0 oy
394 göst.
Diğer kategorisinde tarafından
7 aylik bebegim gece  uyumadan once pirincunu suyu ve muzla mama yapsam yedirsem nasil olur kizlar hem kilo alir mi 

13 Cevaplar

+1 oy
(1,428 puan) tarafından
Pirinç unu bomboş bişey neden çocuğuna sırf kilo için vereceksin ki canım
(141 puan) tarafından
Bebe bisküvisi neden sagliksiz acaba ben kullaniyorumda
(2,078 puan) tarafından
Oğlumun doktoru hiç önermedi, bende tek tük 6 aydan sonra yogurduna koyuyordum ondan sonra vermedim,
tarafından
Hazır olduğu için bebe bisküvisi katkı maddesi var içinde şeker olsun sağlıksız bir sürü şey var. Ondan doktorlar önermiyo canım. Evde kendin yap koy kavanozlara dha sağlıklı en azından ne koyduğunu bilirsin içine
(7,197 puan) tarafından
Bebe bisküvisi alacağına un yesin çocuk daha iyi :/
tarafından
İkisini de vermeyin illa mama yapmak gerekir mi ki benim oğlum 9 buçuk aylık hiç vermedim normal yemek yiyo krep yapıyorum meyve kahvaltı bide emiyo sorun yaşamadım şükür. Bnce ille de verilmemeli ne gerek varki
-Reklam-
0 oy
tarafından
ben hic vermedim sut iciyorsa vermene gerek yok
tarafından
icuyoda yetmiyo sanku kuzum gece 2 saarre bi uyaniyo
0 oy
(6,859 puan) tarafından
Akşam 8 de 2 tatlı kaşığı pirinç unu sunile pişir ocaktan al 2. No formül mama ekle cnm 2 ölçek bunu ver demişti doktorum cnm
tarafından
tamam kuzum
0 oy
(1,808 puan) tarafından
Evet verebilirsin yatmadan 1 saat önce ben gecnmen hafta sordum doktora
tarafından
tamam canim
0 oy
(3,136 puan) tarafından
Ben her gece yapıyorum canım tok tutuyor. 13 aylık oldu halen yaparım
tarafından
tamam kuzum sagol
0 oy
(1,046 puan) tarafından
Benimkide zayıf sanki bu ay hiç kilo almadı moralim bozuk ya herkez zayıf diyo 
tarafından
bos konusuyolar ya
0 oy
(826 puan) tarafından
Ben denedim ama pirinç unu sevmedi benimki onun yerine irmik yapmıştım öyle yedi 
tarafından
kuzum ben icine muz kattim tatli oldu benimki yedi
(826 puan) tarafından
Muz pekmez kattım hep ama nafile şimdi 16 aylık oldu zaten yapmıyorum
0 oy
(2,078 puan) tarafından
Oğlum 16 aylık bende yatmadan önce 1 bucuk su bardağı süt bir yemek kaşıgı irmik, bir bucuk yemek kaşığı pirinç unu yarım yemek kaşıgı pekmez oğlum sabaha karşı uyanıyor 
tarafından
hmmmmmm
0 oy
tarafından
Annelerimiz hep pirinc unuyla buyutmus bizi. Bende verdim yatmadan once. Sagliksiz diyenlere katilmiyorum
tarafından
hersey sagliksiz dusununce kuzum camasirlarida deterjanla yikiyoruz oda sagliksiz
0 oy
tarafından

Ben üşenmedim araştırdım sizde okuyun annelerimiz bizi böyle büyütmüş ama yokluktan bilgisizlikten. Bilip yapmayın internette yazıyı herşey. Vermeyin bence pirinç unu bana doktorum ver dedi ama ben vermedim vermicem. Elalem konuşsun dursun boşversene.

Pirinç Unu Mamasının Bebeklere Zararları Nelerdir?

Çocuk Doktoru Suat Erkmen pirinç ununun düşünüldüğü kadar faydalı olmadığını ifade ediyor.

Anneler bebeklerini tok tutmak için akşam öğününde pirinç unu kullanarak muhallebi yapmakta veyahut gece öğününde biberonla pirinç unu vermektedir. Anneler bu beslenme şekline bebek daha 4 aylık olmadan başlayabilmektedir. Bu sakıncalıdır. Çünkü bebeklerde ilk 6 ay mutlaka anne sütü ile beslenilmelidir. Bazı anneler pirinç ununu anne sütü yerine koymakta ve bebeğin 4-6 ayında yedirebilmektedir.

Pirinç unu mamaları hakkında yanlış bilinen gerçeklerden birisi de pirinç ununun bebek için üretilen mama sanılmasıdır. Pirinç unu sadece pirincin öğütülmüş halidir yani bebekler için tamı tamına bir mama değildir.

Pirinç unu besleyici değildir.

Pirinç unu bebeklerde kof şişmanlık yapmaktadır. Bebeklerde kırmızı ve şişman yanaklar anneleri yanıltmamalıdır.

Pirinç unu içerisinde bebeklerin zihin ve beden gelişimlerine katkı sağlayan gerekli vitamin ve mineralle bulundurmamaktadır.

Pirinç unu maması inek sütüyle hazırlanmaktadır.

İnek sütünde demir, C,D ve E vitaminleri, çok az sodyum, potasyum ve çok fazla klor bulunmaktadır.  İnek sütü 1 yaşından küçük bebekler için uygun değildir. Çünkü 1 yaşından küçük bebekler inek sütünü sindirmekte zorlanır ve kabızlık, demir eksikliği sonucu kansızlık, bağırsak içi kanamalar, D vitamini eksikliği nedenli kemik gelişim bozuklukları, omega 3 ve omega 6 eksikliği sebepli beyin ve göz gelişiminde problemlere neden olabilmektedir. Bu yüzdendir ki tıpta uzmanlar 1 yaşından küçük bebeklerin inek sütü içmesini asla tavsiye etmemektedir.

İnek sütü ile evde hazırlanan pirinç unu muhallebileri haricinde endüstriyel pirinç unlu mamalarda demir ve vitamin bulunmaktadır. Bu mamalar su ile hazırlanmaktadır.

Üstte bahsettiğimiz her ne kadar doğru olsa da piyasa da satılan her pirinç unlu mamanın içeriği aynı değildir. Bu yüzden bebeğine vereceğiniz mamanın içeriğine çok dikkat etmelisiniz.

Piyasada bebeklerin sağlığına uygun kaşık mamalar bulunmaktadır. Bu pirinç unlu mamalar, pirinç unu gibi bebeklerde kof şişmanlık yapmaz ve bebeğin ihtiyaç duyduğu besinsel ihtiyaçları karşılar

tarafından
sagol canim
0 oy
(2,075 puan) tarafından
1 su bardağı süt. 1 kaşık princ unu. ,2 kaşık irmik. Kaynayip yogunlasana kadar pisirip atesten alip ,1 tatli kaşığı pekmez ekle. Gece mamasi olarak veriyodm
tarafından
süt alerji yapmaz mi kuzum
0 oy
(1,175 puan) tarafından
Canm bende merak edip almıstm. Ama pirinc ununun bir acımsı tadı var anlamıyorm kötümoluyor. Onun yerine bebe büskivisi al daha iyi onla yap
tarafından
kuzum muz ekleyince cok tatlo guzel oldu
(1,175 puan) tarafından
Ben yapmıstm canm ozaman begenmemistm muzlar ozaman tatlı degildi tatsız olan muzlar olurdu ya zamanı degildi ondandr. İyi canm tadı iyi olduysa bhiçbişi olmaz

İlgili sorular

0 oy
8 cevap 73 göst.
11 Nisan 2021 Diğer kategorisinde Edanr1 (25 puan) tarafından soruldu
0 oy
2 cevap 71 göst.
1 Nisan 2024 Yemek-Tarifler kategorisinde zelalclk (407 puan) tarafından soruldu
0 oy
14 cevap 208 göst.
21 Ekim 2022 Diğer kategorisinde Aybukee (1,230 puan) tarafından soruldu
0 oy
8 cevap 208 göst.
11 Şubat 2022 Yemek-Tarifler kategorisinde misafir tarafından soruldu

380,267 soru

11,385,204 cevap

34,884 kullanıcı

...