0 oy
310 göst.
Diğer kategorisinde (3,769 puan) tarafından
MÜMİNLERİN ANNELERİNDEN ZEYNEB BİNT CAHŞ - Zeyneb bint Cahş, Hz. Peygamber’in halası Ümeyye bint Abdülmuttalib’in kızıydı ve ilk iman edenlerdendi. Evlilik çağına geldiğinde Allah Resûlü onu evlatlığı Zeyd b. Hârise ile evlendirmek istemişti. Zeyneb bu evliliğe razı değildi fakat Allah ve Resûlü’nün verdiği hükme itaati emreden Ahzâb sûresinin 36. ayetinin indirilmesi üzerine Zeyd’le evlenmeyi kabul etti. Ancak âzatlı bir köle olan Zeyd ve Kureyş’in ileri gelenlerinden olan Zeyneb anlaşamadılar ve bir yıl sonra Zeyd Zeyneb’i boşadı. Bu olayın akabinde Allah Teâlâ, Zeyneb’in Allah Resûlü ile nikâhlandığını bildiren ayeti indirdi. (Ahzâb, 33/37) Böylece Allah Resûlü ve Zeynep bint Cahş’ın evliliğiyle, eski bir cahiliye âdeti olan evlatlıkların öz çocuk muamelesi görmesi ve onların hanımlarının babalarına yasak olması âdeti kaldırıldı. Bizzat Yüce Allah’ın emri ile gerçekleşen bu evlilik, Hz. Peygamber’in evlilikleri arasında gerekçesi bakımından en farklı evlilik oldu.

8 Cevaplar

+1 oy
(21 puan) tarafından
tarafından seçilmiş

En İyi Cevap

Sırf sana cevap yazmak için hesap açtım normalde sadece postları okuyup geçiyordum, ilahiyat okuyorum ondan .

İlk önce Allah'ın Zeyd bin Harise ve Zeyneb bint Cash in evliliği İslam'da herkes eşittir hükmüne göredir evlatlık köle Zeyd ve hür kadın Zeynep . Zeynebim ailesi de karşı çıkmış kızımız bir köle ile evkenmez demiş vs sonuçta evlenmişler.
Onlar anlaşamaz ve boşanır ayet iner Resulullah evlenir bunun nedeni de İslam'da evlatlık yoktur evlatligin öz çocuk gibi değildir onun eski eşiyle evelnebilirsin bunların hepsi Allah'ın bizim için koyduğu hükümlerin Resulullah tarafından yaşanarak örnek olmasıdır. Sağlıcakla kalın.
(3,769 puan) tarafından
Teşekkür ederim cancağızim ❤️ anlamaya başladm snrm ve birşey daha sorucm cnm birşey daha sorcm benim dünkü kanama postunurokudunmu ? Ertesi gün hapı ictimdi cuma günü ve bugün kanamam olmaya başladı adet fln değilim
Hapın yan etkisi büyük ihtimalle
Ben şimdi namaz kilablrmym ? Oruç tutablrmym?? Benim adetim geçen hfya oldu bitti bu arada ben oruç ttmk namaz kılmak istiyorum yarı. Kandil diye
(21 puan) tarafından
Oruç tutabilirsin namaz için her vakitte abdest tazelemen gerekiyor rica ederim
(3,769 puan) tarafından
Yaşasın yubbiii çok sevindim Allah senden razı olsun cancağızim ❤️
(21 puan) tarafından
Cümlemizden İnseAllah
-Reklam-
0 oy
tarafından
Ay kafam allak bullak oldu bilgim yok canim
(3,769 puan) tarafından
Kafam karıştı akraba ve bu konulari hiç anlatamiorm ama cnm birşey daha sorcm benim dünkü kanama postunurokudunmu ? Ertesi gün hapı ictimdi cuma günü ve bugün kanamam olmaya başladı adet fln değilim
Ben şimdi namaz kilablrmym ? Oruç tutablrmym??
0 oy
(13,203 puan) tarafından
Bahsedilen ayeti geçen okudum mirastan men edilerek evlatlık alınır diyor ondan sonra nikah düşüyor o şekilde evlenmişler belli ki
(3,769 puan) tarafından
Kafam karıştı akraba ve bu konulari hiç anlatamiorm ama cnm birşey daha sorcm benim dünkü kanama postunurokudunmu ? Ertesi gün hapı ictimdi cuma günü ve bugün kanamam olmaya başladı adet fln değilim
Ben şimdi namaz kilablrmym ? Oruç tutablrmym??
(13,203 puan) tarafından
Yok canım ertesi gün hapı içince kanaman olması normal yan etki değil zaten.
(3,769 puan) tarafından
Yan etkilerine baktım cnm da kanama da yazıyor oyzdn öle ddm Ben şimdi namaz kilablrmym ? Oruç tutablrmym
(13,203 puan) tarafından
Yok canım adet sayılıyor o
(3,769 puan) tarafından
Cidden mi yaaa off ağlayacagm yaaaaa:( ben yarın regaip kandili oruç tutmak isitordm ama ben adet dglmki adetim geçen hafya bitti:(((,
0 oy
tarafından
Evlatlıklar öz olmadığı için baba daha sonra onun eşiyle evlenebiliyor ama öz çocuğunun hanımıyla daha sonradan evlenemiyor Canım 
tarafından
Yani Meşru olmayan bu âdet haram kılındı. Çünkü, evlâtlıkla ne hakiki bir evlat olunur ne de evlâtlık edinen kişi gerçek bir baba olur.
0 oy
tarafından

Cok severim böyle dusunmeyi dur şimdi

Peygamber efendimiz evlatlığıyla evlendirmek istemis ama aslinda bunu Rabbimiz emretmiş e sonra anlasmamis bosanmış bukezde Rabbimiz Peygamberimizle nikah kıymasını istemiş tabikide Allah herşeyi önceden bildiği icin bunu bilerek istedi 

Acaba gunumuzde bir adam bir evliliğe aracı olsa ve bu evlilik sağlıklı olmasa ayrılsalar o araci olan kisi mi almalı o kadını yada ona bakmak mi zorunda :wassat:

(4,887 puan) tarafından
Kardeşim sen çok farklı açıdan bakmışsın. Aslında burda mesele mümınlerin evlat aldıklarının eşleriyle evlenebilir olmaları
tarafından
Evet öyle oldu biracık
0 oy
(4,887 puan) tarafından
Aslında açık canm neyi merak ediyorsun 
(3,769 puan) tarafından
Ben akrabalalik işlerini hiç anlamam canım oyzdn bana karışık gldi biraz ve yanlış da yorumlamak için sormak istedim
(4,887 puan) tarafından
Ahzap süresin de geçiyor meali orda okununca anlaşılıyor bizim yorum yapmamıza gerek kalmıyor
(3,769 puan) tarafından
Nedne öyle diyorsun ki size sorsam ne olck?
Bak ne güzel yol gösterdin demekki yorumlamnda fayda varmış
(4,887 puan) tarafından
Olduysa bi faydam ne mutlu canm;)
(3,769 puan) tarafından
Teşekkür ederim yinede:)❤️
0 oy
tarafından
Canım bu evlatlık alınacagi zaman aileler için gerekli bi bilgi. Yani sen evlatlık alırsan o senin gerçek çocuğun olmuyor. Yani sen tesettürlü bi kadınsan erkek evlat edindiginde o çocuk büyüdüğü zaman onun yanında başın açık gezemezsin sana haram oluyor . Aynı şekilde eşin kız evlatligina elini opturemez  bu onun için haram olur. Sadece onu emzirirsen süt çocuğun olur o zaman bu dediklerime gerek kalmaz zaten senin süt çocuğun olmuş oluyor öz evladın gibi.. Bu dediklerim muhafazakar aileler için geçerli. Muhafazakar olmayanlar zaten buna dikkat etmez diye düşünüyorum. 
0 oy
(874 puan) tarafından
Canım Hz Zeyd koleydi peygamberimiz onu satın aldı evlatligi oldu sonra evlendirmek istedi ve Zeynep validemizle evlendirdi ama anlasamadilar peygamberimizin idare edin tavsiyesine rağmen boşandılar ... Vel hasil evlatlık edinilen çocuğun erkekse kadına kız ise erkeğe haram olduğunu dinimizde yeri olmadığını anlatmak amaçla Hz Allah Zeynep validemizin nikahını Peygamberimize kiyiyor yani Allah katında evleniyor önce sonra Hz Cebrail a.s bildiriyor... Normalde kimse oğlunun bosadigi kadını almaz eş diye bunu gören sahabe evlatligin gerçek evlat hükmünde olmadığını evlatligin sınırlarını öğreniyor. 

İlgili sorular

0 oy
21 cevap 658 göst.
27 Mayıs 2023 Diğer kategorisinde Nevsin12 (30 puan) tarafından soruldu
0 oy
15 cevap 981 göst.
24 Ekim 2023 Aile kategorisinde Mhmd8mrn (6,396 puan) tarafından soruldu
0 oy
16 cevap 562 göst.
8 Eylül 2021 Diğer kategorisinde ozgecangursoybursa (11,014 puan) tarafından soruldu
0 oy
39 cevap 1,432 göst.
18 Ağustos 2020 Aile kategorisinde Sultaney (166 puan) tarafından soruldu

385,965 soru

11,538,761 cevap

35,211 kullanıcı

...