0 oy
323 göst.
Yemek-Tarifler kategorisinde (1,980 puan) tarafından
Bi deyiverdim bacılar 

19 Cevaplar

0 oy
(1,584 puan) tarafından
Güzel mayalayamamissindir tutmamış canım soğuk mu mayaladin
(1,980 puan) tarafından
Nasıl olcakki ya bi kavonaza bi kaşık yoğurt kattım karıştırdım
(1,584 puan) tarafından
Süt kaynamaya başlayınca kısık ateşte 10-15 dakika kaynat sonra ılıyınca mayala ama maya ekşi olursa ekşi olur mayan güzel olsun bir de ben ev yoğurdun küçük küçük kavanozlarda mayalıyroum büyük kapta yapınca açılınca ekşiyo küçük kavanozlarda mayala yiceğini aç diğerleri kapalı kalsın dolapta 1 hafta bişey olmuyo
(1,980 puan) tarafından
Öyle yaptım canım  hazır üttü ama aceba ondanmi
-Reklam-
0 oy
(1,007 puan) tarafından
Siz kendiniz mi mayaladiniz hazir aldiginizmi
(1,007 puan) tarafından
Sut tam ilimadan mayalamis olabilirsiniz bide tam saati dolmadan actiysaniz ustununondan da oluyo
(1,980 puan) tarafından
Kendim mayaladım
0 oy
tarafından
Ya sıcak mayaladin ya soğuk

Yada dinlendirme den actin
(1,980 puan) tarafından
Kaç saatte olur 4 saatte açtım
tarafından
Bende 4 5 saat tutuyorum ama dolaba katıyorum ertesi gün yiyoruz kaşık degdirdin mi
(1,980 puan) tarafından
Aynen öyle yaptım kasıkta değdirmedim
tarafından
Ozaman sıcaklığı tutmamış kuzum sen dolaba kat gene katılaşır çok cıvık degilse
0 oy
(12,773 puan) tarafından
Şimdi ki sütler genelde sulu oluyo yani yağlı değil ondan cıvık oluyo 

Mayalamada yanlışlık yok ise 
(1,980 puan) tarafından
Nasıl mayaliyirsunuz
(12,773 puan) tarafından
Serçe oarmagi 10 sn dayanacak sıcaklıkta 2 3 kaşık yogirt ile yapıyorum 4.5 saat  güzel tutar
0 oy
(5,284 puan) tarafından
Vala bnde şuan ilkez kaynatım ılıklamasını beklıyırum bikere yapmştm ayran gbı olmuştu hiç guzel olmamamştı
(1,980 puan) tarafından
Aynen ayrandan hallice oldu
0 oy
(940 puan) tarafından
Sallama canım ondandir
(1,980 puan) tarafından
Sallmadim canim ya
0 oy
(1,077 puan) tarafından
Yoğurdum hiç tutmaz acaba bu neden :D Her türlü denedim makina bile aldım. Makina da bile tutmaz mi ya :(
(1,980 puan) tarafından
Valla bende ilk denedim ayrandan hallice oldu
(1,077 puan) tarafından
Ben defalarca denedim ya ekşi ya hiç tutmadı o şekilde oldu maalesef herşer gelir elimden ama yoğurt tutmuyor:D
(1,980 puan) tarafından
Canın sağolsun ya hazır alırsın bisi olmaz :)
(1,077 puan) tarafından
Annem sağolsun yapıyor canim sende tutturursun inşallah :)
0 oy
(2,252 puan) tarafından
Canim sütü az kaynatmışsındır belkk
(1,980 puan) tarafından
Yok ya iyiydi isisi
(2,252 puan) tarafından
Benim kati oluyor canım genelde yazayım. 4litre sütü kaynamaya başlayınca 15 20 dakika daha kaynatıyorum. Sonra ılımaya bırakıyorum. Parmağımı koyup 7ye kadar sayıyorum yanmadıysa bir kasede 3 çorba kaşığı yoğurda 1 kepçe süt koyup ayran kıvamına getiriyorum. Sonra yoğurdun içine koyup kepce ile 1 2 karıştırıyorum. Sonra kavanozlara alıp kapağını kapatıp battaniyenin içine koyuyorum üstünü de battaniye ile örtüyorum 4 buçuk saat sonra alıp buzdolabına koyuyorum. Buzdolabında da 12 saat en az bekletiyorum sonra yiyiyorum
(2,252 puan) tarafından
Isı olarak değil canım kaynamaya başladıktan sonra bi 15 20 dakika daha kaynatmak lazım. Malesef şimdiki sütlere de güven olmuyor su koyabiliyorlar o suyun iyice buharlaşması laızm
(1,980 puan) tarafından
Ben sute direk yoğurt katip karıştırdım ondan olmamış olabilirmi
(2,252 puan) tarafından
Olabilir canım hiç bilmiyorum ama mutlaka ayran kıvamına getirin yazıyor her yerde ben de yeni başladım yapmaya alisirsin dene bir dahakine
0 oy
(826 puan) tarafından
Süz canım bende hep süzerim  güzelce yiyo
(1,980 puan) tarafından
Ya hazır söyle yaprimnonun etkisi olabilirnirki
0 oy
tarafından
Parmak dayanacak şekilde olacak sıcakliği mayalamak için direk yoğur süte atılmaz önce yogur dun içine biraz süt kariştirican iyice çırpıcan ondan sonra süte atıcan kariştir iyice yine sütü üstüne süzgeç koy 4 5 saat sonra dolaba agzı açık biraz 1 gece sonra kapat 
(1,980 puan) tarafından
Ben karıştırmasın sütle ondan olmadı galiba onu unuttum ilk mayaladım ya kızıma yaptım ek gıda için
tarafından
Bide hazır sütle olmaz inek sütü bul onunla dediğim tarifi yap olur
0 oy
(431 puan) tarafından
Sütün yağlı değilse cıvık tutar canım 
(1,980 puan) tarafından
Hazır süttü canım
(431 puan) tarafından
O yüzdendir canım Bnde hazır sütle yapınca cıvık oluyor
0 oy
(1,013 puan) tarafından
Sütü en az 15 dakika kaynatın. Mayalarken ki sıcaklığı da serçe parmaginizi koyun 10a kadar sayın 5ten sonra parmağınız yanmaya başlıyorsa tamamdır sıcaklığı. Nerede bekletecekseniz orada mayalayin yani mayaladiktan sonra oynatmayın yerinden. Çok güzelce sarın. Kapağına da pilavi demlendirirken koyduğumuz gibi peçete koyuyorum ben buharlaşan suyunu alsın diye. Saat olarak da ben geceden mayaliyorum sabah eşim işe giderken kapağını açıyor ben uyanınca da dolaba koyuyorum. Her seferinde tutuyor. 
(1,980 puan) tarafından
Teşekkür ederim canım
0 oy
tarafından
Mayalarken  7. Saniyede sıcaklıığı parmağını ısırması lazım. Ve maya olan yoğurduna önce sütle karıştır sonra o mayayı sütle karıştır çırpıcı ile karıştır valla benim böyle taş gibi de oluyo
0 oy
(785 puan) tarafından
Annem 20 yıldır yoğurt yapıp satıyor kendi inekleri var anneme sordum soğuk mayaladiysa oyuzden olmuştur dedi
0 oy
(11,507 puan) tarafından

Sıcak mayalayınca oluyor

0 oy
(44,603 puan) tarafından
Sogukmu mayaldin
0 oy
(25,224 puan) tarafından
Çabuk açmışsındır sıcak yasa soguk mayalamışsındır 
0 oy
(4,095 puan) tarafından
Sutun sıcaklıgı cok onemlı 7.sanıyede ısıracak. Ve 5 saat uzerı iyice kapatılmış olacak. En onemlı etken ise mayaladıgınız kabın kapağını degılde bı suzgecle kapatın uzerını 2 kat örtun normal kapağını kapatırsanız sutun sıcaklıgı buhar olacak kapakta su birikip tekrar yogurda damlayacak buda yogurdunuz  sulu olmasına neden olacak. Ben hep boyle yaparım uzerınde kaymaklı kasık kasık yogurdım olur. Az once mayaladım hatta
0 oy
(1,980 puan) tarafından
Hepinize teşekkür ederim arkadaşlar küçük bebeğim olduğu için tek tek yazamadım 

İlgili sorular

0 oy
7 cevap 375 göst.
23 Kasım 2021 Aile kategorisinde Syma30 (25 puan) tarafından soruldu
0 oy
12 cevap 219 göst.
7 Kasım 2021 Yemek-Tarifler kategorisinde Mevlanaa (4,860 puan) tarafından soruldu
0 oy
3 cevap 56 göst.
16 Temmuz 2023 Yemek-Tarifler kategorisinde meva1 (1,439 puan) tarafından soruldu
0 oy
3 cevap 93 göst.

377,890 soru

11,310,614 cevap

34,743 kullanıcı

...