0 oy
276 göst.
Sağlık-Diyet-Spor kategorisinde tarafından
Gördünüz mü kızlar Ali Erbaş hoca fetva vermiş aşı orucu bozmaz diye ama bana kursta öğretilen aşı orucu bozar çünkü vücuda bişey giriyor ve dinçlik veriyor o yüzden bozuyor diye öğrendik ama 

13 Cevaplar

+1 oy
tarafından
Vücuda giren herşey orucu çıkan herşey abdesti bozar diye biliyorum kılıfına uydurmaya başladılar iyice herşeyi 
tarafından
Aynen ya iyice boku çıktı
(7,792 puan) tarafından
Kafaya göre fetva veriliyo artik
-Reklam-
+1 oy
(9,625 puan) tarafından
Benim bildiğim vücuda giren herşey orucu bozar vücuttan çıkan abdesti bozar ama hastalık sebebiyle bildiklerimizi de unutturdular daha neler çıkıcak bakalım 
tarafından
Valla sorma hergun bişey cikiyo yakında orucu parayla başkasına tutturabilirsini, diye de çıkar
(9,625 puan) tarafından
Zaten çıkarırlarsa hiç sasirmam teravih evde kilinabilirmis geçen sene ilk ramazan öyle gitti teravih falan kilinamadi cuma namazları bitti bu sene de iyice hoş oldu seneden seneye tek bi ayımız var onu da çileye ceviricekler..Benim kızdırın tek nokta yurtdışından gelen giden eksik değil kongreler yapılıyo yürüyüşler yapılıyo onlara virüs yok ama ibadetini yapmak için kimse camiye gidemiyo..yapan insan tabiki evde de yapar ama en azından ramazanda da az sayılı kişiyle önlem alarak müsaade edebilirler..ibadetlere gelince umre hac bitti camiler bitti cenazeler bile yok olmak üzere nerdeyse onuda kılmadan gömücekler ki bi ara öyle yapıldı ama turistler gelip burda iki kulaç atacaklar diye bizim kendi insanımız herşeyden mahrum
(7,792 puan) tarafından
Olur mu oyle sey ya ne sacmaliyosun sen
Kongreden mitingden onemli mi ebedi dünya aaa cok ayip bak sinemalar açılır onlemle avm açılır onlemle miting yapilir sozde önlem le ama virus demiş ki camide önlem alsaniz da ben bulasirim. ondan acmiyolar camiyi ...
Sacma sapan iş yapiyolar her şey onlemle acildi diziler programlar tiyatrolar ama camiler yok..
(9,625 puan) tarafından
Valla ya geldiğimiz hale bakarmisin dediğin gibi heryerde virüs yokmuş gibi açtılar ettiler olan camilere haca umreye gidicek olan insanlara oldu bazen televizyonda kabeyi bomboş görüyorum tüylerim ürperiyo hayatımda ilk defa öyle boş gördüm kimse yok ne kadar acı üzücü bi durum
0 oy
tarafından
Bendr öyle biliyorum 
tarafından
Hayret bişey ya artık herşeyi kendilerine göre ceviriyorlaf
0 oy
tarafından
Salgın hastalık dönemi ve böyle fetva verildi normalde bozar 
tarafından
Her zaman bozması lazım onlar canı jstedi diye bozmayacak mi
tarafından
Şuan salgın hastalık dönemindeyiz efendimiz döneminde de olmuş böyle durumlar fetvası o yüzden verildi
tarafından
Hiç duymamıştım bize hep öyle öğretildi
0 oy
tarafından
Kan vwrmek orucu bozmazken vücuda giren bir şey nasıl bozmuyor 

Herşeyi kılıfına uyduruyorlar dini alet ediyorlar
tarafından
Gerçekten öyle şaşırdılar
0 oy
(516 puan) tarafından
Imam hanefiye gore lezzet,gida ve tedavi amaci ile vucuda giren her sey orucu bozar kazasi gerekir,fakat imameyn olarakta bilenen imam muhammed ve imam yusuf a gore(imam hanefinin yetistirdigi alimlerdir) onlara gore vucuda aagiz haricinde vucuda giren maddeler orucu bozmaz, yani görüş farklılığı var,iki fetva verilmis,ama ihtiyati tercih etmek en dogru olani,
tarafından
Bilmiyorum valla biz hep aynı duyduk öğrendik
(516 puan) tarafından
Turkiye deki hanefilerin kullanmadigi bi fetva canim,misirda felan kullanılıyormuş yanlis bilmiyorsam,dedigim gibi ihtiyata en uygun olani imam hanefinin ki,boyle fetvalaru söyleyip insanlarin aklini karistirmanin alemi yok diye düşünüyorum,
0 oy
(1,807 puan) tarafından
Salgın hastalık  die bu sekilde yoksa evet bozar ortada mecburiyet var 

Fakat kongrelerse binlerce kisi toplayip 

Teravih namazini evde kilin denmesi asıl mesele bence 
tarafından
Sacmaladilar
0 oy
(5,946 puan) tarafından
Walla bu zamana  kadar  bozar  diyorlar dı  ne alaka  şimdi  bozmuyor  diyorlar  ne kadar saçma yaaa 
tarafından
Üstteki yorumda bı kaç kişi açıklamış ama
0 oy
(16,816 puan) tarafından
Besin değeri olmadığı için bozmuyor. Mesela serum o tok tutuyor orucu bozar ama virüs aşısın tokluk hissi yok bozmaz 
tarafından
Hep öğretilen vücuda giren şey bozardi ne bileyim öyle öğrendik kaç sene kurstada kaldım
0 oy
(8,592 puan) tarafından
Bozuyor orucu.    
tarafından
Ne bileyim kız şaşırdık valla baksana yorumlara
0 oy
(1,850 puan) tarafından
Bende bozar dedimde ablam salgın hastalıkya belki zaruriyete girerdir ondan öyle demişlerdir dedi.
tarafından
Evet galiba ondanmis
0 oy
(1,575 puan) tarafından
Bi kere olacak bi şey diye fetva verdiğini düşünüyorum oturduğumuz yerden her şeye yorum yapmak aşırı kolay.

İlgili sorular

0 oy
6 cevap 165 göst.
14 Eylül 2024 Diğer kategorisinde izmirli2 (43 puan) tarafından soruldu
0 oy
4 cevap 138 göst.
15 Temmuz 2024 Kültür-Sanat kategorisinde Melek90000 (24 puan) tarafından soruldu
0 oy
5 cevap 100 göst.
5 Nisan 2024 Sağlık-Diyet-Spor kategorisinde Alca (237 puan) tarafından soruldu
0 oy
2 cevap 80 göst.
30 Mart 2024 Diğer kategorisinde nehir2020 (881 puan) tarafından soruldu

399,824 soru

11,959,424 cevap

36,127 kullanıcı

...