0 oy
84 göst.
Diğer kategorisinde (3,769 puan) tarafından
“MÜ’MİNİN NİYETİ, AMELİNDEN DAHA HAYIRLIDIR” - İnsanlara, canlılara ve eşyaya iyimser bakmak, onlar hakkında pozitif düşüncelere sahip olmak, hüsnüzan beslemek, hüsnüniyet taşımak, Müslüman ahlakındandır. İyi düşünmek, iyi niyetli olmak insana hem dünya hem de ahirette huzur ve saadet getirir. Niyetin temizliği, samimiliği ve ona yüklenen anlam ölçüsünde yararlı davranışlar ve salih ameller değer kazanır. Nitekim Peygamberimiz “Mü’minin niyeti, amelinden daha hayırlıdır.” (Taberânî, el-Mu’cemü’l-kebîr, V, 185) buyurmuştur. Davranışlarında her zaman ahireti tercih eden Hz. Peygamber, Müslümanların da fiillerinde geçici ve kısa olan dünyayı değil, sonsuz ve gerçek hayatı düşünmelerini arzular. Bununla birlikte o, amellerin sayısının değil, niteliğinin önemli olduğunu öğretirken, niyette de hiçbir dünyevi karşılık gözetilmeden sadece Allah’ın hoşnutluğunun esas alınması gerektiğini şöyle vurgular: “Kim Allah için sever, Allah için nefret eder, Allah için verir, Allah için engel olursa, imanı kemale ermiştir.” (Ebû Dâvûd, Sünnet, 15)

3 Cevaplar

+1 oy
tarafından
Çok güzel bir yazı teşekkür ederim 

Ama bu platformda böyle şeyler ilgi çekmiyor nedense . Cinsellik yaz saniyede 100 kişi bakar 7 dakikadır 6 kişi bakmış.  
(3,769 puan) tarafından
Oyzdn başlığa dikkat çekici birşey yazmak istiyorum ama bu sefer de kapanıyor

Maalesef dikkat çekmiyor ama olsun ben severk paylaşıyorum bir kişi bile görse mutlu oluorm keşke ama fazla kişi görse ayrı tabi
-Reklam-
0 oy
tarafından
Ameller niyetlere göredir...
0 oy
(15,877 puan) tarafından
Güzel. Bir yazı olmuş 

İlgili sorular

+1 oy
3 cevap 52 göst.
24 Nisan 2021 Diğer kategorisinde Gentle Avenger (3,769 puan) tarafından soruldu
0 oy
16 cevap 534 göst.
8 Nisan 2024 Aile kategorisinde Bizimkz12 (2,645 puan) tarafından soruldu
0 oy
5 cevap 111 göst.
0 oy
5 cevap 133 göst.
19 Ekim 2022 Aile kategorisinde misafir tarafından soruldu

384,704 soru

11,507,848 cevap

35,163 kullanıcı

...