0 oy
1,845 göst.
Diğer kategorisinde tarafından
Iyi geceler herkeze 20 yaşındayım temmuzda evlendik kimsem yok benimde eşiminde zaten taaa türkiyenin bi ucundayız eşimin maaşı 7.000 tl ama ay sonuna paramiz kalmiyo üstelik eksiye düşüyoz ve hicbişey almıyoz (950 kira)mutfak alisverisimi nasil yapmaliyim öyle pahalı cesit cesit seylerde almiyoz normal peynir zeytin sebze

70 Cevaplar

0 oy
(2,014 puan) tarafından
Biz 2 kişi çalıştığımız için eve o kadar para anca giriyor. Ben maaşı alır almaz 2-3 bine altın yapıyorum geri kalanla geçinmeye çalışıyoruz. Başka türlü harcanıp gidiyor çünkü 
-Reklam-
0 oy
(2,267 puan) tarafından
Eşinin senden gizli bir borcu falan olabilir mi yorumlarda okudum . Bu kadar parayı bu şekilde harcamak normal değil 
tarafından
Yok borcumuz eminim ama bundan para istese ailesi yollar ve benim kızacagimi izin vermiycemi bildi icin söylemez bundan supheleniyorum cunki ucan kuşun kosan itin borcu var bize kimsede cikip verim demiyo ***** kocam istemiyo ki
0 oy
tarafından

Kız çok harcıyosun demek ki annem gibi :D oda harcar baya mutfak dışı tabak çanak vs alma kıyafet ev eşyası alma indirimleri takip et bik a101 gibi yerlerden al artar o zaman biz istanbul da oturuyoruz ev kira değil eşim 2500 alıyo geçiriyoruz şükür bu ay hatta 2000 aldı sadece 100 lira kaldı ama ben toplu alışveriş yaptığım için yiyiceklerim var şükür 

0 oy
(3,701 puan) tarafından
Biz 3000 lirayla borçlu harçlı geciniyiruz fazla bile geliyor yeri geldiğinde 
0 oy
(3,136 puan) tarafından
7 bin tl ye çok güzel geçim olur canım. Yeme içme faturalar en fazla 3500 olsun. Hadi bilemedin 4000 olsun. Geriye 3000 kalır onun da 2000 bir kenara atsan dahi çok güzel birikim olur. 

Arababız var mı? Ya da yeni evliyseniz taksitleriniz falan varsa ondan dolayı da birşey kalmıyor olabilir
tarafından
Kendimize ait evimiz var memlekette arabamizda var kıredimiz yok borcumuz fln hicbisey yok
(3,136 puan) tarafından
Borcunuz falan yoksa çok şanslısınız. Bi hesap açsanız maaş yattığı gibi oraya yatırsanız. Ya da her ay bi cumhuriyet alıp biriktirebilirsiniz. Yoksa para oldukça harcanıyor bir şekilde. Öyle yaparsanız harcanmaz birikim olur. İkinci bir ev alıp onun kredisini ödeyebilirsiniz.
0 oy
tarafından
Yaz canım bir ay boyunca aldığın sakızı bile kağıda dok. Nereye fazla harcadığını o zman anlarsın. Eşin ne iş yapıyor paraya haram mı karışıyor
tarafından
Yok kiz uzamn cavuş akşama kadar sürünüyo yazamam çunki hesabında sürekli
Kantin
Pide salonu
Kantin4 fln dan harcama yapiyo genelde 18 20 kusur arasi onlari hesaplayamiyorum milletemi harciyo anlamadim kizarim diye söylemez
0 oy
(6,046 puan) tarafından
Odediginiz borç falan var mı yada eşinin borcu senin bilmediğin. Yoksa gecinememeniz imkansiz gibi. 3000 lira maaşla hem çocuk hem mutfak fatura ekstra iki tane telefon taksidi. Üstelik eşim sigara da içiyor. Gayette gecinebiliyoruz . Bir tuhaflık var . 
0 oy
tarafından
1 ay nereye ne veriyorsunuz detaylı yazın çünkü borç vs ne kadar hesaplayın. Ciddi güzel kazanç var ama gider abuk subuk olmuş sanki 

Gelir gider hesaplayın o zaman Bi yol çizersiniz 
0 oy
tarafından
Kasa defteri alıp yazabilirsin. Bir yere 1 tl versen dahi yaz. Ay sonunda otur eşinle hesapla neye ne kadar vermişiz diye. Öyle farkedersin nerde fazla harcama yaptığını
0 oy
tarafından
Bizde o kadar alıyoruz çocukda var kenarı atıyoruz arada bence şükrünüzü arttırın rabbim bolluk bereket versin inşallah
0 oy
tarafından
Canim valla bizimde öyleydi iki maas ay sonu zor geliyordu oyle oyle luks yeme icmede yoktu. Kalem kagit tutuyoruz ay sonu 2000kalcak diyoriz ay sonu geliyor sıfır ama ben çözümü buldm az aylik bir kişiye yardim edin paranin bereketi olmazmiymis olmazmis bi kac aydir boyle yardim çıkıyoruz gonlumuzce cok şükür toparladik ama simdi
0 oy
(2,321 puan) tarafından
Siz nerede yaşıyosnz
tarafından
Tekirdağ niye sordun
0 oy
(1,908 puan) tarafından
Nekadar geliyosa okadar gidiyo canm yemiyorsaniz nereye gidiyo peki  bu para
0 oy
tarafından
Canım benim çok normal herkesin hesabı ayrı bizim gelirimiz sizinkinden düşük ben şöyle yapıyorum 

300 TL market 

300 TL kasap 

200 TL günlük market 

150 TL kuaför

250 TL sigara 

200 TL araba için yakıt 

500 TL faturalar 

Kredi kartına pek girmiyoruz girersek eğer hesapta kalan para ile ödüyoruz 
0 oy
(6 puan) tarafından
Canım fileden yap alışverişini ürünleri kaliteli ve fiyatı uygun geliyor bana sebze meyveside taze bunun katkisi olucaktie diye düşünüyorum 
0 oy
(175 puan) tarafından
Bacım biz 2 kişiydik şimdi 3 olcaz elimize geçen sadece asgari ücret. Öyle de bi geçiniyoruz ki. Mecbur olunca elindekine göre harciyosun. Fazlası varsa ona göre. Yani kendin ayarlayacaksin. En sevdiğim cikofte bekarken hafta da en az bir kez yerdim şimdi ayda bir yüzde elli bedava olduğu günlerde. Var düşün gerisini. Kendi hesabını kitabını kendin yapacaksın. Bunu almasam da olur mu bunu yemesem de olur mu bunu giymesem de olur mu diye soracaksın cevap evetse hepsinden vazgeçeceksin. Zor ama alışılıyo
0 oy
(45 puan) tarafından
biz iki kisiyiz mutfak masrafjmiz sadece aylik 2500 3000 lira civari. eger etimi yiyim baligimi duzenli tuketeyim organik yunurta yiyim haftada bir disardan soyleym kuruyemslerm ceviz findk fistigm olsun hep beyaz peynir lor yemiyeyim tulum daalayim eski kasar dayiyeyim dersen gidaya cok gidiyor. onun disinda meyve sebze zatenucuz esas mutfaktan kismak istiyosan et peynir tereyag kuruyemsten kisacaksin.
0 oy
(395 puan) tarafından
Ayda herseye bütçe yap eşin yol parası yapıyor mu yapıyor diyelim 600 TL o yol parası mutfak masrafı 600 TL kira 900 TL elektrik su doğalgaz telefon 1000 TL çocuk masrafı 300 TL kişisel bakım masrafı 100 TL atıyorum tabi bunları aşmamaya bakın maaşı geldiği zaman bu şekilde pay edin atıyorum mutfak masrafı 700 ü buluyor ne fazla diye sor kendine ne almasam da olur de kendine 600 e indir 100 TL ti kumbaraya at yada kişisel masrafına harca 100 TL cepte elektrik fazla mı geldi prizde gereksiz makinalarını Çek çamaşır bulaşık makinanı akşam açmaya gayret göster bakalım ne kadar tasarruf yapacaksın 2 ay takipte kal fazlasıyla iyiye gidersiniz birde gezmek istiyorsunuz diyelim suan mümkün değil ama taksiyle gidersen mesela 100 TL yemek yiceksin 100 TL etti 200 TL o zaman ne yapmalısın yakında bir yere yürüyerek gidin 100 TL taksi parasından kurtul bu şekilde tasarruf yap arttırdıgın parayı da bir altın vs bir şeye çevir arttıkça arttırmak istersin ben geçen biberon alıcaktım 60 TL ydi sonra bakkala girdim 6 buçuk TL onu aldım kalanla evime meyve aldım 1 ay yedim meyvemi 
0 oy
tarafından
Dalga geçiyorsun heralde
0 oy
(612 puan) tarafından
Biz ilk evlendiğimizde 2017de kiradaydık 850 lira. 4000 lira maaş alıyordum eşim de 1 sene iş bulamamıştı. Her ay 1500 lirayı hiç yok gibi sayı kenara koyuyorduk. Kredi kartı kullanmadık hala da kullanmıyoruz. Ne kadar paramız varsa 1500 liranın haricinde o kadar harcıyorduk yoksa evde oturuyorduk dizimizi kırıp. 7 bin liranın 2 bin lirasını yok sayın bence. Çok acil bişey olmadıkça el sürmeyin. Bir de mutfak harcamana dikkat et. Bir havuçsa bir adet havuç al. Ertesi gün lazımsa git yine al. Herşeyden yedik içtik ama Tek bir lokma zayi etmedik çok şükür. Bu çok önemli bence. Kıyafet, elektronik alırken de çok değil en iyisini aldık. Biraz ikimiz de minimal hayat tarzını seviyoruz. Bubs da dikkat edebilirsiniz. 

İlgili sorular

0 oy
72 cevap 1,721 göst.
0 oy
22 cevap 630 göst.
15 Haziran 2022 Aile kategorisinde Kayramball27 (93 puan) tarafından soruldu
0 oy
8 cevap 645 göst.
22 Mart 2023 Diğer kategorisinde Gulbeyaz21 (3 puan) tarafından soruldu

396,308 soru

11,854,761 cevap

35,948 kullanıcı