0 oy
162 göst.
Diğer kategorisinde (3,769 puan) tarafından
İSLAM VE KADIN HAKLARI - İslam ile birlikte kadınlar, Cahiliye döneminde mahrum bırakıldıkları birçok toplumsal ve mali hak elde etmişler, değer görmüş, hürmet bulmuşlardır. Bilhassa Müslüman toplumun şekillendiği Medine’deki hanımlar için Hz. Peygamberin varlığı âdeta sosyal bir güvence olmuştur. Onlar, sorunlarını dillendirdikçe ilahî vahiy kendileri lehine çözümler sunuyor, mağdur duruma düşmelerine izin vermiyordu. Böylece öteden beri cahili Arap toplumunda birçok önemli haktan mahrum bırakılmış olan ve ötekileştirilen kadınlar, İslam sayesinde hak ettikleri itibarı kazanmışlardı. Gerek inen Kur’an ayetleri gerekse Allah Resûlü’nün belirlediği kural ve ölçüler sayesinde Asr-ı Saâdet’te hanımlar âdeta vahiyle koruma altına alınmıştı. Abdullah b. Ömer’in şu itirafı bu durumu net olarak açıklamaktadır: “Biz Peygamber (s.a.s.) zamanında hakkımızda vahiy indirilir korkusuyla hanımlarımıza karşı söz söylemekten ve istediğimiz gibi davranmaktan çekinirdik. Ancak Peygamber (s.a.s.) vefat edince istediğimizi söylemeye ve rahat davranmaya başladık.” (Buhârî, Nikâh, 81).

4 Cevaplar

+1 oy
tarafından
Bu devirde ne kadın var ne kadın hakki 

Sadece merahmetli erkeğe denk gelmek 

Gerisi boş erkeğin merhametsizi kadın hakki dinlemez
(3,921 puan) tarafından
Aynen öyle
-Reklam-
0 oy
(1,347 puan) tarafından
Zaman ilerledikçe kadınların yüküde ilerliyor ehli namusum kadınlar hak ettiği gibi yaşamaya çalışıyor ama bazı yoldan çıkan kadınlar ise yuva yıkmaya çalışıyorlar hak eden kadın asla hak ettiğini yaşamıyor hiç bir iyi insan bir iyiyle karşılaşmıyor 
0 oy
tarafından
Ben de merak ediyorum islamda geçen böyle yaşnanları o yüzden temel islam ansiklopedisi için kupon biriktiriyorum 
0 oy
tarafından
Allah razı olsun içimiz rahatladı..

İlgili sorular

0 oy
9 cevap 211 göst.
2 Şubat 2022 Diğer kategorisinde misafir tarafından soruldu
0 oy
8 cevap 224 göst.
13 Ocak 2021 Diğer kategorisinde Eda06 (3,739 puan) tarafından soruldu
0 oy
13 cevap 1,262 göst.
24 Temmuz 2020 Diğer kategorisinde Aminenin annesi ❤❤ (2,110 puan) tarafından soruldu

383,103 soru

11,466,791 cevap

35,070 kullanıcı

...