0 oy
348 göst.
Diğer kategorisinde (75 puan) tarafından
Oğlum 19 aylık ve 3 4 aydır çiş diye gösteriyor bende 2 günden beri deniyorum bezini çıkarttım dün sorun yaşadık tabiki misafir geldi bide üstüne iyice karman çorman oldu . Bugün tekrar başladım 4 kez tuvalete 4 kez altına yaptı ama benim hatamdı 2 si çişin var mı diyince varsa gidiyo yoksa duymazdan geliyo sizcw öğrenir mi tavsiyeleriniz var mı sizlee nasıl öğrettiniz 

7 Cevaplar

0 oy
(1,475 puan) tarafından
Ogluma 1 yasnda öğretim kizmda 2 yasnda girmesine yakin ogrettm seninkide öğrenir 
(1,475 puan) tarafından
Yok soylemiyo mesela 6aylikken ben yurutuyodum 8 aylıkken yurumye başlamıştı
(75 puan) tarafından
Cok erken öğrenmiş canım
(2,078 puan) tarafından
1 yaşında ki çocuğa nasıl öğrettin canım, çok tuhafıma gitti
(3,901 puan) tarafından
1 yas cok erken degil mi ya..kaslari daha müsait değil ki tutmaya..
(1,475 puan) tarafından
Sürekli 2saatte 1 tuvalete götürdüm bezi sagdce gece taktm ve gece yarn bardak su verdm onuda zamnla kestm uyndgnda kupru kuru uynrdi
-Reklam-
0 oy
tarafından
Bu dönemde misafir kabul etme kı çocuk tuvalet eğitimine tam alışsın istikrarlı ol kuzum 
(75 puan) tarafından
Ah anlasalar bi kuzum . Kaynanamlar geldi biliyolardıda cocuk gösterdi götürdüm tuvalete hepsi cullaninca korktu yavrum
0 oy
(5,311 puan) tarafından
Bir yerde okudum  burada paylaşayım

merhabalar ben psikolojik danışman Derya KARAKULAK MUĞLU. burada bir annenin tuvalet eğiitmi için bir soru sorduğunu gördmüştüm ama sonra kaybettim. kısaca açıklamaya çalışayım.

çocukların kasları yaklaşık 1.5 yaşında gelişmeye başlar. fakat 1.5 yaş biraz erken olabilir. tuvalet eğitiminde çocuğun hazır bulunuşluluğu çok önemli. misal çocuk bezden rahatsız oluyor mu? tuvaletini yaptıktan sonra ebeveyne söylüyor mu? 2 kelimeli cümle kurabiliyor mu? dil gelişimi nasıl 50-300 arasında kelime kapasitesi var mı ?normal gelişim gösteren bir çocuk için  ortalama 24 ay tuvalet alışkanlığı kazanmasının normal zamanıdır. kışın bunu yapmak biraz risklidir ama eviniz sıcak ve sorunsuz olacaksa başlayabilir. önce bir lazımlık alın ve tuvalet dışında bir yere koyabalirsiniz. çocuyk onu size sorsun başta kıyafetiyle oturabilir asla zorlamayın. ardından kendi isteği ile oturduğu zaman banyoya taşıyabilirsiniz. sonra çocuğunuza tuvalete gitme konusunu anlatın. çocuğunuzun tuvaletini yaptığı saatler vardır o saatlerde çocuğunuzla beraber lazımlığına oturtabilirsiniz. önce çocuklar kakayı söyleme eğilimindedir. kesinlikle pis kötü kokuyor gibi şeyler söylemeyin. ardından simgessel ödüllendirme yapabilirsiniz. tuvaletini lazımlığına yağtığı zaman ona sticker verebilirsiniz. açıklayarak tabi.  kolay çıkabilen kıyafetler girdirin. Çocuğa kakasının veya çişinin nereye gideceği anlatılmalıdır. Oturağı

tuvalete döktükten sonra sifon çocuğa çektirilip “Güle güle” gibi kelimelerle

kakasının gidişini görmesi sağlanmalıdır. Korkuyorsa kesinlikle

zorlanmamalıdır. ayrıntılı sorularınız varsa instagram adresimden yazabilirsiniiz.
(5,311 puan) tarafından
Acele etme kuzum benim oğlum 24 aylık daha başlamadık konuşmuyorda söylemiuorda
(75 puan) tarafından
Ilk basta korkuyolar zaten ama bugünde dwvam etse bırakırdım alıştı tuvalete ama klozete oturamiyo ayakları yere degmiyo o yüzdendir diye düşünüyorum çiş zaten diyodu bugünde kaka demeye başladı sizinki kac aylık
(48,700 puan) tarafından
28 aylik suan 23 aylikken denedim korktu klosetten aparat almistim. sonra lazimlik aldim onada otururken kaydi korktu alisacakti bende hazir degildim gezmeye ciktik piknige falan gittik yarim.kaldi benimki konusuyo o zamanda anlatiyodu derdini konusuyodu bayagida tuvalet konusunda hazir olmadigimizi düşündüm
(5,311 puan) tarafından
24 aylık olucak ocak 25 de
(5,311 puan) tarafından
Olabilir kuzum biz anneler biraz aceleci davranıyoruz birazda cevre baskı ypınca çocukalrı yarış atı muamlesine koyıyoruz buda ilerde tramva olıyor o yüzden ben  aceleci davranmamaya çalışıyorum
0 oy
(181 puan) tarafından
benim oglum 22 aylik hic konusmuyo dedigimi anliyor sadece mama der o kadar o yuzden cisinden bile haberi yok dogum yapana kadar ogrenmesini cok isterdim
(75 puan) tarafından
Pskilojik olarak kötü hissedebilir canım soylemiyosa dogum yaptiktan sonrada senin icin sıkıntı olur ogretmesi kac ay var doğumuna
(181 puan) tarafından
temmuzda dogum ama hic konusmuyoki cis desin mesela banyo yaparken cisini yapiyo hic haberi yok
(75 puan) tarafından
Zamanı vardır canım sağlıcakla büyüt ikisinide
0 oy
tarafından
Ben oglumu 28 aylikken acrim 1 hafta zorlandum senin daha küçük degilmi canm anlarmiki
(75 puan) tarafından
Söylediğini herşeyi anlıyo yerine getiriyo canım ilk dediğinde zaten yanima oturdu çiş çiş dedi gosterdi bende şaşırdım sonra çişin nerde dedim gosterdi
tarafından
Eger anlıyorsa ac canm daha saglikli o belzer cok zarsrli mecbur kullaniyirz
(75 puan) tarafından
Haklısın canm ama mecbur işte 1 haftadan sonra duzeliyo mu canım bide her saat başı tuvaletini yapiyo alışınca zaman uzuyo mu
tarafından
Evet canm alisinca kendini tutmayoda öğreniyor sjan ona eglenceli geldigi icn surekli gitmek ister bur damla olsa bile
(75 puan) tarafından
Insallah alışır canım
0 oy
tarafından
Kilot al su geçirmez olandan kaçırmaz hem böylece bizim ki 2 yaşına giricek ama anlamıyo daha büyüğü biliyo küçüğe gelince yok nisana doğru düşünüyorum 
(75 puan) tarafından
1 tane aldım canım yaza öğretmek daha iyi evet ama belki olurda pandemi biterse dışarda daha zoe olur diye düşündüm sosyallesmeleride lazim çiş sürecinde evdwn cikilimiyo diye
tarafından
Bizim evimiz biraz soğuk oluyo soğukta öğrenmek daha zor kacirmalar fazla olabilir gece uyurken de mutlaka musamba alez filan ser bez bağlama daha aklı karışır o zaman
(75 puan) tarafından
Bağladım gece yatarken emiyo diye canım gündüz bağlamıyorum ama
0 oy
(2,078 puan) tarafından
Tabiki öğrenir canım, en geç 10 güne alışır sabırlı ol canım, keşke bahara doğru alıştırsaydın 
(75 puan) tarafından
Aklım öyle karman çorman oldu ki canım biri geliyo söylerken alıştır unutur diyo biri geliyo erken diyo biri geliyo öğrenemez diyo bu cevredekilerle ugrasmak daha zoe gerçekten. 10 gune normale doner mi acaba canm
(2,078 puan) tarafından
Tabiiki canım, bu sürede dışarı falan çıkma, çıkarken bez bağlayıp diğrr günü devam etme, ben ilk iki çocugumu 2 yaşına yakın alıştırdım, dediğin gibi o sözleri bende duyuyordum, o dönem anneme dahi gitmedim, 1 hafta 10 güne alıştılar, gece tuvaletinin de o dönem alıştırdım gece saat 1 ve 5 e alarm kurup tuvalete uyandırıyordum gece tuvaletini hiç yapmadılar canım, 3. Çocuguma 3 yaşına yakın alıştırdım 3 güne alıştı :D herkes buna da zpr alışr dedi zamanında alıştırmadın bilmem ne
(75 puan) tarafından
Inşallah benimkide öğrenir canım herkes herşeyi cok biliyo bi tek biz anneler bilmiyoruz zaten

İlgili sorular

0 oy
3 cevap 138 göst.
18 Ekim 2022 Diğer kategorisinde bglm_ftma (5,500 puan) tarafından soruldu
0 oy
8 cevap 209 göst.
18 Nisan 2022 Aile kategorisinde misafir tarafından soruldu
0 oy
4 cevap 132 göst.
22 Ocak 2024 Diğer kategorisinde Esmaagl (93 puan) tarafından soruldu
0 oy
2 cevap 94 göst.