0 oy
2,026 göst.
Diğer kategorisinde tarafından
tarafından kapalı
imam nikahı sorusu sorulunca aklıma düştü. bende post açmak istedim. resmi nikahıda düğünümde kıydırdık. o gün baba evinden çıktıktan sonra eşimin ailesindeyken imam gelecektı aksılık ler çıktı. dedik sonra hallederiz kaldı 3.5 yıldır evliyim bi üzerine düşüp halledemedik. çok vicdan yaptım. camiye falan gidilip imamı ayarlasak ne bilim nasıl bi yol izlesek hemen kısa sürede ayak üstü kıyılır mı ki. geçmi kaldık bu iş için :(
notu ile kapatıldı: Tartismaya acik

43 Cevaplar

+19 oy
tarafından
düzenlendi
subhanAllah ya resmi nikah Allah katında geçerli olan bir nikah türü mu arkadaşlar. Allah'katındaki tek nikah dini nikahtir. Resmi nikahı nasıl önüne geçirebildiniz dini nikahın önüne. Vallahi bu zinadır zinadır zinadır. Gidin hangi hocaya sorarsanız sorun bu zinadır. Allah ve Allah Resulü ne zaman devlet nikahını emretmiştir? Tek nikah dini nikahtir. (((( Kehf suresi 54 : Andolsun ki biz bu Kur'anda insanlar için her (çeşid) misâli (tekrar tekrar) açıklamışızdır. Ama insan tartışmaya her şeyden düşkündür. ))) Şu hoca böyle söylüyor bu hoca böyle söylüyor diyerekte gelmeyin lütfen. Şeytaninda bilmediği şey yoktu cinlerin efendisiydi Allah'a kâfir oldu! Hangi cumhur ulema alımı hangi mezhep alımı ( Allah onlardan razı olsun) dini nikaha gerek yok yaptırsanda olur yaptırmasan da olur demiştir resmi nikahı desteklemiştir ya? Resmi nikah kağıt üzerinde geçerli olan bir nikahtir! 
(7,197 puan) tarafından
Belediye nikahı da dini nikah ile aynıdır açın dinleyin nikah için geçerlilik nedir diye . Gelin damat dışında şahit  iki erkek yahut bir erkek iki kadın varsa , evliligi kabul ettilerse dini nikah gibi olmuştur ...
(7,412 puan) tarafından
Sendemi brutuss :))) lmihrace boyle dusunmene şaşırdım dogrusu. Sadece sahi tamamdir olur mu ya. Yukarıda yazdim tekrar tekrar yazip kalablik olsin istemem. Ama daha iyi arastirmani tavsiye ederim.
Gmznr canim zaten gunumuz hocalarinin  bazilari cehenmeme gitmemiz icin cok yardimcilar saolsun lar. Oyuzden sasirmadim.  Yanlis okadar cok fetva varki. Rabbim dogruyu ogrenip yasayanlardan eylesin amin
(7,197 puan) tarafından
Canım ben İsmailaga ya mensubum benim fetva hocalarım kabuldur diyor açıklamaları da bana gayet makul geldi
tarafından
Her kafadan bi ses çıkıyor rabbim dogru yolu göstersin ama ben asla artik hocalara guvenmiyecegimi ogrendim resmi nikahta ben girmedim arapca dua okunuyor ama dini nikahta dua okunuyor resmide okunmuyor ben resmi nikahtan ince dini nikaha onem veriyorum sonra resmi nikah şart yillardir hocalar dini kiyiyor simdimi akillari baslarina gelmiş resmi tek yetetlidr diyolar canm valla kendime kuan yolunda olmaya devam ALLAH beni bildigim toldan ve digrulardan ayirmasim inşallah
(48,695 puan) tarafından
iste onu anlamiyorsunuz tabiki dini nikahta onemli ama kadinin hakkini korumak icin resmi nikahi on plana aldilar.
-Reklam-
+5 oy
(2,078 puan) tarafından
Kuzum sen ciddi misin? Yoksa nabız mı yokluyorsun, esas olan imam nikahıdır, 3,5 yıldır resmi nikahlı eşinle zina ediyorsun, yadırgamıyorum ama Allah akıl fikir versin 
tarafından
saol canım hepimize :) yahu kasıtlı değil yanibu kadar ağır eleştiriler yapmayalım dalga geçmek içinde yazmadım. aklım fikrim de yerınde günahsa günah benım.
(866 puan) tarafından
Bence siz bu yorum lara aldanmayın youtube den duzgun bi hocadan dinleyin.nikah evli olduğunu herkese duyurmaktır resmi nikah olunca da herkes biliyor zaten evli olduğunuzu. Yani bunun dini nikâhı resmi nikâhı olmaz . Yani illa dini nikah kiyilacak diye bisey yok
(1,329 puan) tarafından
Canakkle dinimizi YouTube dan değil sahih kitaplardan öğren lütfen.  Ah sizin gibi internetten din öğrenenler yüzünden bu hallere geldik zaten
(7,197 puan) tarafından
İnternet bir iletişim aracıdır neden küçük görüyorsunuz? Günümüzde artık her şey internette. Sağlam kaynak olduktan sonra sorun yoktur nerden öğrendiğinin.  İsmailaga hocalarını aratın fetva kolunda YouTube da kanalları var ve nikah geçerlidir diyor
(1,329 puan) tarafından
Küçük görmek değil ama sadece nete bakarak yorum yapıyor lar. Biraz kitap kur kulluk iu
+3 oy
tarafından
İmam Nikahın amacı evlendiğinizi duyurmak insanlar tarafından bilinmesi.  Resmi nikahla da bu işi yapmış oluyorsunuz zaten endişe etme
tarafından
Yahu Allah azze ve celle nikahı kıyın derken zaten dini nikah buyuruyor. Neyin kanıtlanmasini bekliyosunuz anlamadım ki.

Allah azze ve celle buyurur bir işte ihtilafa düşersek ayetlere ve Resule götüreceğimizi. Hadi ayetlerden anlamadık diyelim. Resulullah sallallahu aleyhi ve sellemin Mekke Medine resmi nikahı yaptırdığını duydunuz mu siz? Veya sahabelerin? Allah'ın dininin nikahını kıydı bitti. Bu devirde de kağıt üzerinde nikâh istiyorlar rahat yasayabilmen için eşinle. O yüzden gidip nikah kıydiriyosun. Arkadaşlar yapmayın etmeyin nasıl dini nikahla resmi nikahı eşit tutabilirsiniz veya resmi nikah yapılmışsa dini nikaha gerek yok diyebilirsiniz. subhanAllah ya
(7,412 puan) tarafından
Evremrun canım ayet diyosun ama dinimiz sadece Kuran-i Kerim den ogrenilmz. Efendimiz Aleyhisselam in sünnetleri ve Ehl-i  sunnet  alimlerinin nakilleri ile bildiririlmis. Kuranda gecmeyen bi cok sey vardir. Sadece Kuran dan din öğrenilmez canim
tarafından
Tamam bana hadisi at nihanım. Ona da razıyım
(7,412 puan) tarafından
Canim benim 2.sayfada yorumum var foto ekledim bakabilirsin.
(866 puan) tarafından
Gerçekten kafaniza gore fetva veriyorsunuz. Resmi nikahla da insanlar evli olduğunuzu biliyor zaten .madem dini nikah geçerli oluyo neden dini nikahta bile sahit isteniyor çünkü maksat insanlara duyurmak en az 3 kişi bilecek evli olduğunuzu. Bunun resmisi yanlış dini nikâhı doğru diye bisey yok
+2 oy
(7,412 puan) tarafından
tarafından düzenlendi

image

Canim dini nikah icin imam sart değil-dir. Ehli sünnet her kisi kiyabilir. Sartlarini yerine getirdikten sonra. Lutfen daha fazla geciktirme. Cok uzuldum inan senin adina. Bu iki nikag bir diyenlere aldanma lutfen. Baska bi postta da paylaşmıştım.  2 nikah arasinda col fark var akli ile düşünen ikisinin birbiribib yerini tutmadigini bilir. Asagiya tekrar yazıyorum. Allah im esirgesin yanlış din yasamaktan canim.

1- Dinen, Müslüman kadınla gayrimüslim erkek evlenemez. Belediye nikâhında böyle bir şart yoktur.

2- Müslüman erkek veya kadın, mürted, ateist veya ****** biriyle evlenemez. Belediye nikâhında böyle bir şart aranmaz.

3- Dinen, sütkardeşle evlenilmez. Belediye nikâhında böyle bir şart yoktur.

4- Dinen, boşama hakkı erkeğindir. Nikâh kıyılırken, bu hak kadına da verilebilir. Fakat belediye nikâhında, kanunen boşama hakkı her ikisinin de değildir. Bu işe mahkeme karar verir. Boşamak isteyen buna karar veremez. Erkek veya kadından biri diğerini dinen boşayabilirse de, mahkeme boşamadıkça kanunen evli sayılırlar. Dinen ise, aynı evde kalmaları caiz olmaz.

5- Evlendirme memuru, bu işi belediye başkanı adına yapar. Dinen, belediye başkanının böyle bir hakkı yoktur.

6- Dînî nikâhta iki erkek şahit veya bir erkekle iki kadın şahit olması gerekir. Şahitlerin Müslüman olması da şarttır. Belediye nikâhında ise, şahitlerin cinsiyeti ve dini önemli değildir.

7- Dînî nikâh, dinimiz emrettiği için yapılır. Belediye işlemleri ise, kanun emrettiği için yapılır. Oruç tutan kimse, dinin emrini yerine getirir, fakat perhiz yapan kimse, akşama kadar aç dursa da, oruç tutmuş sayılmaz. İkisi de aç, ama aralarında fark olduğu gibi, belediye muamelesi ile dînî nikâh birbirine çok benzese de, aralarında çok fark vardır. Biri diğerinin yerine geçmez. Hele bazı Avrupa ülkelerinde homoseksüellerin, lezbiyenlerin birbirleriyle evlenmeleri belediyede oluyor. Bunun ne demek olduğu düşünülürse, konu da iyi anlaşılmış olur

(2,323 puan) tarafından
+++ Hilalcim Allah razı olsun canım. Bunu da anlamayıp geveleyen olursa da Allah akıl versin.
(7,412 puan) tarafından
Canim Rabbim sendende razi olsun. Aminn amin. InsaAllah bu basit bi kac madde bile bi cok seyi gösterirken daha cok inkar olmaz.
tarafından
teşekkürler araştırıp yoruma bırakmışsın.
+2 oy
(1,501 puan) tarafından
Herkes din alimi burada maşallah zinaymış yuh yani evli çocuklu kadın utanın be. Diyanet işleri açıklaması zaten resmi nikah yeterli diye bizim cahil üyeler diyanetten üstünler ama.... 
(1,475 puan) tarafından
Aynn öyle zina diyorlar suanda kadının günahını aldilar kül hakkina girdiler farkında değiller ama
tarafından
aynen evli çocukluyum ağır yorumlar ama üzüldüm mü hayır ama bi kaç kişiye haddını bildirdim bana alalen hakarettir. millet resmi nikahsız oturur eleştırmezler yoo olurmu dini nikah yeter derler. diyanet de bu şekilde diyorsa zinalık bi durum var mı tartışılır. o yüzden konu çok uzamış tartışma ortamı olmuş
(1,475 puan) tarafından
Bnm babm üvey anneme nikh kıymadı biri 24 biri 18 yasnda kardeşlerim bide gitti herkesten habersz baska kadna nikah kıydı üvey annemi çocukları kapının önüne koydu smdi neoldu imam nikh işe yaradmi
(1,501 puan) tarafından
Ay bırakın Allahın cahileri açıp 2 satır yazı okumazlar zinaymış Allah bildiği gibi yapsın
(1,475 puan) tarafından
Aynn oyle
+1 oy
(1,451 puan) tarafından
Kız o nasıl iş anlamadım imam gelemediyse kıyamadıysanız nikahı ayrı yatılır haram günah sabahına imam gelir nikahı kıyarsa olur o iş imam yok sonra kıyarız deyip nasıl birlikte oldunuz
tarafından
kız zaten neler neler demişler zina zina :) olan oldu artık günahı bana
(1,451 puan) tarafından
Ama yinede yaptırın en kısa zamanda bi cami imamıma cnm 5 dk lık bişey
tarafından
teşekkürler yorum için, evet halledeceğiz. ben illa imam şart diye biliyordum. dinli imanlı biride kıyalıbıyormuş onuda okudum. detaylı bilmediğim konu hakkında soru sordum cevaplar ortada
(1,451 puan) tarafından
Bizmkinide imam kıymadı dini iyi bilen bi kişi tarafından kıyıldı gece eve geç gelmiştik düğünden sonra imam yatmış dediler iyi bilen bi kişi kıymıştı
(1,451 puan) tarafından
Bilmemek ayıp degil sonuçtq
+1 oy
(841 puan) tarafından
tarafından düzenlendi
Cok gec kalmışsınız benim esim hemen dini kiydik resmi önemi yok dedi resmiyi de kiydik tabi bu cok önemli husus  Bakara suresini açıp mealini okuyun yok haram değil resmi nikah var deniliyor oyle şey mi olur ya evin bereketi eşler arasındaki yaklaşım bile imam nikahi yapınca daha farklı oluyor 
+1 oy
(501 puan) tarafından

Diyanetin cevabi

image

image

tarafından
ayyy ne eleştirmişler benı inanamadım şuan zina yapıyormuşum aman allahım atın bizi cehenneme şaşkınlıkla okuyorum :) teşekkürler yanıt için
(866 puan) tarafından
Buradaki kendini bisey biliyo gibi gösteren cahillere bakmayin oyle bisey yok
(1,329 puan) tarafından
Siz nerenin cahilisiniz acaba? Zaten bu diyanet cogumuzu cehenneme götürecek  azcik aklınızı kullanıp kitap karistirsaniz ne kadar çok şeyi yanlış bildiğimizi öğrenirsiniz. Hem bilmiyosunuz hemde bileni yargılıyorsunsuz çok yazık gerçekten
(1,475 puan) tarafından
Heyy kendnze gelin cok bilmisler diyanetin yazisnda bile isterse kurandan bi bölüm okunur diyo resmi nikh diyo kadının ve cocuklarnin hakları korunması diyo yani zina demiyo sacma sapan konuşmayin
+1 oy
(6,919 puan) tarafından
tarafından düzenlendi
İmam nikahı insan bunu böyle biliyor  gerçek olan eski dönemde nikahı kadılar imamlar kiyarmis  bunun sebebi kadın ve erkek gin  Allah katında evli olduğu cümle aleme duyurmakmis hem helal olsun hemde insanlar evli olduğu nu bilmesiymis zatı nikahın şartı şahit olması  sonuçta artık resmi nikâh olayı var kadın tüm haklara sahip olsun diye İmam nikahı o Bizim geleneğimiz  duamız Allah katında yuva birliğini sağlamak duayla helal olmak tır  şuan nikahın yok diye günahımı isledin yok haşa  o Bizim haddimize deyil rabbimle senin aranda  çünkü şahitler senin evli olduğu biliyor ama yine de kiysan için rahat ederdi  camı hocasına gidip iki sahitle yapabilirsiniz 
tarafından
teşekkürler yorum için
+1 oy
(95 puan) tarafından
 şahitler huzurunda hatta sülalenin önünde evleniyoruz biz demişsiniz. üstelik ülkenin düzenini sağlayan sistem de bunu tasdiklemiş sizi birbirinize kanunen ortak etmiş. varsın imamın biri çıkıp elhamı biliyon mu, kelimei şehadet getir bakıyım demeyiversin. siz kendinizi biliyorsunuz sonuçta. müslüman değilseniz imam mı anlayacak sanki atesit olan birini.. 
tarafından
çok teşekkür ederim yorum için,bizim hassas noktamız dinimiz çok eleştirilmiş malesef
0 oy
(814 puan) tarafından
Cnm ordaki postlqri okurmusun tekrar benzer postu acmissinda okursan onlari icin rahatlar
tarafından
tamam bakıyorum çok teşekkür ederim
0 oy
(1,472 puan) tarafından
3.5 yıldır hep mi aksilikti canım 5 10 dk vaktiniz hiç mi olmadı geç kalmışsınız ama mutlaka hemen yaptırın Allah katında önemli olan imam nikahıdır 
tarafından
gerçekten aklımızdan çıktı çoğu zaman ve arada kayınvalıdem hatırlatırdı ama oda unuttu. hayatımız o kadar hareketlı ve yoğunkı aklımızdan çıktı hep açıkcası.
(1,472 puan) tarafından
Yarın ilk işiniz bu olsun o zaman canım
tarafından
teşekkürler ama ne olaylar olmuş :) neyse çok takılmadım ağzı olan yorum yapmış çok takılmadım ben işime bakarım
0 oy
(2,323 puan) tarafından
3 buçuk yıldır kıymadınız mı yani? Bencede çok geç kalmışsınız canım evinize yakın bir camide keşke ilk gün kıldırsaydınız. Zararın neresinden dönerseniz kardır Bu akşam halledin yada yarın dahada gecikmesin canım. 
tarafından
çok teşekkürler artık aklımdan çıkmaz bu kadar eleştiriden yorumdan sonra :) ne zina kalmış ne bişey kendimi jötü yola düşmüş gibi hissetim :D
(2,323 puan) tarafından
Estağfurullah ama kıyın mutlaka canım. Yorumlar da  senden çok dini nikahı gerek yokmuş gibi konuşanlar için yapıldı pek takılma sen ☺️
0 oy
tarafından
Bu cok ihtilafli bir konuymus. 

Kimi alimler kyilmali kimisi kiyilmasa da resmi nikah yeter diyormus. Kiydirip icin rahatlamasi en guzeli bence. Niye bu kadar umursamazca davrandiniz nikah sonucta. Zaten resmi nikah olduktan sonra her imam kiyar gidip herhangi birisine desenizde olur yani. Benim esim imam bazen gelip yalvariyorlar kizi kacirdik gel kiy diye kiymam diyor. Resmi nikahiniz da var gidin hemen yarin cami imamina soyleyin 5 dk lik is zaten ozel bi hazirligia gerek yok ik isahit olsun tamam
0 oy
(119,344 puan) tarafından
İmam nikahi 10dk bisi git mahallendeki camii ye hoca kiyar
tarafından
aradığım yorum:) saol canım yanı bu yorumu yapmak bu kadar mı zor. zina falan neler neler :) cehennemliğim resmen. ağzın olan konuşmuş gülerek okuyorum ben şok :D
0 oy
tarafından
Toplasan yarım saat sürmüyor bile kiydirin ihmal etmeyin canım 
tarafından
teşekkürler canım bu yorumlardan sonra unutmam mümkün değil :)
0 oy
tarafından
Kiz haram bildiğim kadarıyla 
0 oy
(2,493 puan) tarafından
Siz yazınca ben de birkaç yere baktım. Kişilerin Allah katında evli sayılabilmesi için imam nikahı gereklidir diyor. Bana göre çok önemli bir şey bu. 
0 oy
(980 puan) tarafından
tarafından düzenlendi
Biz nikahtan sonra1 ay kadar olmadı camiye gidip 5 dakikada halletmiştik cnm. Bence geç değil. 

Yorumum bu kadar tşkler.
(980 puan) tarafından
Ben sonuçta kıydırma demedim arkadaşa kendim de imam nikahı yaptırdım burada ben neden linç yiyorum şimdi anlamadım bu kadar sorunsa sileyim yorumu gitsin kimseyi üzmenin âlemi yok
(980 puan) tarafından
@ruzun eşimle biz de şaşırmıştık doğrudur fakat bunu bana bir imam söyledi evet
tarafından
Yok bacim akil var mantik var nikahın şartları okunursa anlaşılır.
(980 puan) tarafından
Vallahi öyle dedi. Bende hatta bu memleketin imamı bile garip demiştim eşime. Ben Denizliliyim aslen fakat Antalya'da yaşıyorum
(7,197 puan) tarafından
Mehir nikah olmasına engel değildir daha sonra da şartları konuşulabilir  . İsmailaga fetva hattı da geçerlidir diyor
0 oy
tarafından
Eşim imam arkadaşları hoca hafız. Kuzeni imam hafız.. Düğünümüz oldu bitti akşamına biz eşimle namazımızı kıldık sonra kuzeni geldi şahitler geldiler  dini nikahımız kıyıldı. Olması gerektiği gibi.

İhmale gelmez arkadaşlar. Din yaşanmalı. Yaşanmak için var. Dini nikah kadını korur, hakkını savunur. Nolur biraz dininizi araştırın kuru kuru yaşamayın nolur. İlmihal var kitap kaynıyor her yer 

İlgili sorular

0 oy
20 cevap 652 göst.
2 Temmuz 2020 Diğer kategorisinde misafir tarafından soruldu
0 oy
24 cevap 799 göst.
0 oy
14 cevap 508 göst.
0 oy
3 cevap 303 göst.
22 Eylül 2020 Aile kategorisinde Lishit (449 puan) tarafından soruldu

380,213 soru