görüşü kendine. herkesin fikri ve görüşü aynı olacak diye birsey yok sonuçta ben asla karşı değilim ama kendi şahsıma kutlamam da 
(980 puan) tarafından
Bak ne güzel dedin saygı duyarım senin kutlamayı istememene . ❤️
(1,042 puan) tarafından
Yani bebeğim banane kim evine çam ağacı dikmiş kim dikmemis ben kendime ve benim için doğru olana bakarım açıkçası beni ilgilendirmez :-)
(980 puan) tarafından
Kesinlikle katılıyorum ++
(1,042 puan) tarafından
Bende sana katılıyorum benden de sana artı :-D:-D+++
+2 oy
(25,224 puan) tarafından
Şahsen kimin ne yaptıgı beni ilgilendirmez herkesin günahı kendine ben kutlamam bana ve aile yapıma ters böyle yetiştirilmedim çucuğumu da böyle yetiştirip günaha alet etmem, kim naparsa yapsın, aşı konusunda da öyle defalarca post açıldı ben yaptırıcam dedim millet beni dövmediği kaldı sanane yani sen yaptırma silah mı dayıyorum sana yaptır diye. Azcık saygı duyun herşeyi siz bilmiyorsunuz kendini mükemmel sanan ne çok zavallı var gerçekten bu sitede anladım bunu hep istiyorlar onlarla aynı fikirde olalım olmayınca bizden kötüsü yok hemen saldırıyor hemen Bi laf ediyor böyleleri toplumda nasıl barınıyor bilmiyorum 
(980 puan) tarafından
İşte bazıları başkalarının düşüncelerine saygı duymak yerine haddi olmadığı halde yorum yapıyor cnm anlatmaya çalıştım bakalım. ++ Anlayana sivri sinek saz, anlamayana davul zurna az diye bir atasözü bile var
+1 oy
(649 puan) tarafından
Biz 31 Aralık kutluyoruz yani yeni yılın gelişini bu da kimseyi ilgilendirmez 
(980 puan) tarafından
Ben de onu diyorum. Kim ne yaparsa yapsın değilmi ya
(649 puan) tarafından
Aynen öyle ama anlamak istemiyorlar
+1 oy
tarafından
Yanlız bu konuda degilki her konuda önyargı var 
(980 puan) tarafından
Bak bu da doğru bunu da başka bir gün dile getireyim bari.
tarafından
Aman boşver kuuzm yorma kendini
+1 oy
tarafından
Çok güzel yazmışsın. Yüreğine sağlık. Her konuda saygı saygı saygı.. 
(980 puan) tarafından
tarafından düzenlendi
Teşekkür ederim sağolun ++ ❤️
+1 oy
tarafından
Çok güzel bir yazı olmuş çok açıklayıcı herkes birbirine saygı duymalı kimse kimsenin yaşantısına müdahale etmemeli bizde yılbaşı kutlamıyoruz sadece yeni yılın gelişi için akşam yemeğini daha özenli ve çeşitli yapıp program açıyoruz ailecek izliyoruz oğlum sevinsin diye tombala oynuyoruz bu kadar :)
(980 puan) tarafından
Çok güzel yorumlar alıyorum
0 oy
(833 puan) tarafından
Herkesin kendi bilécegi şey kuzum isteyen kutlar isteyen kutlamaz 
(980 puan) tarafından
Aynen öyle. Ama gel gör ki bazen konu başka yerlere gidiyor. Bu yüzden yazmak istedim
0 oy
(2,443 puan) tarafından
Ben de kutlamıyorum ama kimsenin kutlaması da beni ilgilendirmez açıkcası. Herkesin günahı kendine. Hatta hiçbir posta da yazmadım ilk cevapladığım post bu yılbaşıyla alakalı. Tabiki uyarmak boynumuzun borcu ama kimseyle munakaşaya girmem.
(980 puan) tarafından
İşte konu bazen başka yerlere çekildiği için belirtmek istedim
(2,443 puan) tarafından
Iyi yaptın canım
0 oy
(48,731 puan) tarafından
cok fazla abartiyorlar herkesin yasantisi kendisinedir
(980 puan) tarafından
Evet öyledir cnm
(48,731 puan) tarafından
ama suda var gece uykulu yarim yazmışım. cerez yersin meyve yersin yeni yil icin tebriklerde bulunursun bu normal abartmamak lazim. cam agaci susleyip dibine hediye birakmak Noel baba bizim kulturumuzde yok
(980 puan) tarafından
Ağaç süslemedim ama. Ben ışıklandırmayı sevdiğim için mesela balkonuma ışık koydum süslemeler yaptım. O da hoşuma gittiği için amacım Noel kutlamak değil zaten Noel 25 Aralık'ta ben yeni yılın gelişi için süslemeler yaptım. Göze güzel görünsün eğlence olsun diye bu sene hepimiz evdeyiz yoksa arkadaşlarla bir yerde buluşup bir yemek yerdik genelde o şekilde kutlardık eğlenirdik. Evet Noel Baba Bizim kültürümüzde yok.
(48,731 puan) tarafından
bu tür kutlamalarin masum oldugunu düşünüyorum bizde eskiden halamlarda toplasir tombala falan oynardik kizma birader oynardik tvde ki programlara bakardik 12 olmadan uyudugumda cok olmuştur ☺️
(980 puan) tarafından
Bak bu doğru çocukken bizde aile dostlarımızla toplanır aynısını yapardık
0 oy
(6,203 puan) tarafından
Yılbaşı postu açan zaten burdakilerden izin almıyor fikir soruyor ordan biri alakaya maydonoz gibi gelmiş ben kutlamiyorum günah diyor.Sana soran oldu mu günahını sevabini
(980 puan) tarafından
Demek istediğim fikre saygı gösterilmesi işte . Hemen önyargılı davranmasalar. Ben fikrimin olmadığı post'lara nasıl cvp vermiyorsam ve sadece yargılamak içinde yazmıyorsam bu onlara olan saygımdan keşke herkes öyle yapsa.
0 oy
(844 puan) tarafından
Şimdi gecesi ablamlarla toplayıp yemek yemek sohbet etmek bunlar günah şeyler mi 
(980 puan) tarafından
Değil mi ama anlatmak istediklerimden biri de bu aslında
(844 puan) tarafından
Anlamadım valla
(844 puan) tarafından
Kimisi dışarıda dolanıp içki içmek günah evde ailenle vakit geçirmek değil diyor kuranda bunun için bişey yazmıyor mu bilen yokmu burda acaba
0 oy
(1,084 puan) tarafından
Aynen katılıyorum bir günahtır tutturmuşlar burada amaç dini bir olay yapıp günaha gitmek değil ki eylenmek tamamen ister Noel baba kostümü giyip gezerler ister öylece otururlar o gün bu kimseyi ilgilendirmez 
(1,084 puan) tarafından
Hem şansım için konuşuyorum kutlamalarda yeni yılın gelişini kutluyoruz christmas değil
(980 puan) tarafından
Yani yılbaşında ailecek toplanıp yemek yemenin nesi günah olabilir ki. Başka günlerde de toplanıp yeniliyor tek farkı sofra biraz daha özenli çeşitli oluyor
0 oy
tarafından
Gecen sene bütün yılbaşı postları kapatıldı bu sene neden kapatılmıyor acaba????? Herkes fikir ayrılığına düşüyor hiç hoş değil 
(980 puan) tarafından
Bunun da kapatılmasını mı istiyorsun anlamadım
0 oy
(2,479 puan) tarafından
Haklısın kimsenin yaptığı kimseyi İLGİLENDİRMEZ burdakiler amanın bi dogrucu sorma sjshdhshs
(980 puan) tarafından
Herkes istediğini yapar doğru.
0 oy
tarafından
Herkesin kendi  kararı bende sana katiliyorum isteyen kutlar isteyen kutlamaz  birbirimize karşı saygı duymak zorundayız 
0 oy
(980 puan) tarafından
Post tekrar yukarı çıksın diye. Akşam  bir arkadaşımız geç paylaştın demişti de. 
0 oy
tarafından
Bazı kişiler çok saygısız. Insanların belli bir yaşantısı görmüşlüğü vardır. Ve insanların fikirlerine karşı laf saldırısı yapılması çok saygısızca bir hareket
(980 puan) tarafından
Aynen cnm. İşte diyorum ya saygı duyulmalı aslında.
0 oy
(1,284 puan) tarafından
Bence insanlar noel ile yılbaşını karıştırılıyor. Evet kutlama yapmak banada gereksiz ve saçma geliyor ama normal bi zaman olsaydı ailelerde sevdiklerinle bir akşam yemeği yiyip onlarla yeni yıla girmek çok masuma bi duygu.. olayın içine içki vs başka kötü şeyler girmeyecekse tabi. Bu benim görüşüm 
(980 puan) tarafından
Evet çocukken Kestane pişirir Mısır patlatır ve çerezle tombala oynar tv izlerdik.  Bunun nesi günah şimdi değilmi ama ❤️
(1,284 puan) tarafından
Katılıyorum.. sonuçta noel değil 31 aralık ve yeni yılın gelişi bundan ibaret.

İlgili sorular

0 oy
3 cevap 79 göst.
25 Mart 2024 Aile kategorisinde Selin demirci (2,103 puan) tarafından soruldu
0 oy
9 cevap 333 göst.
1 Aralık 2021 Alışveriş-Hediye kategorisinde Bsrdrk (1,556 puan) tarafından soruldu
0 oy
23 cevap 435 göst.
5 gün önce Diğer kategorisinde Doga_DVM (4,400 puan) tarafından soruldu
0 oy
3 cevap 127 göst.
29 Ağustos 2022 Diğer kategorisinde misafir tarafından soruldu

381,011 soru

11,406,705 cevap

34,944 kullanıcı

...