0 oy
710 göst.
Aile kategorisinde (190 puan) tarafından
Annem babam ben eşimle beraber beşik almaya gittik banyo seti de aldık 2 nevresim takımı yorgan v.s herşeyini ailem aldı eşimin ailesi sadece bebeğe 1 kaç tane kıyafet o da bizim paramızla alındı 2 tane ince battaniye aldılar benim ailemin almadığı tek şey bebeğe kıyafet onu da doğuma yakın alacaz dediler eşim de sadece bebek arabası aldı kaynanam puset almayın görümce de varmış onu aldılar verdiler kullan diye yenisini almayın bizde tamam dedik eşim puset bebek Arabası ve almadı diye senin ailen niye almadı diyor halbuki kendi ailesi sadece puset getirdi başka bişey yok ama ailem herşeyi yaptı neden olarak bizim burda doğru bebeğin ilk puset araba beşik kızın ailesi alır diyor almazlarsa ben alırım dedi kendi ailesine de bişey demiyor ama eşimin annesi görümcem doğum yaptığında herşeyi almış diyor ama bizim orda kim ne alırsa zorlama yok bu yüzden tartıştık sizce kim haklı

47 Cevaplar

+5 oy
tarafından
İkinizde haklı değilsiniz bence ne kız ne erkek tarafı eşinle senin alman lazim 
(1,550 puan) tarafından
Evet en güzeli... Sorumluluğunu alma konusunda eşya almak ile başlangıç yapılabilir. Yoksa havadan gelmiş gibi oluyor bağlanma zor oluyor
tarafından
Erzurumlu olan bilir beşik takımı varmis ben hatayliyim esimgilin adeti bu annem yapalım dedi eşim anne çocuk bizim herseyi biz yaparız dedi ne kaynanam ne annemden bişey beklemedik gönüllerinden geçen takıyı taktılar o kadar
tarafından
Valla erzurumluyum hiç duymadım ama benim bildiğim karı-koca kendi alir dugunmu bu
(46 puan) tarafından
Esimde bende buyuzden tartismatiz lazimsa kendi alir sonucta bebek bizim  yani
-Reklam-
+1 oy
tarafından
Anne babanın görevi kimseye dogurmuyorsun o çocuğu canı isteyen alır bütçesi vardır almış olmayana içinden gelmeyene zorla al denmez beklentiye girme varsa al yoksa olanjnla idare et her ikinizde haksizsiniz
tarafından
En mantıklı yorumu sen yapmış abla
0 oy
(5,291 puan) tarafından
Ya ben böle şeyi burda görüyorum kız tarafı alır diye bişey mi var gerçekten
(190 puan) tarafından
CNm kendi ailesi hiç bişe almadı benim ailem sadece bebek arabası almadı diye laf diyor ailesi hiç bişe demiyor
(5,291 puan) tarafından
Ne saçmalık ya öle istemesi laf söylemesi yanlış
0 oy
tarafından
Aslında bu bir gelenek bazı ailelerde eşimin değil ama benim baba tarafindada her şeyi kızım ailesi alır bence çok sacma o yüzden biz annemle yarı yarıya aldık kaynamda yardım etti hep beraber toparladık şükür
0 oy
(327 puan) tarafından
Her yerin adeti farklı bizde böyle bir adet yok deseydin canım. Yani benim gelin geldiğim yerde de var kız tarafı beşiğini eşyalarını alırmış ama bizde adet olmayınca yapmadık eşim de bir şey demedi kendimiz aldık bunun böyle problem olmaması gerek bence 
0 oy
(213 puan) tarafından
Bence bunun erkek tarafi kiz tarafi yok ben kendi cocuklarmnkini alabildm kadaryla aldm alamadklarimi birazini esimin ailesi birazinida bizimkilere dedim oda ufak tefek seyler dugunmude bu kiz tarafi erkek tarafi 
0 oy
tarafından
Vallah canım benle eşim iki aileyede birşey aldırtmadık eşim kendi parasıyla aldı ailelerin içinden geliyorsa zaten alır annemde bebeğime birşeyler aldı kayınpederimde sağolsun bezini aldı ama biz istemedik kendileri içlerinden geldiği için aldılar allah razı olsun bizde zaten şunu kız tarafı alır bunu erkek tarafı alır diye birşey yok en iyisi kendiniz alın en azından böyle lafı geçmez ufak tartışmalara yol açmazsınız diye düşünüyorum alanında canı sağolsun almayanında ben söyledikten sonra almalarının bir anlamıda yok zaten 
0 oy
(4,889 puan) tarafından
Eşinin 'senin ailen neden almadı' demesi ne kadar ayıp ya. 
0 oy
tarafından
Ya ikinizin yaptığı bebeği nr alaka millette ödettiriyorsunuz kusura bakmayın da bebeğin anası babası alır evlenmiyor doğuyor bu bebek aç gözlülükden başka birşey değil brb hamileyken alıcakları zaman istemedim bu bebim ilk heyecanım ben alıcam dedim saçma sapan işler 
0 oy
(1,664 puan) tarafından
Anne baba alır benim bildiğim...
0 oy
tarafından
Ne alaka kız tarafı almak nedir Bi yaşıma daha girdim 
0 oy
(1,550 puan) tarafından
Bizim burda da kız tarafı alır ama erkek tarafı da adet böyle diye eteğini toplayıp oturmaz. Eskidenmiş o şeyler herkes elinden geleni gönlünden geçeni bütçesi kadar yapar. 
0 oy
(516 puan) tarafından
Ay bana cok sacma geliyor kiz tarafi sunu alsın, oglan tarafi bunu alsin,sonuçta doğacak olan cocuk herkesin torunu,yegeni,kimin gucu neye yetiyorsa onu alsin,bize kimse bi sey almadi o ayri,her seyini esim kendi aldi,ama esimin de memleketinde besigi kiz tarafının almasi gerekiyormus, erkek kardesinin kaynana tarafi besik almamis baya sorun etmişlerdi, ozbekistanlilar bu arada,esim turkiyeye yerlesmiste oyle adetlere maruz kalmadık, turkiyede böyle bi sey olduğunu duymamistim hiç 
0 oy
(4,853 puan) tarafından
Kimse almak zorunda değil oyle adette olmaz cocuk seninse siz alacaksınız ha içlerinden gelir alırlar o ayrı 
0 oy
tarafından

Ya ben burda okuyorum acaba gerçekmi diye düşünüyorum. Yanlış anlamayın gerçekten.  Bebeğin eksiğini eşyasını ne kız tarafı nede erkek tarafı alır    o çocuğun anne babası kimse o alır 

0 oy
tarafından
Kiz ne alakaaaa??? 

Çocuk kimin soyunu yürütüyor senin ailenin mi esinin ailesinin miii???

Kimsenin birseyi alma zorunlulugu yok. Bizde sadece kizin ailesi besik alir. Onun harici benim ailem a dan z ye kislik yazlik örgüler neler neler getirdi birde ceyrek takti esimin ailesi 1 takim ve bir ceyrek taktilar. Napaydim nasil almazsiniz diye bogazlarina mi sarilayim? Herseyi biz esimle aldik. Kim ne isterse onu yapar. Esin nereli de boyle bir dar goruslu nerenin adetiymis kiz tarafinin almasi?

Valla canim kusura bakmada torunsa iki tarafinda torunu, erkek tarafininda soyu!
0 oy
(280 puan) tarafından
Ne saçma bi adet soy ismi erkek tarafına ait tabiki kız tarafininda torunu ama ne sacma bi gelenegimiz var kiz tarafı nie alio.Eşinde aldıklarına şükretsin yapilan seyler gorulmez zaten yapilmayana soyluo ne ayip.ikinizin çocuğu kendiniz almalisiniz
0 oy
(1,296 puan) tarafından
Eşim yanımda değildi parada alamiyorduk herşeyini annem aldı bi beşik bi de puseti kaynana aldı onu da burnumdan getirdi malesef keşke eşim çalışsaydı da biz alsaydık herşeyini imkan varsa anne baba almalı aileler içinden geliyorsa almalı kız tarafı erkek tarafı yok bence bunun
0 oy
tarafından
Kesin ailesi dolduruyo söyle o kocana o çocuğu anam evinden getirmedim ben biz yapmalıyız ne olursa annem babam içinden gelirse yaparlar gelmezse yapmaz kimse zorunda değil 
0 oy
(4,101 puan) tarafından
Bence esin haksiz cocuk esinin onun ihtiyaclarini almasi lazim ne saçma  kendini böyle küçük  düşrmemesi lazimm

İlgili sorular

0 oy
6 cevap 221 göst.
13 Mart 2023 Diğer kategorisinde irmikmoms (437 puan) tarafından soruldu
0 oy
14 cevap 285 göst.
0 oy
44 cevap 1,384 göst.
4 Eylül 2023 Aile kategorisinde Selin demirci (2,104 puan) tarafından soruldu
0 oy
21 cevap 949 göst.
21 Ağustos 2022 Diğer kategorisinde Sorgu sual (598 puan) tarafından soruldu