0 oy
571 göst.
Aile kategorisinde tarafından

Kizlar kizim 10. Sinifa gidiyor, son donemlerde kardeslerine cok bagirip cagiriyor, kizim kardeslerinden ne isyiyorsun diyince, zaten onlara toz kondurma hep beni uyar diyor. Onlari uyardigimi da goruyor. Bu aksam yatmadan önce, kucuk kizim arkadaşından bahsederek abla ne yapiyor dedi, ofkelendi baya bi, ne istiyorsunuz benden gercekten dayanamiyorum dedi triplere girip uyudu. Ergenlik caginda anlamaya çalışıyorum anliyorum hatta, bizi israrla anlamamaya çalışıyor, sabah 05:40 da uyanip kahvaltisini hazirlayip 06:15 gibi yolcu etmeden birakmiyorum. Bana uyanmana gerek yok ben kendim hazirlanir giderim, neden uyanip beni tolcu ediyosun ki. Sanki bundan sikayetciymisim gibi davrandi. Iki kardesi korkudan yaklaşamıyorlar, digerleri 7. 2. Sınıftalar kizimin sayisali cok iyi, oglum takildigi yerleri sorunca kovuyor. Ne yapacagimi şaşırdım. Ergen psikolojisi ne zormus

8 Cevaplar

+1 oy
(385 puan) tarafından
seçilmiş

En İyi Cevap

Aslında ergen psikolojisi değil önceden ve her zaman her dediği yapılıp aşırı ilgi gören çocuklar bu yaşta kıskanç oluyorlar problemlerini kavga ederek çözmeye çalışıyorlar üstünlük sağlamak istiyorlar en başta kardeşleri abla sen böyle yapınca biz kırılıyoruz seni çok seviyoruz bir problemin mi var diye yaklaşmaları lazım ve aynı şekil de sizin de anne baba olarak. Ve tutarlı davranın eğer kırılıp veya kızdıysanız 5 dakika sonra unutup müsamaha göstermeyin şimdi bir de doğacak kardeşi var genç yaşta masraflar artınca isteklerini indirgemek zorunda kalacak eksik taraflarını kendi gördüğü için de haliyle hırçınlaşıyor eğer bu psikolojiyi yenemiyorsa pedagog dan destek alın ileriki yaşlarda aile ortamın da daha büyük sorunlar yasar 

tarafından
Cok guzel özetlemişsin, canim maddi anlamda cok şükür sıkıntı çekmiyoruz. Bir test kitabi alacak, anne bunu almayi düşünüyorum diyor, tamam kizim kac tl ise parasini verim yarin alırsın diyorum, yok ben kendi harcligimdan biriktirip alicam diyor. Haftalik 50 tl veriyoruz, haftada 10 tl arttirsam 6 7 hafta da alirim diyor. Para sıkıntısı olmadi, olsa cocuklara yansıtmam. Durumuna cok üzülüyorum, sinavlarin stresi mi yoksa degistimi anlayamadım. Devam ederse pedagoga goturmeyi düşünebilirim.  Tesekkurler canim
(385 puan) tarafından
Ben ve eşimin 2.evliliği eşimin de 18 yasında kızı var onunla da bu sorunları yasadık birazda babacı ama bu tutumla düzelttik kabullenmesi gereken seyler i yasamımızda bazen farklılıkların güzellikler getirecegını anlattık sizde öyle yaklaşın umarım düzelir durumu rica ederim umarım yardımcı olur fikrim
tarafından
Insallah canim en kisa zamanda duzelir
-Reklam-
0 oy
(638 puan) tarafından

Eltimin de lise 3 giden kızı var ve iki de kiz kardeşi var küçük o da aynı sizin tarif ettiğiniz gibi zamane çocukları elden birşey gelmiyor

tarafından
Canim etrafinda 4 dönüyorum, okuldan cikarken ariyorum ciktin mi, tekrar ariyorum yaklastin mi ne yemek hazirliyayim canin ne istiyor, yarin hafta sonu kizim bkoy pazarina gidelim mi berbarr dedim. Kafasi dagilir diye, kizarak anne sen git ben sinava caliscam. Bir ekdigin yokmu bakar hava alırsın yok. Bir eksigin varmi yok.:(
0 oy
(225 puan) tarafından

Bende kardesime oyleydim birde anneme allahim affetsin cocukluk diyorum simdi akli basina gelir ama simdi degil sabretceksin simdi onlar laftan anlayack yasta degil dua et canim 

tarafından
Ben  sabrediyorum kziim kendini cok yıpratıyor ona üzülüyorum Allah herkesin yardimcisi olsun
0 oy
(2,931 puan) tarafından

Malesef bnm kardeşim de oyle ne anne ne baba sozu dinlemiyo malesef ama geçen sosyal medyada bunu bulmuştum annemede gonderdim

Evde ergen çocuğunuz varsa bunları yapabilirsiniz;

Evde sofrada tukettiginiz içme suyuna 99esma ul husnayi okuyup nefes etmek ve yaptiginiz tatlılara 88 ya Halim okumak.

Onlarin kılık kiyafetini katlar veya utulerken ya Resit çekip uflemek

Onlarla ayni ortamda otururken yada diyalog halindeyken ya Veliyy cekmek. 

Umarim ise yarar malesef ergenligi herkes ayni yasayamiyo agrasif oluyolar kendilerini anlasilmiyo gibi hissediyolar

tarafından
Bol bol dua eden biriyim, bunlari denicem Allah razi olsun
(2,931 puan) tarafından
Bende çok agresiftim malesef sonra düzeliyo tabi ama annelerimizn kalbini kirdigimizla kaliyoruz :-( Rabbim o çağdaki kardeslerimizi kötü arkadaştan kötü yoldan uzak tutsun sakinlik versin
tarafından
Amin amin insallah canim
0 oy
(817 puan) tarafından

Kızını hiç yalnız bırakma Sahra , onunla herşeyi yapın sinemaya gidin gezmelere alışverişlere gidin. Ben ailemle bunları yapamadım hep içimde kaldı sonra başka insanlarla bunları yapmak paylaşmak istemiştim yanlış insanlarla. Yani diyeceğim hep yanında olun herşeyi paylaşın birlikte yapın .

tarafından
Canim, 32 yasindayim. kizim 15 yasinda, anne kiz iliskisinden ziyade abla kardes gibiyiz. Iki gun tatil kizim yarin bakirkoy pazari var gidelim mi dedim hayir, ben gelmiyorum sen gidiyorsan git. Bir eksigin vessire yok mu, herseyim var. Oglum da abla avmye gidelim diyor, bagiriyor ben ders calisicam siz gidin. Sirf bende bizden gormedigi ilgiyi sevgiyi baskısında aramasin diye çabalıyorum, bunu her zaman dile getiriyorum hissetiriyorum. esimde oyle sag olsun. Uzuluyorum durumunaa insallah duzelir.
(817 puan) tarafından
İnşallah yaşayacağı herşeyi ailesinde yaşasın ben de kızımı inşallah öyle büyütüp ilgileneceğim ki dışarıya ihtiyacı kalmasın.
tarafından
Insallah canim, gercekten ilgi herseyin ilaci
0 oy
(1,933 puan) tarafından

Canm acaba okulla ilgili bir sorunumu var konustunmu hiç bu kadar agresif olması normal gelmedi bana bi oturup konuşun bence   

tarafından
Gecen hafta toplantisi vardi öğretmenleri cok memnun, soruyorum niye böyle sinirlisin, uzerime cok geliyorsunuz diyor,üzerine giden kişiler de kardesleri
0 oy
tarafından

Yorumlari okudum.uzerime geliyosunuz demis. Canim sizde biraz kendi haline birakin. Umursamayın demiyorum ama mesela surekli arayıp okuldan ciktinmi nerdesin ne pisiriyim diye sormayin. Sevdigi seyleri az cok bilirsiniz onlari yapin gelince yesin. Bu yaslarda biraz kendi hallerinde takilmak isteyebilirler. Mesela ben pazara gidicem sende gel demek yerine ben pazara gidicem istersen gelebilirsin diyin. Gelmese sizinle takilmasa bile cani sıkıldığında yanina gidebilecegi vakit geçirebileceği ailesi oldugunu bilsin yeter.  Bende o yaslarda annemle gezmek sinemaya gitmek falan istemezdim sonradan anneme aşırı düşkün oldum bu bi donem sabredin

tarafından
Cok çekingen yapisi var, birseye ihtiyaci oldumu dile getirmiyor. Sevdigi seyleri biliyorum ama o an ne istiyorsa onu yapmak istiyorum, bu gun bir defter alacak, versigimiz harclikla biriktirp almak istiyor, ne kadar ben verim diyorum buna bile tepki veriyorr. Şuan ihtiyaci olan seyler var bu sabah ne diller doktum disari cikarip eksiklerini alabilmesi için:)
tarafından
Anladim çekingenligi aşması lazim hayati boyunca yanında olamazsınız yardim almanizi tavsiye ederm Allah kolaylik versin: )
tarafından
Amin inşallah, canim. Allah kimsenin emeğini bosa bırakmasın :)
0 oy
(475 puan) tarafından

Cnm o yaşlarda platonik bir aşkım vardı ve çok yıpranmıştım o yıllar bu yüzden kişiliğim değişti resmen hırs sardı beni elde etme hırsı herkese kötğ davranıyodum agresiftim acaba böyle birşeyde olabilirmi konuşuyomu böyle sevgili durumlarını seninle arkadaş gibi olabiliyomusunuz yeri gelince?

tarafından
Benimle konusacagini düşünüyorum, sinif arkadaşlarından bahsederken galiba sevgililer diye düşündüğü oluyor, neden acele ettiklerini okul bittikten sonra bu tur şeylere yer vermelerini dile getiriyor surekli. Bilmiyorum ki canim dersler hakkinda cok hirsli oldukca başarılıda, bu durumuna cok üzülüyorum:(

İlgili sorular

0 oy
7 cevap 272 göst.
0 oy
13 cevap 204 göst.
0 oy
1 cevap 56 göst.
23 Mayıs 2021 Diğer kategorisinde Eskibiruye (80 puan) tarafından soruldu
0 oy
1 cevap 53 göst.
16 Mayıs 2023 Kültür-Sanat kategorisinde Bsranaz (609 puan) tarafından soruldu

374,602 soru