0 oy
182 göst.
Diğer kategorisinde (3,769 puan) tarafından
ZAMANIN DEĞERİ - Zamanın her kesitini değerlendirmek inanan bir insan için büyük bir önem arz etmektedir. Kur’an, insanları Allah Resûlü’nün şahsında “Öyleyse, bir işi bitirince diğerine koyul.” (İnşirâh, 94/7) şeklinde uyarmaktadır. Hz. Peygamber ise şöyle buyurmaktadır: “İki nimet vardır ki insanların çoğu (onları değerlendirme hususunda) aldanmıştır: Sağlık ve boş zaman.” (Buhârî, Rikâk, 1). Günümüz insanının bu hadis üzerinde çok düşünmesi gerekmektedir. İslam, hayatı zamana göre programlamıştır. Dinin direği olan namaz ibadetinin vakitlere bağlı bir ibadet olması, haccın Zilhicce ayına, farz orucun ise Ramazan’a hasredilmiş bulunması, bir yönüyle insanların dünya hayatını belli bir program dâhilinde geçirmeleri hikmetine mebnidir. Allah Resûlü’nün “Beş şey gelmeden önce beş şeyin değerini iyi bilmelisin: İhtiyarlığından önce gençliğinin, hastalığından önce sağlığının, yokluğundan önce varlığının, meşguliyetinden önce boş vaktinin ve ölümünden önce hayatının.” (Hâkim, Müstedrek, IV, 341) şeklindeki nasihati de hayatımızda çoğu defa değerini bilmediğimiz şeylere dikkat çekmektedir.

3 Cevaplar

+1 oy
(6,136 puan) tarafından
Aci gerçek ama korkuyorum ya neredeyse yolu yarıladık 

40 yaşına geldiğinde hala namaz kilmiyorsan o gün şeytan alnına bir öpücük kondururmus araştırdıkça korkuyorum namaz kıldıkça hafifliyorum huzur buluyorum 
-Reklam-
0 oy
(3,276 puan) tarafından
Çok doğru gençken kılınan namaz daha çok önemliymiş devamlı kılabilsem keşke 
0 oy
(7,653 puan) tarafından
Bilen sayısı sayılıdır bilenlerden oluruz birgün inşallah 

İlgili sorular

0 oy
14 cevap 769 göst.
9 Mayıs 2020 Diğer kategorisinde misafir tarafından soruldu
0 oy
10 cevap 504 göst.
28 Haziran 2021 Diğer kategorisinde Gentle Avenger (3,769 puan) tarafından soruldu
0 oy
15 cevap 388 göst.
20 Ağustos 2020 Diğer kategorisinde İmren bebeğin annesi (1,790 puan) tarafından soruldu
+1 oy
5 cevap 92 göst.

386,456 soru

11,553,830 cevap

35,235 kullanıcı

...