0 oy
417 göst.
Diğer kategorisinde (1,339 puan) tarafından
Burda okuduğum postalarda geçim sıkıntısı çeken,ay sonunu zor getiren arkadaşlar var. Allah öncelikle hepinizin yardımcısı olsun. Elbetteki her insan çocuk ister, o duyguyu yaşamak ister. İlk çocuğunuzu yaptınız ve çocuğun Maddi manevi ne kadar zor olduğunu da gördünüz. Peki ya 2. Çocuk?  Manevi boyutunu bir kenara bırakıyorum, ama maddi boyutunu bile bile nasıl karar verdiniz?  Herkesin kaza ile olmamıştır diye düşünüyorum.  

12 Cevaplar

0 oy
(289 puan) tarafından
tarafından seçilmiş

En İyi Cevap

Maddi olarak tek cocuga daha verimli olabilmeyi istiyorum

Evet bebekken zor degil belki ama buyudulce okulu kitabi defteri eğitimi gerçekten maliyetli işler 
Bi ekmek bi corba devri degil egitim ciddi bir maliyet 
-Reklam-
+6 oy
(12,513 puan) tarafından
Yoksulluk endişesiyle çocuklarınızı öldürmeyin; onlara ve size biz rızık veririz. Şüphesiz, onları öldürmek büyük bir hata (suç ve günah)dır. Evladlarınızı fakirlik korkusuyla öldürmeyin. Onları da, sizi de biz rızıklandırırız.

İsra 31

Demem o ki her can rızkı ile geliyor 
tarafından
Bu kurtaj  icin soylenmis bence . Ana rahmine dusmeyen bebegi olduremeyiz heralde
(12,513 puan) tarafından
Aynen öyle..
(289 puan) tarafından
Agresif degilim oyle ablasildiysa ozur dilerim sizden. Ama arkadasin dedigi gibi rahme dudtukten sonrasi ile ilgili bencede.
(12,513 puan) tarafından
Aynen canım :)
tarafından
Ama arkadasin sordugu bambaska :)  maddi zorluk cekiyosa 2. Cocugu dusunmemek normal zamani gelince elbet ister insan .isimiz vardi baskasinin kiyafetini giydirmek istemem 3 cocuk istiyorum derdim ama artik isimiz yok tek cocugumu bile baskalarinin kiyafetleriyle buyutuyorum bu durumda 2.yi dusunmek olmaz bana gore
0 oy
(2,127 puan) tarafından
Bereketiyle geliyo cidden biz sadece kışın zorlanıyoruz zaten ilk 6 ay emiyo sadece bez meseleside ilk kızıma tuvaleti ogretcem ordan ona felan oyle oluyo bi sekilde ya
0 oy
(1,137 puan) tarafından

Atın ölümü arpadan olur dedik yaptık valla :D

0 oy
tarafından
Rabbim rizkini veriyor . Ben ikinciyi istediğimde ay sonunu getiremiyorduk eşim aylığını alamıyor alsa bile mesaisi içerde kaliyo çok zor durumdaydık.  Hamile kaldım daha 3 aylıktı karnımda kızım eşim dükkan açtı.  Şimdi çok şükür herşey yolunda
0 oy
(344 puan) tarafından
Malesef borçlarımızı bitirmeden çocuk yapmıycaktık ama kaza kurşunu oldu keşke ben korunsaydım o korunucağına en azından borçlar bitmeden bebeğimiz olmazdı ama olanla ölenede çare yok nisanda kucağıma alicam inşallah bereketiyle gelir 
0 oy
tarafından
Çocuğun hiçbir masrafı olmuyor ki canım hele ki emiyorsa
(1,339 puan) tarafından
Canım kızım 5 ay emdi. Aylık şu an  sadece mamasına ve bezine 1000 tl gidiyor. Ha diceksinki ek gıda almıyor mu? Çok az yiyor, genelde hep mama içmek istiyor. Onu Da vermesem aç kalır
tarafından
Canım benimki 11 aylık emiyor biz ne yersek ondan veriyorum bez olarak da indirimleri takip ediyorum bir kere büyük paket alıyorum tabi Prima değil uygun olanlardan onu da günde 2 defa degisiyorum ondan bizi hiç etkilemedi kizim
tarafından
Ama mama tabi işi çok değiştiriyor ilk zamanlar bezde çok gidiyor tabi
0 oy
(747 puan) tarafından
Benim ilk gebeliğim çok şükür açta açıkta değiliz.5 aylık evliyim düğün için kredi borcumuz var.İyi kötü geçiniyoruz şükür kimseye muhtaç değiliz.Ama bu ay covid geçirdik eşimin maaşı eksik yattı o yüzden bu ay darlandık faturalardan malum zamlarda geldi.Nişanlıyken düşünürdük önce biraz borcumuz hafiflesin beraber vakit geçirelim sonra çocuk yapalım diye biz 2 yıl kavuşmak için çok çabaladıkta.Ama düğün yaklaşınca düşündük ki belki hemen çocuk sahibi olamayacaz belki bir problemimiz vardır tedavi olmamız gerekir yada korunursak hapla felan çevremizde önce  korunup sonra çocuk sahibi olmak isteyip olamayanlar vardı baya hemde.Bizde ilk çocuk olsun 2.ye Allah büyüktür dedik bebek rızkıyla gelirmiş.Şükür ki hemen tuttu bebeğimiz şimdi kucağımıza alacağız günü bekliyoruz.Rabbim isteyen herkese versin.
(14,036 puan) tarafından
Ay sanki bizi anlattın canım bizde aynı şeyi düşünmüştük sonra vazgeçtik 3.ay hamile kaldım ve Rabbimin hikmeti oğlum doğdu borclarimiz yarı yarıya bitmişti
(747 puan) tarafından
Hadi bakalım darısı bize İnşallah  hepimizin borçları biter
0 oy
tarafından
İlk kızım 4 yaşındayken 2.ye hamile kaldım..spiral vardı bende kaydı çıkartırdım yaklaşık 4-5 ay sonra hamile kalmıştım..spiral çıkartılınca hemen etkisi bitiyor zaten..Allah o zamana nasip etti demek ki eşimle de aram kötüydü bu bebek sayesinde düzeldi..Allah veriyorsa sebepsiz vermez..isterse her yöntemi kullan yine de nasip ediyor
0 oy
tarafından
Bize bişey olursa oğluma maddi olarak bişey bırakamazsam bile bir kardeşi olsun dedim belki saçma gelir bir çoğuna ama öyle işte. Tek çocuk hiç doğru bulmuyorum zengin fakir farketmez tabi tercih meselesi..
0 oy
(707 puan) tarafından
Çok sıkıntı içinde değildik ikinci çocuğu istediğimizde.Ama şuan baya sıkıntı içindeyiz.Yinede iyiki yapmışım iyiki dogurmusum.Rabbim.iyiki vermiş onları bana.Evet zor maddi olarak dipdeyim ama Rabbim bundan kötü etmesin.

Şöyle bir açıklama yapayım.

Cooook zenginsin ve zenginliğine güvenip 10 tane doğurdum diyelim birden iflas edince ne olacak.Ayni şey geleceği bizler bilemeyiz.Ne sefalet içinde yaşayanlar var bizler yine onlara göre çok şükür iyi durumdayız.Belki altından tabak sunamam ama tabaginida boş bırakmam evellallah.Yani insanların kararlarına saygı duymayı öğrenin.Bugun kinadiginizi yarın yaşarsınız. 

Çöp toplayan adam.cok zeki,çok zengin olan adamın cocuguda çok ***** olabiliyor imkanin en iyisini sunamasinizda çocuğun içinde varsa eğer eğitime veya başka şeye tonlarca para dökmeye gerek yok.Cocuk masraf kapısı değil geleceğe yatırımdır.
0 oy
(12,497 puan) tarafından
İstanbul gibi Bi yerde yaşıyoruz bütün gün genellikle evdeyiz oğlum çok sıkıyordu geçim sıkıntımız tabiki vardı yağomızda kavruluyorduk oğlum için 2. Yi istedik çocuk rızkıyla gelir dedik öyle karar verdik Allah'a bin şükür maddi açıdan zorlanmadık Allah gerçekten rızkını veriyot

İlgili sorular

0 oy
20 cevap 461 göst.
31 Ocak 2022 Diğer kategorisinde Emel Azra 07 (143 puan) tarafından soruldu
0 oy
9 cevap 431 göst.
20 Ağustos 2020 Aile kategorisinde Iyiniyetli (707 puan) tarafından soruldu
0 oy
9 cevap 346 göst.
0 oy
28 cevap 367 göst.
16 Temmuz 2021 Diğer kategorisinde misafir tarafından soruldu