0 oy
428 göst.
Diğer kategorisinde (263 puan) tarafından
40 banyosunu detaylica anlayabilir misiniz kızlar 

3 Cevaplar

0 oy
tarafından

Birincisinde kırklama banyosu sabah erken saatlerde evde yapılır. Banyoyu yaptıracak kişi gelirken yoldan, 40 taş toplar. Bunlar kaynatılıp sterilize edildikten sonra, dualar eşliğinde banyo suyuna atılır. Ayrıca suyun içine nazar değimesin diye nazar boncuğu, ayı temsil için gümüş, güneşi temsil içinse altın atılır. Genelde kırklama annesi de yanında minik bir altın getirir ve suyu hazırlarken fark ettirmeden bu altını da suya atar.

Kırklama annesi eğer abdestini alamamışsa, abdestini alır ve dualar eşliğinde ellerini 40 kez banyo suyuna sokup çıkarır. Bu sudan 40 tas (kepçe) anne için, 40 tas (kepçe) de bebek için bir kenara ayrılır ve banyonun bitiminde “Su aşağı, boyu yukarı olsun! Su gibi ömrü uzun olsun!” gibi cümlelerle bebeğin ve annenin başından dökülerek, her ikisinin de kırkı çıkarılmış olur.B

anyonun bitiminden sonra bebeğe kırklık kıyafetleri giydirilir. Bu kıyafetlerin yeni olması gerektiğine inanılıyor. Anne de en şık kıyafetlerini giyer ve böylece kırk gezmesine çıkmaya hazır hale gelinmiş olur.

Aslında çok çeşidi vardır herkes farklı şekilde yapar genelde

(263 puan) tarafından
Akşam okumuştum canım bunu teşekkürler :) kimi diyor önce bebek sonra anne yıkanır kimi diyor tam tersi anlamadım bende
-Reklam-
0 oy
tarafından
Ben yaptığımı anlatayım kuvetinin içine 40 tane taş koydum para ve  altın yüzük koydum sonra bir güzel yıkadım kızımı en son cikartirkende başına kevgir tutup kelime-i şahadet getirerek su döktüm üç  tas çıkarttım kırk uçurma gezmesine gittik bir de kızıma ufak tefek bir şeyler aldım alışveriş yaptım 

Kendimde güzelce duşumu aldım boy abdestimi aldım çıktım bu kadar 
(263 puan) tarafından
Bebeği önce yıkadın yani demi canım
tarafından
Evet canım önce bebeği yıkadım sonra kendim yıkandim ilk kızımda da öyle yapmıştık önce kızımı yıkadık sonra da ben yıkandim
(263 puan) tarafından
Bizde öyle yaptık canım kirklandik bitti :)
tarafından
Hadi gözün aydın canım:D
(263 puan) tarafından
Teşekkür ederiz :))
0 oy
tarafından
Batıl şeylere inanma canım kendin gusül abdesti al tamamdır bebeğin kırkı diye bişey yok annenin kırkı vardır sen gusül abdesti al yeterli istersen bebişi de normal banyo yaptır öyle duya taş buğday falan koyma batıl inanç onlar 
(263 puan) tarafından
Taş makas koydular :)
tarafından
Batıl onlar kocakarı kafası :)
(263 puan) tarafından
Öyle de işte yinede yaptık
(263 puan) tarafından
Saç kestirmeme gibi :)

İlgili sorular

0 oy
3 cevap 151 göst.
2 Haziran 2024 Diğer kategorisinde 1bebe1anne (275 puan) tarafından soruldu