0 oy
129 göst.
Diğer kategorisinde (3,769 puan) tarafından
ZAMAN BİLİNCİ - Zaman, Rabbimizin bizlere verdiği en büyük imkanlardan biridir. Zamanı değerlendirmek onu ölçülü ve bilinçli kullanmakla olur. Bunun yolu da zamanı iş, ibadet ve istirahat saatlerine bölerek bir disiplin içerisinde yönetmektir. Zamanı boşa harcamamalıyız. Zira ömrümüz, sınırlı ve sonludur. Zamanı ahiret hayatımız için de bir kazanca dönüştürmeliyiz. Zamanı bilinçli ve dengeli kullanma konusunda sevgili peygamberimizin şu uyarısı dikkat çekicidir. Bir gün sahabeden üç zat Hz. Peygamberin ibadetini öğrenmek üzere hane-i saadete (mutlu yuva) gidip günü nasıl geçirdiği konusunda bilgi aldıktan sonra, daha çok ibadet etmeleri gerektiği kanaatine vardılar. Onlardan birisi: Gecelerin tamamını namazla geçireceğini, diğeri yıl boyunca oruç tutacağını, üçüncüsü de, kadınlardan uzak durup hiç evlenmeyeceğini söyledi. Peygamberimiz durumdan haberdar oldu ve onları yanına çağırarak: “Siz şöyle şöyle söyleyen kimselersiniz. Bilmiş olunuz ki vallahi ben Allah’tan en çok korkanınız ve en fazla korunanınızım. Farz olan oruç dışında ben bazen oruç tutarım bazen de tutmam. (Gecenin bir kısmında) namaz kılarım ve (bir bölümünde) uyurum. Evlenirim. (İşte benim yolum, budur). Artık benim yolumdan kim yüz çevirirse benden değildir.” (Müslim, Nikâh, 1)

4 Cevaplar

0 oy
tarafından

<3 çok güzel bi post azıcık yukarlarda dursun <3

-Reklam-
0 oy
(806 puan) tarafından
Çok anlamlı çok doğru ❤️
0 oy
(6,919 puan) tarafından
Çok güzel  bir hadis 
0 oy
tarafından
Arada böyle şeyler okumak güzel .... Teşekkürler 

İlgili sorular

0 oy
1 cevap 57 göst.
28 Ağustos 2023 Diğer kategorisinde Cetineylul317 (1,248 puan) tarafından soruldu
0 oy
4 cevap 139 göst.
31 Ağustos 2022 Aile kategorisinde Aybuke3443 (24 puan) tarafından soruldu
0 oy
1 cevap 175 göst.
20 Ağustos 2021 Sağlık-Diyet-Spor kategorisinde Greyy (933 puan) tarafından soruldu
+3 oy
3 cevap 115 göst.
7 Nisan 2021 Diğer kategorisinde Gentle Avenger (3,769 puan) tarafından soruldu

380,939 soru

11,404,964 cevap

34,942 kullanıcı

...