0 oy
361 göst.
Diğer kategorisinde (204 puan) tarafından
Merhabalarrr kizlarr yardim edermisiniz lutfen. 

Ben namaza basladim soracagim soru su ki: adettim 5 gun de bittiyor ve ya 6 gunde bittiyor 6 gun aksam bittiyor genelikne ama gelir diye ben 7 nci gun sabah gusul aptesimi alip namaz kiliyorum veya aksam. Kafam cok karisik... gelir diye bekledigin anlar gunahmi ve gelir diye bekliyorsun ya gusulden sonra artik o bekledigin anlari kazami etmek lazim namazi ? 

7 Cevaplar

0 oy
tarafından
Aişe anamız demiski beyaz akıntı gelene kadar namaz kilmayin öyle biliyorum ben bittiğinden tam emin olduğunda abdestini al 
(204 puan) tarafından
Canim benim o beyaz akinti gormuyorsan ? Ben gormuyorum hic. O 5 gun ve 6 gun artik azaliyor ilk gun gibi gelmiyor veya hic gelmiyor hic bi leke yok bekliyorsun ya belki gelir az bisey olsada tamamen bitsin diyorsun gusulunu aliyorsun namaz baslican o bekledigin fakitler var y’a gelir belki az damla olsada diye.. onlari kaza yapiliyormu namaz da?
tarafından
Adetten sayılıyor diye biliyorum cnm ama için rahat etmiyorsa kaza edebilirsin herhalde
(204 puan) tarafından
Nasil adetden sayiliyor canim anlamadim bekledigin zaman siyah renk acik sarili gelmesi anlar anlattigim her an her namaz vakittlerde gelmiyor ilk gun gibi sık sık olmadıgı icin bekleyem bitsin hep diyon bi bakiyon temiz hic bisey yok bisey yok beklediklerin kazami olcak
-Reklam-
0 oy
(1,217 puan) tarafından
Bitene kadar bekle canm bi gün görmesen sonra gelen akıntı hayızdan sayılmaz
(1,217 puan) tarafından
Olmaz ne zaman temizlendin gusül alıp başladın öyle gusülden sonrada devam ederse namaz kılma onunda kazası olmaz
(4,983 puan) tarafından
Insanlari yanlış yönlendirmeyin beklediği günler akinti gelmez gusul alıp namaza baslarsa  kaza elbette gerekir
(204 puan) tarafından
Hoca yokmu burda da bana yanlis soylemicek yanlis dan degil insanlik ben gercekten korkuyorum kafamda supe birakiyo sivi beyaz gelir bekle geldinde gusul alirsin diyorlar Ama ben onu goremiom ve onu beklese kadar altimdaki pamuk temiz oluo bosuna beklemis oluom gelir diye cunku bazen 1 ayda 5 gunde bittiyo diger ay 6 gun aksam dogru bende daha gelir 1 gunden ne olcak 1 hafta degil 1 bekleyem diom bekledigim zaman sari renk oluo veya hic bisey gelmemis
(1,217 puan) tarafından
Gerekmez ya delirmeyin ya adetin kazası olmaaz
(4,983 puan) tarafından
Adetin kazası olmaz zaten. Benim dediğim gusul alana kadar beyaz akinti geliyor emin olmak için bekliyorum dedi o ara adeti bitmiş oluyor şüphede kalmamak için beklediği vakitteki namazları kazaya kalir
0 oy
tarafından

Bir kadın, âdetten temizlendiğini şu iki şeyden birisiyle öğrenebilir:

1. Rahimden çıkan ve kadının âdetten kesildiğine delâlet eden beyaz akıntının (sıvının) gelmesidir.

2. Kadının bu beyaz akıntısı (sıvısı) yoksa, fercinin tam kuru olmasıdır. Bu takdirde kadın, örneğin; kanın çıktığı yere beyaz pamuk koyarak kendisinin âdetten temizlenip-temizlenmediğini öğrenebiliir. Eğer pamuk çıkarıldıktan sonra temiz olursa, âdetten temizlenmiş demektir. Bu takdirde boy abdesti alır, daha sonra namazını kılar.Yok eğer pamuk kırmızı veya sarı veyahut da kahverengi (bulanık) bir renkte olursa, namaz kılmaz.

(204 puan) tarafından
Tam bitti an mi gusul gerek , en son zamanlari zaten azalmis olsugu icin ilk gibi cok gelmiyor ondan bilmek zor oluo. 5 gun azaldigi zaman pamugu yeniliyorsun artik hic bisey gelmiyor ama bekleyeyim belki az da olsa tamamen bitsin oyle gusul alam diyorsun 6 gun aksam gusul aldigim oldu bisey gelmemis o zaman o bekledigim vakitlerde namazi kazami yapmaliyim ?
0 oy
(96 puan) tarafından
cnm 10.günden sonra özre girer ancak o zaman kılabilirsin
(204 puan) tarafından
10 gunmu beklemeliyim ? 10 gunden once coktan bittiyor korkarak azda bekleyem bi gun fazla bekleyem diyorsun ya o bekledigin zamanlari namazi kazami etmeli ? ( cunku hic bisey kalmamis)
0 oy
(4,983 puan) tarafından
Normalde gordugun akıntınin rengini görünce gusul alma vaktin gelmiş demektir. Bu illa beyaz olacak diye sart değildir. Misal benim hep sarımsı gelir.

Pamuğa hiç bsey gelmemesi ise hayırdan kesildiğinin alametidir. Hemen gusul alıp namazı kilacaksin. Beklediğin zamanlardaki namazların kazaya kalmış olur
(204 puan) tarafından
Gusul aldim an bi kac saat sonra gelirse az bi sarimlik renk olmustu boyle, bidami almaliyim gusulu ve o an sari renk ve kumsu acik renk, kahverengi. Geldinde gusul aldiktan sonra o aralar kaza yok dimi ? Bida almaliyim gusulu ? . Canim eminsin dimi bunlardan herkez farkli konusuyo
(4,983 puan) tarafından
Evet ben hanefi hayiz fikhi dersi aldım.
Normal akintin dışında başka renk gelirse gusül bozulur.
Evet o aralar kaza yok leke geldi ise
(204 puan) tarafından
Tm canim cok tskler allah senden razi olsun iyi aksamlar :)
(4,983 puan) tarafından
Amin cümlemizden. Aklına takılan soru olursa sorabilirsin mesaj atip
(204 puan) tarafından
Tamam canim tskler
0 oy
tarafından
Gusül almdan bekleminin kazası olmaz kişi kendini bilir egerki şüpheli durup adetin bitti bitmedi terettudu doğru değil bitti adetin akşam da bekledin kanaman yok gusül alman lazım hemen sabah sa sabah akşam sa akşam 
(204 puan) tarafından
Ama bekliyorsun iste obur vakite kalmaz belki obur gelcek oglen vakite veya ikindiye bekleyem dion veya 1 gun bekleyem diyon o bekledigin her ne olursa kazami gerek ama bekledin acik sarimsi ve kum rengi olasa kadar ve hic bisey olmasa kadar temiz.
tarafından
Temiz olsada kan gelmedi diyelim öğlen bitti ama sen yikanmadin gusül almdim kaza gerektirmiyor gusül almış olsaydın ikindi yatsı kilmasaydin akşam namazinda bunları kaza ederdin ama sen hiç yikanmdan bekliyorsun o kaza gerektirmez apdestini aldın belki kan ve leke gelir diye beklersen her vakit için kaza gerektirir
0 oy
(16,504 puan) tarafından
Canım kan ve lekelenmen bittiyse gün içi gelmiyorsa İkindiye kadar eğer ikindi vakti guslunu almalısın öyle duymuştum hoca arkadaşımdan
(204 puan) tarafından
Simdi gelmedigi halde gelir dedigim ve bekledigim gun ve ya vakit kazami etmeliyim canim?
(16,504 puan) tarafından
Yanı gelmıosa Beyaz akıntın gelmişse güsul alıyorsan kaza kılman gerekmez
Ama gelmiyorsa 1 gün beklemişsen yıne gelmemiş se gusul aldıktan sorna kaza kılman lazım cn m
(204 puan) tarafından
Gusulden sonra azcik sarimtili veya acik yada koyu kahverengi gelirse bidami gusul almaliyim :)
(16,504 puan) tarafından
Açık sarı gelse gerekmez
Ama koyu gelse gerekir canım :)
(204 puan) tarafından
Tm canım takler:)

İlgili sorular

0 oy
0 cevap 171 göst.
0 oy
9 cevap 256 göst.
28 Haziran 2023 Diğer kategorisinde 20002003 (196 puan) tarafından soruldu
0 oy