0 oy
338 göst.
Diğer kategorisinde tarafından

Cok mutluyum 2. Kez anne olucagm icin ama sorunlar  da var bi yandan da icim buruk. Diyabet ve karaciger hastasiyim. Karaciger icin cok sıkı bi diyet verilmisti 2 ay oncesi. Uyguluyodum ama kilo verememisim sadece 1 kilo vermisim. Diyetsyen boyle giderse yapcak bisey yok dedi. Kaloriyi yukseltti cok  daha sıkı bi diyete soktu ara ogunleri ve ekmegi tamamen kaldirdi 2 saat yuruyus. Herseyi duzenli yapiyorum ama kilo veremiyorum diyetisyende zaten seker hastaligin varmis cok zor kilo vermen dedi. Gastroentroloji doktoru da 6 ay sonrasina kontrole cagirdi ve kilo vermen lazim smdi yok ama veremezsen o zaman bobrek veya karaciger yetmezligi var diyebilirim dedi. Ikinci bi bebegimiz olsun istiyoduk korunmuyoduk ama bu hastaliklarim cikinca korunmaya baslamistik ama ne yazikki cok gec oldu. Allah oyle nasip etmis isyan etmiyorum asla ama cok ta üzülüyorum smdi kafamda ki dusunceler sunlar. Diyabet hastasiyken hamile kalmak bebege anne karninda gelisim geriligi olabilirmis,veya dogduktan sonra ciddi hastaliklar genetik hastaliklar birakabilirmisim bebegime,veya ölü doğum olabilirmis :( Ve kilo vermem gerekiyo,diyete diyetisyene uyup ta kilo verirsem yasakli seyleri yemezsem bebegim beslenemicek cunki cok sıkı bi diyet,resmen ac kaliyorum. Ama diyete uymaz bebegim beslensin diye yasakli seyleri yersem de kilo veremezsem de,ki zaten hamilelikte kilo vermem cok zor, bu sefer  de karaciger ve diyabet hastaligim ilerlicek. Resmen cikmaza girdim dua ediyorum hep hayirlisi olsun diye cok üzülüyorum elimden bisey gelmiyo. Tabikide bebegim kendi canimdan bile onemli diyeti yapmam yine onu beslerim fakat onu da riske atmis olucam. Ya ona da genetik bi hastalik birakirsam dogduktan sonra sorun yasar aci cekerse diye dusunmekten kendimi alamiyorum. Lutfen sizde dua edin eger hayirlisi neyse o olsun. :( 

9 Cevaplar

0 oy
tarafından
Çok geçmiş olsun, diyetisyen durumuna uygun diyet yazamaz mı acaba? Allah hakkında hayırlısını versin, hem bebeğini sağ salim kucağına almayı nasip etsin hem de sana şifalar versin. 
tarafından
Pazartesi gitcem ama umudum da yok cunki nohut fasulye et tavuk herseyi yasakladi protein olarak sadece haslanmis yumurta alicak bebegim ya cok kuzucu bi durum. Yasakli olanlari saysam bitmez. Ekmek tamamen kaldirildi. Yagsiz salata yogurt corba meyve ve haslanmis sebze ve bunlarinda siniri var 1 kepce corbadan fazlasi yok 4 yemek kasigi sebzeden fazlasi yok. Sebzenin yemegi dahi yasak sadece haslamasi :(
tarafından
Allah yardımcın olsun :( İnşallah bir çaresi bulunur Allah büyük
tarafından
Insallah kuzum :(
-Reklam-
0 oy
tarafından
Sağlıkla kucağına alırsın inşallah 
tarafından
Insallah
0 oy
tarafından
Allah şifa versin. Allah büyüktür inşallah bebeğin çok sağlıklı doğar 
tarafından
Oglumdayken de ulser reflu vardi hamileyken gecmisti ama onlar hafifti suanki hastaliklarimda hamileyken gecer diyolar ama agir bunlar :(
tarafından
Kac ayliksin
tarafından
Soylemedi ki. Beta na baktir yukseliyo mu diye dedi sadece kendi doktorum izindeydi baska doktora gittim oda iliglenmedi tabi
tarafından
Kendi doktorun daha olumlu konuşur inşallah canım. Allah şifa versin bebeginide sağlıcakla kucağına versin inşallah
0 oy
(7,098 puan) tarafından
Rabbim yardimcin olsun ins kuzum hemen doktors git o sana en doğrusunu yapman gerekeni söyler 
tarafından
Gitcem bitanem  pazartesi gunu ama orda da dayanamaz aglarim ya annelik boyle bisymis saha dogmadi karnimda ufacik bisey ama cok uzulutorum
0 oy
(4,152 puan) tarafından
Ayy gercekten buyuk cikmaz ama . Allaah en buyuk en merhametli olan ins sana bir yol gosterir Rabbim...
tarafından
Yani 20 diyorm ama kasimda doldurcam kuzum sene olarak 20
(4,152 puan) tarafından
Anaam küçüksün  baya. Ikinci cocuk diyince buyuk sandim.

Gerci bnde ikinciyi kucagima aldigimda  22 yasindaydim
tarafından
Oyleyim kuzum :) genc anneleri gorunce ozeniyodum bende oyle olcam diyodum esimle 14 yasimdayken tanistim 5 yas var aramizda cok sukur o gunden beri hep beraberiz. Hep diyolardi ki daha 14 yasindasin cocuksun ilerde sıkılır birakirsin ama oyle olmadi git gide ailemiz buyuyo cok sukur mutluyuz
(4,152 puan) tarafından
Ayy kizz 14 muuu amaann iyi birine denk gelmissin tam yersidr olabilirmis Allah korusunn. Masssallaah oylede gidersiniz ins
tarafından
Evet yani yine 14 de tam degildi 13 bucuk :) 5 ay vardi 14 olmama. 16 yasimda sozlendim 18 e 2 ay kala evlendim. Amin canim insallah. Tek sukur sebebim esim Allah razi olsun ondan onun yerinde baskasi olsa boyle olmazdik belkide
0 oy
tarafından
Benim arkadaşım da diyabet hastasiydi, bebeği biraz erken doğdu kuvezde kaldı onun dışında gayet sağlıklı çocuk. Öncelikle kafandaki olumsuz düşünceleri at, bir tane daha evladın varmış onu da düşünmek zorundasın. Ve tabi ki en başta kendini. Diyetisyen de şeker hastasiymis çok zor kilo vermen derken halt etmiş, arkadaşım dal gibi kızdı. Diyet olarak ne verdi bir günlük örneğini yazabilir misin canım ? 
tarafından
Kafamdan istesemde atamiyorum ki kuzum. Diyetisyene gidiyorum diyabet hastasisin diyo sıkı bi diyet veriyo ona ragmen kilo veremiyorum. Gastroentrolojiye gidiyorum kilo vermen lazim yoksa karaciger yetmezligi olur diyo kafam cok dalgin.
Sabah : 1 haslanmis yumurta 1 dilim peynir yarim salatalik sekersiz acik cay

Ogle salata, yogurt veya 1 tane meyve

Aksam: 1 kase sossuz corba 1 kase salata 4 yemek kasigi haslanmis sebze

Bol su ve 2 saat yuruyus. Bunlar disinda hersey yasak. Benm korkum da diyanetten dolayi gelisim geriligi oluyomus bende beslenemeyince nolucak o cocuk yazik cok üzülüyorum
tarafından
Bence imkanın varsa başka diyetisyene git. Et, balık gibi gıdaların da olması lazım. Ve merak etme diyet yaptın diye bebeğinde gelişim geriliği olmaz. Ekmek pilav makarna bunlar zaten bebeğe kilo aldırmaz, gelişimine fayda etmez. Sebzeleri çeşitlendir ama . Mesela semizotu OMEGA 3 kaynağı, onu bol bol tüketebilirsin. Bir de kaç kilosin ki bu kadar kilo vermen gerekli diyorlar
tarafından
86 kiloyum canim. Diyetisyen aralarinda en iyisi. Onlari da yasaklamicakti ama sonuclarima bakti asiri yaglanma var dedi omlarada yasak koysu
tarafından
Normalde kilon çok yok ama yaglanmadan dolayı bu kadar hassas davranıyolar demek ki. Allah şifa versin canim, Allah o canı verdiyse illa bir yol da gösterir
tarafından
Oyle kuzum Allah razi olsun ♡
0 oy
(3,573 puan) tarafından
Doktor ona göre ek takviye verir canım multivitamin gibi şeyler bebeği etkilemeyecek bir şekilde daha hafif bir diyet yapabilirsin zaten normal gebelikte bile şeker kızartma hamur işi yemeyin diyorlar boş kalori daha sağlıklı vitamini yüksek şeyler ye canım üzülme Allah büyüktür derdini veren Rabbim dermanını da verir hiç sıkma canını
tarafından
Biliyorm bitanem ogluma hamileykende hamur isi kizartma yagli yemedim hic. Ama bu diyette nohut fasulye et tavuk balik aklina ne gelirse yasak zaten diyabetten dolayi gelisim geriligi olabilirmis bide ben beslenemeyince hic gelismez ki :(
(3,573 puan) tarafından
Ama diyabet hastalarına özel gıdalar oluyo onlardan tüketirsin bir süre olmazmi gerçi doktorlar daha iyi bilir
tarafından
Hic duymadim bilgim yok kuzum
0 oy
tarafından
Bebeğin her halükarda beslenir sende birikenleri yer bunun için üzülme Afrika'da anneler çok mu iyi besleniyor önemli olan senin sağlıklı olman sen saglikli olursan bebeğin de iyi olur diyetisyen sana uygun bir diyet yazar stres yapma hareket edersin bol bol sıvı tüketin ama en başta stres yapma
tarafından
Sorun sadece bebegimin beslenememesi degil evet diyetisyen hamileyim diye diyeti hafifletir belki ama bu seferde karaciger durumum ciddi karaciger yetmezligi cikar dedi doktor . Ve karaciğerin 5 ay ömrü var.
tarafından
Çok zor bir durum rabbim hakkında hayırlısı ne ise onu nasip etsin ne desek boş en iyisi doktoruna danış önemli olan senin sağlığın
tarafından
Oyle kuzum. Bu yuzden sagliksiz gebelik diye kurtaj yapmazlar dmi. Daha once dusuk yaptim kurtaj oldum hala cikmiyo aklimdan
0 oy
tarafından
Kuzum rabbim sana  şifa versin inşallah hem de bebeğini sağlıcakla kucağına alırsın inşallah pazartesi doktora giricem demişsin gidince yaz burdan da olurmü 
tarafından
Amin kuzum insallah ♡ yazarim tabi insallah guzel sey soylerler
tarafından
Kuzum ismin ne dua edeyim namazlarından sonra inşallah hayırlı haberlerle donersin
tarafından
Hatice nur Allah  razi olsun bitanem ♡
tarafından
Cümlemizden kuzum ❤️

İlgili sorular

0 oy
5 cevap 194 göst.
10 Eylül 2021 Diğer kategorisinde Mehmetcan Emir (886 puan) tarafından soruldu
0 oy
12 cevap 208 göst.
9 Ocak 2023 Diğer kategorisinde Elif. Zehra (229 puan) tarafından soruldu
0 oy