0 oy
242 göst.
Aile kategorisinde (345 puan) tarafından
Kizlar psikolog ve psikiyatr arasındaki fark nedir ve gitmek istesek hangisine gitmemiz gerekiyor 

11 Cevaplar

0 oy
(7,098 puan) tarafından
Piskolog konuşur senle derdini dinler 

Piskatri ilaç yazıp yollar
(345 puan) tarafından
Devlet hastanelerinde psikolog yok sanırsam randevu almak istiyorum hep psikiyatr cikiyir
(2,075 puan) tarafından
Psikiyatriden al seni o yönlendirir. Devlette de psikolog hizmeti var ancak kendisinden randevu aliyosun mhrs vermiyo
-Reklam-
0 oy
(1,043 puan) tarafından
Psikolog yalnızca danışman. Ama psikiyatri doktordur ilaç yazma yetkisi vardır.
(345 puan) tarafından
Anladm peki hangisine gitmem lazım yanii bilmiyorum aslında neyi nasıl yapacağımı
(1,043 puan) tarafından
Ne sebepten gideceğine bağlı. Hastanelerde psikiyatri doktorlarının belirli bir süresi var öyle filmlerdeki gibi seninle konuşmaz. Sadece sorar derdin ne sende söylersin ona göre bir ilaç yazar yollar. 10 dakika sürer sürmez.  Özel polikliniklere gidersen psikolog seninle uzun uzun konuşur yol gösterir yine aynı şekilde psikiyatri de öyle ama özel olması lazım
0 oy
(3,099 puan) tarafından
Psikolog ilaç yazamaz ama psikiatri bazen bazı testler için psikologa gönderir psikoloğu yaptığı testler ile psikiatri ilaç yazabilir aynı zamanda sadece psikologa gidip terapi alınabilir ilaçsız tedavi yani dinler tavsiye verir. 
0 oy
(928 puan) tarafından
İlaç kullanmak gerekirse psikiyatriye durumun ağırsa yani öyle sıkıntın derdin varsa ya bir korkun psikoloğa psikolog ilaç yazamıyor
(928 puan) tarafından
Yok canım estağfurullah ne kusuru devlet hastanesinde psikolog olmuyor canım en iyisi psikiyatriye git bir danış sen ablan için de çok üzüldüm Allah mekanını cennet eylesin inşallah Rabb'im seninde acını hafifletsin
(345 puan) tarafından
Canım Allah razı olsn 8 yıl olacak ayın 1 inde ama annem ablam herkes kendi yaşamına devam ediyor ama ben edemiyorum yanii sürekli başıma kötü bişey gelse ablam olsaydı böyle olmazdı diyorum yanii artık dayanamıyorum bide ablamı trafik kazasında kaybettim evimizin önünde araba çarptı ve o kadar kotu bir haldeydiki o anı goxumun önünden hiç gitmiyor yanii ablam daha bunların bir tanesi bunun gibi bı sürü şey ve hiç arkadaşım sırdaşım yok kendimi anlatacak yanii bilmiyorum olmazsa bulur bulusturur özele giderim
(928 puan) tarafından
Kıyamam yaa keşke yakın olsaydık arkadaş olurduk seve seve dinlerdim ben seni yanında da olurdum kardeş başka valla bende canımı veririm kızkardeşlerim için benim çocuklarim gibiler zaten birini ben büyüttüm
(345 puan) tarafından
Ayy ayy canım kime arkadaşım canım dediysem hepsi bir şekilde ihanet etti eşim desen çok da ilgili değil annem desen zaten ben varım yoğum pek alakalı olmaz kendinin istemediği evlilik yaptm diye anlayacağın kimsem yok gibi işte yine diyevem de ablam olsaydi böyle olmazdı hiç bişey anne bı yerde atabilir belki evladını ama insanın kardesi ablası bı başka senin canın mı kardesinin mi deseler benim canımı al dersin Allah hepimizin sabrını versin inşallah ne diyelim
(928 puan) tarafından
Amin canım benim inşallah sen git mutlaka destek al inşallah iyi gelecektir
0 oy
tarafından
Psikolog psikoloji mezunudur psokyatr tıp fakuktesi mezunu ve 2 yillik arti uzmanlik egitimi alir. Pskyatr doktordur ilac yazma yetkisi vardir 
0 oy
(723 puan) tarafından
Psikolog psikolojik açıdan Psikolojik destek sağlar Sorunları konuşarak halletmeye çalışır ama psikiyatri de ilaç vardır Eğer problemin psikolojik olan bir problemin bedenine yansıyorsa misal el ayak titremesi mesela çok stres olduğunda diyelim kafan dönüyorsa psikiyatri Gitmen gerekir yani psikolojik problemler bedene yansıdığı zaman psikiyatri gidilir Ama mesela evde huzursuz oluyorsan Psikologla konuşabilirsin
(345 puan) tarafından
Evde huzursuzluktan ziyade geçmişde yaşamış olduğum şeylerden kurtulamıyor um yanii bazı travmalar var ufak bişey hatırlatıyor misal herşey normal TV ixliyorum aklıma geliyor haftalarca kendime gelrmiyorum ablamı kaybettm yaklaşık 8 senedir her yastığa başımı koydugumda onu en son gördüğüm an geliyor daraliyorum yatamiyorm fena oluyorum ya bilmiyorm açıkçası ne yapmam gerekiyor hiçbir fikrim yok
0 oy
tarafından
Psikolog için psikoloji bölümü okunuyor. Psikiyatr için 6 sene tıp okuduktan sonra psikiyatr alanını seçip ordan devam ediyorsun ilaçlı tedavi falan uygulayabilir. Ama psikolog sadece dinler fikir olarak yardımcı olur 
0 oy
(899 puan) tarafından
Özelde psikologa giydiriyoruz emzirdigim için ilaç yazamadı ama devlette psikolog terapi yapar psikiyatri ilaç yazar zaten psikiyatri ye gitmeden psikologa gondermezler ilaç kullanmak istemiyorum terapi almak istiyorum dersiniz psikologa gonderirler
(345 puan) tarafından
Ozeldeki fiyatlar nedir acaba
(899 puan) tarafından
Yarım saat 150 50 dk 250 tl
0 oy
tarafından
psikologun ilac yazma yetkisi.yok psikiyatrinin var rahatsizliginin boyutuna bagli gidrcegin yer.. eger ilac alman gerekse psikiyatriye yok sadece derdini anlatacaksan psikologa git
0 oy
(2,252 puan) tarafından
Canim once psikoljik danisman veya psikoliga gidersin onlar gereklei gorurse psikiyatra yonlendirir. Psikiyatirlar tip mezunudur ilac yazarlar. Psikoljik danisman ve psikologlar ise terapi uygular. Psikolog var devlet hastanesinde ama isin asla verimli degil daha cok ucretli olanlar saglam oluyor. Psikolojik danışma mezunuyum ben de
(345 puan) tarafından
Anladm canım ama maddi durumum yok ki doktorun yazdığı ilaçları bile alamıyorum reçeteyi anneme veriyorum annem alıyor emekli diye yanii düşün o kadar yokk ama büyük bir çukur içindeyim sanki yanii biseyler var ve düzelmezse kendimi kaybedecekmisim gibi geliyor bazen gitmek istiyorum öylece ama aklıma kızım eşim geliyor bu sefer sanki zorla duruyormuşum gibi his geliyor ve daha bı sürü şey gecem gündüzüm yokk yemek bile yemek istemiyorum yaklaşık 1 aydır tek öğün yiyorum artık dayanamıyorum yanii biseyler yapmam lsxim
(2,252 puan) tarafından
Bebis kac aylik ilk cocuk mu
(345 puan) tarafından
Evet canım ilk çocuk şuan 18 aylık
(2,252 puan) tarafından
Cocuk insani yıpratıyor malesef ama 18 aylik buyukmus yeni nlanne degilsin yani. Bu duygular eger surekliyse yardim almalisin canım ama arads geliyorsa normaldir
 Devlette var psikolog bir gorus
0 oy
tarafından
İlk psikiyatriye gidiyorsun gerekli görürse psikoloğa yönlendiriyor isterse direk ilaç verir psikiyatri gerekli görürse psikologla görüştükten sonra onun fikirleri doğrultusunda sana ilaç yazar

İlgili sorular

0 oy
6 cevap 93 göst.
12 Eylül 2023 Diğer kategorisinde Sevgim esmer (86 puan) tarafından soruldu
0 oy
0 cevap 46 göst.
23 Haziran 2023 Sağlık-Diyet-Spor kategorisinde Mina&19 (283 puan) tarafından soruldu
0 oy
8 cevap 141 göst.
25 Mayıs 2023 Diğer kategorisinde Buket masal (2,351 puan) tarafından soruldu
0 oy
5 cevap 256 göst.
8 Mayıs 2022 Aile kategorisinde Zeynepzeynep (183 puan) tarafından soruldu

377,102 soru

11,285,357 cevap

34,689 kullanıcı

...